Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Polsat i TVN z różnych kierunków a podobnej częstotliwości

06 Jan 2007 00:29 3798 32
 • Level 10  
  Odbieram TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT z nadajnika w Śremie ok 40km na zachód anteną siatkową z zasilaczem. obraz idealny

  Chciałbym odbierać TVN z Poznania ok 40km na pn

  Jak mam to zrobic, posiadam w garazu antene kierunkowa bez wzmacniacza czy moge , połaczyc kable obu anten w jeden

  Kiedys próbowałem z zwrotnicą ale nie bardzo wychodziło z podłaczeniem bo polsat nadaje na czest 50 a tvn 47
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Tu pozostaje metoda prob i bledow, albo sprowadzenie fachowca, ktory za taka przyjemnosc odpowiednio Cie naliczy.

  Mam wlasnie tak polaczone anteny (w lesie) i dzialaja poprawnie. Podlacz sie najpierw do wzmacniacza, a nie bezposrednio do kabla.
  Czyli tam, gdzie podlaczona jest siatka do plytki wzmacniacza.
  Impedancja samej siatki to ok 300 omow, wiec powinienes podlaczac kablem symetrycznym, a nie koncentrycznym.
 • Level 22  
  Po pierwsze anten siatkowych nie można łączyć ze względu na ich parametry.Jeśli jednak się upierasz to jedynym wyjściem który można zrobić to sprzęt który posiada półapki na odpowiednie kanały(w twoim wypadku 47 i 50)i te kanały wyseparować z odpowiednich anten.Do tego celu możesz zastosaoeać same półapki odpowiednio zestrojone lub wzmacniacz selektywny(niestety dość drogie rozwiązanie)
 • Level 43  
  Po pierwsze czy wiesz jakie kanały przenosi antena kierunkowa- przeważnie są wąskopasmowe np. kanały 21-39 .To zależy od typu.Po drugie możesz zastosować osobny do niej przewód i osobne zasilanie( można zrobić próbę na tym samym zasilaniu wchodząc wzmacniaczem tej dodatkowej anteny w kabel przed wzmacniaczem siatki- rozgałężnik indukcyjny na F-ki)teraz dc. wariantu z dwoma kablami i zasilaczami- następnie oba separatory zasilaczy w też rozgałężnik indukcyjny i w TV
 • Moderator
  Nie wiem z jaką zwrotnicą robiłeś próby. W sklepach na naszym terenie można dostać specjalne zwrotnice do połączenia anteny "na Śrem" z oddzielną anteną na 47 kanał. Mam taką zwrotnicę założoną i sprawuje się całkiem dobrze. W antenie siatkowej słabszy wzmacniacz, w kierunkowej mocny. W efekcie odbiór TVN jest dobry, anteny są rozstawione względem siebie o ok. 60 stopni i nanoszenia się wzajemnego sygnałów z obu anten nie ma. W Kościanie rozstaw powinien być większy. Ponadto - dałem zasilacz większej mocy, bo typowy 12V/100mA przegrzewał się i wyłączał.
 • Level 38  
  Można też zastosować system podpatrzony od krótkofalowców a polegający na przekażnikowym przełączaniu anten. Poprosty instalujesz dwie anteny z wzmacniaczami a kabel (z zasilaniem do wzmacniacza) przełączany jest przy pomocy przekażnika ze stykami przystosowanymi do w.cz. Sterowanie tego przekażnika może być ręczne (wyłącznik) lub przy pomocy pilota (+12V w złączu "euro"). Zasilanie przekażnika może być z tego samego zasilacza, który zasila wzmacniacze.
 • Level 10  
  A czy mogę spróbować podpiąć kabel z anteny kierunkowej pod wzmacniacz w antenie siatkowej. odbyło by się bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów
 • Level 38  
  To właśnie opisałem wyżej! Może być jeden wzmacniacz ale trzeba PRZEPINAĆ anteny do niego podłączane. Nie może być dwóch anten jednocześnie i bezpośrednio podłączonych do jednego wzmacniacza bo powstanie wzrost odbić sygnału.
 • Level 1  
 • Level 43  
  LeDy wrote:
  ( można zrobić próbę na tym samym zasilaniu wchodząc wzmacniaczem tej dodatkowej anteny w kabel przed wzmacniaczem siatki- rozgałężnik indukcyjny na F-ki)
  to jest ten sposób z niewielkimi kosztami- płytka wzmacniacza antenowego- ok.7 zł. rozgałężnik indukcyjny na F-ki- ok.2,50zł, 2 F-ki - ok 2zł.i łączówka F-ka gniazdo antenowe -ok, 2,50zł.
 • Level 10  
  Więc poszedłem na dach i skierowałem moją antene siatkowana ze sremu na poznań
  No i oprócz TYP1,TVP2,TVP3,POLSATU których jakośc praktycznie nie uległa zmianie pojawił się TVN ale bez głosu, lub gdy wskoczy głos to są straszne szumy

  Moze wystarczyła by ta antena co mam tylko w jakis sposób wzmocnić jej moc moze sa jakies specjalne zasilacze albo inne wynalazki
 • Level 43  
  Jeżeli masz szum lub brak głosu to musi być i kasza,śnieżenie na obrazie. Jak odbierają inni? Nadajniki,przekażniki TVN mają małą moc i zasięg przeważnie 20km więc u ciebie chyba jest tak samo i nic nie zrobisz.Nie wiem jaka jest odległość Śremu, do miejsca ,o którym pisze Mirek Z. ale pewno będzie mniejsza.Jak inni odbierają u ciebie dobrze?? to jego porada godna polecenia.
 • Level 10  
  niekórzy maja siatkową na srem a kierunkowa na poznan, ale niekórzy maja tylko siatkowa w kierunku poznania i łapią wszystko.

  Jakies 200m w lini prostej odmojej anteny stoja jakies silosy z blachy na zboże wysokie na ok 12m moze one powoduja jakies odbicia

  No tvn sniezy mi ale dało by sie ogladac gdyby głos nie szumiał

  TO MOŻNA JAKOS ZWIEKSZYC MOC ODBIORU ANTENY:?:
 • Level 38  
  To się nazywa skuteczność anteny. Można ją zwiększać kilkoma sposobami. Podnosić ją do góry (wysoki maszt), budować zestawy anten selektywnych, zastosować odpowiedni wzmacniacz antenowy itp. Są to jednak dość kłopottliwe i kosztowne rozwiązania. Istnieje (jeszcze) możliwość odbioru TVN przez satelitę. Można ustawić talerz z konwerterem i do tego ANALOGOWY odbiornik satelitarny, ustawić talerz na "HB" i (po ustawieniu parametrów TVN w odbiorniku) odbierać program z bardzo dobrą jakością. Koszt jest może porównywalny z rozbudowaną anteną selektywną ale dużo łatwiejszy montaż i efekty dużo lepsze.
 • Level 43  
  Prędzej przestaw antenę w bok aby te silosy nie zastawiały drogę do nadajnika lub antena w górę ponad silosy.To powinno wystarczyć. Chyba,że jeszcze po drodze masz drzewa,las?Nie jestem pewny czy TVN nadaje jeszcze w analogu.
 • Level 10  
  kupiłem zwrotnice a.1/12 b.k.47 c.21/45 49/60
  anteny mam siatke i kierunkowa ze wzmacniaczami

  (info. z instrukcji zwrotnicy co oznacza)
  przewody współosiowe do anten łączyć za posrednictwem symetryzatorów antenowych:?:
 • Level 1  
 • Moderator
  Odpowiednia zwrotnica dla dwóch anten musi spełniać 2 warunki. Pierwszy to wejście dla anteny k.47 tvn i drugie wejście dla pozostałych kanałów ze Śremu. Wersja z dodatkowym wejściem dla k.9 TVP1 odpada (potrzebna by była trzecia antena). Drugi - zwrotnica musi przenosić zasilanie 12V DC do wzmacniaczy antenowych i powinno to być wyraźnie zaznaczone w instrukcji (opis zworek). Jeśli w tej zwrotnicy są takie opcje, to symetryzatorami się nie przejmuj. Jeśli któryś z warunków nie jest spełniony - wymień na właściwą.
 • Level 43  
  max84. wrote:
  Więc poszedłem na dach i skierowałem moją antene siatkowana ze sremu na poznań
  No i oprócz TYP1,TVP2,TVP3,POLSATU których jakośc praktycznie nie uległa zmianie pojawił się TVN ale bez głosu, lub gdy wskoczy głos to są straszne szumy

  Moze wystarczyła by ta antena co mam tylko w jakis sposób wzmocnić jej moc moze sa jakies specjalne zasilacze albo inne wynalazki
  Sam sobie odpowiadasz na pytanie. Z tego miejsca nie dostaniesz dobrego odbioru. Jak nie ma sygnału to i najlepsza antena z niczego nie zrobi ci dobrego sygnału. Lepiej tą anteną szukaj innego miejsca do odbioru a pewno obejdzie się bez dodatkowych anten -piszesz,że jakośc pozostałych nie ulagła zmianie a więc są bardzo silne.
 • Level 37  
  max84. wrote:
  pojawił się TVN ale bez głosu, lub gdy wskoczy głos to są straszne szumy

  A obraz do przyjęcia, czy też beznadziejny? Dobry telewizor poradzi sobie ze słabym sygnałem lepiej, a kiepski gorzej. Np. 5-10letnie Daewoo bardzo kiepsko odbierają fonię, a czasami tak się uda przestroić, że obrazu nie ma a głos jest. Więc co z tym obrazem i jaki masz TV?
  Antena siatkowa jest na tyle szerokokątna a kanały bardzo daleko od siebie(ludzie- telewizor bez problemu odbierze i rozseparuje nawet sąsiednie kanały a jak je jeden przedziela pusty to już spoko, że nie ma co tego brać pod uwagę), że jedna powinna obsłużyć obydwa kierunki- więc skoncentruj się na 'złapaniu' tej jednej stacji(nie wiem jak to osiągniesz- inna antena, wzmacniacze, itp) a potem będziemy się martwić o te mocne. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2792241#2792241
 • Level 10  
  w antenie siatkowej mam na płytce symbol SWA 3 a wkierunkowej mam symetryzator . i po podłaczeniu nadal nie mam tvn, wiec chce kupic wzmacniacz dla kierunkowej ale nie wiem czym sie róźnią co oznaczaja symbole SWA 3501 SWA 1, SWA7, SWA8,SWA9 który bedzie odpowiedni

  Dodano po 11 [minuty]:

  http://www.anprel-plus.com.pl/wyroby/wzmacniacze/index.html

  co jesli kupie wzmacniacz SWA 70/120 km a ja mam ok 50km do nadajnika
 • Level 37  
  Staruszku, bardziej utrudnić pracy sobie nie możesz? Pisałem (w linku): najpierw ustaw jedną antenę; i tylko tą jedna stację. Jeżeli mimo wysiłków będzie ona niezadowalającej jakości, to połączenie anten przecież tylko pogorszy warunki ich pracy a więc i w efekcie "odbiór"! Zdecyduj się na jedną z nich i po kolei(od słabego do mocnego) zmieniaj wzmacniacze(mam napisać: na koniec wróć do tego najlepszego?).
  Potem będziemy martwić się połączeniem anten, a może nie, bo druga nie będzie potrzebna.
 • Level 38  
  Każdy wzmacniacz antenowy wzmacnia to co podawane jest na jego wejście. Wzmacnia więc wszystkie sygnały tak użyteczne jak i zakłócające. Wzmacniacz stosujemy wtedy gdy sygnał użyteczny jest na poziomie niższym niż wymagania OTV. Obraz wtedy może być "zaśnieżony, brak koloru, brak synchronizacji i "zaszumiona" fonia. Należy zastozować taki wzmacniacz, którego wzmocnienie zapewni istotną poprawę odbioru (wzmocni sygnał użytkowy) ale niezbyt dużym bo wzmocnione sygnały zakłócające i szumy spowodują pogorszenie jakości odbieranego programu. Przy przekroczeniu tego granicznego wzmocnienia, kontrast obrazu w prawdzie wzrasta ale wzrasta tę "zaszumienie", wzrastają "odbicia" i często wyginany jest obraz z powodu braku synchronizacji. Poszczególne oznaczenia wzmacniaczy różnicują poszczególne modele tak pod względem ich wzmocnienia jak i oporności falowej współpracy (75/300 Ohmów). Dipol zamknięty ma zwykle 300 Oh. a kabel 75. Bywają też takie wzmacniacze z regulowanym wzmocnieniem przy pomocy "Pe-erków". Można wtedy ustawić sobie optymalne wzmocnienie dla danych warunków. Wzmocnienie wzmacniaczy jest podawane na metryczkach załączonych do nich lub można znależć w danych technicznych zamieszczonych w internetowych reklamach.
 • Moderator
  Maryann - proponuję zajrzeć w końcu do atlasu :) - gdzie jest Kościan, gdzie Poznań (tvn) a gdzie Śrem (pozostałe programy). Na temat anten dla tego konkretnego przypadku chyba już wszystko napisałem wyżej (wystarczy przeczytać), ale powtórzę. Antena do odbioru bardzo słabego sygnału tvn musi być kierunkowa (wieloelementowa Yagi) z mocnym wzmacniaczem. Zwrotnica musi zapewniać możliwość przekazania do anten (ich wzmacniaczy) napięć zasilających. Z kolei zasilacz powinien mieć moc wystarczającą dla zasilenia 2 szt. wzmacniaczy. Typowy 12V/100mA w moim przypadku się nie sprawdził - co jakiś czas się wyłączał (przegrzewanie się stabilizatora). A tak w ogóle opisana w temacie sprawa jest przecież dobrze mi znana - Kościan jest blisko Opalenicy. I na odwrót :). Dodam jeszcze, że na opisanej instalacji odbiór tvn mam "czysty", co ponad 40 km od nadajnika "Piątkowo" jest dużym osiągnięciem.
 • Level 37  
  maryann wrote:
  druga nie będzie potrzebna.
  Bo nie odbiera... A nie, że jedną załatwimy wszystko.
  Przecież łatwiej ustawić jedną anteną 'solo' niż od razu sieć!
 • Level 10  
  kupiłem swa-6000/6t zamontowałem w atx 87 i obraz bardzo dobry oceniam na9/10
  nastepnie podłaczyłem ta antene przez zwrotnice obraz 8/10
  nastepni dodałem do zwrotnicy jeszcze siatke z SWA 3 i obraz 7/10 i trochce szumów na TVN

  Ale po paru godzinach zaczeły sie schody, bo TVN znikł a i tamte sie porobiły nie ciekawe, doszedłem do tego ze wskakuja i znikaja zaleznie od tego jak poruszam wzmacniaczem wewnatrz siatki, lekko rusze i jest za chwile nie ma . i jest i nie ma itd. wkoncu sie sciemniło i skonczyłem grzebanie na dzis. 1,2,3 sa ładne polsat sniezy a na czestotliwosci tvn jest ptv 3 zasniezony

  Czy to moze byc wina wzmacniacza w siatce:?:

  Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

  mineły kolejne godziny a obraz jeszcze bardziej sie pogorszył, 1 zasniezona a 2 i 3 i polsat nie do ogladania, tvn wcale nie ma
 • Level 37  
  Albo Ci siadł zasilacz jak pisal Mirek Z. , albo któryś wzmacniacz (albo obydwa) za mocny i zaczął się wzbudzać.
 • Level 38  
  Czasami też się zdarza, że warunki atmosferyczne wpływają na zaniki odbioru (pogorszenie).
 • Level 10  
  a ja połączyłem 2 anteny i śmiga polsat na początku pasma a tvn na końcu i nie mam żadnych problemów :przewód koncentryczny podpiołem do 2 anten i połączyłem rozdzielaczem .na jednym zasilaczu{wyrabia}a wzmacniacze to swa6000 na 6 tranzystorach .dodam jeszcze że tvn odbieram z ok70 km.:D