Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesterowanie wzmacniacza, kiepski TVN,

michcio 22 Paź 2006 19:25 3156 10
  • #1 22 Paź 2006 19:25
    michcio
    Specjalista elektryk

Witam.
    Problem jest taki: odbieram TVN z nadajnika w Stalowej Woli (k 21, 0,1kW, 25 km) na antenie Yagi 15-elementowej.
    W puszce anteny znajduje się wzmacniacz (ok. 25 dB). Niestety, odległość kątowa między S. Wolą a nadajnikiem nie jest zbyt duża, i wzmacniacz, moim zdaniem przesterowywuje się silnym sygnałem ze Św. Krzyża (k28 lub k38).
    Tak przypuszczam, ponieważ to najbliższy tak mocny obiekt nadawczy (1000,800 kW, 85 km odl.), czasami widać nakładającą się inną stację, a w głośnikach jest cichutki pisk, jakość obrazu dość kiepska. Czasami nie da się oglądać.
    Pomaga (nie dużo) ustawienie anteny pod jeszcze większym kątem od Św. Krzyża ale nie jest wtedy ustawiona na S. Wolę i sygnał jest wtedy słaby.
    Używam też anteny siatkowej z takim samym wzmacniaczem, ale ustawiona jest w całkiem przeciwnym kierunku (Lublin-Piaski) a w tamtym rejonie nie ma żadnego sygnału na k 21. Anteny są połączone sumatorem. Zresztą, nawet jeśli podłączę tą jagę od TVN-u prosto do telewizora, jest tak samo.

Jednak myślałem o nowszej instalacji antenowej:

Jednak ze względu na to przesterowanie trzeba wstawić pomiędzy wzmacniacz a antenę TVN np. filtr środkowo-przepustowy itp? Chciałbym do wzmacniacza wpuścić tylko kanał 21.

Dodam, że sygnał z drugich anten jest wyśmienity (idealny odbiór na siatce, więc na yagi na też będzie na 100%)
    I czy to prawda, że anteny na wyższą częstotliwość trzeba montować na górze masztu, a na niższą na dole? Jakie powinny też być odległości między antenami (czy ma to jakieś znaczenie?)?

Bardzo proszę o pomoc.

0 10
  • #2 22 Paź 2006 20:16
    Qbuś
    Poziom 38  

Niestety nie pomogę ci (nie znam się na antenach) :D :D :D Ale bardzo spodobał mi się sposób napisania postu i rysunek (jest super !!!) .To jest wzór do naśladowania ! Taki poziom elektrody to jest to !!!

Gratulacje !

0
  • #3 22 Paź 2006 21:58
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

TAk schemat b. ładny!

Czyli zakłócenia są już generowane w antenie na TVN - żaden filtr nie pomoże. Pierwsza rzecz - zmniejsz wzmocnienie w tej antenie - wymień wzmacniacz na słabszy lub zastosuj płytki telmorowskie. Jeżeli to nie pomoże musisz podstawić antenę o większym zysku i kanałową np.:
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a8680.php?sid=91e3b60af1e22b7
    Dopiero po uzyskaniu dobrego sygnału z tej anteny można zacząć myśleć nad sumowaniem.
    Pzdr

0
  • #4 22 Paź 2006 23:59
    HaJot46
    Poziom 15  

"michcio" napisał:

Cytat:

Jednak myślałem o nowszej instalacji antenowej:

I tutaj załączony obrazek, moim zdaniem poprawny za wyjątkiem wzmacniacza szerokopasmowego.

Cytat:

I czy to prawda, że anteny na wyższą częstotliwość trzeba montować na górze masztu, a na niższą na dole? Jakie powinny też być odległości między antenami (czy ma to jakieś znaczenie?)?

Oczywiście, że ma. Jest tak jak piszesz a odległości powinny być równe co najmniej długości dipola anteny znajdującej się niżej. Anteny powinny być połączone galwanicznie z masztem a ten uziemiony. Antena o większych rozmiarach zachowuje się wtedy jak "sztuczna ziemia" a nie jak ekran.

Najlepszym wyjściem jest zastosowanie selektywnych wzmacniaczy i to o regulowanym wzmocnieniu. Na razie nasuwa mi się tylko TELMOR WWK−861, ale to chyba za droga impreza na indywidualnego odbiorcę.
    Popatrzeć jednak można:
    http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=243&deal=Telmor
    Może ktoś inny oferuje coś mniejszego.
    Odwiedź też stronę:
    http://www.badmor.com.pl/
    Są tam zwrotnice antenowe dla różnych miast i rózne wzmacniacze.
    Anteny oczywiście Yagi i to na kanał 21 możliwie wąskopasmowa, może nawet więcej niż 15 elementów.

0
  • #6 25 Paź 2006 13:57
    HaJot46
    Poziom 15  

Propozycja kolegi Marcin91 jest bardzo właściwa. Proponuję jako pierwszy krok zastosować do Twojej istniejącej instalacji właśnie taki wzmacniacz kanałowy i zobaczyć jakie będą efekty.
    Wydaję mi się, że w planowanej przez Ciebie przebudowie instalacji efekty mogą być nie takie jak oczekujesz gdyż wzmacniacz AM316 dysponuje wzmacniaczami pasmowymi o dużym wzmocnieniu (zakres regulacji jest zbyt mały).
    W ofercie firmy Badmor jest specjalna zwrotnica dla Stalowej Woli, ale ukierunkowana na odbiór programów ze Świętego Krzyża i TVN z 21 kanału (zobacz mój poprzedni post z linkiem)
    Jak już pisałem najlepszym wyjściem byłby wzmacniacz TELMOR o strojonych kanałach UHF i regulowanym indywidualnie wzmocnieniu, ale Cena !
    Zobacz też hasło intermodulacja na elektrodzie, bo to jest prawdopodobnie źródłem zakłóceń sygnału TVN.

0
  • #7 10 Lis 2006 14:17
    michcio
    Specjalista elektryk

Więc może takie rozwiązanie będzie działać lepiej:

Drugą antenę zastąpiłbym analogowym tunerem satelitarnym, który był by włączony do drugiego wejścia UHF wzmacniacza, a modulator ustawiony na kanał pusty. Wzmacniacz oczywiście na wzmocnienie minimalne. Dodatkowo dorysowałem antenę FM. Tylko tuner chyba nie może pracować cały czas i modulator nie podaje dzwięku NICAM...

Co do poprzedniej wersji instalacji, to obawiam się odbić, cieni na obrazie programów. Przecież do anteny wpadnie zawsze jakiś sygnał, który powinien wpadać do drugiej anteny...

Co do wypowiedzi użytkownika "kasprzyk"
    Moim zdaniem zakłócenia nie są generowane na antenie tvn, ale powodowane są wpadaniem do wzmacniacza szerokopasmowego silnego sygnału ze świętego krzyża. Czy więc nie pomoże wpuszczenie do wzmacniacza "głównego" tylko kanału 21?

Ewentualnie czy wzmacniacz kanałowy http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=122&deal=Telmor wzmocni tylko k21 i nie przepuści innych częstotliwości, a może wzmocni k 21 i zmiksuje go z resztą sygnałów nie wzmocnionych?

Dodano po 4 [minuty]:

Lecz czy przy wpięciu tego przedwzmacniacza do puszki i podłączeniu do wzmacniacza "głównego" ustawionego nawet na najmniejsze wzmocnienie nie da sygnału zbyt mocnego (tu 20 i tam 22 db to aż 42 db!)? Może by tak wpiąć miedzy antenę a wzmacniacz tłumik? Ale czy tłumik przepuści napięcie stałe?

Dodano po 1 [minuty]:

Bo obawiam się, że wzmocnienie samego przedwzmacniacza 20 db będzie za małe.

0
  • #8 10 Lis 2006 16:39
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

michcio napisał:
    Witam.
    . Zresztą, nawet jeśli podłączę tą jagę od TVN-u prosto do telewizora, jest tak samo.

Witaj

Na tej podstawie wywnioskowałem, że wzbudzenie następuje w samej antenie na TVN - dlatego moja wypowiedź - jeżeli antenę podłączysz bezpośrednio do jednego odbiornika i już występują zakłócenia - wniosek jest prosty.

Może źle Cię zrozumiałem ?

Jeżeli obraz TVN z tej anteny byłby czysty (bezpośrednio w odbiorniku) i sytuacja wystąpiła by po sumowaniu - wtedy na drugą antene można załozyć filtr - wyrównane poziomy wprowadzić na wzm. budynkowy.

Pzdr

0
  • #9 23 Gru 2006 19:11
    michcio
    Specjalista elektryk

Te widoczne paski... Magnetowid czasami zrywa nawet dźwięk na kilka sekund. Tak wygląda obraz:

0
  • #10 23 Gru 2006 22:01
    GREBSON
    Poziom 19  

Witam serdecznie. Chyba zostaje Ci tylko zastosowanie przedwzmacniacza kanałowego, lub symetryzatora kanałowego a potem przedwzmacniacza przelotowego-to drugie moim zdaniem lepsze rozwiązanie. Następnie zastosowałbym przemiennik kanałowy z demodulacją , tymbardziej że dzielisz jeszcze sygnał po zsumowaniu. Wygląda to tak : potrzebujesz urządzenie w którym możesz zaprogramować dowolny kanał i które to urządzenie posiada wyjście antenowe. Można na allegro kupić konwerter tv kablowej i wykorzystać go w tym celu. Kilka razy stosowałem taki manewr. Otrzymujesz sygnał zdemodulowany i ponownie zmodulowany na innym kanale ale już o stałym poziomie. Oczywiście sygnał do przystawki dajesz bezpośrednio z anteny z a sumujesz razem z pozostałymi za przystawką sumatorem. Dodam tylko że taki manewr stosuje się obowiązkowo w tv kablowych .
    Ja miałbym na tyle. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

0
  • #11 13 Lut 2007 13:48
    michcio
    Specjalista elektryk

Chyba na razie zaspokoje się tunerem analogowym i anteną 90 cm.
    Raczej nie ma szans na "żyletę".

Temat zamykam.

0