Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa obiegowa CO da radę przepchnąć taki odcinek.

rafik@ 03 Kwi 2011 10:16 2450 10
  • #1 03 Kwi 2011 10:16
    rafik@
    Poziom 14  

Witam mam taki dylemat czy pompa da radę sobie z taką odległością od niej do grzejników , każdy grzejnik ma zawór termostatyczny , mam na myśli o dobrym działaniu instalacji ,zamieszczam obrazek.

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem napisać na rysunku ile jest od pieca więc tak piec a bojler to 6mb a bojler i pierwszy grzejnik to4mb , przepraszam za niezdarny obrazek .

• #2 03 Kwi 2011 19:48
    malez4
    Poziom 21  

To układ szeregowy a CWU równolegle ?.

• #3 03 Kwi 2011 21:25
    rafik@
    Poziom 14  

Witam bardzo, wszystko jest równolegle podłączone nie rysowałem tak dokładnie bo mi chodzi czy pompa da radę pchać do ostatniego grzejnika , patrzeć na średnice rur i odległości od pompy, pompa jest przy piecu , ma każdym grzejniku są zawory termostatyczne czyli opór czy w takim układzie będą grzejniki grzały .Za rysunek przepraszam.

• #4 04 Kwi 2011 07:09
    malez4
    Poziom 21  

Dochodzi jeszcze moc grzejników .Będę posługiwał się calami.do pierwszego grzejnika 1",potem 3/4",gałązki 1/2".Zasobnik CWU -skryzowany .Powinno to iść grawitacyjnie przy zachowaniu spadków.

• #5 04 Kwi 2011 21:52
    rafik@
    Poziom 14  

Witam cię malez4, jak pewnie za uwarzyłeś jestem w tej dziedzinie zielony i nie rozumie pojęcia ,Zasobnik CWU -skryzowany, jak byś mógł narysować jakiś rysunek jak ten zasobnik skryzować ja myślałem o dodatkowej pompie na zasobnik,w ten sposób uniknę wychładzania zasobnika jak na piecu spadnie temperatura ,ale też nie mam pewności czy pompa od zasobnika zablokuje przepływ wody pchanej przez pompę grzejnika.ostatnie pytanie czy jeden cal fi-28 miedz i 3,4cal to fi-22 miedz oraz pół cala to fi-18 miedz a fi-15 miedz to3,8cala z góry dziękuje za zainteresowanie moim tematem i za odpowiedzi pozdrawiam i czekam za odpowiedzią .

• #6 04 Kwi 2011 21:59
    berlingo
    Poziom 20  

kolego ja mam pompę 40 i ciągnie 9 grzejników i 5 obwodów podlogówki na 2 kondygnacjach i nie zauwazyłem by gzejniki były zimne pozdrawiam

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić pisownię
    mod - mirrzo

• Pomocny post
    #7 05 Kwi 2011 20:22
    malez4
    Poziom 21  

Średnice wewnętrzna rur 1"-27mm,3/4"-22mm,1/2"-16mm.Skryzować ,czyli zdławić na dolocie lub wylocie .Przy tak dużych odległościach istnieje niebezpieczeństwo ,że bez kryzy woda będzie krążyć w obiegu pompa -piec -CWU w niewielkim stopniu zasilając grzejniki .Szczególnie te położone najdalej od pieca.

• Pomocny post
    #8 06 Kwi 2011 09:58
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Co się tyczy kryzowania, to najlepiej zastosować zawory termostatyczne ZE WSTĘPNĄ NASTAWĄ, gdyż wtedy kryzowanie można skorygować, bez potrzeby spuszczania wody z instalacji i wymiany kryz. Pamiętam, że w jednym z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie po wymianie instalacji C.O. (nowe piony - o znacznie większym przekroju niż wcześniej, nowe gałązki, częśćiowo też nowe grzejniki lub przepłukane) tak "dobrano" kryzy, że na parterze i I piętrze w większości pomieszczeń kaloryfery w ogóle nie działały a od II piętra wzwyż grzały, przy czym na ostatnich piętrach (jest to 9-piętrowy budynek, ale piętra są po 3 m a nie 2,5 m., gdyż to instytucja) bywało wręcz upalnie. W następnym sezonie początkowo też na najniższych kondygnacjach ogrzewanie nie działało. Dopiero wymiana kryz spowodowała usunięcie usterki (miały zbyt mały przekrój). Oczywiście były to zwykłe kryzy a zawory przed grzejnikami też są starego typu. Trzeba też pamiętać, że jak kryza ma bardzo mały otworek, to może się łatwo zamulić. Zawór ze wstępną nastawą daje możliwość korekty w każdej chwili i precyzyjnego wyregulowania instalacji.

• Pomocny post
    #9 06 Kwi 2011 12:27
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Każdy stara się pomóc jak może i bardzo dobrze.
    Pewnie że można dać większe średnice rur , można zwiększyć wydajność pompy.
    Jest jeszcze jeden aspekt tego wszystkiego.
    Autor nie podał mocy wszystkich grzejników a pompę dobiera się do mocy jaką instalacja musi przenieść na grzejniki.
    Włączanie pompy na "maxa" jest nieporozumieniem.(skutkuje to szumami w instalacji i zapowietrzaniem grzejników)
    Wiem , wiem ... pompę dobiera się również do oporów (wysokość podnoszenia słupa wody) ale to w dużych instalacjach (duża instalacja ma powyżej 20 grzejników) w małych można sprawę uprościć i skorzystać z uproszczonego wzoru biorąc pod uwagę tylko moc.

ps. reszta to odpowiednia regulacja instalacji.

• #10 06 Kwi 2011 12:50
    malez4
    Poziom 21  

Kryza tylko na zbiorniku CWU ,zawory termostatyczne przy grzejnikach .Co do doboru pompy -patrz poprzedni post.

• #11 05 Maj 2011 21:24
    rafik@
    Poziom 14  

Witam wszystkich i z góry dziękuje za wasze podpowiedzi dużo mi pomogliście , instalacje wykonałem z rozciągnięciem rur miedzianych i na pewnych odcinkach redukowałem średnice rur ,do pierwszego 28 0d drugiego do czwartego 22 a od piątego do szóstego 18 a ostatni 15 wszystko działa jeszcze raz dziękuje ,temat uważam za zamknięty.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo