Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant Geyser Mag 275/9 XTZW - potrzebne dysze na LPG

06 Kwi 2011 14:44 5658 12
  • Poziom 9  
    Witam
    Posiadam przepływowy podgrzewacz wody Vaillant Geyser Mag 275/9 XTZW
    Po kilku ładnych latach użytkowania go w domu zastąpiłem go podrzewaczem z zapłonem bateryjnym
    Ponieważ mój Mag przeszedł rok temu gruntowny przegląd, jest w doskonałym stanie i działał do końca znakomicie postanowiłem uruchomić go w domku letniskowym
    Niestety nigdzie nie mogę zakupić dysz aby przezbroić to urządzenie na LPG
    Dzwoniłem po kilku serwisach w których stwierdzili, że do tego sprzętu już nie ma części

Czy może ktoś na forum orientuje się z czego można dopasować dysze do tego podgrzewacza??
  • Poziom 18  
    Ten podgrzewacz nie ma w Polsce dopuszczenia do użytkowania na propanie i stąd brak części do przebudowy na propan.
  • Poziom 9  
    A czy jest możliwa i czy jest sensowną próba dopasowania dysz od innego podobnego modelu podgrzewacza?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Przezbrojenie tego modelu nie jest w ogóle możliwe i nigdy nie było. No chyba, że wymienisz palnik, dysze, regulator przepływu i regulator ciśnienia - czyli inny model.
    Radzę zakupić nowy podgrzewacz niż kombinować na gazie, powodując wypalenie palnika lub spalenie urządzenia.
  • Poziom 18  
    Daj zdjęcie łącznika między zespołem wodno gazowym i palnikiem. Może da się coś poradzić.
  • Poziom 9  
    Niemożliwe?

Jasne ;)

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć dotyczących mojego podgrzewacza

Tabliczka znamionowa

Dysze główne

Dysza palnika dyżurnego

Wymiary dysz

Przyłącze palnika

Z materiałów które posiadam wnioskuję, że potrzebne mi dysze używane były w podgrzewaczach MAG 275…440/9 XTZW
    Serwisant Vaillanta dobrał mi dysze główne z otworem 0,72mm i troszkę innym gwintem. Dyszy palnika dyżurnego nie znalazł
    Powiedział również że tego podgrzewacza się nie reguluje
    Zauważyłem jednak, że w miejscu gdzie przykręca się palnik jest jakaś śruba regulacyjna (zaznaczona strzałką na zdjęciu przyłącza)
    Wiecie co się tą śruba reguluje i jak to się robi?

Jeżeli ktoś jest zainteresowany posiadam kilka obcojęzycznych ebooków dotyczących min. mojego podgrzewacza (nie wiem jak je wsadzić na forum ;))
  • Poziom 18  
    W Niemczech pracują(wały) też na propanie.
    Przebudowa tylko przez serwisanta (nie instalatora) i na własne ryzyko.
    Przed przebudową i po przebudowie, bezwzględnie musi być szczelny gazowo, w ruchu i na postoju.
    Dysze mają być D=0,75 z takim samym gwintem i tego samego typu. Dysza palnika dyż. 0,13-0,15 ew. 0,18. Pod palnikiem na łączniku, międzu dwoma uszczelkami, dysza wstępna 1*3,0-3,2 mm. Ten typ łącznika powinien być wymieniony, ale może być niedostępny, a jeśli jest to ok. 200 zł lub więcej. Serwisant może spróbować przeregulować tą pokazaną śrubą, ale bez konieczniości nie kręcić.....(nie mam danych dot. ciśnienia w palniku). Myślę, że max. powinno być w przedziale 18-25 mbar.

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem szkodliwą część postu.
    Regulamin: 3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące rozwiązaniem problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie, lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 9  
    No więc wszystkie dane dotyczące części zamiennych i regulacji posiadam.
    Pozostaje dobrać gdzieś dysze i pędzić do serwisanta.

• Moderator na urlopie...
    Spójrz na swoją tabliczkę znamionową uważnie. Jest tam napisane, że podgrzewacz może pracować TYLKO na GZ 50:
    drumar napisał:

Zawierz komuś, kto się na pewno na tym zna. Patrz poniżej:
    DARIUS67 napisał:
    Przezbrojenie tego modelu nie jest w ogóle możliwe i nigdy nie było. No chyba, że wymienisz palnik, dysze, regulator przepływu i regulator ciśnienia - czyli inny model

1Qmaty napisał:
    Myślę, że max. powinno być w przedziale 18-25 mbar.

Tu podałeś ciśnienie instalacji, a nie na palniku.
  • Poziom 9  
    Czyli pozostaje mi wyrzucić mój podgrzewacz?
  • Poziom 18  
    Po sprawdzeniu w naturze muszę sprostować swoją poradę.
    W tych podgrzewaczach też były montowane dwustopniowe zawory gazowe w komplecie z innymi łącznikami, dlatego chciałem zobaczyć jego zdjęcie. Tu jest zawór jednostopniowy, którego próba regulacji nie wniesie niczego dobrego. Potrzebne części nie są już dostępne. Toteż nawet po wymianie dysz nie uzyska się prawidłowej i bezpiecznej zależności mocy od natężenia przepływu wody.