Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS 354, Unitra Trawiata 311D - stałe napięcie na wy

04 Lis 2004 11:14 2866 12
  • Poziom 10  
    Witam ekspertów. Może poradzicie mi, laikowi, co może być nie tak. Mam dwa wzmacniacze (jak w temacie), w obydwu były spalone końcówki mocy. Wymieniłem tranzystory, ale pozostały problemy: w Trawiacie 311D na "naprawianym" kanale cały czas jest stałe napięcie 34 V, w Diorze WS 354 na "naprawianym kanale jest stałe napiecie 32 V, po wyjęciu płytki przedwzmacniacza, to napięcie pojawia się na obydwu kanałach. Szukałem już zwarć na płytce, zimnych lutów, sprawdzałem rezystory przy tranzystorach końcówki mocy (jak to było napisane w innych postach) ale nic nie pomogło. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie wypróbuję.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Witam
    Sprawdź tranzystory sterujące no i zasilanie czy przypadkim nie poleciał bezpiecznik z jednej strony.
    Marek WS503
  • Poziom 42  
    Witam! Przede wszystkim to musisz zrobić tak jak Marek pisał, pomierz te wszystkie tranzystory, ale do pomiaru tego napięcia bezpieczniej będzie jak nie podłączysz tranzystorów końcowych, dopiero jak usuniesz to napięcie stale, to w tedy możesz dołączyć pozostałe tranzystory. Jak się okaże, że tranzystory są sprawne, a napięcie dalej będzie, to musisz sprawdzić w WS354 T 702 i T710, a w Trawiacie T 401 i T402.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam ponownie! Wymontowałem tranzystory końcowe w WS354 (T508 T510) i tak:
    tranzystory sterujące są sprawne, wszystkie bezpiecznik są całe.
    Napięcia przy wycągniętej płytce przedwzmacniacza:
    Wyjście lewego kanału (wszytkie tranzystory zamontowane: -35,6V
    Wyjście prawego kanału (tylko tr. sterujące): -4,14 V
    T504: BD139
    B: -5,7V C: 0 V E: -4,01V
    T502: BD135
    B: -5,7V C: -5,7V E: -5,7V
    T506: BD140
    B: -5,7V C: -5,0V E: -5,0 V

Po włożeniu płytki przedwzmacniacza:
    T504: BD139
    B: -7,0V C: -7,0 V E: -4,4V
    T502: BD135
    B: -6,4V C: -7,0V E: -6,1V
    T506: BD140
    B: -6,1V C: -5,4V E: -5,4 V
    Napięcia na wyjściach kanałów L=0,0V, P=4,4V
    Napięcia na tranzytorach T710,T702
    B: -7,1V C: -7,9V E:-7,08V

Trawiaty jeszcze nie mierzyłem. Jaki pownieniem zrobić kolejny krok? Co podejrzewać o awarię? Czekam na pomysły i podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Manai
  • Poziom 42  
    Witam! Przede wszystkim powinieneś uruchomić zasilacz, z tego, co podajesz, to tylko masz jedno napięcie zasilania, bezpieczniki są na uzwojeniu wtórnym, wiec nimi za bardzo się nie sugeruj, sprawdź mostek greca i elektrolity C409 i C410 tam musi być symetryczne napięcie 2x37,7V od tego zacznij, to musi być, to jest podstawa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem napięcie na mostku: na wyjściach jest +37,0V i -36,8V (napięcia na +/- kond 409/410). Co dalej? Narazie będę się posuwał po schemacie, ale jak będziecie mieli jakieś wskazówki to czekam.
    Manai
  • Poziom 42  
    Witam! Trochę na mieszałeś tymi napięciami, krótko i węzłowato, czy lewy kanał chodzi? Nie pokoi mnie ta różnica napięcia na zasilaczu, powinno być równo, wskazuje to na dużą upływność elektrolitu, zrób pomiar tych napięć, ale przy obciążeniu, puść żeby to grało w miarę głośno i zmierz, jakie są różnice na zasilaczu, między plusem, a minusem, jak masz, to możesz to obciążyć żarówkami, nie będzie skakać napięcie.
  • Poziom 10  
    Wygląda na to że rozwiązałem problem. Zacząłem badać napięcia wg schematu i zaniepokoiło mnie napięcie pomiedzy emiterami T702 i T710, powinno być -0,5V a u mnie było ponad -8V. Szukałem przyczyny w obrębie płytki przedwzmacniacza ale nic nie znalazłem. Wyciągnąłem więc płytkę i sprawdziłem napięcia na pinach. Okazało się, że pin K5 nie ma połączenia z + kond. C409 (przerwana scieżka przy T508) i przez to cały układ przedwzmacniacza wariował. Sprawdziłem już, oba kanały działają, stałe napięcie nie pojawia się więc cel został osiągnięty :-)
    Dzięki za pomoc. Teraz zostałą jeszcze Trawiata, ale tą zajmę się jutro w wolnym czasie.
    Pozdrawiam
    Manai
    --------------
    OK pojawia się kolejny problem. Bez obciążenia obydwa kanały pracują równomiernie co widać po wskaźnikach led. Po podłaczeniu kolumn (8ohm) moc jednego, naprawianego kanału spada, jest cichszy, i ma zanieczyszczenia. Co to może być?
    Pozdrawiam!
    _________
    Prosze uzywac ZMIEN i nie robic balaganu!
    tom
  • Poziom 42  
    Witam! A co to za zniekształcenia, co w nim wymieniałeś i jaki prąd spoczynkowy ustawiałeś? Czy jak kolumny zamienisz, jest to samo?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Sprawa oczywiście dotyczy WS354. Zniekształcenia dzwięku w tym kanale, w którym była spalona końcówka. Kanał ten gra ciszej i lekko charczy (szczególnie przy niskich tonach). Przepisów na ustawienie prądu spoczynkowego widziałem tutaj wiele, zastosowałem ten: na rezystorach emiterowych powinno być napięcie ok 10mV i takie starałem się ustawić. Wymienione były tranzystory mocy BD911 i BD 912 oraz tranzystory sterujące BD140 i BD139. Poza tym nic nie było ruszane. Co może powodować takie zniekształcenia ?
  • Poziom 42  
    Witam! Nic konkretnego nie powiedziałeś, to i za bardzo konkretnie nie można odpowiedzieć, co do różnicy głośności, to albo na przyrządy, albo wyprowadź sygnał z wejścia tych końcówek i sprawdź różnice, może to nie sprawa samych końcówek, a może przed wzmacniaczy i balansu, co do charczenia, to nie piszesz, czy one występują przy głośnym graniu, czy też przy cichym, miałeś sprawdzić, czy zamiana kolumn miejscami, coś zmienia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Przetestowałem wzmacniacz: z generatora puściłem sygnał o częstotliwości 1kHz na wejście wzmacniacza, przy max. ustawieniu potencjometra głośności na wyjściu, bez przyłączonych kolumn, miałem napięcia: kanał prawy (był wcześniej sprawny) 35,5 V, kanał lewy (naprawiany) 21,6 V. Co ciekawe wskaźniki led pokazywały, że moc obu kanałów jest wyrównana. Zamiana kolumn miejscami nic nie zmienia, podobnie jak podłączenie innego zestawu kolumn. Przedwzmacniacz jest dobry, sprawdziłem to zamieniając płytkę z drugą taką samą ze sprawnej WS354. Charczenie występuje także przy cichym graniu, ogólnie naprawiany kanał jest przyciszony, głośnik charczy przy niskich tonach.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
    Marcin
  • Poziom 42  
    Witam! Na schemacie jest zaznaczone, że końcówki to osobny blok, połączony przewodem z przed wzmacniaczy, jeżeli tak jest, to zamień przewody sygnałowe K8 i K14 miejscami, umożliwi to na 100% stwierdzić, czy zniekształcenia idą z przed wzmacniacza, czy z końcówki.
    Pozdrawiam