Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak sprawdzić czy przekaźnik działa?

galwanizer 22 Apr 2011 17:54 101325 18
Termopasty
    galwanizer
    Level 9  
    Witam kolegów. Pytanie jak w temacie. Otóż nie działa mi ogrzewanie tylnej szyby w Nissan Primera (94'). Wszystkie przejścia, bezpieczniki i przełącznik sprawdziłem i wyczytałem że powodem może być przekaźnik. Problem tylko w tym że miernik posiadam ale nie mam pojęcia jak taki przekaźnik sprawdzić. W znalezionych tematach nie znalazłem podobnego do mojego więc prosze o odpowiedź.
    Oto foto przekaźnika.
    Jak sprawdzić czy przekaźnik działa?
  • Termopasty
    Marzab10
    Level 10  
    Pod styki 3 i 5 podłącz miernik ustawiony na rezystancje, pod styk 1 i 2 podłącz zasilanie. I zobacz czy zmieni się rezystancja, jeżeli tak to przekaźnik sprawny.
  • Termopasty
    rafixs
    Level 24  
    Podłącz zasilanie pod 1 i 2, a 3 i 5 podłącz żarówkę i zasilanie
    5bkera
    Level 18  
    Zasil napięciem stałym 12 V (a nawet z baterii 9V) cewkę pin 1,2 i sprawdź omomierzem czy zamyka się styk 3 i 5.
    User removed account
    User removed account  
    galwanizer
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedzi. Sprawa wygląda tak że właściwie to ja nie wiem który konkretnie to jest przekaźnik ale jest ich 4 sztuki i wszystkie wyglądają tak samo. Dziwi mnie tylko fakt że po sprawdzeniu metodą którą podali mi koledzy Marzab10 i 5bkera na żanym z przekaźników miernik nie pokazuje jakiejkolwiek rezystancji na stykach 3 i 5 przed i po przyłożeniu napięcia. Przecież to chyba nie możliwe żeby wszystkie były niesprawne. Fakt, że nie dawno spawał blacharz coś przy samochodzie i popaliły się żarówki (nie chciało mu się odpinać pewnie akumulatora) i może rzeczywiście tak jest .... sam nie wiem. Spróbuję jeszcze metodą podaną przez pozostałych dwóch kolegów.
    galwanizer
    Level 9  
    bezpośrednio z akumulatora samochodowego
    galwanizer
    Level 9  
    Po przyłożeniu przewodów miernika do styków 1 i 2 nie pokazuje żadnej rezystancji na żadnym zakresie włącznie z opcją sprawdzania ciągłości obwodu.
    Pokey
    Level 17  
    Sprawdź czy dobry masz ten miernik (ewentualnie przewody do niego) - zewrzyj końcówki czy pokaże "0".
    galwanizer
    Level 9  
    Dzięki koledzy (miernik dobry - sprawdzałem). W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zakup przekaźników. Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę
    dziucel
    Level 2  
    dzień dobry,

chciałbym sprawdzić swój przekaźnik, jednakże różni się on trochę od tego w tym temacie.
    Mianowicie chodzi o takie cudo:

Jego schemat wygląda następująco:

Pełny opis przekaźnika znajduje się pod linkiem
    https://cdn.sos.sk/productdata/14/f1/68b31205/fbr-56nd12-w1.pdf

Czy mogę ewentualnie sprawdzać przekaźnik bez wylutowywania go z płytki w której jest zamontowany??
    Ronin64
    Level 35  
    Co to za płytka w której pracuje ten przekaźnik?
    dziucel
    Level 2  
    Ronin64 wrote:
    Co to za płytka w której pracuje ten przekaźnik?

moduł Central Electronic Module (CEM) w samochodzie Volvo V40 '01r.

dzimi
    Moderator
    Zasilanie cewki przekaźnika na pin 4 i 3. Pin 1 i 2 jako styki.
    dziucel wrote:
    Czy mogę ewentualnie sprawdzać przekaźnik bez wylutowywania go z płytki w której jest zamontowany??
    - możesz, wystarczy odizolować od płytki pin. 4 i 3 jako zasilające cewkę. Bez podłączenia zasilania powinny być zwarte styki 6 i 5 z pin.2. Natomiast po podaniu zasilania na cewkę powinno nastąpić zwarcie 5 i 6 z pin.1 natomiast pin 2 powinien zostać rozwarty.
    dziucel
    Level 2  
    co masz na myśli pisząc "odizolować" ??
    dzimi
    Moderator
    dziucel wrote:
    co masz na myśli pisząc "odizolować" ??
    - cynę odessać tak aby odizolować nóżkę od PCB .