Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT 5088/4-800 nie grzeje, nap. na obudowie

marwin98 22 Kwi 2011 21:09 2894 6
  • #1 22 Kwi 2011 21:09
    marwin98
    Poziom 2  

Witam Panowie mam problem z powyższą pralką szukałem na forum ale odp nie znalazłem. a mianowicie programator staje po wypompowaniu wody lub kręci się bez przerwy + nie grzeje wody + sprawdzałem miernikiem między gniazdem czujnika NTC a obudową ma około 25V.
    Rezystancja grzałki ok. 25ohm a czujnika ok. 14kohm co może jej być jest sens wymiany czujnika i/lub grzałki, czy to napięcie na obudowie może mieć coś z tym wspólnego? dziękuję za zainteresowanie.:cry::cry::cry:
    aha pralka wypompowuje wodę, pobiera, programator nie posiada żdnych oznak uszkodzenia wszystko pięknie wygląda, silnik pracuje i programy nastawione też działają oprócz zatrzymania się po wypompowaniu wody a to kręcenie się programatora to nie wiem ale to 2 razy się zdarzyło/

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Kwi 2011 00:27
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 23 Kwi 2011 22:44
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

marwin98 napisał:
    sprawdzałem miernikiem między gniazdem czujnika NTC a obudową ma około 25V.
    Co chcesz w ten sposób sprawdzić ? Przecież to normalne że pomiędzy obudową będącą na potencjale zera a czujką NTC połączoną drabinkami oporowymi z procesorem zawsze będzie istniała jakaś różnica potencjałów wykazywana przez miernik jako napięcie stałe . Ten pomiar jest bez sensu. Sprawdź lepiej jak radzi kolega wyżej grzałkę na upływność . A wracając do tytułu postu - jakie napięcie na obudowie ? Czy chodzi Ci o te napięcie które mierzyłeś wcześniej czy też czujesz palcami że pralka "kopie" ?

0
  • Pomocny post
    #4 23 Kwi 2011 23:01
    jaga134
    Poziom 25  

Podłącz równolegle do grzałki żarówkę np.15W/230V.Jeśli programator podaje napięcie na grzałkę,żarówka powinna świecić.Wydaje mi się,że rezystancja grzałki jest zbyt duża jak dla napięcia 230V i mocy 2000W.Miałem kiedyś przypadek,że grzałka miała przebicie gdzieś w 3/4 swej długości.Objawy:w zależności od położenia wtyczki w gnieździe sieciowym,pralka albo pracowała ale nie grzała wody albo wyrzucała bezpieczniki sieciowe.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Kwi 2011 11:03
    elektryku5
    Poziom 37  

jaga134 napisał:
    Wydaje mi się,że rezystancja grzałki jest zbyt duża jak dla napięcia 230V i mocy 2000W.

marwin98 napisał:
    Rezystancja grzałki ok. 25ohm

Rezystancja grzałki jest ok, grzałkę należy sprawdzić na upływność.

0
  • #6 24 Kwi 2011 12:36
    marwin98
    Poziom 2  

napięcie jest na obudowie ok 60 V ponieważ czuję gdy jej dotykam (oczywistość krótkotrwale dotykam) i np. grzejnika. wracając do grzałki to nie ma na niej napięcia w ogóle w czasie pracy chociaż są przebłyski na mierniku około 167V ale to dosłownie mignięcie. aha układ sieci to TN -C zerowanie. I jak sprawdzić tą upływność ? bo jeśli chodzi o różnicę potencjału pomiędzy zaciskami grzałki a bolcem to jest 0V ale to nie jest układ TN -S ani TN-C-S?????

0
  • Pomocny post
    #7 24 Kwi 2011 13:06
    movzx
    Poziom 39  

To zacznij od sprawdzenia prawidłowości zerowania pralki, chyba że Ci życie niemiłe. Takie objawy mogą świadczyć o tym że bolec "wisi w powietrzu". Najlepiej jakbyś po prostu porządnie uziemił pralkę osobnym przewodem, robiąc układ TN-C-S (o różnicówce to nawet nie wspominam).

0