Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legalny Mobilny DJ. Co trzeba opłacić i jakie formalniści załatwić?

23 Kwi 2011 11:47 11584 17
 • Poziom 15  
  Witam!!!
  Mam 22 lata, zaczynam granie jako Mobilny DJ lecz nie chciał bym mieć jakichś nieprzyjemności z powodu łamania prawa. Może ktoś jest mobilnym DJ i mógł by mi objaśnić co trzeba zapłacić i jakie kryteria spełniać aby nie zostać ukaranym???
  Jak to jest z ZAiKS-em płacić czy nie??
  Oryginalne płyty muszą być, co z muzyką na kompie?
  Jakiś podatek od dochodów?
  Wszelkie info będą mi pomocne.
 • Admin grupy audio
  Wszystko zależy od umowy. Jeśli w umowie będzie napisane, że tantiemy ma zapłacić zleceniodawca (usługobiorca), to Ciebie ZAIKS nie obchodzi. W przeciwnym wypadku z ZAIKS-em rozliczasz się na podstawie tego co zagrałeś (powinno się przedstawiać spis utworów) i dla ilu osób zagrałeś.

  Jeśli chodzi o muzykę - masz obowiązek mieć legalne nośniki. Muzyka na komputerze z założenia jest nielegalna w przypadku odtwarzania jej publicznie (brak możliwości udokumentowania pochodzenia). Jest coś takiego, jak licencja na zwielokrotnienie nagrań, takie coś kosztuje o ile dobrze pamiętam ok. 2k PLN rocznie i upoważnia do zgrywania legalnych nośników CD na inny nośnik - np. dysk twardy, pen drive itp.
  Szczegóły tu (warto przejrzeć całą zawartość strony):
  http://dj.zpav.pl/main/dj_licences
 • Admin grupy audio
  Strona nie działa z winy ZPAV, u mnie dwa dni temu było ok, a dziś też nie działa.

  Co do płyty - jeśli tylko jest oryginalna (i pochodzi z legalnego źródła) i jeśli ktoś zapłaci tantiemy, to możesz. Sprawdź, czy nie jest to edycja specjalna, nie przeznaczona do sprzedaży, ponieważ wtedy taka płyta nie jest legalna nawet jeśli ją kupisz. To samo dotyczy płyt z DJP, DMC dostępnych czasami na Allegro - do posiadania takich płyt są upoważnione tylko osoby będące członkami DJP, czy DMC. Odsprzedaż tych płyt jest nielegalna.
 • Poziom 15  
  To jeszcze jedno pytanie mam. Czy właściciel lokalu ma opłacić ZAiKS czy ten ZPAV ??
 • Admin grupy audio
  Może i ze STOART podpisać umowę, nie ma znaczenia. Jakiś czas temu zmieniły się przepisy, podpisujesz umowę z jedną organizacją zbiorowego zarządzania i jej płacisz, a ta dzieli się z pozostałymi. W Polsce są trzy organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - ZAiKS, ZPAV i STOART.
 • Poziom 39  
  Możesz mieć kopie oryginalnych płyt ale warunek płytka leży w domu dobrze jak by był dowód zakupu. Można też mieć kopie w kompie ale tylko te utwory które masz na legalnych płytach. Absolutnie legalny soft (wiele bezpłatnych programów ma zastrzeżenie, że bezpłatne są tylko do użytku domowego). Najmniej kręcenia będziesz miał kiedy uda Ci się dostać umowę zlecenie lub o dzieło. Firma zlecająca pracę zapłaci od twojej pracy zaliczkę na podatek której część wycofasz sobie przy rozliczeniu. Z pracą na zasadzie działalności gospodarczej jest śliski temat bo musi być niezorganizowana i nie ciągła ale kiedy grasz co sobotę jest ciągła i trzeba by zakładać działalność a tam koszty wiadomo no chyba, że załapiesz się gdzieś na etat wtedy opłacasz tylko składkę zdrowotną. Jeśli myślisz pracować na własny rachunek dobrym pomysłem jest przejście do KRUS. Jakiś wujek czy ktoś z rodziny może opłacać za Ciebie składkę około 350 złotych na kwartał i koszty działalności są niższe. Postaraj się o dofinansowanie unijne za 40 000 można kupić niezły sprzęt i auto do wożenia. I ostatnia rada - postaraj się dogadać z firmą fonograficzną na reklamowanie ich muzy wtedy dostajesz płyty i informacje z życia gwiazd za darmo.
 • Admin grupy audio
  D214d3k napisał:
  Możesz mieć kopie oryginalnych płyt ale warunek płytka leży w domu dobrze jak by był dowód zakupu. Można też mieć kopie w kompie ale tylko te utwory które masz na legalnych płytach.

  Bzdura, w domu możesz tak robić, ale absolutnie nie wolno kopii używać do publicznego odtwarzania, bo kopiowanie, to zwielokrotnianie. Dlatego właśnie podpisuje się umowę ze ZPAV (link podałem).
  Ciekawe kiedy w końcu ludzie przestaną powielać ten mit.

  D214d3k napisał:
  Jeśli myślisz pracować na własny rachunek dobrym pomysłem jest przejście do KRUS.

  Żeby być w KRUS, to trzeba być rolnikiem, lub mieć działalność gospodarczą związaną z rolnictwem. DJ w żaden sposób z rolnictwem związany nie jest.

  D214d3k napisał:
  Jakiś wujek czy ktoś z rodziny może opłacać za Ciebie składkę około 350 złotych na kwartał i koszty działalności są niższe.

  Ciekawe co na to urząd skarbowy...

  D214d3k napisał:
  I ostatnia rada - postaraj się dogadać z firmą fonograficzną na reklamowanie ich muzy wtedy dostajesz płyty i informacje z życia gwiazd za darmo.

  Całe szczęście, że ostatnia, bo równie bezsensowna jak poprzednie. Żadna firma fonograficzna nie może dać osobie fizycznej nagrań w celach promocyjnych. Nawet jakby mieć odpowiednią działalność gospodarczą, to i tak by nie dali, bo z jakiej racji? Poza tym takie nagrania (a raczej nośniki) muszą zostać "zalegalizowane" hologramem.
  To o czym Kolega pisze, to nie firmy fonograficzne się tym zajmują, a kluby dla DJ-ów - DJ Promotion i Deejay Mix Club.

  Innymi słowy - coś tam Kolega słyszał, ale sam nie wie dokładnie co i powtarza mity.
 • Poziom 39  
  99% rozgłośni gra z kopii płyt wgranych na twarde dyski.
  Żeby płacić KRUS wystarczy być domownikiem rolnika pracującym (nikt nie pyta ile) w gospodarstwie. Domownik rolnika może prowadzić działalność pozarolniczą nadal opłacając KRUS. Koszty po stronie podatku nie zmieniają się więc US nic do tego.
  http://www.agrinpol.pl/index/?id=c45147dee729311ef5b5c3003946c48f
  Liczby się zmieniły zasady nie.
  Firmy fonograficzne tłoczą single (zwyczajne z hologramem) na potrzeby rozgłośni radiowych. Są one rozsyłane za darmo na podstawie umowy między firmą fonograficzną a rozgłośnią. Mało tego rozgłośnia nawet te najmniejsze dostają pakiety płyt i singli na nagrody w konkursach. Nie widzę, więc większego problemu żeby DJ który gra na dużych imprezach podpisał podobną umowę.
 • Admin grupy audio
  Wiem jak jest w rozgłośniach radiowych, ale DJ to nie rozgłośnia, spróbuj załatwić to o czym piszesz, to pogadamy. Oczywiście nie mając układów :)

  Co do domownika rolnika - tak, ale wtedy oznacza to zmianę adresu zameldowania, a z tym wiąże się sporo problemów.
 • Poziom 39  
  Przepraszam jestem skażony układami, bo szef muzyczny wpisał moje dane na listę osób decydujących o tym, co gra rozgłośnia :).
  Z KRUS kłopoty są małe a zyski spore. Tanim kosztem ma się okresy składkowe nawet jeśli aktualnie nie ma się pracy. Dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości jeśli gra się od zlecenia do zlecenia. Tysiące osób tak kombinują bo można.
 • Admin grupy audio
  Gdyby to było takie proste jak się Tobie wydaje, to ja już dawno byłbym zameldowany na wsi 100km od Warszawy, ale nie jestem i nie będę przez najbliższe 20 - 30 lat. A dlaczego? To już sam pomyśl - znajdź problemy i konsekwencje z tym związane (także te, które mogą być w przyszłości).
 • Poziom 39  
  To była tylko sugestia wykorzystania możliwości jeśli istnieją.
  Przepraszam jeszcze raz i proponuję EOT :).
 • Admin grupy audio
  Żeby nie było, dowiedziałem się u znajomych - jeśli nawet mieszkasz u rolnika, a nie pracujesz na roli, to płacisz składki do ZUS, a nie KRUS. Zamieszkaj na wsi u babci/dziadka/wujka/cioci i pracuj w mieście jako np. murarz. Zobaczymy która instytucja będzie pobierała składki za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ZUS, czy KRUS :)

  Masz rację - EOT.
 • Poziom 15  
  Ja jestem zameldowany na wsi i opłacam krus, z tym że nie zajmuję się rolnictwem, tylko mam działkę która ma ponad 2 hektary, także z krusem nie ma problemu.
  Kupuje teraz oryginalne płyty, bo boję się grać na tych kopiach.
 • Admin grupy audio
  Jak zaczniesz pracować legalnie (na umowę) jako DJ, to będziesz płacił do ZUS - na 100%. Kwestia jaką umowę podpiszesz - o dzieło czy zlecenie. Jeśli o dzieło, to składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne nie są odprowadzane. W umowie zlecenie są i idą na konto ZUS, a nie KRUS.

  Co do płyt - jeśli grasz dużo imprez, to pomyśl nad zgłoszeniem się do DJP albo DMC
  http://www.djpromotion.com.pl/page/djpool#nav

  Jak jest z DMC nie wiem, przez wiele lat należałem do DJP, co miesiąc dostajesz płyty z nowymi utworami (właśnie po to by je promować), koszt pojedynczej płyty to 13zł (tyle było za moich czasów), w pakiecie pełnym jest zazwyczaj ok. 10-13 płyt + czasami bezpłatne single. Warunek - trzeba co miesiąc odsyłać do nich listę najczęściej granych utworów (do celów statystycznych zarówno DJP, jak i wytwórni).
 • Poziom 15  
  Witam. Odświeżam temat ponieważ już jestem po pierwszym sezonie i mniej więcej wiem co i jak - ale mam kilka pytań.
  Gram już na różnych imprezach za swoim sprzętem (całe nagłośnienie i oświetlenie jest moje) gram na imprezach okolicznościowych takich jak 18-stki, poprawiny wesel, studniówki, a także imprezy typu "zabawa w remizie" w wakacje gram w barze (robią tam małą dyskotekę dla klientów baru).
  Moje pytanie jest takie:
  Jak gram na 18-stkach i poprawinach wesel muszę opłacić organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi np: zaiks czy ZPAV ?
  A jak gram np w tym barze, albo zabawę w remizie jak by wpadła kontrola kogo ścigną o zaiks mnie czy organizatora?

  Aha, i gdzie nabywać oryginalne płyty?? Potrzebuje różnej muzyki począwszy od Disco Polo, Electro, Hause, Techno, Rock i POP
  Czy warto wstąpić do klubu DEEJAY mix club http://www.djmixclub.pl/ , lub do DJ promotion http://www.djpromotion.com.pl/ ???
 • Admin grupy audio
  Kolego Konrad - dość!

  Poczytaj na tym i wielu innych forach. Ja sam o tym co pytasz, pisałem już tyle razy, że kolejny raz, specjalnie dla Ciebie mi się nie chce.

  Temat zamykam - wyczerpany.