Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana bezpieczników - automatyczne czy topikowe ?

27 Kwi 2011 20:11 10818 6
  • Poziom 17  
    Witam.
    Chciałbym zmienić u siebie w mieszkaniu bezpieczniki topikowe na automatyczne. Instalacja niestety jeszcze Al 2,5mm². Na oświetlenie jest bezpiecznik 6A, a na gniazda też był kiedyś 6A ale po uszkodzeniu wsadziłem większy. Prawdopodobnie 16A bo innego nie było.
    Dzisiaj po odkurzaniu, zabrałem się za wymianę lampy i przy odkręcaniu bezpieczników dotknąłem tego od gniazda i był bardzo ciepły.
    Także chyba jak najprędzej muszę wymienić go na mniejszy prawda ? 6 lub 10 A będzie optymalne dla tej instalacji ?

Warto wymieniać na te automatyczne czy kupić zapas tych topikowych ?
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Najlepiej by było zmienić instalację na miedzianą :)

Bezpieczniki dobiera się na podstawie przekroju przewodu oraz zmierzonej impedancji pętli zwarcia. Samowolna zmiana może spowodować przeciążenie i pożar, o czym powinieneś doskonale wiedzieć, chyba, że Twój avatar jest tylko przypadkowy.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 27  
    malina998 napisał:
    ... 6 lub 10 A będzie optymalne dla tej instalacji ?

Nie będzie "optymalne" ani "nieoptymalne" , bo zabezpieczenia zwarciowe i przeciążeniowe nie podlegają takiej klasyfikacji. Domyślam się natomiast o co Ci chodzi - chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa i spać spokojnie. Wstaw bezpieczniki 10A i będzie OK. Czy będą one topikowe, czy "automatyczne", nie jest w tym przypadku istotne.
  • Poziom 23  
    Kolego malina998. Temperatura bezpiecznika raczej nie wynika z tego że jest on za duży dla danej instalacji. Bezpiecznik 16A dla gniazd jest powszechnie stosowany. Twój problem wynika z faktu, że Twoja tablica bezpiecznikowa jest stara więc gniazda bezpieczników również. Kiedy wkręcasz bezpiecznik powinien on dokładnie dolegać do śruby stykowej na dnie gniazda. U ciebie na pewno ta śruba jest już brudna, nadpalona. Z tego wynika słaby styk i grzanie się bezpiecznika. Robiłem przeglądy w placówkach oświatowych gdzie tego typu bezpieczników na dany obiekt bywało po kilkaset i jest to problem nagminny. Zalecam odłączyć sobie napięcie na klatce schodowej (przedlicznikowe do twojego mieszkania) i z pomocą płaskich szczypiec ową stopkę (śrubę) wymienić. Koszt operacji jakieś 3 zł. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    piter244 napisał:
    Kolego malina998. Temperatura bezpiecznika raczej nie wynika z tego że jest on za duży dla danej instalacji. Bezpiecznik 16A dla gniazd jest powszechnie stosowany. Twój problem wynika z faktu, że Twoja tablica bezpiecznikowa jest stara więc gniazda bezpieczników również. Kiedy wkręcasz bezpiecznik powinien on dokładnie dolegać do śruby stykowej na dnie gniazda. U ciebie na pewno ta śruba jest już brudna, nadpalona. Z tego wynika słaby styk i grzanie się bezpiecznika. Robiłem przeglądy w placówkach oświatowych gdzie tego typu bezpieczników na dany obiekt bywało po kilkaset i jest to problem nagminny. Zalecam odłączyć sobie napięcie na klatce schodowej (przedlicznikowe do twojego mieszkania) i z pomocą płaskich szczypiec ową stopkę (śrubę) wymienić. Koszt operacji jakieś 3 zł. Pozdrawiam

Fakt.. ta śruba, którą wkręca się bezpiecznik jest już w jednym miejscu troszkę nadpalona. Mogę jedynie to wyczyścić bo nie mam dostępu do skrzynki na klatce. Tzn mam ale bezpieczniki są zaplombowane i tylko ZE lub elektryk ze spółdzielni może to zrobić..
  • Specjalista elektryk
    malina998 napisał:
    Mogę jedynie to wyczyścić bo nie mam dostępu do skrzynki

Sama tego lepiej nie czyść. Poproś o to tego elektryka ze spółdzielni. Przy okazji niech sprawdzi jak wyglądają połączenia tej oprawy bezpiecznikowej. Przy instalacji aluminiowej może to różnie wyglądać.
  • Poziom 23  
    [quote="malina998"]
    piter244 napisał:

Fakt.. ta śruba, którą wkręca się bezpiecznik jest już w jednym miejscu troszkę nadpalona. Mogę jedynie to wyczyścić bo nie mam dostępu do skrzynki na klatce. Tzn mam ale bezpieczniki są zaplombowane i tylko ZE lub elektryk ze spółdzielni może to zrobić..

Nie chodziło mi o główkę do której wkładasz bezpiecznik lecz o stopkę którą zobaczysz na dnie gniazda gdy wykręcisz bezpiecznik.