logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Integra 128 - Jak zaadresować moduły wejść na szynach ekspanderów?

Ćwiara 06 Maj 2011 23:02 9002 8
REKLAMA
  • #1 9479054
    Ćwiara
    Poziom 12  
    Posty: 193
    Ocena: 13
    Koledzy, poratujcie radą:
    Jak zaadresować moduły wejść podłączone do szyny ekspanderów?

    Mam płytę główną i 4 moduły wejść (E). Dwa moduły podłączone do szyny 1, kolejne dwa do szyny 2.

    Szyny działąją równolegle, więc nie ma znaczenia gdzie podłączymy ekspandery wejść. Jednak w instrukcji też pisze, że w szynie nr 1 ekspandery adresujemy od nr 0 do 20, zaś w szynie nr 2 ekspandery adresujemy od numeru 20 (czy jakoś tak, nie mam teraz instrukcji przed sobą).

    Czy wobec tego mogę zaadresować ekspandery wejść jako 1-2-3-4, pomimo, że ekspander 1 i 2 będzie podłączony do szyny nr 2, a ekspander 3 i 4 będzie podłączony do szyny nr 2?

    Czy może te dwa ekspandery podłączone do szyny nr 2 zaadresować jako 20 i 21?

    Jakim numerom wejść będą odpowiadały dane ekspandery?
    Rozumiem, że ekspander 1 i 2 to linie 17 do 24 oraz 25 do 32.
    A co z ekspanderami 3 i 4 (w aspekcie ich określonych adresów)?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 9479703
    monter79
    Poziom 18  
    Posty: 250
    Pomógł: 31
    Ocena: 47
    Zaadresuj expandery na I szynie i na II z adresami np 0 i 1 ustawi to expandery pod kolejne wejścia. Czyli
    adres 0 na I szynie wejścia 17-24
    adres 1 na I szynie wejścia 25-32
    adres 0 na II szynie wejścia 33-40
    adres 1 na II szynie wejścia 41-48

    Możesz ustawić adresy jak chcesz , nawet 5,7,8,12. Expandery podłączone do szyny I zawsze będą miały przydzielone kolejne wejścia począwszy od najniższego adresu. Szyna II będzie miała przydzielone kolejne wolne wejścia.

    Przy 5 expanderze jeżeli wykorzystujesz wejścia w LCD będzie przesunięcie. LCD 0 ma przypisane wejścia 49,50, LCD 1 51,52 itd



    Integra 128 - Jak zaadresować moduły wejść na szynach ekspanderów?

    Integra 128 - Jak zaadresować moduły wejść na szynach ekspanderów?
  • REKLAMA
  • #4 9482520
    Ćwiara
    Poziom 12  
    Posty: 193
    Ocena: 13
    xury napisał:
    A dlaczego nie możesz podłączyć wszystkich ekspanderów do pierwszej szyny ?


    Niby mogę, ale pod kostkę wchodzi już sporo drucików (magistralę do ekspanderów wykonałem grubszym drutem, bo jest nieco oddalona od płyty głównej), więc pomyślałem, że podłącze do szyny nr 2, żeby nie upychać wszystkiego pod jedne zaciski.

    Dodano po 12 [minuty]:

    monter79 napisał:
    Zaadresuj expandery na I szynie i na II z adresami np 0 i 1 ustawi to expandery pod kolejne wejścia. Czyli
    adres 0 na I szynie wejścia 17-24
    adres 1 na I szynie wejścia 25-32
    adres 0 na II szynie wejścia 33-40
    adres 1 na II szynie wejścia 41-48

    Możesz ustawić adresy jak chcesz , nawet 5,7,8,12. Expandery podłączone do szyny I zawsze będą miały przydzielone kolejne wejścia począwszy od najniższego adresu. Szyna II będzie miała przydzielone kolejne wolne wejścia.

    Przy 5 expanderze jeżeli wykorzystujesz wejścia w LCD będzie przesunięcie. LCD 0 ma przypisane wejścia 49,50, LCD 1 51,52 itd



    Hm, to dlaczego w instrukcji jest napisane:

    "Do ustawiania adresu służą mikroprzełączniki typu DIP-switch na płytkach elektroniki ekspanderów. W manipulatorze adresy ekspanderów wyświetlane są w postaci szesnastkowej.
    Adresy modułów podłączonych do pierwszej szyny ekspanderów mieszczą się w zakresie od 00 do 1F, a modułów podłączonych do drugiej szyny w zakresie od 20 do 3F"
  • #5 9483945
    rokycky
    Poziom 23  
    Posty: 515
    Pomógł: 48
    Ocena: 57
    jest niezrozumiałe jak ktoś nie w temacie...
    a to są podstawy matematyki dla elektroniki...

    moduły zaadresuj jako 1 i 2 wg. ustawień dip'ów podanych w tabelce w instrukcji instalacji modułów
  • #6 9485703
    edhor
    Poziom 11  
    Posty: 3
    Ocena: 2
    Centrala Integra wymusza adresowanie podłączonych ekspanderów, klawiatur strefowych itd. w każdej magistrali oddzielnie, więc adresy podłączonych urządzeń mogą się powtórzyć, przy jednej magistrali jednakowe adresy są niedopuszczalne i powodują błąd adresowania. Numery przypisanych wejść lub wyjść są zależne od kolejności podłączenia i adresu.
  • REKLAMA
  • #7 9486406
    Ćwiara
    Poziom 12  
    Posty: 193
    Ocena: 13
    edhor napisał:
    Centrala Integra wymusza adresowanie podłączonych ekspanderów, klawiatur strefowych itd. w każdej magistrali oddzielnie, więc adresy podłączonych urządzeń mogą się powtórzyć, przy jednej magistrali jednakowe adresy są niedopuszczalne i powodują błąd adresowania. Numery przypisanych wejść lub wyjść są zależne od kolejności podłączenia i adresu.



    Faktycznie nie jestem do końca w temacie, do tej pory obsługiwałem głównie CA-10 i DSC, niemniej chciałem się wdrożyć w bardziej rozbudowane systemy. Mniemam, że tego rodzaju fora są właśnie po to rozwiewać wątpliwości i zadawać pytania oczekując wzajemnej pomocy forumowiczów, stąd moja obecność tutaj.

    Zatem rozumiem, że przy 4 ekspanderach (po dwa na jedną szynę) adresy mogą się powtórzyć (adres 1 i 2) dla dwóch ekspanderów na różnych szynach. Wówczas Ekspander z adresem 1 na pierwszej szynie będzie obsługiwał wejścia 17-24, ekspander z adresem 2 na pierwszej szynie wejścia 25-32,zaś ekspander znowu z adresem 1 lecz na drugiej szynie wejścia 33-40.

    Chociaż dla łatwiejszej orientacji chyba lepiej dla drugiej szyny rozpocząć adresacje od adresu 32 (dec).
  • #8 9486705
    monter79
    Poziom 18  
    Posty: 250
    Pomógł: 31
    Ocena: 47
    Dokładnie tak. w poprzednim poście to już napisałem. Masz tam zrzuty przykładowych konfiguracji

    W satelu pierwszym adresem jest adres "0" W każdym razie obojętnie jaki adres ustawisz , wejścia będą przydzielane po kolei.
  • #9 9487271
    xury
    Specjalista automatyka domowa
    Posty: 7078
    Pomógł: 878
    Ocena: 1492
    Kolego Ćwiara jak ty chcesz adresować ekspandery od 32 ? skoro mają one tylko 5 dip switch'y ?
    Po prostu na pierwszej magistrali adresy fizyczne i logiczne pokrywają się, a na drugiej adres logiczny to adres fizyczny +32.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta, jak zaadresować moduły wejść podłączone do szyn ekspanderów w systemie Integra 128. Posiada cztery moduły, z których dwa są podłączone do szyny 1, a dwa do szyny 2. W instrukcji podano, że adresy dla szyny 1 mieszczą się w zakresie od 0 do 20, a dla szyny 2 od 20 do 3F. Użytkownik zastanawia się, czy może zaadresować ekspandery jako 1-2-3-4, mimo że ekspandery 1 i 2 są na szynie 2. Odpowiedzi sugerują, że adresy mogą się powtarzać na różnych szynach, a przypisanie wejść będzie zależne od kolejności podłączenia. Zaleca się, aby adresy na szynie 2 zaczynały się od 32, aby uniknąć zamieszania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA