Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dopasowywanie części zwrotnicy przy pomiarze akustycznym SPL

A-S 08 May 2011 11:09 1731 13
    A-S
    Level 9  
    Napisze to jaśniej . Powiedzmy ze wybrałem zwrotnicę dwurzędową dolnoprzepustową Butterwortha i częstotliwość podziału 333Hz dla głośnika 4 ohm. Z wyliczeń wynika ze powinienem zastosować szeregowo cewkę 2,703652601mH i kondensator 84,48914378uF co powinno spowodować spadek o 3dB . Teraz mam pytanie . Jaki spadek będzie po połączeniu szeregowo samej cewki 2,703652601mH z głośnikiem 4 ohm przy częstotliwości 333Hz ? Bardzo mi jest to potrzebne a kalkulator akustyczny w internecie tego nie policzy . Próbowałem sam to policzyć i wyszło mi że różnica mocy się równa 5,828427124 w porównaniu do głośnika bez zwrotnicy.Teraz nie umiem tego przeliczyć na decybele. Może ktoś to Potrafi ?
    Ireneo
    Level 42  
    Skoro sama cewka to zwrotnica 6Db/okt.Czyli ze wzoru mi wychodzi 250 Hz dla 4 om przy 2.7 mH
    A-S
    Level 9  
    Przepraszam cię bardzo ale mi nie chodzi o inną częstotliwość jaką jest 250Hz bo przy tej częstotliwości nie znamy Z ohm głośnika . dlatego mamy tylko stałą częstotliwość dla której trzeba odwrócić role wyliczania i nie będziemy podstawiali Z a podstawimy SPL . Wiem ze to trudne do zrozumienia ale dzięki temu można bardzo dokładnie budować zwrotnice za pomocą pomiarów akustycznych nie znając ohm głośnika . Za chwile postaram się dodać obrazek, tylko jeszcze nie umiem

Dodano po 3 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/5246978500_1304849138.jpg
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    Przepraszam cię bardzo ale mi nie chodzi o inną częstotliwość jaką jest 250Hz bo przy tej częstotliwości nie znamy Z ohm głośnika . dlatego mamy tylko stałą częstotliwość dla której trzeba odwrócić role wyliczania i nie będziemy podstawiali Z a podstawimy SPL .

Przeczytaj to co napisałeś i zastanów się, czy da się to zrozumieć.
    Quote:

Wiem ze to trudne do zrozumienia ale dzięki temu można bardzo dokładnie budować zwrotnice za pomocą pomiarów akustycznych nie znając ohm głośnika .

Nikt nie bawi się w matematyczne wzory przy wyliczaniu zwrotnic. Zabierasz się do tego od złej strony. Zapoznaj się z podstawami działania zwrotnic i zrób pomiary, choćby takie - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html
    A-S
    Level 9  
    chciałbym ci to jakoś inaczej wytłumaczyć co mam na myśli ale do tego potrzeba czasu , i to nie jest głupie . problemem jest dla mnie przeliczenie spadku mocy na decybele. Czy znasz jakieś równanie dzięki któremu można przeliczyć spadek mocy na dB.

np spadek mocy 2 razy to -3dB

spadek mocy 4 razy to -6dB

a ile bedzie dla 5,82842 ?
    A-S
    Level 9  
    Nikt nie bawi się w matematyczne wzory przy wyliczaniu zwrotnic. Zabierasz się do tego od złej strony

nadal się nie rozumiemy :cry: ja niczego nie będę wyliczał matematycznie . to będzie dobieranie części za pomocą pomiaru SPL tylko ze nie znam spadku dla pojedynczej części układu zwrotnicy jaką może być cewka jak i kondensator
    A ten link który mi dałeś to to jest właśnie teoria bo wcale po wyliczeniu nie ma nic wspólnego z praktyką :D, wszystko podczas pomiaru się nie zgadza a winowajcą jest Z głośnika (ohm)
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    nadal się nie rozumiemy ja niczego nie będę wyliczał matematycznie.

A na tej kartce której zdjęcie zamieściłeś to co było jak nie wyliczenia matematyczne?
    Quote:

to będzie dobieranie części za pomocą pomiaru SPL tylko ze nie znam spadku dla pojedynczej części układu zwrotnicy jaką może być cewka jak i kondensator

A po jakie licho Ci to wiedzieć? Robisz pomiar i Ci pokazuje jaki jest spadek przy zastosowaniu danego elementu. Jeśli chcesz to wiedzieć bez stosowania danego elementu fizycznie przed głośnikiem to ściągasz charakterystyki do programu np. SpeakerWorkshop lub LspCad i sobie symulujesz działanie filtrów.
    Quote:

A ten link który mi dałeś to to jest właśnie teoria bo wcale po wyliczeniu nie ma nic wspólnego z praktyką , wszystko podczas pomiaru się nie zgadza a winowajcą jest Z głośnika (ohm)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html - gdzie tu masz teorie? Najprostszy sposób i najbardziej praktyczny do projektowania zwrotnic.
    A-S
    Level 9  
    Dziękuję za link , właśnie o to mi chodziło :D
    teraz łatwiej będzie mi wyjaśnić co miałem na myśli . Najpierw wybiorę sobie częstotliwość podziału , powiedzmy 300Hz . Potem znając że ma być to spadek o 7,65519dB (tak mi wyszło z tego równania ) z cewką w szeregu, będę starał sie taką dobrać taką cewkę. Jak już dobiorę odpowiednią cewkę w szeregu to zabiorę się do kondensatora który będzie dołączony równolegle do głośnika . Wtedy będę tak dobierał kondensator by spadek wyszedł -3dB . będę miał pewność że zwrotnica będzie taka jak trzeba i proporcje będą zachowane do impedancji
    Tomq
    Level 38  
    Ten link podałem kilka postów wyżej.

Quote:

teraz łatwiej będzie mi wyjaśnić co miałem na myśli . Najpierw wybiorę sobie częstotliwość podziału , powiedzmy 300Hz . Potem znając że ma być to spadek o 7,65519dB (tak mi wyszło z tego równania ) z cewką w szeregu, będę starał sie taką dobrać taką cewkę. Jak już dobiorę odpowiednią cewkę w szeregu to zabiorę się do kondensatora który będzie dołączony równolegle do głośnika . Wtedy będę tak dobierał kondensator by spadek wyszedł -3dB . będę miał pewność że zwrotnica będzie taka jak trzeba i proporcje będą zachowane do impedancji

Mówiąc kolokwialnie: kombinujesz jak koń pod górę. Nie prościej dobrać odpowiednią częstotliwość podziału na podstawie charakterystyk, zrobić próbną zwrotnicę i modyfikować ją przeprowadzając po każdej zmianie pomiar?

Elementy dobierasz tak by było jak najlepsze zgranie fazowe przy wyrównanej charakterystyce. Jeśli nie wiesz co to znaczy, to musisz jeszcze dużo doczytać. A swoją drogą podanie spadku z dokładnością do 5 miejsc po przecinku wygląda po prostu śmiesznie.
    A-S
    Level 9  
    Elementy dobierasz tak by było jak najlepsze zgranie fazowe przy wyrównanej charakterystyce. Jeśli nie wiesz co to znaczy, to musisz jeszcze dużo doczytać. A swoją drogą podanie spadku z dokładnością do 5 miejsc po przecinku wygląda po prostu śmiesznie.[/quote]

Mam kolumnę w miarę sfazowaną tylko ze nie podoba mi się to iż elementy nie śą zgrane ze sobą, przykładem jest cięcie głośnika cewką 5mH i kondensator równolegle 80mH przy głośniku 4ohm . było dobierane na słuch a teraz wiem ze jest do kitu bo to nie wiadomo co wyszło . Wiem tylko ze spadek w dB jest taki jak trzeba przy częstotliwości podziału ale ta zwrotnica nie nalezy do żadnych ze znanych wszystkim ( Butterworth Linkwitz-Riley Bessel ) . Obliczenia Elementów odpadały bo nieznana była impedancja głośnika . Dlatego tak mi zależało na zrobieniu tego za pomocą SPL. Wiem że się da to zrobić ale potrzeba na to dużej wiedzy .

Dodano po 8 [minuty]:

A na tej kartce jest dowód tego ze nie ma zmiennych .Równanie kończy się liczbą a nie zmienną f(x) . to dowód ze ten sposób dobierania elementów jest dla każdego głośnika taki sam , tylko nie mam pewności co do liczby 5,828 :D
    User removed account
    User removed account