Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Delphi - TMemo i TStrings - odczyt i zapis

leburaque 12 Maj 2011 12:05 2775 4
  • #1 12 Maj 2011 12:05
    leburaque
    Poziom 17  

Program który tworzę na bieżąco "wypluwa" dużą ilość komunikatów o działającym algorytmie. Większość rzeczy wyświetla się w Labelach itp, ale "przełomowe" elementy algorytmu wpisuję do TMemo. Zależy mi na tym, by wygodnie można było kopiować sobie efekty działania.

Dotychczas wpisywałem do TMemo tekst za pomocą:

Code:
    TMemo1.Lines.Add(_Napis_)

Dodaję w ten sposób jak widzę nie jedną linijkę do obiektu TStrings, a ciąg znaków bez znaku kończącego - dobrze to rozumiem?

Rzecz w tym, że TStrings ma jednak ograniczony rozmiar - co jest dla mnie nawet wygodne. Problemem jest jednak możliwość usunięcia początkowej części tekstu, kiedy dodawany już ma się nie zmieścić:

Code:
    if Length(TMemo1.Lines^) + Length(_Napis_)) > 1000 then

...i tu chciałbym nauczyć się jakoś usuwać część danych z TStrings'ów. Rozumiem, że TStrings mogę traktować jak zwykłą tablicę odwołując się do indeksu np.

Code:
    var Lines: TStrings

...
    Lines[1] = ...

Czy to też dobrze rozumiem?

Chciałbym zatem usuwać pierwszy element gdy ilość dodawanych przekroczy np. 10.

Mam tutaj opis całej klasy:
    http://www.freepascal.org/docs-html/rtl/classes/tstrings.html

Czy którąś z tych procedur mogę wykorzystać jako "usuwacz" pierwszej pozycji w liście? A jeśli tak - to czy klasa nadal będzie stabilnie działać, bez wysypywania się i bez podawania złych wartości?

Bardzo dziękuję za każdą wskazówkę.

0 4
  • Pomocny post
    #2 12 Maj 2011 12:41
    ma rfi
    Poziom 12  

while Memo1.Lines.Count > 10 do Memo1.Lines.Delete(0);

0
  • #3 12 Maj 2011 13:30
    leburaque
    Poziom 17  

Bardzo dziękuję, działa:)

Pytanie tylko mam do tego: skoro maksymalna ilość znaków przechowywana w TStrings określana tu jest limitem pola TMemo.MaxLength, to najlepiej byłoby znaleźć jakąś metodę która zwraca obecną ilość znaków w TStrings'ie, coś w stylu:

Code:
    while Memo1.Lines.ObecnaIlośćZnaków > Memo1.MaxLength do Memo1.Lines.Delete(0);

i takiej procedury/zmiennej/metody szukam. Jeśli mi wskażesz jakąś możliwość, to byłoby super, bo póki co zamierzam to robić ręcznie sumując długości wszystkich stringów w TStringsie (pomocna jest wartość Capacity). Twoja działa jak najbardziej, więc klikam oczywiście pomógł:)

0
  • Pomocny post
    #4 12 Maj 2011 13:59
    ma rfi
    Poziom 12  

if Length(Memo1.Text) ...

0
  • #5 12 Maj 2011 15:27
    leburaque
    Poziom 17  

Dziękuję i pozdrawiam:)

0