Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Prostownica BaByliss - nie nagrzewa się

1On 16 Maj 2011 16:36 9034 15
  • #1 16 Maj 2011 16:36
    1On
    Poziom 8  

Witam

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że nie jestem elektronikiem i w miarę możliwości proszę o proste wyjaśnienia.

Kwestia z jaką się zwracam, dotyczy prostownicy do włosów. Kilka dni temu prostownica mojej drugiej połowy zaczęła systematycznie tracić ciepło. Ostatecznie skończyło się to całkowitą niesprawnością (nie nagrzewa się).

Rozkręciłem tą prostownicę żeby zobaczyć czy coś po prostu się nie obluzowało.
    W środku wszytko wygląda idealnie, nie czuć spalenizny i nie widać innych niepokojących oznak.

Jest w środku jakiś układ, który odpowiada z włączanie i wyłączanie urządzenia. Na płytce jest także potencjometr sterujący temperaturą oraz przycisk turbo (który pewnie odpowiada za szybkie nagrzewanie tej prostownicy).

Z dodatkowych informacji mogę powiedzieć, że na płytce jest sporo diód, jakiś układ scalony oraz tranzystor (lub coś podobnego).

W związku z tym, że nie znam się na elektronice wpadłem na pomysł żeby obejść ten cały układ i grzałki podłączyć bezpośrednio pod przewód 220V.
    Pomyślałem jednak, że napiszę tutaj bo mój pomysł może jest nietrafiony. Pomyślałem, że ten układ może służyć też do stabilizowania temperatury, a w przypadku braku takiego sterowania grzałki będą cały czas się nagrzewały.

Proszę poradzić mi co powinienem zrobić - bo być może naprawa jest prosta?

(w razie konieczności mogę wykonać zdjęcia układu z prostownicy)

Pozdrawiam.

2 15
  • #2 16 Maj 2011 21:14
    axxx
    Specjalista AGD

Fotki mile widziane.Co możesz sprawdzić to tylko przyrządem nie pchaj się z napięciem 230V.

0
  • #3 17 Maj 2011 06:36
    nioop

Specjalista AGD

ostatnio dostałem w swoje rece własnie niesprawną prostownice tej firmy..
    Aczkolwiek nie wiem czy taki model ;]
    U mnie uszkodzone było takie obrotowe wejscie.. Mysle ze na samym początku nalezało by sprawdzić zarówno ten obrotowy wtyk , jak i cały przewód..
    dopiero potem szukać innej przyczyny..
    Jeżeli posiadasz miernik sprawdz przejście prądowe do płytki od wtyczki..
    Potem sprawdz przejście grzałek ( przejscie grzałek bedzie troche inaczej wskazywac na mierniku niz kabla, moze nie piszczec )

0
  • #4 17 Maj 2011 09:47
    1On
    Poziom 8  

Witam ponownie

Zdjęcia zrobię ale na dniach.
    Jeżeli chodzi o obrotowe gniazdo to sprawdzałem - jest napięcie.

Na razie dziękuję za wstępną pomoc.

1
  • #6 19 Maj 2011 19:48
    nioop

Specjalista AGD

po tych zdjęciach trudno mi jest cokolwiek Ci pomóc..

Nie pamietam juz jak to dokładnie wygląda na zywo, ale ze zdjęć wnioskuje ze przy grzałce znajduje się chyba bezpiecznik termiczny, tak bynajmiej mi się wydaje, patrząc na zdjęcia..
    A kolejne dwa kabelki idą do grzałki.. Wobec jesli mam racje :] Ale niekoniecznie mogę miec ;p

Rozumiem ze posiadasz multimetr ? ( cyfrowy miernik ) , i nalezało by sprawdzić czy grzałka ma przejscie, oraz czy bezpiecznik termiczny ma przejscie..

Przewód zasilajacy napewno sprawny ? Od wtyczki do samej płytki elektroniczej ?

To jedyne proste rozwiazanie.. wykluczamy kabel, bezpiecznik termiczny, i grzałke.. To mozna w prosty sposob sprawdzić, poprzez sprawdzenie czy mają przejscie..
    jesli wszystko okaze się być git, wówczas zostanie Ci tylko płytka elektr.

Jeśli są jakieś niejasności pisz a bede starał się pomóc..

0
  • #7 19 Maj 2011 20:36
    RPAS
    Poziom 16  

Zacznij od zabezpieczenia termicznego bo to będzie zapewne główna przyczyna

0
  • #8 20 Maj 2011 10:49
    1On
    Poziom 8  

1) Który z elementów na płytce to zabezpieczenie termiczne?
    2) Gdzie przyłożyć (+ i -) miernika aby sprawdzić sprawność tego czujnik?
    3) Gdzie przyłożyć (+ i -) miernika aby sprawdzić czy nie ma przerwy na grzałkach?

Prostownica BaByliss - nie nagrzewa się

0
  • #9 20 Maj 2011 19:03
    RPAS
    Poziom 16  

Termik będzie gdzieś bliżej grzałki na płytce go nie ma zapewne będzie on schowany w koszulce jak go odnajdziesz łatwo go rozpoznasz ma nadruk z opisem temperatury pracy (działania), jeżeli niema na nim przejścia to do wymiany

1
  • #10 20 Maj 2011 19:29
    nioop

Specjalista AGD

Hmm..

Ustaw miernik na taką opcje , na której gdy dotniesz plus i minus zacznie piszczeć..

Nas interesują tylko i wyłacznie te cztery kabelki które idą do grzałki..
    Wnoskuje ze dwa idą na grzałke, a dwa do bezpiecznika.. Tylko po tych zdjęciach trudno jest mi coś stwierdzić..
    Musisz obejrzeć dokładnie grzałke i zobaczyć czy przypadkiem dwa kabelki nie idą pod osłonkę gdzie znajduje się taki hmm.. rezystor jakby :) tzn. tak to wygląda.. I to trzeba sprawdzić w pierwszej kolejnosci..
    Ew. zamieść dokładne zdjęcie grzałki.. Tak by było widać gdzie wchodzą te kabelki..

1
  • #11 20 Maj 2011 19:39
    RPAS
    Poziom 16  

Niejednokrotnie taki termik jest dobrze zamaskowany (ukryty) więc przepatrz dokładnie okolice grzałek

0
  • #12 21 Maj 2011 19:30
    axxx
    Specjalista AGD

Zabezpieczenie jest pod grzałką do której dochodzą 4 kabelki.

0
  • #13 23 Maj 2011 14:38
    1On
    Poziom 8  

Hej

Z góry dziękuję za takie zainteresowanie i chęć pomocy.
    Ze względu na niewielki czas wolny - tą prostownicą zajmuję się co kilka dni. jest to także powód mojego sporadycznego odpisywania.

Jeżeli chodzi o ten czujnik to faktycznie coś takiego widziałem pod folią ochronną na kable grzałki.

Prawdopodobnie o efektach napiszę pod koniec tego tygodnia.

Pozdrawiam

0
  • #14 01 Cze 2011 17:52
    1On
    Poziom 8  

Witam

Wydaje mi się, że to chyba koniec drogi ;)

Sprawdziłem ten termik. On był pod drugą grzałką, która miała tylko wyprowadzone dwa kable. On przewodzi (w pozycji on i off prostownicy) - więc wnioskuje, że jest sprawny.

Zaczynam myśleć, że to grzałki się przepaliły - czy dobrze myślę?

Pozdrawiam.

0
  • #15 02 Cze 2011 11:06
    axxx
    Specjalista AGD

Należy grzałki pomierzyć bo myślenie tego nie zrobi.

1
  • #16 23 Lut 2018 08:13
    1On
    Poziom 8  

Temat nieaktualny. Zakup nowej okazał się korzystniejszy od naprawy starej.

0