Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie kierunkiem ruchu w silnikach jednofazowych.

16 Maj 2011 18:04 5838 2
  • Poziom 1  
    Witam. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak można realizować dowolną zmianę kierunku ruchu w silnikach jednofazowych? Najlepiej teoretycznie przedstawić na schemacie. Dostałem projekt, w którym muszę opracować schemat sterowania nawrotnym napędem reduktorowym bramy wjazdowej z silnikiem kondensatorowym(instalacja na 230V~). Chodzi o silnik jednofazowy z rozruchem poprzez kondensator rozruchowy. Mam zaprojektować przekaźnikowo-stycznikową strukturę sterowania( rozruch przez 5 sekund, potem zmiana na normalny tryb pracy, sterowanie- otwieranie, zamykanie, zatrzymanie w krańcowym położeniu, zasłonięcie fotokomórki powoduje zatrzymanie i włączenie otwierania.

Tą przekaźnikowo-stycznikową strukturę sterowania właśnie robię i póki co wszystko dobrze działa na cewkach. Robię na fluidsimie więc nie jestem w stanie sprawdzić i zobaczyć jak to działa na silniku elektrycznym. Czy byłby ktoś tak dobry i wytłumaczył sposób realizacji zmiany ruchu? Wiem że zamiana "L1" z "N" odpada :P

Z góry serdecznie dziękuję za każdą pomoc.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Nie wiem jak elektryk może mieć podobne dylematy. Rozumiem, że mój wnuk może je mieć, albo moja żona. Oni elektrykami nie są. Ale elektryk? NIE WIE JAK ZMIENIĆ KIERUNEK OBROTÓW SILNIKA INDUKCYJNEGO???
    Na razie przenoszę do działu dla początkujących. To ze zdumienia.
    Ale może nie mam racji? Co o tym sądzą elektrycy?
  • Poziom 30  
    hnrk napisał:
    Witam. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak można realizować dowolną zmianę kierunku ruchu w silnikach jednofazowych?

Witam.
    Dowolnie nie można. Możliwe jest tylko albo w prawo, albo w lewo. :D
    Należy zamienić końcówki jednego z uzwojeń.
    Andrzej