Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roboramię - projekt zaliczeniowy - pytania

17 Maj 2011 23:01 4132 30
  • Poziom 9  
    Witam.

Jako pracę zaliczeniową z programowania uC wybrałem sobie zrobienie robotycznego ramięnia. Sterowane będzie:
    - 6x serwomechanizmów ( 4x mikro (TG9e) + 2x mini (Futaba S3001) )
    - 2x silniki dc ( jeden średni - obracający całym ramieniem + jeden mniejszy - kontrola wiatraczka jako efektora )

Jakieś jeszcze informacje potrzebne?

Pytania:
    - czy schemat przedstawiony poniżej ma sens?
    - czy zasilanie 9V/800mA wystarczy do wszystkich mechanizmów?
    - czy muszę robić oddzielne zasilanie dla uC czy wystarczy jak puszczę jakiś dzielnik napięcia? (jaki?)

Program mam w większej części napisany. Jeżeli ktoś będzie chciał, to mogę później udostępnić.

• Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    iceCocoo napisał:

- 6x serwomechanizmów ( 4x mikro (TG9e) + 2x mini (Futaba S3001) )

Zapomnij o tych serwach, są za delikatne, spalą się pod stałym obciążeniem tudzież pogubią tryby, albo pęknie obudowa. za 3$ można kupić serwa do samolotu z panela podłogowego, a nie do ramienia robota!

iceCocoo napisał:

Pytania:
    - czy schemat przedstawiony poniżej ma sens?

Nie ma. Żadnego kondensatora, zasilanie analogowe nie podłączone. Płytka spali się po uruchomieniu. Powód - reset ściągnięty przez rezystor do stanu nieustalonego, najprawdopodobniej spowoduje tak samo nieustalone stany na wyjściach sterujących tranzystorami silnikami.

iceCocoo napisał:

- czy zasilanie 9V/800mA wystarczy do wszystkich mechanizmów?

Serwa pracują na 6V, a wydajność 800mA to za mało nawet na jedno serwo.

iceCocoo napisał:

- czy muszę robić oddzielne zasilanie dla uC czy wystarczy jak puszczę jakiś dzielnik napięcia? (jaki?)

Dzielnik napięcia to trochę nie ta bajka, poczytaj o zasilaniu systemów mikroprocesorowych. Zasilanie z tego samego źródła co serwa to świetne źródło problemów.

Szkoda że zaczynasz odkrywać Amerykę na nowo, ale nie chce Ci się poszukać sprawdzonych schematów i zastanowić się dlaczego są zrobione tak a nie inaczej, po co są kondensatory i jak zasilać serwa, czy wysterować silnik. Ale jeśli bardzo chcesz przechodzić taką drogę - Twoja sprawa.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :-)

Trochę mnie zniechęciła do kontynuowania tego schematu, ale nie zniechęciła do kontynuowania projektu.

Wiem, że krewny google jest fajny, i od razu zamierzam go poprosić o pomoc, ale przy okazji proszę i tutaj: polecacie/sz jakieś strony/schematy warte uwagi o temacie pokrewnym? Projekt mniej skomplikowany (ale działający) brzmi całkowicie OK :-)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Zobacz sobie dowolny schemat z Atmegą chodzi o połączenia części analogowej , zupełnie bez sensu te dwa mostki na tranzystorach , jaki masz prąd silników może w zupełności wystarczy L293D lub L298 tylko pozornie te 8 tranzystorów jest tańsze od scalonego mostka .
    Zasilanie jest uzależnione od prądów serw i silników , serwo pod obciążeniem może pobierać dość duży prąd te 800mA to stanowczo za mało .
    Jaki dzielnik napiecia potrzebny Ci jest stabilizator +5V do uC oraz udzielny do serw i silników tylko do części mocy ( serwa , silnik ) o dość dużej wydajności prądowej do uC wystarczy LM7805.
  • Poziom 9  
    Przejrzałem dokładniej dokumentację.
    Aktualny schemat niżej. Wprowadzone zmiany:
    - podłączyłem zasilanie do AVcc;
    - połączyłem Vcc z GND przez kondensator 100nF
    - podłączyłem RESETy przez 10kOhma

Raczej będę się upierał przy tranzystorach, bo je mam za darmo. Nie jest konieczne posiadanie dwóch mostków (spokojnie jeden silnik DC wystarczy, drugi był... dla bajeru).

Czy dobrym rozwiązaniem było by zrobić bateryjne zasilanie uC, a reszta z sieciowego zasilacza? Proszę o rady co do rozwiązania 'prądowego' problemu, bo jeszcze dużo o tym nie wiem.

@McRancor: Wiem, że te mikro serwa są bardzo słabe. Wyliczyłem natomiast, biorąc ze specyfikacji momenty siły, że powinny ponieść co miały ponieść (krótkie lekkie ramię + plastikowy wiatraczek). Jednak trochę mnie przestraszyłeś z tym, że mogą się przegrzać dźwigając... Na pewno, jak będę rozwijać później projekt, to się nimi zajmę.

iceCocoo napisał:

@McRancor: Wiem, że te mikro serwa są bardzo słabe. Wyliczyłem natomiast, biorąc ze specyfikacji momenty siły, że powinny ponieść co miały ponieść (krótkie lekkie ramię + plastikowy wiatraczek). Jednak trochę mnie przestraszyłeś z tym, że mogą się przegrzać dźwigając... Na pewno, jak będę rozwijać później projekt, to się nimi zajmę.

Na początek kup jedno - nie jest do duży wydatek, a zobaczysz jak bardzo nic nie warte są w tej aplikacji.

Schemat jest dalej do bani, choć w dobrym kierunku zmierza. Jeden kondensator to kropla w morzu potrzeb, dotatkowo reset podłącza się przez rezystor do zasilania, a do złącza bezpośrednio - tak jak jest teraz mikrokontroler się nie da programować.

Prądowo licz ponad 1A na serwo (w zależności od ich rodzaju) a zasilanie procka musi być przynajmniej zsynchronizowane z zasilaniem mostków sterujących, bo inaczej może je popalić.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Raczej będę się upierał przy tranzystorach, bo je mam za darmo

Twój wybór ale taki mostek to nie najlepsze rozwiązanie chodzi o sterowanie 4 liniami zastanawiałeś się co się stanie jak otworzysz tranzystory nie po przekątnej tylko w jednej gałęzi .
    Cytat:
    Czy dobrym rozwiązaniem było by zrobić bateryjne zasilanie uC

Raczej nie , kolejny temat do zastanowienia uC bez zasilania a część mocy pod napięciem ...... wiesz jakie sygnały będziesz miał na pinach potów .
    Zasilanie dobiera się do max. prądu obciążenia , na razie go nie znasz chodzi tu o prąd zwarcia silnika DC , zatrzymane serwo potrafi wziąć nawet ponad 1A i więcej w zależności od modelu .
  • Poziom 9  
    Czytałem co do tych serw i ile prądu pobierają. Wychodzi na to, że aż tak źle, by liczyć 1A nie jest. W każdym razie, czy ma sens zakup do tego 'projektu' zasilacza "Zasilacz 12V 3.8A prąd stały TPI" (19,99zł - allegro) i jego prąd jakoś podzielić?
    Będę wdzięczny za propozycje w jaki sposób go rozdzielić.

Cytat:
    Jeden kondensator to kropla w morzu potrzeb

Czy to znaczy, że jeszcze jakieś elementy bierne są potrzebne na schemacie? Nie będę wykorzystywał komparatora ani zewnętrznego kwarca, więc zostawiam AREF i XTAN nie podpięte.
    A cewki/dławika nie stosuję, bo podobno bez niego się obejdzie, a pod ręką nie będę go mieć.

Cytat:
    dotatkowo reset podłącza się przez rezystor do zasilania, a do złącza bezpośrednio - tak jak jest teraz mikrokontroler się nie da programować.

Faktycznie... chciałem tak, zrobiłem inaczej. Poprawione jest.

Cytat:
    Twój wybór ale taki mostek to nie najlepsze rozwiązanie chodzi o sterowanie 4 liniami zastanawiałeś się co się stanie jak otworzysz tranzystory nie po przekątnej tylko w jednej gałęzi .

W zamiarze jest sterowanie linii po przekątnej tym samym wyjściem uC. Zakładam, że opóźnienie na nóżkach będzie pomijalnie małe, żeby się tym przejmować. (Czy jednak powinienem?)
  • Poziom 33  
    Cytat:
    aż tak źle, by liczyć 1A nie jest

Jest dokładnie odwrotnie. Licz nawet ponad 1A na serwo.

Cytat:
    i jego prąd jakoś podzielić?

Co masz na myśli pisząc "podzielić prąd"? Zasilacz, o którym piszesz to malutki chiński zasilacz impulsowy, może nie wytrzymać ciągłego prądu 3,8A. Uwierz, wiem co pisze, wiele z tych chińskich zasilaczy przeszło przez moje ręce...
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Co masz na myśli pisząc "podzielić prąd"?

Przez prąd rozumiem natężenie prądu. Raczej nie mogę puścić 3A na atmegę, bo mi się spali (czyż nie?). Muszę też ograniczyć napięcie na uC do 5V.

Cytat:
    Zasilacz, o którym piszesz to malutki chiński zasilacz impulsowy, może nie wytrzymać ciągłego prądu 3,8A. Uwierz, wiem co pisze, wiele z tych chińskich zasilaczy przeszło przez moje ręce...

W opisie napisane jest, że jest to prąd stały. Jednak nie spodziewałem się po tym czegoś super, bo nie dość, że całkiem tanie, to i nikt nie chciał kupić.

Co więc kupić (najlepiej niedrogiego)?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Przez prąd rozumiem natężenie prądu. Raczej nie mogę puścić 3A na atmegę, bo mi się spali (czyż nie?). Muszę też ograniczyć napięcie na uC do 5V.

Co ma wspólnego natężenie prądu z zasilaniem uC ?
    widzę że nie za bardzo wiesz co robisz chyba że mylisz pojęcia , napisałem wcześniej do zasilania uC zastosuj LM7805 to wszystko
    Cytat:
    Co więc kupić (najlepiej niedrogiego)?

Co to znaczy niedrogo ?
    Najpewniejszym rozwiązaniem to samodzielnie wykonać ale to już nie będzie tanio , można pokusić się o zasilacz ATX dodając dobry blok filtracji ale i tak mogą pojawić się problemy z powodu charakterystyki obciążenia .
  • Poziom 9  
    Przepraszam, że tak o wszystko pytam i wyglądam jak nowicjusz. W elektronikę wracam po względnie długim czasie, gdzie po drodze miałem dużo teorii z elektrodynamiki i praw fizyki, a mało z elektroniki i teorii obwodów. Nawet długo trwało mi przypomnienie, że na ścieżce jest w przybliżeniu stały potencjał.

Proszę o cierpliwość :)

bogdan_p napisał:

Co ma wspólnego natężenie prądu z zasilaniem uC ?
    widzę że nie za bardzo wiesz co robisz chyba że mylisz pojęcia , napisałem wcześniej do zasilania uC zastosuj LM7805 to wszystko

Naprawdę nie ma znaczenia jakie natężenie będzie na linii zasilającej? Rozumiem, że zasilanie to napięcie, i ta Atmega ma 4,5-5,5V, ale gdy myślę o dużym natężeniu to widzę ciepło Joule'a. Nie doczytałem za bardzo jakie może być maksymalne natężenie na uC.
    Na pewno zastosuję stabilizator o którym piszesz.

bogdan_p napisał:

Co to znaczy niedrogo?
    Najpewniejszym rozwiązaniem to samodzielnie wykonać ale to już nie będzie tanio , można pokusić się o zasilacz ATX dodając dobry blok filtracji ale i tak mogą pojawić się problemy z powodu charakterystyki obciążenia.

O jakich parametrach tego zasilacza szukać?

Dodano po 17 [minuty]:

Zapomniałem dopisać:
    - rezygnuję z dwóch serwo mechanizmó
    - rezygnuję z większego silniczka

Całość w zamyślę ma teraz wyglądać:
    2 duże serwomechanizmy przytwierdzone do platformy.
    (Powiedzmy, że) 10cm łączenie z dwoma małymi serwomechanizmami.
    Do dwóch mniejszych serwo mechanizmów przyłączony mały silniczek.
    Na zakończeniu silniczka jest lekkie śmigło.

W czasie, w miarę uczenia się o elektronice, będę pewnie rozbudowywać projekt. Na razie to powinno wystarczyć.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Nie doczytałem za bardzo jakie może być maksymalne natężenie na uC.

kompletnie mylisz pojęcia uC zasilasz 5V (napięciem) , wydajność prądowa źródła zasilania nie ma znaczenia może wynosić nawet 100A , uC obciąży zasilanie takim prądem jaki będzie potrzebować od µA do kilkunastu mA w zależności od obciążenia portów . Przy Twoim toku myślenia jeżeli w domowej sieci masz np. zabezpieczenie 25A to przez żarówkę 100 W też płynie 25A , kłaniają się podstawy elektrotechniki .
    Na temat obciążenia była już mowa min. 1A na serwo , silnik niewiadoma , uC pomijanie mało w stosunku do serw , suma da Ci min. wartość wydajności prądowej zasilacza , co do napięcia są dwie opcje 5 voltowy i bezpośrednie zasilanie lub co najmniej 8V ale to wymaga stabilizatorów o dość dużej wydajności prądowej . Kolejna sprawa to zasilanie uC nie powinno być z tego samego źródła co serwa tak więc najlepiej zasilacz o 2 napięciach lub dwa osobne włączane równocześnie , zasilacz dla uC to 5V wydajność 100mA zupełnie wystarczy .
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze dwa problemy:

1) Zastanawiam się ciągle nad tym zasilaniem. Idę za radą i będę stosować dwa oddzielne źródła prądu. Jedno dla uC, które będzie stabilizowane (najpewniej) przez LM7805 i drugie, stabilizowane do 5-6 V i co najmniej 3A. Nie jestem jednak pewien jakie źródła wziąć.
    Z jednej strony, jest ten proponowany ATX, który chociaż jest dość tani jest dość duży. Jak rozumiem, jest tutaj rozwiązany problem niezależnych źródeł.
    Z drugiej strony myślałem nad akumulatorkami do serw/silników i zasilaczem sieciowym stabilizowanym do uC. Jednoczesność włączenia obwodów bym załatwił przez odpowiedni tranzystor (podając napięcie na bazę).

2) Nie rozumiem tutaj także, dlaczego oba obwody (uC i serwa/silniki) włączyły mi się równocześnie. Nie mógłbym najpierw włączyć uC a dopiero później włączyć silniki?

Załączam bardziej aktualny schemat. Zastanawiają mnie kondensatory na stabilizatorze. Wartości je wyciągnąłem z noty katalogowej. Niemniej, co wątek o LM7805 to inne wartości kondensatorów, czy typy. Ponieważ większość robię przy Waszych sugestiach, to i tutaj będę przychylny.
  • Poziom 39  
    Zacznę od końca przy stabilizatorze muszą być jeszcze kondensatory elektrolityczne wejście 470÷1000µF , na wyjściu 220÷470µF , podobnie przy uC jak najbliżej nóżek zasilania dodaj EL 47±100µF .
    Cytat:
    Nie rozumiem tutaj także, dlaczego oba obwody (uC i serwa/silniki) włączyły mi się równocześnie. Nie mógłbym najpierw włączyć uC a dopiero później włączyć silniki?

Kilka postów wcześniej pisałem o tym , nie koniecznie musi być równocześnie ale najpierw musi być zasilany mikrokontroler po to aby na jego portach pojawiły się stany które zaprogramowałeś czyli musi nastąpić reset mikrokontrlera oraz rozpocząć realizację wgranego oprogramowania , przy braku zasilania masz stany nie ustalone .
    Cytat:
    Z jednej strony, jest ten proponowany ATX, który chociaż jest dość tani jest dość duży. Jak rozumiem, jest tutaj rozwiązany problem niezależnych źródeł.

Nie do końca , pisałem również o tym po pierwsze charakterystyka obciążenia nie jest zbyt dobra do tego zasilacza , po drugie filtracja napięcia , po trzecie nie masz 2 źródeł napięcia +5V można wykorzystać +5 do serw oraz +12V do zasilania uC dodając stabilizator ponadto koniecznie bezpieczniki bo prądy zwarcia tych zasilaczy są dość duże . Reasumując możesz zrobić tak jak chciałeś czyli zasilacz do mikrokontrolera oraz akumulator do serw tylko pamiętaj o kolejności włączania .
    Cytat:
    które będzie stabilizowane (najpewniej) przez LM7805

Dlaczego najpewniej , co innego chcesz zastosować ?
  • Poziom 9  
    Podłącze takie kondensatory co proponujesz :-)

Zasilanie zrobiłem na baterii i zasilaczu.
    Stabilizator chyba raczej będzie LM78L05 (5V/0,1A). Opuściłem rezystor na bazę tranzystora, bo wartość natężenia jest mniejsza od dopuszczalnej (0,5A).

Czy schemat jest poprawny całkowicie? (Wydaje mi się, że to już ostateczna wersja.)

• Poziom 39  
    Strasznie kombinujesz tylko nie wiem czy z niewiedzy czy z pozornej oszczędności .
    Cytat:
    Czy schemat jest poprawny całkowicie? (Wydaje mi się, że to już ostateczna wersja.)

Niestety ale nie , podałem Ci orientacyjne przedziały pojemności zasadą jest że od strony zasilania daje się większe pojemności ( widać to nawet z noty katalogowej ) , teoretycznie LM78L05 wystarczy tylko że przy 9V AC na C5 będziesz miał ok 12V
    czyli 7V spadku na stabilizatorze z tego 7V*0,1A=0,7W to dość dużo na układ w obudowie TO92 a wystarczy zastosować LM7805
    Zasilanie serw i silnika to już kompletna porażka delikatnie mówiąc , od kiedy to na kolektor tranzystora bipolarnego n-p-n podaje się minus !
    Tranzystor BD 139 ugotujesz nawet przy jednym serwie , nie jest wskazane przerywanie źródła napięcia od strony masy , zamiast tych wszystkich kombinacji wystarczy jeden podwójny wyłącznik lub przekaźnik .
  • Poziom 9  
    Aż mi wstyd. Pierwotnie bateria była obrócona plusem w prawo, dlatego dałem taki tranzystor. Teraz faktycznie to nie miało ani trochę sensu.

- Wyrzuciłem ten tranzystor.

- Faktycznie lepiej włączyć tam przełącznik, bo wtedy nawet mam kontrolę nad zużyciem samych akumulatorków.

- Dorzuciłem jeszcze diodę led za przełącznikiem, abym wiedział, czy obwód jest zamknięty.

- Zwiększę napięcie akumulatorów do 7,2V.

- Nie spojrzałem na obudowę LM78L05, myślałem, że jest taka sama jak LM7805 dlatego zostawiłem. Zmieniam z powrotem na LM7805.

- Wyjściowy (ze stabilizatora) kondensator elektrolityczny zmniejszyłem do 220uF. Wejściowy pozostawiłem bez zmian (470uF).

Po prostu starałem się dobierać takie elementy, które już mam albo mogę łatwo zdobyć - nie kupując. To raczej nie ma sensu. Skoro koszt pojedynczego elementu jest ok złotów, to za dużo kombinowania na za mało oszczędności.

Ogromnie dziękuję za nieziemską cierpliwość :)
    Czy jeszcze jakieś uwagi?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Czy jeszcze jakieś uwagi?

Tak , nie jest zalecane aby na liniach programujących PB3 ÷ PB5 znajdowały się elementy mogące zakłócić właściwą pracę programatora w Twoim przypadku masz podłączone tam wejścia sterujące serw które mogą to robić .
    Jeżeli planujesz komunikację po RS232 z PC to gdzie masz konwerter poziomu napięć np. MAX232 , kolejna sprawa to w takim przypadku wypada dać już rezonator kwarcowy ponieważ podstawą komunikacji są ściśle określone przedziały czasowe a wewnętrzny oscylator RC raczej ich nie zapewni .
    Na koniec mostek H nie będę Cię już przekonywał rozumiem oszczędności ale jeżeli tak samo piszesz programy jak tu męczymy prosty schemat to pierwszym elementem który puścisz z dymem będzie mostek H może przy okazji mikrokontroler wtedy zrozumiesz że nic na tej oszczędności nie zyskałeś Mostki H na tranzystorach stosuje się jeżeli są zasilane małymi napięciami lub wymagane są znaczne prądy ale to już na Mosfetach w pozostałych przypadkach nie ma to sensu .
    Cytat:
    - Zwiększę napięcie akumulatorów do 7,2V.

Serwa wymagają napięcia w przedziale 4,8 ÷ 6V , chcesz je od razu spalić ?
  • Poziom 9  
    Naniosłem więc kolejne poprawki.

Przyznam się, że nie wiem jakie wartości MOSFETów wsadzić miałbym zamiast bipolarnych.
    Rozglądałem się za mostkiem, za jego kupnem. Ani też nie mogę teraz wymyślić jaki miałbym mieć (o jakich parametrach), ani by pewnie nie zdążył przybyć na czas, bym całość mógł składać.

Zostało mi niedużo czasu na zmontowanie całości i przetestowanie. Dokładnie widzę jak duże mam braki z elektroniki i jak mało mam czasu by próbować nadrobić całość. Na pewno będę ten projekt próbował rozbudować w przyszłości. Teraz mi trzeba tylko i wyłącznie by się włączył i zadziałał (i bym nie wydał na niego fortuny). Myślę nawet, że mógłbym się obejść bez tego silniczka, jeżeli uważasz, że to wciąż jest niebezpieczne go podłączać. Zdecydowanie lepiej programuję niż myślę elektrotechnicznie.

W dokumentacji atmegi jest pokazane, że powinny być 10-22pF kondensatory elektrolityczne przy rezonatorze. Jednak na wszystkich schematach jakie widziałem nikt się tym nie przejmował i dawał ceramiczne. Ja też tak zostawiłem.

• Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Teraz mi trzeba tylko i wyłącznie by się włączył i zadziałał (i bym nie wydał na niego fortuny).

Jeżeli masz takie podejście do sprawy to daleko nie zajdziesz i nie raz się jeszcze zdziwisz .
    Nawet nie zbyt uważnie czytasz , Mosfety ma sens stosować przy dużych prądach o budowie mostka na nich zapomnij przy Twojej wiedzy napisałem na samym początku tematu o scalonych mostkach H tak więc co chcesz szukać wystarczy dokładnie czytać i znać prąd zwarcia silnika . Jeżeli nie jest konieczna zmiana kierunku to po co mostek H , wystarczy zupełnie jeden tranzystor .
    Cytat:
    W dokumentacji atmegi jest pokazane, że powinny być 10-22pF kondensatory elektrolityczne przy rezonatorze.

Pokaż tą dokumentację w której są elektrolity o pojemności 10÷22pF
    Podłączenie MAX232 masz źle , linia RxD ma iść do 12 a nie do 10 , strasznie męczysz ten projekt ciekaw jestem efektów programowych z ciekawości w jakim języku napiszesz program dla mikrokontrolera .
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Jeżeli masz takie podejście do sprawy to daleko nie zajdziesz i nie raz się jeszcze zdziwisz

W ogólności nie mam takiego podejścia. Po prostu poświęciłem na ten schemat niesamowicie wiele więcej czasu niż się spodziewałem, że mi to zajmie. Przeliczyłem się ogromnie. Mam oprócz tego inne zajęcia, sprawy i żeby się wyrobić ze wszystkim dzisiaj zawalam przeciągam kolejną noc. Zdaję sobie sprawę jaki jestem mało produktywny w pośpiechu... niemniej, nie zawsze uda mi się na czas przemyśleć.
    Mam ogromną nadzieję, że jeszcze uda mi się Pana/Cię zaskoczyć w przyszłości i zmienić opinię o mnie na co najmniej neutralną.

Program piszę w C.

Dziękuję ogromnie za sugestie, krytykę, pomoc i, przede wszystkim, cierpliwość.
    Bogdan ma rację odnośnie płytki. Podłączenie maxa do zrobienia od nowa. Mało tego, ja obstawiam że mostki tranzystorowe popalą się przy pierwszym uruchomieniu ze względu na stany nieustalone. Albo wstaw tam scalony mostek, albo chociaż wymuś stany za pomocą rezystorów.

Przy każdym złączu do serwa kondensator 100nF, do tego jakiś elektrolit - ja stosowałem 33uF i starczyło, bo zaraz będzie pytanie - dlaczego serwa drżą...

Źle oszacowałeś ilość czasu potrzebną na projekt płytki - trudno, ale jak zrobisz tak jak teraz to zmarnujesz jeszcze raz tyle na zrobienie drugiej płytki bo ta jest dalej do kitu.
  • Poziom 39  
    Dobrze że ktoś jeszcze wyraził swoją opinię , temat mostka wałkowany praktycznie od samego początku ale jak autor ma takie podejście :
    Cytat:
    Raczej będę się upierał przy tranzystorach, bo je mam za darmo

to trudno go przekonać , najlepszym nauczycielem jest praktyka a właściwie nauka na własnych błędach ....... tyle że czasami bywa kosztowna .
    Mimo wszystko życzę kol. iceCocoo pomyślnego doprowadzenia projektu do szczęśliwego końca , myślę że pochwali się nim na forum .
  • Poziom 9  
    1. Usunąłem cały mostek na bipolarnych i zostawiłem pojedynczy tranzystor do włączania/wyłączania silniczka. Z mostkiem się pobawię później jak będę chciał robić coś większego jak nabiorę trochę więcej doświadczenia. Czy powinienem zostawić diodę Schottkey'a nad tranzystorem, by w razie czego, prąd mógł nią ominąć tranzystor?

2. Dodałem wspomniane kondensatory. Rozumiem, że to ma być przy każdym pinie do serwomechanizmów mimo, że wszystkie będą na pewno leżeć obok siebie i przeciągnięta będzie jedna ścieżka GND i Vcc ?

3. Czy możecie polecić jaką szerokość ścieżki mam wydrukować od baterii do serw? Czytałem gdzieś, że dobrym sposobem jest też zostawić domyślną ścieżkę z EAGLE (8mm), ale dodatkowo przylutować zewnętrzny drucik do ścieżki.
    Jak sobie poradzić z tymi 2-3 A ?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Czy powinienem zostawić diodę Schottkey'a nad tranzystorem, by w razie czego, prąd mógł nią ominąć tranzystor?

Co to znaczy nad tranzystorem , chodzi o diodę pomiędzy emiterem i kolektorem czy diodę pomiędzy uzwojeniami silnika ? , bardziej korzystne jest zastosowanie diody bezpośrednio na elemencie indukcyjnym w Twoim przypadku silniku i nie chodzi tu o jakieś ominięcie tylko o to że w momencie rozłączania urządzeń o charakterze indukcyjnym następuje generacja dużych szpilek napięciowych dioda powoduje ich ograniczenie . Ścieżka 8mm to lekka przesada , zobacz sobie ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1101950.html szczególnie pdf-efa .
    Kondensatory w porządku tylko czy poprawiłeś połączenia MAX232 .
  • Poziom 9  
    - Tak, podłączenie z max232 zostało zmienione na dobre.
    - Chodziło mi o podłączenie równoległe diody z tranzystorem (emiter z kolektorem)
    - Czyli sugerujesz połączenie szeregowe diody przed silniczkiem?
    - W Eagle jest 15 mil domyślnie, a nie 8mm. Dziękuję za pdf'a sprawdzę w nim ile będzie potrzebne.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    - Czyli sugerujesz połączenie szeregowe diody przed silniczkiem?

Chyba użyłem niewłaściwego słowa " pomiędzy uzwojeniami " myślałem że się domyślisz o co chodzi , połączenie ma być równoległe a nie szeregowe , dioda spolaryzowana przeciwnie do zasilania silnika . W układach sterowanych z mikrokontrolera silniki DC lubią robić paskudne zakłócenia dlatego może będzie wymagany jeszcze dodatkowo filtr LC , zbuduj układ i sprawdzisz czy nie następują jakieś problemy programowe podczas pracy silnika DC .
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    bogdan_p napisał:
    W układach sterowanych z mikrokontrolera silniki DC lubią robić paskudne zakłócenia dlatego może będzie wymagany jeszcze dodatkowo filtr LC , zbuduj układ i sprawdzisz czy nie następują jakieś problemy programowe podczas pracy silnika DC .

To bardzo istotna uwaga. Więcej o tych problemach tutaj: Zakłócenia pracy mikrokontrolerów
  • Poziom 11  
    Ale się plączesz. Weź gotowy projekt z platformy Arduino, masz bibliotekę sterowania serwami, gotowe schematy stopni mocy. Zasilacz zrób własnoręcznie. Kawałek transformatora, mostek, stabilizator 6v na serwa, do niego wepniesz Arduino, które ma własny stabilizator i już....