Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP PSC1315 - karetka nie wyjeżdża z service station

Marm 21 Maj 2011 15:51 3463 12
  • #1 21 Maj 2011 15:51
    Marm
    Poziom 14  

Drukarka pobiera papier do momentu kiedy powinna zacząć drukować.
    Karetka jak wjedzie do końca w prawo – do service station to już nie potrafi z niej wyjechać –
    silnik kilka razy poszarpie i komputer zgłasza zacięcie papieru i tak w kółko – w tej pozycji nie potrafi się nawet wyłączyć.
    Pokręcenie wałkiem do tyłu oczywiście zwalnia karetkę i jest ok.

Co jest powodem? Czy ułamany języczek zębatki może być problemem?
    Zdjąłem pokrywę drukarki i kręcąc ręcznie wałkiem service station zachowuje się w miarę normalnie – czyli jeśli karetka zaparkuje z prawej strony, wystająca płetwa zostaje prawidłowo przesunięta powodując zazębienie zębatek, kręcę wałkiem w kierunku wysuwu papieru i przesuwająca się część SS przesuwa się prawidłowo do przodu, kręcę wałkiem do tyłu to przesuwa się do tyłu. Jak pokręcę do oporu do tyłu to karetka zostaje uwolniona i można ja bez problemu przesunąć w lewo.

Próbowałem zdjąć cały mechanizm i dostać się do service station ale poległem na próbie rozłączenia sprzęgła.
    Jak to się ściąga? Nie chcę niczego połamać.
    Odkręciłem śrubę z lewej strony oraz z prawej, mocujące mechanizm do podstawy i nie mogę zdjąć całości – trzyma się w okolicy sprzęgła. Odkręcałem śruby mocujące elementy sprzęgła do podstawy oraz do mechanizmu i nic to nie dało – cały czas trzyma coś.

Jak to rozłączyć?
    A może przy tym objawie szukam nie tam gdzie trzeba? Tarcze oraz pasek enkoderów wyczyściłem (nie były brudne).

0 12
  • #2 21 Maj 2011 16:40
    endriuf
    Spec od drukarek

Musisz wyjąć element czyszczący kartridże. Ten, który się przesuwa gdy karetka parkuje w stacji. Musisz podważyć od przodu aby się wysunął w twoją stronę. Robisz to w odpowiednim miejscu. Nie musisz się obawiać, że pęknie. jeśli sprzęgiełko jest ok i encoder kołowy również to może pomóc wymycie stacji i nasmarowanie. Również ten języczek od sprzęgiełka.

0
  • #3 24 Maj 2011 17:54
    swistak1984r
    Poziom 16  

Marm napisał:
    Czy ułamany języczek zębatki może być problemem?

Który języczek masz na myśli? Ten co jest przy stacji serwisowej? Taki jak łyżwa może co porusza się w przód i tył kiedy na jedzie na niego karetka?

0
  • #4 24 Maj 2011 18:31
    Marm
    Poziom 14  

"Łyżwa" o której piszesz jest cała. Myślałem że są tam zębatki w stylu tych w DJ 3820 ale tu widzę że nie ma czegoś takiego.

Udało mi się rozebrać mechanizm. Kluczem było wysunięcie przesuwanej płytki service station. Wszystkie zębatki całe. Nawet nie było to brudne. Na wszelki wypadek wyczyściłem, poskładałem i drukarka zachowuje się dokładnie tak samo.
    Mało tego: po włączeniu drukarki do prądu karetka przemieszcza się do service station, następuje czyszczenie kartridży i karetka wraca w lewo do miejsca gdzie parkuje.
    Problem następuje po pobraniu papieru w momencie drukowania. Karetka ucieka maksymalnie w prawo i już z tamtąd nie może wyjechać bo jest blokowana właśnie tą płetwą (łyżwą). Popróbuje kilka razu i zgłasza błąd. Papier zostaje wciągnięty. Wystarczy otworzyć drukarkę z tyłu, pociągnąć papier - powoduje to cofnięcie rolki oraz odblokowanie karetki.

Nie mam pomysłu co dalej.
    Może to któryś z tuszy... Tylko dlaczego tak dziwnie się drukarka zachowuje.

0
  • #5 25 Maj 2011 08:13
    endriuf
    Spec od drukarek

No dobra. A przesmarowałeś tą płetwę? Często to pomaga. W jakim położeniu jest ten element, który czyści tusze, gdy karetka dojeżdża w prawą stronę? Powinien być cofnięty.

0
  • #6 17 Cze 2011 18:37
    Marm
    Poziom 14  

Smarowanie płetwy nic nie daje.
    Element czyszczący tusze jest schowany kiedy karetka jedzie w prawą stronę.
    Chyba wiem w czym problem. Drukarka powinna wciągać papier przy szybkim ruchu wałka - mam rację? Ona wciąga przy wolnym ruchu i jak papier wjedzie to nie może wycofać wałka żeby odblokować karetkę. Tak mi się wydaje - coś nie tak musi być z mechanizmem poboru (z przekładnią).

Jeśli na próbę robię kopie (skan i druk) to drukarka pobiera papier i się zacina, pociągam lekko papier do tyłu - powoduje to odblokowanie karetki, naciskam wznowienie, drukarka wysuwa kartkę i pobierając następną znowu ją zacina.
    Ciekawe jest to że jeśli w momencie odblokowania karetki usunę kartki z podajnika, drukarka odda kartkę, "pomyrda" mechanizmami i po pewnym czasie zgłosi błąd - brak papieru - jeśli wsadzę papier i nacisnę wznowienie to w 100% przypadków drukarka poprawnie wydrukuje zeskanowaną i trzymana wciąż w pamięci stronę.

Ma ktoś jakąś sugestię?? Ja już nie wiem co "pomacać".

0
  • #7 18 Cze 2011 17:20
    endriuf
    Spec od drukarek

Do wymiany cały mechanizm. Powinienem mieć coś takiego. Jak jesteś zainteresowany to pisz na PW.

0
  • #8 18 Cze 2011 19:10
    Marm
    Poziom 14  

Tzn jak cały mechanizm? Nie tylko sprzęgło?

Rozebrałem całość jeszcze raz. Wszystko jest czyste, nic nie połamane.
    Rolka poboru papieru kręci się w momencie jak wałek główny kręci się do tyłu, czyli chyba ok.

0
  • #10 18 Cze 2011 21:35
    endriuf
    Spec od drukarek

Masz problem z zespołem zębatek po prawej stronie. Zazębiają się gdy nie powinny i napędzają rolkę pobierającą. Wciąga wtedy trochę papier. Mam rację?

0
  • #11 20 Cze 2011 23:13
    Marm
    Poziom 14  

Na to wychodzi. Papier jest pobierany za wcześnie podczas oczyszczania tuszy w service station.
    Jaka jest na to rada?

0
  • Pomocny post
    #12 21 Cze 2011 10:51
    endriuf
    Spec od drukarek

Wymiana całego mechanizmu.

0
  • #13 11 Paź 2011 21:24
    Marm
    Poziom 14  

Dzięki wszystkim za pomoc.Drukarka poszła w "odstawkę".

0
  Szukaj w 5mln produktów