Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon LF i brak wywołania

martino777 28 Maj 2011 16:39 1688 4
  • #1 28 Maj 2011 16:39
    martino777
    Poziom 2  

Witam i pozdrawiam,to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :wink:
    Opisując problem,zabytkowy domofon Unifon LF prawdopodobnie mark 3,podobny jak w tym temacie

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1809603.html#8687335

działa wszystko poza wywołaniem.
    Poszperałem na forum i widzę ,że buzer to słuchawka,kiedy widełki są zamknięte przełączona jest na generator 8 ohm.
    Kabel jest dobry,zmierzyłem,konstrukcja domofonu prosta jak konstrukcja cepa,a ustrojstwo dalej nie działa.
    Może ktoś ma jakiś pomysł,za kilka dni znajomy ma dać jakiś domofon bo ma na zbyciu,ale jak na razie nawet poczta nie dochodzi przez to cholerstwo :wink:

0 4
  • #2 28 Maj 2011 16:59
    JCK
    Poziom 25  

Jeśli to instalacja jednosłuchawkowa( nie napisałeś, czy są inne słuchawki lokatorów i czy działają prawidłowo).
    Sprawdź:
    1.-czy działa generator wywołania w centralce(on pracuje non-stop)
    2.-przewód "wołania" od centralki do kasety
    3.-przycisk wywołnia w kasecie(twój numer)
    4.-przewód od kasety do unifonu
    5.-prawidłowe dołaczenie przewodu "wołania" do przełacznika słuchawki
    6.-przłacznik w unifonie(ten który przełącza słuchawkę unifonu)

Możesz te czynności wykonać od końca, wykorzystaj jako próbnik słuchawkę, mały głośniczek.
    Bierz się za cep i do dzieła.

0
  • #3 28 Maj 2011 21:27
    martino777
    Poziom 2  

Już późno więc zabiorę się za to jutro,ale.....
    Jest kilku odbiorców i działa u innych,więc:
    1.tak
    1.tak
    3.nie słychać charakterystycznego dźwięku po naciśnięciu guzika,ale jeżeli to działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego z unifonem w domu, (który może być uszkodzony) ma prawo nie generować sygnału.
    4.tak,zmierzyłem.
    5. jest prawidłowe,od lat nic nie było ruszane.
    6.i tu może być pies pogrzebany,z racji ,że posypał mi się omomierz,pomiary robiłem "oczkiem" baterią 9v i przejście niby było,ale przełącznik strasznie zasyfiony,w środku pewnie też,więc jakieś opory pewnie są.
    Co zmostkować aby minąć ten przełącznik i sprawdzić czy generator działa ?

0
  • Pomocny post
    #4 28 Maj 2011 23:57
    JCK
    Poziom 25  

Add 3:

3.nie słychać charakterystycznego dźwięku po naciśnięciu guzika,ale jeżeli to działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego z unifonem w domu, (który może być uszkodzony) ma prawo nie generować sygnału.

Nie zachodzi tu żadne zjawisko "sprzężenia zwrotnego".

Sygnał "wołania" z non-stop pracujacego generatora poprzez przycisk w kasecie (twojego numeru) jest podawany przez przełącznik unifonu (przełączony dla obwodu "wołania") do słuchawki.
    Przewód (żyła) "wołania" jest indywidualny dla każdego lokatora.
    3.-Nie odpowiedziałeś, czy działa przycisk w kasecie twojego numeru! Elektrycznie !

Tak możesz na próbę odłączyć przełacznik i zamknąć obwód mostkiem.

Jeśli t nic nie da, weź jak wspomniałem jakąś słuchawkę lub mały głośnik i ustal jak wcześniej podałem w krokach, gdzie jest przerwa w obwodzie wywołania.
    Masa układu <-(tak dołącz próbnik)->żyła wołania --szukaj do skutku.
    Proste jak budowa cepa :D

0
  • #5 29 Maj 2011 17:47
    martino777
    Poziom 2  

Winowajcą okazał się przełącznik,jak wspominałem dosyć zasyfiony,styki wewnętrzne widać też zaśniedziałe.
    Po wymianie śmiga,nawet szkoda ,że za kilka dni do kosza :wink:

0