Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koncesja MSWIA - tylko do obiektów podlegających obowiązkowej ochronie?

05 Cze 2011 00:08 3618 11
 • Poziom 19  
  Spotkałem się wielokrotnie (na forum elektroda również) z opinią, że koncesja MSWIA jest wymagana jedynie w obiektach podlegających obowiązkowej ochronie, jednak czytając
  ten
  informator odniosłem wrażenie, że do każdej działalności związanej z ochroną osób i mienia jest to potrzebne.
  Może ktoś z Was zgłębiał temat i może coś więcej napisać?
 • Poziom 11  
  Jest wymagana przy każdej instalacji oraz usłudze.
 • Poziom 19  
  orkykr napisał:
  Jest wymagana przy każdej instalacji oraz usłudze.


  W domku jednorodzinnym, który nie podlega obowiązkowej ochronie również ?
 • Poziom 11  
  Założyć sobie możesz, oczywiście nie ma z tym problemu.
  Jednak w przypadku "szkody" ubezpieczyciel może zarządać certyfikatów na urządzenia oraz faktury od firmy instalacyjnej. A co za tym idzie sprawdzeniem czy firma instalująca miała odpowiedni papierek.
 • Poziom 19  
  Jasna sprawa, ale wiele razy spotkałem stwierdzenie,że do montażu w obiektach niewymagających ochrony wystarczy tylko licencja zabezpieczenia technicznego II stopnia.
 • Poziom 11  
  A tak, tak.. akurat koncesji do tego nie trzeba. Oczywiscie licencja wystarczy. Jesli chodzi o monitoring alarmów - koncesja jest wymagana.
 • Poziom 27  
  A czy nie lepiej w zakładce szukaj wpisać koncesja i poczytać sobie wszystkie wypowiedzi na ten temat niż zakładać nowy wątek ?
 • Poziom 19  
  orkykr napisał:
  A tak, tak.. akurat koncesji do tego nie trzeba. Oczywiscie licencja wystarczy. Jesli chodzi o monitoring alarmów - koncesja jest wymagana.


  Pisząc o monitoringu alarmów masz na myśli monitorowanie ich przez firmę ochroniarską ?

  irkor napisał:
  A czy nie lepiej w zakładce szukaj wpisać koncesja i poczytać sobie wszystkie wypowiedzi na ten temat niż zakładać nowy wątek ?


  Tak też zrobiłem, co napisałem w pierwszym poście, wątpliwość wzbudził tylko dokument, do którego link podałem.
 • Poziom 27  
  Cytat:
  Czy nie lepiej zamiast tej dyskusji dowiedzieć się u samego źródła:
  W nawiązaniu do zapytania z dnia 20 września 2008 r. uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
  W myśl art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005r. Nr 145, poz. 1221, z późn. zm.) koncesji nie wymaga działalność gospodarcza w zakresie usług realizowanych w formie zabezpieczenia technicznego, jeżeli nie dotyczy obszarów, obiektów i urządzeń określonych w art. 5 ust. 5 ustawy tj. przeznaczonych do obligatoryjnej ochrony.
  Działalność opisana w Pana piśmie dot. montażu systemów alarmowych oraz telewizji przemysłowej w domach prywatnych, sklepach itp. obiektach, które nie sa obiektami obligatoryjnej ochrony nie wymaga uzyskania koncesji.
  Wymogi dotyczące posiadania przez pracowników stosownych kwalifikacji potwierdzonych <strong>posiadaniem licencji</strong> ustawa nakłada na pracowników realizujących określone zadania w ramach wewnętrznych służb ochrony oraz u przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesję w zakresie usług ochrony osób i mienia. Wynika to z treści art. 25 w związku z art. 2 ust. 2 ustawy.
  Jednakże przyszły zleceniodawca nawet w przypadku działalności nie wymagającej uzyskania koncesji, która podlega ogólnym prawom rynku, może w celu potwierdzenia kwalifikacji oraz wiarygodności kontrahenta żądać aby usługę wykonywały osoby z właściwą dla danej czynności licencją, a nawet przedsiębiorcy posiadający koncesję.


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...torder=asc&highlight=koncesja&start=0
 • Poziom 26  
  Jacek28 napisał:
  S że do każdej działalności związanej z ochroną osób i mienia


  Witam.
  Jakie PKD ""masz"" w działalności ??
 • Poziom 19  
  Nie mam przy sobie aktualnych dokumentów, ale bodajże 5248A miałem kiedyś - teraz 4741Z czyli generalnie sprzedaż komputerów.
  Domyślam się, że zmierzasz do tego, iż dla tego PKD koncesja nie jest wymagana, a w przypadku tego już tak.
  Jednak w moim wypadku musiałem podawać tylko przeważający rodzaj działalności.
 • Poziom 25  
  Panowie jesteśmy w Polsce,gdzie nawet sprzątaczka może zakładać alarmy.Trochę realizmu :) Nie jest to niczym sklasyfikowane,a chociaż jest to POLSKA :) Klient i tak weźmie tanio i beznadziejnie.