Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje alarmowe. Czy potrzebne są uprawnienia? Producenci sprzętu.

Mariusz G 20 Gru 2004 14:10 4707 11
 • #1 20 Gru 2004 14:10
  Mariusz G
  Poziom 16  

  Witam !!!

  Czy możecie odpowiedzieć na takie pytania ?

  Czy aby projektować i instalować instalacje alarmowe i TV przemysłową należy posiadać jakieś uprawnienia,( jesli tak to gdzie je zdobyć, i ile to kosztuje )?

  Czy znacie jakieś linki do producentów cenyral alarmowych, czujników itp. ?

  Pozdrawiam Mariusz G

  0 11
 • Szkolenia SEP
 • #2 20 Gru 2004 14:28
  cyruss
  Poziom 30  

  projektowanie - potrzebne uprawnienia budowlane, szczegółów nie znam. Wykonawstwo alarmówki - koncesja MSW.

  0
 • #3 20 Gru 2004 14:58
  emeryt
  Poziom 21  

  Koncesja MSW (iA) obowiazywała (a w zasadzie nawet nie obowiązywała tylko była dobrowolna) kiedys. Teraz obowiazują licencje pracownika ochrony technicznej I i II stopnia. Do projektowania potrzebna jest taka licencja II stopnia - uprawnienia budowlane w tej dziedzinie sa wskazane jednak nie obowiązkowe.

  0
 • #4 20 Gru 2004 16:13
  jacq
  Poziom 22  

  Na temat zdobycia licencji uzyskasz wszystkie informacje w najbliższej komendzie policji (warunki, ceny, wymagane dokumenty), oni się tym zajmują.

  0
 • Szkolenia SEP
 • #5 20 Gru 2004 16:21
  kzaw
  Poziom 27  

  Potrzebna jest licencja pracownika zabezpieczenia technicznego. Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego I stopnia uprawnia do :
  a) montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania,
  b) montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w miejscach zainstalowania.
  Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia uprawnia do tego co I stopnia i dodatkowo do:
  1) opracowywania projektów zabezpieczenia technicznego,
  2) organizowania i kierowania zespołami pracowników zabezpieczenia technicznego.
  Wniosek o wydanie licencji składa się do komendanta wojewódzkiego policji właściwego ze względu na miejsce zameldowania.Informacje na temat kto może sie ubiegać i komu przyznaje sie licencje znajdują się w ustawie z 22 08 1997 r o ochronie osób i mienia w rozdziale 5.

  0
 • #6 20 Gru 2004 22:22
  cyruss
  Poziom 30  

  Wielkie dzięki za wyczerpujące info. Naście lat temu trochę to inaczej wyglądało. Można było montować alarmówkę bez koncesji, ale wtedy policja czy ubezpieczyciele w razie włamania czy kradzieży uważali jakby jej nie było. Może sie mylę ale projektowanie dla innych wykonawców instalacji w budynkach wymaga jednak stosownych uprawnień budowlanych. Byłbym wdzięczny za info o aktualnej sytuacji w tej dziedzinie.

  0
 • #7 21 Gru 2004 03:33
  koppers
  Poziom 13  

  Z tego co wiem nie trzeba mieć budowlanych (ja nie mam) ale wykładowca na kursie powiedział ,że chcą podciagnać naszą działkę pod instalację elektryczne (no to akurat jest faktem) a elektrycy musza mięć budowlane.,ale też do momentu jak musza przystawić gdzieś swoją pieczatkę . Spokojnie.Koncesja też nie jest konieczna .Zależy jakie obiekty robisz.Jeśli obiekt jest na tak zwanej liście wojewody to musisz mieć koncesję ale jeśli nnie jest to nie.Pozdrawiam.

  0
 • #8 21 Gru 2004 21:21
  Arro
  Poziom 15  

  Elektrycy nie muszą mieć uprawnień budowlanych nie są potrzebne

  0
 • #9 21 Gru 2004 23:05
  tommat5
  Poziom 2  

  Jeżeli chcesz to robić legalnie musisz uzyskać licencję, przestudiuj ustawę o ochronie osób i mienia. Najlepiej żebys miał uprawnienia SEP-owskie to do elektryki. A do SSWiN wystarczy wykształcenie techniczne kierunkowe (elektryczne lub mechaniczne) w zależności który stopień licencji. Jak I to zawodowe, Jak II to minimum matura. Najlepiej dowiesz się tego w Wydziale Postępowań Administracyjnych przy Komendzie Wojewódzkiej Policji.

  Pzdrawiam.

  0
 • #10 22 Gru 2004 23:05
  kzaw
  Poziom 27  

  Koncesja jest potrzebna w przypadku obiektów podlegających obowiązkowej ochronie . Ich lista co roku publikowana jest przez wojewodę. Opłata za licencję wynosi 50% opłaty za koncesję czyli obecnie czterysta parę złotych.

  0
 • #11 22 Gru 2004 23:26
  piórko
  Poziom 30  

  www.satel.pl/
  Satel - producent czujników, central itp. Cental, które mają swoje mlusy i pinusy :wink: ale generalnie są dość przyjazne dla instalatora (programującego) i użytkownika. I nie najgorsze cenowo.
  Czujniki? - otwarcia, ruchu, sejsmiczne, zbicia szkła, pożaru, ostatniego banknotu ... - jakie?

  0
 • #12 23 Gru 2004 13:18
  krzys-iek
  Poziom 20  

  Czyli podsumowujac - jak zamontuje system alarmowy cioci czy w malym sklepiku to bedzie to legalne (bez sensu jakby ktos mi mowil ze dzialajacy poprawnie alarm to lamanie prawa, hmm ale jak dobrze rozumiem nie ma takich glupich ustaw).

  A PZU itd uznaja taki alarm w chwili obecnej? W domu tez sam zainstalowalem alarm i nie wiem jak na to patrzy WARTA.

  0