Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje alarmowe. Czy potrzebne są uprawnienia? Producenci sprzętu.

20 Gru 2004 14:10 5184 11
 • Poziom 16  
  Witam !!!

  Czy możecie odpowiedzieć na takie pytania ?

  Czy aby projektować i instalować instalacje alarmowe i TV przemysłową należy posiadać jakieś uprawnienia,( jesli tak to gdzie je zdobyć, i ile to kosztuje )?

  Czy znacie jakieś linki do producentów cenyral alarmowych, czujników itp. ?

  Pozdrawiam Mariusz G
 • OptexOptex
 • Poziom 30  
  projektowanie - potrzebne uprawnienia budowlane, szczegółów nie znam. Wykonawstwo alarmówki - koncesja MSW.
 • Poziom 21  
  Koncesja MSW (iA) obowiazywała (a w zasadzie nawet nie obowiązywała tylko była dobrowolna) kiedys. Teraz obowiazują licencje pracownika ochrony technicznej I i II stopnia. Do projektowania potrzebna jest taka licencja II stopnia - uprawnienia budowlane w tej dziedzinie sa wskazane jednak nie obowiązkowe.
 • OptexOptex
 • Poziom 22  
  Na temat zdobycia licencji uzyskasz wszystkie informacje w najbliższej komendzie policji (warunki, ceny, wymagane dokumenty), oni się tym zajmują.
 • Poziom 27  
  Potrzebna jest licencja pracownika zabezpieczenia technicznego. Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego I stopnia uprawnia do :
  a) montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania,
  b) montażu urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w miejscach zainstalowania.
  Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego II stopnia uprawnia do tego co I stopnia i dodatkowo do:
  1) opracowywania projektów zabezpieczenia technicznego,
  2) organizowania i kierowania zespołami pracowników zabezpieczenia technicznego.
  Wniosek o wydanie licencji składa się do komendanta wojewódzkiego policji właściwego ze względu na miejsce zameldowania.Informacje na temat kto może sie ubiegać i komu przyznaje sie licencje znajdują się w ustawie z 22 08 1997 r o ochronie osób i mienia w rozdziale 5.
 • Poziom 30  
  Wielkie dzięki za wyczerpujące info. Naście lat temu trochę to inaczej wyglądało. Można było montować alarmówkę bez koncesji, ale wtedy policja czy ubezpieczyciele w razie włamania czy kradzieży uważali jakby jej nie było. Może sie mylę ale projektowanie dla innych wykonawców instalacji w budynkach wymaga jednak stosownych uprawnień budowlanych. Byłbym wdzięczny za info o aktualnej sytuacji w tej dziedzinie.
 • Poziom 13  
  Z tego co wiem nie trzeba mieć budowlanych (ja nie mam) ale wykładowca na kursie powiedział ,że chcą podciagnać naszą działkę pod instalację elektryczne (no to akurat jest faktem) a elektrycy musza mięć budowlane.,ale też do momentu jak musza przystawić gdzieś swoją pieczatkę . Spokojnie.Koncesja też nie jest konieczna .Zależy jakie obiekty robisz.Jeśli obiekt jest na tak zwanej liście wojewody to musisz mieć koncesję ale jeśli nnie jest to nie.Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  Elektrycy nie muszą mieć uprawnień budowlanych nie są potrzebne
 • Poziom 2  
  Jeżeli chcesz to robić legalnie musisz uzyskać licencję, przestudiuj ustawę o ochronie osób i mienia. Najlepiej żebys miał uprawnienia SEP-owskie to do elektryki. A do SSWiN wystarczy wykształcenie techniczne kierunkowe (elektryczne lub mechaniczne) w zależności który stopień licencji. Jak I to zawodowe, Jak II to minimum matura. Najlepiej dowiesz się tego w Wydziale Postępowań Administracyjnych przy Komendzie Wojewódzkiej Policji.

  Pzdrawiam.
 • Poziom 27  
  Koncesja jest potrzebna w przypadku obiektów podlegających obowiązkowej ochronie . Ich lista co roku publikowana jest przez wojewodę. Opłata za licencję wynosi 50% opłaty za koncesję czyli obecnie czterysta parę złotych.
 • Poziom 30  
  www.satel.pl/
  Satel - producent czujników, central itp. Cental, które mają swoje mlusy i pinusy :wink: ale generalnie są dość przyjazne dla instalatora (programującego) i użytkownika. I nie najgorsze cenowo.
  Czujniki? - otwarcia, ruchu, sejsmiczne, zbicia szkła, pożaru, ostatniego banknotu ... - jakie?
 • Poziom 20  
  Czyli podsumowujac - jak zamontuje system alarmowy cioci czy w malym sklepiku to bedzie to legalne (bez sensu jakby ktos mi mowil ze dzialajacy poprawnie alarm to lamanie prawa, hmm ale jak dobrze rozumiem nie ma takich glupich ustaw).

  A PZU itd uznaja taki alarm w chwili obecnej? W domu tez sam zainstalowalem alarm i nie wiem jak na to patrzy WARTA.