Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharan 1997 1.9 brak sterowania sprężarką klimatyzacji, klimatyzacja

ravenn 06 Cze 2011 13:18 11815 18
  • #1 06 Cze 2011 13:18
    ravenn
    Poziom 17  

Witam.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu nie działającej klimatyzacji w w/w samochodzie.

Napiszę co ustaliłem:
    - sprężarka sprawna, sprzęgło też - po podłączeniu na krótko klima chłodzi.
    - przekaźnik klimy sprawny, jest zasilanie, masa, po zwarciu styków sprężarka załącza się
    - brak sterowania tym przekaźnikiem, wczasie testów wykonawczych ktsem lub vag, przy pozycji AC compressor przekaźnik klimy nie załącza się i nie ma na styku sterującym napięcia które miało by załączyć przekaźnik,
    - ciśnienie barometryczne jakie podaje komputer jest około 1000 (998, 999, 997)
    - temperatura otoczenia jest prawidłowo odczytana przez komputer, choć nie wiem czy z właściwego bloku ją odczytuję ja - jeśli ktoś powie z którego bloku to odczytam i powiem (ta która odcztuję ja wynosi około 30st C i taka jest mniej więcej na zewnątrz)
    - układ nabity czynnikiem,

Nie wiem czy są jeszcze jakieś czujniki temp i gdzie, wiem że w osuszaczu jest czujnik ciśnienia ale nie wiem jak go sprawdzić/ zasymulować działanie jego aby zobaczyć czy komputer wtedy załączy sprężarkę.

Wynagrodzę pomoc przy problemie.
    Proszę pisać jakie informacje potrzebujecie a ja je podam.

0 18
  • Pomocny post
    #2 06 Cze 2011 16:26
    letky
    Poziom 13  

Podpowiem ci tylko, że w tym modelu ten przekaźnik jest wysterowywany przy pomocy ECU silnika.

0
  • #3 06 Cze 2011 16:38
    ravenn
    Poziom 17  

Wiem że ecu załącza. napisałem że z testów wykonawczych ecu nie mozna zalaczyc sprezarki.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Cze 2011 17:24
    letky
    Poziom 13  

Nie zauważyłem abyś napisał, że testy robiłeś w ECU silnika. Poza tym nie podałeś jaka to klimatyzacja i silnik, ja wybrałem silnik afn, ty zdecyduj którą klime wybrać to może wtedy coś poradzimy.

0
  • #5 06 Cze 2011 17:31
    ravenn
    Poziom 17  

Faktycznie nie uściśliłem.
    Sharan I czyli -1997 raczej
    klimatronik czyli automatic temp control.

Wiatraki startują jak włącze klime.
    Może powiesz co sprawdzić w VAG aby zobaczyć czy czujnik ciśnienia wskazuje ze czynnik widzi w układzie?

Na żadnym pinie 4-pinowej kostki czujnika ciśnienia nie ma napięcia nie wiem czy ma być sprawdziłem na wszelki wypadek.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Cze 2011 17:59
    letky
    Poziom 13  

Jeśli to ten system co wskazałeś to załączyłem ci wycinek schematu sterowania tym przekaźnikiem, to powinno ci wystarczyć.

F23 (7,5A) odpowiada za napięcie na włączniku naciskowym klimatyzacji 4 pin

3
  • #7 06 Cze 2011 18:03
    ravenn
    Poziom 17  

A możesz w ciut lepszej rozdzielczości?
    Nie widać opisów kabli.
    Bardzo się będę starał ale nie wiem czy nie przeceniasz moich możliwości co do tego że powinno mi to wystarczyć.
    Ale będę sie starał.

0
  • Pomocny post
    #9 06 Cze 2011 20:30
    milejow
    Poziom 42  

Jak jest ciśnienie w układzie to presostat ma mieć przejście między pinem 1i2. Jak tam jest ok, to trzeba czepić się włącznika temperaturowego na wężu wodnym(przy termostacie), między pinem 1i4 ma mieć przejście

0
  • #11 13 Cze 2011 11:55
    ravenn
    Poziom 17  

Witam.

Przepraszam że nie odpisywałem.
    Faktycznie są różnice drobne w kolorach kabli w tym roczniku, okazało się że przetarte były 2 kable we wiązce od czujnika temp. wody, rura peszlowa przetarla się i dwa kable tarły o metal.
    Ze schematem wszystko jest jasne.

1
  • #12 07 Maj 2012 22:39
    mikitap
    Poziom 12  

Witam, czy mogę prosić kolegę letky o schemat elektryczny klimatyzacji manualnej do sharan 98 silnik AFN? Także mam problem z załączeniem sprężarki, po podaniu napięcia na sprężarkę klima działa.

1
  • #14 08 Maj 2012 19:32
    mikitap
    Poziom 12  

Dziękuje bardzo za szybka odpowiedż, sprawdzę wkrótce zgodność schematu. Czy orientujesz się może w którym miejscu w moim modelu znajduje się ten S329?
    Niektórzy twierdzą że na podszybiu , inni że w okolicach przekażników od wentylatorów na przedzie samochodu.

1
  • #15 08 Maj 2012 22:23
    letky
    Poziom 13  

Pod maską w okolicach L lampy zespolonej

2
  • #16 09 Maj 2012 22:08
    mikitap
    Poziom 12  

U mnie były 2 problemy:
    1 do wymiany K143 według powyższego schematu, oraz
    2 do wymiany S329.
    Bez schematu od kolegi letky nie dałbym rady-dlatego dziękuje bardzo za udostępnione dokumenty i informacje.

1
  • #17 19 Cze 2012 09:54
    mietek11
    Poziom 9  

Witam.Podłączę się do tematu w sprawie klimy w shariku 98r manualna afn.
    U mnie problem jest tego typu,że przekażnik (168)nie załącza sprężarki.Po włączeniu klimy wiatraki działają ale sprężarka nie dostaje napięcia.Nie wiem na jakiej zasadzie działa przekażnik zwłoczny klimy(168)7m0906363.Jak go otworze i zewrę blaszki sprężarka startuje i wszystko działa z tym że albo blaszka trzyma albo odskoczyi sprężarka się odłącza.Proszę o pomoc.Pozdrawiam

1
  • #18 19 Cze 2012 16:47
    mikitap
    Poziom 12  

Sprawdź według schematu po kolei-czujnik ciśnienia czynnika klimatyzacji, czujnik temperatury płynu chłodzącego silnik, czujnik temperatury zewnętrznej. Twój przekaźnik 168 to na tym schemacie K143.

3
  • #19 20 Cze 2012 08:53
    mietek11
    Poziom 9  

Witam.Wszystkie wymienione elementy zostały sprawdzone.Okazało się że wcześniejszy właściciel pokombinował z instalacją wizyta u elektryka pomogła.Dzięki

0
  Szukaj w 5mln produktów