Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator przenośny - czy można rurę wylotową podłączyć do wentylacji?

07 Cze 2011 10:18 32201 8
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam klimatyzator przenośny o mocy 3,5 kW i chciałbym podłączyć go do wentylacji w łazience, ale:
    - rura wylotowa ma średnicę 125mm, a kanały wentylacji 100mm - czy taka redukcja będzie miała wpływ na działanie klimatyzatora? czy w ogóle można taką redukcję zastosować?
    - wentylacja jest poprowadzona pod sufitem, czyli klimatyzator musiałby wypchnąć gorące powietrze na 2,3m w górę - czy oby to również nie będzie miało wpływu na działanie klimy?
    Proszę o radę.
    W przeciwnym razie chyba będę zmuszony do wykucia otworu w ścianie... a chciałbym tego uniknąć.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 25  
    Witam. Odradzam takie rozwiązanie. Podłączanie jakichkolwiek obiegów wymuszonych do instalacji wentylacyjnej grawitacyjnej jest nieprawidłowe - zmienia ilości wymian powietrza, na jakie instalacja została obliczona, a nawet odwraca ciągi w innych obwodach. Co będzie się działo z wilgotnym powietrzem po praniu, lub kąpieli? Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dzięki za szybką odpowiedź! Pewnie nie włączał bym klimy podczas prania i w ogóle nie używa się jej przez cały dzień, więc pewnie kompromis byłby możliwy...
    Jednak już wykułem dziurę w ścianie :), zrobiłem wyjście z rury kanalizacyjnej 110mm i zakończyłem z zewnątrz kratką.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 35  
    Tu chodzi o sąsiadów. A nie twoje pranie.
  • Poziom 9  
    Sąsiadów to ja mam 30m za płotem...
    Może nie dość jasno to wyjaśniłem - mieszkam w domku "jednorodzinnym poniemieckim" na 1 piętrze (na dole rodzinka). Jakiś czas temu zrobiłem kuchnię i łazienkę (wcześniej była tylko na dole), oczywiście z wentylacją, do której to miałem zamiar podłączyć klimatyzator.
    Głównie chodziło mi o to, że konieczna będzie redukcja rury wylotowej ze 125mm na 100mm i do tego klimatyzator będzie wydmuchiwał gorące powietrze przez znacznie dłuższy układ. Stąd moje pytanie, czy to nie wpłynie na poprawne działanie klimy?
  • Poziom 2  
    Witam,
    pomimo tego, ze stosowanie klimatyzatora przenosnego nie jest idealnym rozwiazaniem to zdecydowalem sie na jego zastosowanie.
    CHce wyprowadzic w kilku pomieszczeniach rury PCW 110mm na zewnatrz, mam pytanie do kogos doswiadczonego czy rure montowac poziomo czy raczej ze spadem w jednym (jakim?) kierunku ? Naturalnie chodzi o skropliny.

Prosze uprzejmie o porade.
    Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 14  
    W DTR-kach klimatyzatorow przenosnych zazwyczaj jest zakaz przedluzania orginalnej rury a jej odleglosc to max. 2-3m a wysokosc umieszczenia punktu wylotu tez zazwyczaj niewielka. Wiec jeśli przerobka to z wymiarami zbliżonymi do oryginalnych.
    Skropliny wydzielaja się na parowniku w klimatyzatorze i zbierane sa w zbiorniczku, który należy regularnie opróżniać lub jest wyprowadzona rurka na zewnatrz. Przez duza rure przelatuje gorace powietrze z chlodzenia skraplacza wiec skroplin tam nie ma.
  • Poziom 2  
    A czy z rury wylotowej wychodzi duzo skroplin?
    Ta rura ma byc tylko grubosci muru (40cm).
    Co sadzicie o tym spadzie?

"CHce wyprowadzic w kilku pomieszczeniach rury PCW 110mm na zewnatrz, mam pytanie do kogos doswiadczonego czy rure montowac poziomo czy raczej ze spadem w jednym (jakim?) "
  • Poziom 14  
    Jesli spad to na zewnątrz ale skroplin wynikających z pracy klimatyzatora tam nie bedzie! Mogą sie wykroplć jakieś śladowe ilości ale to w zwiazku z roznicą temp. na zewnątrz i wewnątrz ale to w specyficznych warunkach przy postoju urządzenia, np. po nocy. Potem i tak to zostanie przedmuchane dużą ilością gorącego powietrza z chłodzenia skraplacza.