Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie wyprowadzić rurę przenośnego klimatyzatora?

maxine 11 Sie 2015 11:44 7041 9
  • #1 11 Sie 2015 11:44
    maxine
    Poziom 2  

Szanowni Państwo,
    z góry przepraszam za całkowity brak wiedzy i orientacji w poruszanym przeze mnie temacie. Jestem samotną matką dwójki maluchów i niestety nie mam kogo poprosić o pomoc w tym temacie - dlatego pozwalam sobie napisać tutaj.
    mieszkam w mieszkaniu poddaszowym, w którym podczas upałów temperatura sięga 35 stopni w nocy. Kupiłam w ubiegłym roku przenośny klimatyzator, niestety rurę wyprowadzałam przez okno (które musiało być dość mocno uchylone), w konsekwencji wpadało do mieszkania dużo ciepłego powietrza.
    Pan sprzedający mi klimatyzator polecił wymienić skrzydło okna na takie z dodatkowymi małym "okienkiem", do którego można podłączyć klimatyzator. Niestety obdzwoniłam wiele firm produkujących okna i w żadnej takiego skrzydła zamówić nie można - trzeba wymieniać całe okno.
    Słyszałam, że można ponoć w ścianie budynku wywiercić otwór i tam podłączyć klimatyzator. I tu moje pytanie: czy faktycznie można to zrobić, jak to wygląda, czy jakoś specjalnie ten otwór trzeba przygotować i jak zabezpieczyć tę dziurę na zimę, by nie wpadało zimne powietrze?
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Anna.

0 9
  • #2 11 Sie 2015 12:02
    leonov
    Poziom 41  

maxine napisał:
    I tu moje pytanie: czy faktycznie można to zrobić
    Nie tylko można ale nawet trzeba, inaczej nie ma to sensu.
    maxine napisał:
    czy jakoś specjalnie ten otwór trzeba przygotować
    Najzwyczajnej trzeba go wykuć w ścianie na wielkość rury.
    maxine napisał:
    jak zabezpieczyć tę dziurę na zimę
    Plastikową zatyczką najlepiej ze styropianem lub jakąś izolacją w środku.
    Np tak.
    Gdzie wyprowadzić rurę przenośnego klimatyzatora?

2
  • #3 11 Sie 2015 12:05
    Qbuś
    Poziom 38  

Poczytaj jeszcze to Link temat nie jest nowy :D .

0
  • #5 12 Sie 2015 10:36
    JAMA15
    Poziom 13  

To ja dołaczę się jeszcze do tego tematu :
    - dlaczego tej rury nie można zaginać?
    Mam taki klimatyzator przenośny ale problem dotyczy oczywiście otwartego okna.
    Doszedłem do wniosku że mógłbym zastosować na końcu rury takie kolanko PCV jak tu: http://www.lub-went.pl/pl/p/Kolano-lacznikowe-90-75x150mm125/235
    i zamocować go w podłodze pod progiem okna balkonowego ( balkonu nie ma - jest tylko kratka balkonowa).
    W mieszkaniu zostałaby ta część okrągła do połaczenia z rurą klimatyzatora a część prostokątna przejdzie pod progiem okna i będzie kierować ciepłe powietrze na zewnątrz.
    Czy w tym przypadku będzie to działać, czy spadnie wydajność klimatyzatora albo grozi ugotowaniem sprężarki?

0
  • #6 12 Sie 2015 11:09
    leonov
    Poziom 41  

Według mnie powinno działac, dla pewności porównaj średnicę rury z polem prostokątnego otworu.

1
  • #7 12 Sie 2015 11:17
    JAMA15
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedź,
    myślałem nawet aby założyć takie kolanko o większym przekroju prostokąta, bo miejsca pod progiem okiennym mam sporo...

0
  • #8 13 Sie 2015 11:54
    maxine
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) na pewno wykorzystam rady i zrobię dziury w ścianie na podłączenie rury. Niestety dwóch "fachowców" od remontów, z którymi rozmawiałam nie chce podjąć się wiercenia dziur w budynku na 3 piętrze - szukam dalej :)

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

Proszę jeszcze o informację jak dokładnie zabezpieczyć wywiercony otwór by w zimie, czy podczas jesiennych deszczy nie było nieszczelności, by nie pojawiło się przeciekanie czy grzyb.
    Dziękuję i pozdrawiam

0
  • #9 16 Sie 2015 14:33
    marcino2000
    Poziom 24  

sprzedać przenośny klimatyzator, dołożyć co nieco, kupić splita, choć by używanego (500-800zł), jak nie to nowy z inwerterem ~1200zł + montaż. Jakoś nie wyobrażam sobie u siebie w domu wiercenia dziury fi100 pod takie pudło hałaśliwe. masakra

-1
  • #10 16 Sie 2015 14:45
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Można zbudować "sztuczne skrzydło" okienne wstawiane w miejsce otwartego okna. Ja miałem ten sam problem i na tym filmiku przedstawiam efekt końcowy: https://www.youtube.com/watch?v=RFqcocKqaWQ
    W tej sprawie nie ma różnicy, czy klimatyzator pracuje w pokoju (jak większość przypadków), czy na balkonie (jak w moim przypadku).

Nie potrzeba wiercić dużych dziur, ani psuć okien. W najprostrzej i najtańszej postaci byłaby to po prostu deska 18mm wycięta na wymiar z wyciętym otworem. Wszystko, co jest do tego potrzebne można nabyć w markecie budowlanym, a jeżeli okno ma więcej niż jedno skrzydło, to można taką płytę łatwo wstawić i zdjąć.

Można też zakupić uszczelniacz z materiału, który można znaleźć pod hasłem "Uszczelnienie okna do mobilnego klimatyzatora"

0