Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gdzie wyprowadzić rurę przenośnego klimatyzatora?

11 Aug 2015 11:44 18549 9
  • Level 2  
    Szanowni Państwo,
    z góry przepraszam za całkowity brak wiedzy i orientacji w poruszanym przeze mnie temacie. Jestem samotną matką dwójki maluchów i niestety nie mam kogo poprosić o pomoc w tym temacie - dlatego pozwalam sobie napisać tutaj.
    mieszkam w mieszkaniu poddaszowym, w którym podczas upałów temperatura sięga 35 stopni w nocy. Kupiłam w ubiegłym roku przenośny klimatyzator, niestety rurę wyprowadzałam przez okno (które musiało być dość mocno uchylone), w konsekwencji wpadało do mieszkania dużo ciepłego powietrza.
    Pan sprzedający mi klimatyzator polecił wymienić skrzydło okna na takie z dodatkowymi małym "okienkiem", do którego można podłączyć klimatyzator. Niestety obdzwoniłam wiele firm produkujących okna i w żadnej takiego skrzydła zamówić nie można - trzeba wymieniać całe okno.
    Słyszałam, że można ponoć w ścianie budynku wywiercić otwór i tam podłączyć klimatyzator. I tu moje pytanie: czy faktycznie można to zrobić, jak to wygląda, czy jakoś specjalnie ten otwór trzeba przygotować i jak zabezpieczyć tę dziurę na zimę, by nie wpadało zimne powietrze?
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Anna.
  • Level 42  
    maxine wrote:
    I tu moje pytanie: czy faktycznie można to zrobić
    Nie tylko można ale nawet trzeba, inaczej nie ma to sensu.
    maxine wrote:
    czy jakoś specjalnie ten otwór trzeba przygotować
    Najzwyczajnej trzeba go wykuć w ścianie na wielkość rury.
    maxine wrote:
    jak zabezpieczyć tę dziurę na zimę
    Plastikową zatyczką najlepiej ze styropianem lub jakąś izolacją w środku.
    Np tak.
    Gdzie wyprowadzić rurę przenośnego klimatyzatora?
  • Level 1  
  • Level 13  
    To ja dołaczę się jeszcze do tego tematu :
    - dlaczego tej rury nie można zaginać?
    Mam taki klimatyzator przenośny ale problem dotyczy oczywiście otwartego okna.
    Doszedłem do wniosku że mógłbym zastosować na końcu rury takie kolanko PCV jak tu: http://www.lub-went.pl/pl/p/Kolano-lacznikowe-90-75x150mm125/235
    i zamocować go w podłodze pod progiem okna balkonowego ( balkonu nie ma - jest tylko kratka balkonowa).
    W mieszkaniu zostałaby ta część okrągła do połaczenia z rurą klimatyzatora a część prostokątna przejdzie pod progiem okna i będzie kierować ciepłe powietrze na zewnątrz.
    Czy w tym przypadku będzie to działać, czy spadnie wydajność klimatyzatora albo grozi ugotowaniem sprężarki?
  • Level 42  
    Według mnie powinno działac, dla pewności porównaj średnicę rury z polem prostokątnego otworu.
  • Level 13  
    Dziękuję za odpowiedź,
    myślałem nawet aby założyć takie kolanko o większym przekroju prostokąta, bo miejsca pod progiem okiennym mam sporo...
  • Level 2  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) na pewno wykorzystam rady i zrobię dziury w ścianie na podłączenie rury. Niestety dwóch "fachowców" od remontów, z którymi rozmawiałam nie chce podjąć się wiercenia dziur w budynku na 3 piętrze - szukam dalej :)

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

Proszę jeszcze o informację jak dokładnie zabezpieczyć wywiercony otwór by w zimie, czy podczas jesiennych deszczy nie było nieszczelności, by nie pojawiło się przeciekanie czy grzyb.
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Level 24  
    sprzedać przenośny klimatyzator, dołożyć co nieco, kupić splita, choć by używanego (500-800zł), jak nie to nowy z inwerterem ~1200zł + montaż. Jakoś nie wyobrażam sobie u siebie w domu wiercenia dziury fi100 pod takie pudło hałaśliwe. masakra
  • Level 28  
    Można zbudować "sztuczne skrzydło" okienne wstawiane w miejsce otwartego okna. Ja miałem ten sam problem i na tym filmiku przedstawiam efekt końcowy: https://www.youtube.com/watch?v=RFqcocKqaWQ
    W tej sprawie nie ma różnicy, czy klimatyzator pracuje w pokoju (jak większość przypadków), czy na balkonie (jak w moim przypadku).

Nie potrzeba wiercić dużych dziur, ani psuć okien. W najprostrzej i najtańszej postaci byłaby to po prostu deska 18mm wycięta na wymiar z wyciętym otworem. Wszystko, co jest do tego potrzebne można nabyć w markecie budowlanym, a jeżeli okno ma więcej niż jedno skrzydło, to można taką płytę łatwo wstawić i zdjąć.

Można też zakupić uszczelniacz z materiału, który można znaleźć pod hasłem "Uszczelnienie okna do mobilnego klimatyzatora"