Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie wyprowadzić rurę przenośnego klimatyzatora?

11 Sie 2015 11:44 13986 9
 • Poziom 2  
  Szanowni Państwo,
  z góry przepraszam za całkowity brak wiedzy i orientacji w poruszanym przeze mnie temacie. Jestem samotną matką dwójki maluchów i niestety nie mam kogo poprosić o pomoc w tym temacie - dlatego pozwalam sobie napisać tutaj.
  mieszkam w mieszkaniu poddaszowym, w którym podczas upałów temperatura sięga 35 stopni w nocy. Kupiłam w ubiegłym roku przenośny klimatyzator, niestety rurę wyprowadzałam przez okno (które musiało być dość mocno uchylone), w konsekwencji wpadało do mieszkania dużo ciepłego powietrza.
  Pan sprzedający mi klimatyzator polecił wymienić skrzydło okna na takie z dodatkowymi małym "okienkiem", do którego można podłączyć klimatyzator. Niestety obdzwoniłam wiele firm produkujących okna i w żadnej takiego skrzydła zamówić nie można - trzeba wymieniać całe okno.
  Słyszałam, że można ponoć w ścianie budynku wywiercić otwór i tam podłączyć klimatyzator. I tu moje pytanie: czy faktycznie można to zrobić, jak to wygląda, czy jakoś specjalnie ten otwór trzeba przygotować i jak zabezpieczyć tę dziurę na zimę, by nie wpadało zimne powietrze?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Anna.
 • Poziom 42  
  maxine napisał:
  I tu moje pytanie: czy faktycznie można to zrobić
  Nie tylko można ale nawet trzeba, inaczej nie ma to sensu.
  maxine napisał:
  czy jakoś specjalnie ten otwór trzeba przygotować
  Najzwyczajnej trzeba go wykuć w ścianie na wielkość rury.
  maxine napisał:
  jak zabezpieczyć tę dziurę na zimę
  Plastikową zatyczką najlepiej ze styropianem lub jakąś izolacją w środku.
  Np tak.
  Gdzie wyprowadzić rurę przenośnego klimatyzatora?
 • Poziom 1  
 • Poziom 13  
  To ja dołaczę się jeszcze do tego tematu :
  - dlaczego tej rury nie można zaginać?
  Mam taki klimatyzator przenośny ale problem dotyczy oczywiście otwartego okna.
  Doszedłem do wniosku że mógłbym zastosować na końcu rury takie kolanko PCV jak tu: http://www.lub-went.pl/pl/p/Kolano-lacznikowe-90-75x150mm125/235
  i zamocować go w podłodze pod progiem okna balkonowego ( balkonu nie ma - jest tylko kratka balkonowa).
  W mieszkaniu zostałaby ta część okrągła do połaczenia z rurą klimatyzatora a część prostokątna przejdzie pod progiem okna i będzie kierować ciepłe powietrze na zewnątrz.
  Czy w tym przypadku będzie to działać, czy spadnie wydajność klimatyzatora albo grozi ugotowaniem sprężarki?
 • Poziom 13  
  Dziękuję za odpowiedź,
  myślałem nawet aby założyć takie kolanko o większym przekroju prostokąta, bo miejsca pod progiem okiennym mam sporo...
 • Poziom 2  
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) na pewno wykorzystam rady i zrobię dziury w ścianie na podłączenie rury. Niestety dwóch "fachowców" od remontów, z którymi rozmawiałam nie chce podjąć się wiercenia dziur w budynku na 3 piętrze - szukam dalej :)

  Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

  Proszę jeszcze o informację jak dokładnie zabezpieczyć wywiercony otwór by w zimie, czy podczas jesiennych deszczy nie było nieszczelności, by nie pojawiło się przeciekanie czy grzyb.
  Dziękuję i pozdrawiam
 • Poziom 24  
  sprzedać przenośny klimatyzator, dołożyć co nieco, kupić splita, choć by używanego (500-800zł), jak nie to nowy z inwerterem ~1200zł + montaż. Jakoś nie wyobrażam sobie u siebie w domu wiercenia dziury fi100 pod takie pudło hałaśliwe. masakra
 • Poziom 28  
  Można zbudować "sztuczne skrzydło" okienne wstawiane w miejsce otwartego okna. Ja miałem ten sam problem i na tym filmiku przedstawiam efekt końcowy: https://www.youtube.com/watch?v=RFqcocKqaWQ
  W tej sprawie nie ma różnicy, czy klimatyzator pracuje w pokoju (jak większość przypadków), czy na balkonie (jak w moim przypadku).

  Nie potrzeba wiercić dużych dziur, ani psuć okien. W najprostrzej i najtańszej postaci byłaby to po prostu deska 18mm wycięta na wymiar z wyciętym otworem. Wszystko, co jest do tego potrzebne można nabyć w markecie budowlanym, a jeżeli okno ma więcej niż jedno skrzydło, to można taką płytę łatwo wstawić i zdjąć.

  Można też zakupić uszczelniacz z materiału, który można znaleźć pod hasłem "Uszczelnienie okna do mobilnego klimatyzatora"