Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Zewnętrzna Gigastet -Zwiększenie zasięgu w Gigasetach

14 Lis 2004 21:57 18695 78
  • Poziom 11  
    Witam,
    przejrzałem pare postów nt. zwiększania zasięgu i każdy kończył się stwierdzeniem -Repeater robi że jest fajnie ale .... kłopoty z miejscem instalacji na granicy zasięgu plus zasilanie z sieci oraz koszta samego urządzenia sprawiają, że już nie jest tak fajnie.

Przeglądając sprzęt związany z sieciami bezprzeowdowymi WiFi nie trudno jest natrafić na zewnętrzne anteny o znacznych zyskach energetycznych sięgających nawet do 19dBi dla anten kierunkowych oraz do 15dBi dla anten dookolnych !!

Pytanie: Czy ktoś zna się na tyle na problemie anten oraz jak antene moznaby podłączyć do samej stacji bazowej?? Oczywiscie anteny od WiFi (2,4GHz) nie nadają sie do Gigaseta (1,88-1,90GHz). Jednak po cenach dostępnych w internecie można wnioskować że anteny takie nie są trudne do wykonania. Oczywiscie sama antena na pasmo 1.89GHz nie rozwiąze problemu poniewaz baza Gigaste nie ma standardowego wyjścia antenowego... zatem tutaj będzie największy problem, żeby zastosowac jakiś układ dopasowujący impedancje falową wyjścia Gigastea do impedancji falowej anteny (standardowo 50Ohm lub 75Ohm)

Zastosowanie anteny zewnętrznej do bazy Gigaseta spowodowało by zwiekszenie mocy sygnału emitowanego oraz zwiększyło by wartość sygnału odbieranego co znacząco mogłoby zwiększyć zasięg przy stosunkowo niewielkich kosztach.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 24  
    Tylko kto wie jaka jest impedancja wyjścia z końcówki mocy w Gigasetach? Kiedyś próbowałem robić to eksperymentalnie ale nic szczególnego z tego nie wyszło. A jeżeli już podejść do tego po "inżyniersku" to każdy milimetr kabla i anteny będzie miał kolosalne znaczenie przy wykonaniu takiego układu. Przynajmniej taka jest moja opinia na ten temat. Może zrobie drugie podejście do tego problemu, jak będą jakieś efekty to dam znać.
  • Specjalista od telefonów
    Gdyby był to tylko problem anten to byłoby to proste.....
    A tak mamy problemik po stronie bazy o nazwie "strojenie /dopasowanie anteny do stopnia mocy nadajnika" i tu katastrofa- jakiekolwiek przedłużania,kabelki i antenki TŁUMIĄ sygnał,rozstrajają obwody końcowe
    a owa antenka w bazie stanowi też fragment obwodu rezonasowego.
    A moc nadawania nie zwiększa się.
    Znam jeden typ telefonu Hagenuk Topas który ma konstrukcyjnie przewidzianą antenke zewnetrzną -gniazdo w postawie i antenka wielkości dłoni-wydłuża zasieg (kierunkowo!!) do ok 600 m (czyli słuchawka ma zapas zasięgu....)mam taki model,całkiem zgrabny....
    A w słuchawce--nawet gdyby baza "sięgneła" to słuchawka z 2 bateriami razem 2,4 V i antenka jak agrafka....
    A oba -baza i słuchawka mają ograniczenie konstrukcyjne mocy nadawania do 10 mW.i to jest PODSTAWOWY problem.
    Ale i temat do myślenia..dla speców od hardwaru (ja nie podołam...)
    Telefon komórkowy też ma 2,4 v w baterii i 2W mocy nadawania....
    BTS ma 30-40 W i komóreczka ma promień ok 25-30 km(w warunkach idealnych...) A system mododulaji (GFSK czy jakoś tak..) ten sam.
    Temat do myślenia-jak zrobić stopień końcowy w sytemie DECT identyczny jak w GSM. Ponoć w NOKII i Gigasetach sa one bardzo podobne.....jak bardzo? a może programowo w nadajnikach....
    Znam kogoś kto widział tak przerobiony G3000 mikro (ale numer...) i gadał z niego z domem odległym o 5 (pięć) kilometrów ......

No to do roboty.....
  • Poziom 11  
    Nie chciałem już o tym pisać w pierwszym poście ale na owych 10mW mocy średniej wg standardu DECT/GAP udało mi się uzyskać zasięg 500 metrow a granica zasięgu to prawie 1000 metrow. Wystarczyło na dachu umiescic baze Gigaste 3010 oraz na drugim koncu tez na dachu przystawka TAE. Oczywiscie sa to wyjątkowo dobre warunki.
    Charakterystyka promieniowania zastosowanej bazy wcale nie jest dookólna -jest silnie kierunkowa -dwa listki promieniowania po obu bokach bazy.

Zatem widać że taka moc zupelnie wystarczy do osiągania całkiem fajnych zasięgów. Jednak dla dalszego jego zwiększenia nie wystarczy wyniesienie sprzętu na dach... trzeba wykorzystać wzmocnienie sygnału przez antene -tak antena go wzmacnia, np. anteny rezonansowe -szczelinowe (poprzez wykorzystanie zjawiska rezonansu -dokladnie nie wiem jak to mozliwe ale tak jest). Dodatkowo antena "wzmocni" sygnal kierunkując jego wiązkę w żądanym kierunku....

Jednak własnie pozostaje kwestia dopasowania impedancyjnego..... ale przypominam , że w punktach dostępowych AP jakoś kwestia została rozwiązana.... często zaś układ dopasowujacy to dla tych częstotliwości kawałek scieżki albo dwa kawałki scieżek odpowiedniej długości i odpowiedni zbliżonych... czyli układ dopasowujący typu L czy PI... no ale tutaj trzeba praktyka, kogoś ktory nie bawi sie w obliczanie tylko wie co i jak.... tak wysokie częstotliwości to już nie jest takie proste :)

Zwiększenie mocy stopni kńcowych to też piękna sprawa szczegółnie gdyby było to mozliwe programowo -kto wie czy nie jest to faktycznie możliwe w jakimś niewielkim zakresie -jednak zgodnie z teorią aby zasięg zwiększyć 2x to moc trzeba by zwiększyć jakies 4x....

Dodano
    ---------
    Dodałem zdjęcie płytki TAE1000 od strony elementów.
    PS. Czy ktoś przy okazji może mi wyjaśnić jak umieścić zdjęcie na tym forum tak żeby odrazu było widoczne , bez konieczności sciągania go na dysk i płacenia za niego punktów??
    Antena Zewnętrzna Gigastet -Zwiększenie zasięgu w Gigasetach
    Myślę że majstrowanie w obwodach antenowych nic lub niewiele da.
    Przy tej mocy i w tych pasmach każdy kawałek drutu i kropla cyny rozproszy sygnał.
    Upieram sie przy przeróbce stopnia mocy na wzór telefonu komórkowego
    to jest rozwiązanie z przyszłościa.Ten kto to widział jest bardzo wiarygodny.Ponadto co antenką w słuchawce?tu juz żadne szczelinowce,rożki i inne cuda mikrofal nie wchodzą w grę...
    WW.
  • Poziom 11  
    Faktycznie w słuchawce nie ma mowy o zastosowaniu anteny zewnętrznej :D
    Jednak antena zewnętrzna podłączona do bazy "wzmocni" poziom sygnału dostarczanego do niej a odbieranego ze słuchawki , przykładowe 12dBi daje "wzmocnienie" sygnału odbieranego o jakieś 16x -to juz jest znaczne zwiększenie "czułośći".
    Prosze również nie zapominać o tym że do Repeatera też można taką antene dołączyć a jeśli byłyby z tym kłopoty, to zawsze mozna zastosować nieco prostsze urządzenie jakim jest przystawka abonecka TAE1000 zamiast słuchawki czy repeatera.

Antena wewnętrzna w bazie Gigaset 3010 to dwa druty prostopadłe do siebie o długosci 1/4 fali każdy... zakładam, ze te dwa druty to element czynny i przeciwwaga (sztuczny grunt) -czyli cos w rodzaju anteny Ground Plane (GP) -jednak tego nie jestem pewien, moze kazdy z tych drucików to osobne dwie "antenki" odbiorcza i nadawcza? (malo prawdopodobne , lecz niewykluczone) Niestety nie mam schamatu modułu w.cz. Gigaseta i nie moge nic na ten temat powiedziec.
    Pewnie trzeba bedzie zacząć od schematu -on wyjaśni wiele wątpliwości :-)

...co do podrasowywania końcówek mocy ( w dowolny sposób , programowy czy sprzętowy) to ja wymiękam, ... to jest technologia i rzeczy na ktorych sie nie bardzo znam... moze faktycznie , ktoś kto ma schematy urządzeń, doświadczenie, rozgryzie problem poprzez zmiane punktów pracy końcowych tranzystorów... ale to wszystko tam jest takie maciupkie... no nie wiem ja napewno tego nie zrobie,... no chyba ze będę mieć gotowca :)

aha i odnosząc sie do sie do przykładu z komórką i BTSem:
    2 W/ 0.01 W = 200
    √200 ≈ 14
    30 km / 14 ≈ 2 km (2000 m) w idealnych warunkach ...
    zatem takiego zasięgu maksymalnego w Gigaset baza z anteną zewnętrzną + słuchawka należy sie spodziewać
    no a w układzie: baza+ant.zew. + tae+ant.zew chyba jeszcze lepsze osiągi.... przypominam , ze obecnie z Bazą 3010 wyniesioną na dach (wysokość około 10m nad poziom gruntu) oraz z przystawką TAE wyniesioną na poddasze (wysokosc okolo 7m) osiągnąłem pewną łączność na odcinku 500m... (bez dodatkowych anten i podrasowywania sprzętu)
    Pozdrawiam i czekam :)
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 15  
    Jeśli chodzi o zwiększenie zasięgu w gigasetach to pozostaje repeater. Nie rozumiem w jaki sposób przystawka 1000 TAE może powodować zwiększenia zasięgu skoro nie ma ona nic z tym wspólnego. Wg mojej wiedzy 1000 TAE logowało się do Gigaseta w celu podłacznia urządzenia analogowego do systemu, więc na pewno nie powodowało ono absolutnie zwiększenia zasięgu. Jeżeli chodzi o sam problem powiększenia zasięgu telefonów DECT to obawiam się ,że nie jest to sprawa ani tania ani banalna. Ale życzę powodzenia.
  • Poziom 26  
    Witam.

Przede wszystkim nie jest to sprawa tylko i wyłącznie anteny. Nawet gdyby zainstalować super kierunkową antenę, podłączyć telefon przez końcówkę mocy, nawet bardzo dużej mocy, to nawet przy bezpośredniej widoczności nie uda się zwiększyć zasięgu. Czy ktoś z was słyszał o parametrze "timing advance". Jest to parametr o tyle istotny, że determinujący zasięg zarówno w GSM jak i w DECT. O ile w GSM pozwala on w normalnych warunkach na połączenie z maksymalnie ok. 35km (ok 70km. w przypadku extended cell) to w DECT o ile pamiętam jest to 300m. którego nie da się przeskoczyć bez repeatera... Mogę się mylić co do sługości TA w DECT, jednak nie o to tutaj chodzi. Po prostu jest pewna, niezbyt wielka granica opóźnienia czasowego...

Sebastian
    A co dokładnie oznacza ten parametr ?
    I dlaczego w DECT ten sam parametr ogranicza zasięg do kilkuset metrów
    a w GSM do kilkudziesięciu kilometrów?????????????
    WW
  • Poziom 13  
    [ Czy ktoś z was słyszał o parametrze "timing advance". Jest to parametr o tyle istotny, że determinujący zasięg zarówno w GSM jak i w DECT. O ile w GSM pozwala on w normalnych warunkach na połączenie z maksymalnie ok. 35km (ok 70km. w przypadku extended cell) to w DECT o ile pamiętam jest to 300m. którego nie da się przeskoczyć bez repeatera... Sebastian[/quote]

Nie potwierdzam aby system DECT ograniczał sie do 300m moje instalacje pracuja na odległosciach do 6km bo wiecej nie było potrzeby .Owszem jest jakaś granica zamykania stałej czasowej ramki w DECT systemie, oscyluje ona w ok 7,5-10km.
    Jesli chodzi o GSM to 0-35km maja ustawone ramki BTS-y, wynika to z
    czasu propagacji i mocy terminali przenosnych.Są jednak wyjatki jak naprzykład stacje BTS przybrzezne wycelowane daleko w morze ich ramka pracuje na 30-65km dla przejęcia odległych terminali np marynarzy
    ale prpagazja na wodzie jest znacznie korzystniejsza.
  • Poziom 11  
    >Maryjank
    Zasięg (instalacji) 6 km ??? Naprawdę imponujące! Bardzo byłbym wdzięczny gdyby można było podać więcej szczegółow...

>Wszyscy
    Wczesniej napisałem, że w testach udało się osiągnąć zasięg do 1 km, czyli parametr "timing advance" musiał na to zezwalać. Prosiłbym też o wyjaśnienie tego problemu w miarę prostym językiem. Wypowiedzi wskazują na to, że parametr TA daje się regulować (nastawiać -w pewnych zakresach) -istnieje prawdopodobnie możliwość jego zmiany.

Nadal jednak z doświadczen widać, że to nie parametr TA wpływa na ograniczenie zasięgu w DECT lecz jednak jest to kwestia zbyt słabego sygnału wypromieniowanego (i odbieranego).

Relanym i jedynym chyba możliwym w warunkach domowych na "poprawienie" zasięgu DECT/GAP w Gigastetach jest dobudowanie anteny przynajmniej do stacji bazowej... oczywiście pozostaje kwestia zwiększenia mocy (o czym pisal WW) w sposób programowy lub na zasadzie "podrasowywania" punktow pracy istniejacego układu... jednak jest to bardzo klopotliwe...

Ponawiam apel o udostępnienie schematów bazy Gigastet (dowolnej) szczegolnie części w.cz. a w zasadzie układu końcowego (dopasowującego)... od tego należy zacząc... druga kwestia to zorganizowanie anteny na pasmo 1,88-1,90 GHz o odpowiednim zysku energetycznym -co też może się okazać zadaniem nielada trudnym...
  • Poziom 24  
    Maryjank napisałeś, że
    "Nie potwierdzam aby system DECT ograniczał się do 300m moje instalacje pracuja na odległosciach do 6km bo wiecej nie było potrzeby"
    czyżbyś chciał powiedzieć, że to nad czym tak główkujemy zostałe przez Ciebie juz dawno wprowadzone w życie!? Czy się mylę? Pamiętam Ciebie jeszcze z dawniejszych postów, tam też udzielałeś się w Gigasetach. Jeżeli znasz się dobrze na tym sprzęcie to gorąco zachęcam do dzielenia się wiedzą na Elektrodzie. I koniecznie odpisz o co chodzi z tą Twoją instalacja na 6km.

Kolejna edycja
    ---------------------------------
    No i autor postu wyprzedził mnie z pytaniem dosłownie o parę minut. :-)
    A schemat Gigaseta, nawet fragment, raczej marzenie, chyba że sami coś rozrysujemy na "ślepo". Z końcówką mocy, a jeszcze bardziej z samym końcem przed anteną, to chyba da się coś wyłuskać. Warto spróbować.
  • Poziom 11  
    ...także równie gorąco zachęcam do podzielenia sie swoja wiedza na ten temat... ciekawe jak kwestia zostala rozwiazana :)

Pomysł na praktycznie nieograniczone zwiększenie zasięgu Gigasetów nasuwa się sam, jednak jest to już rzeczywiście kosztowna "instalacja".

Prośba:
    jeżeli znacie jakieś dobre linki do stron gdzie opisuje sie kwestie , projektowania, konstrukcji i wykonastwa anten na 2,4GHz (Lub na 1,88-1,90 GHz) szczególnie szczelinowych czy innych tego typu , to prosze podawać tutaj linki.....

Dodano
    ---------
    >jaco777
    Musze najpierw załatwic zapasowy egzemlarz bazy to wtedy spokojnie bede mogł analizować układ i podjąć próby z antenami narazie prostymi: półfalową oraz pełnofalową... może one już coś zmienią (ale raczej one niewiele większy mają zysk)
  • Poziom 13  
    Radiolinia rs232 databox 101
    Radiolinia usb data box 105

najczesciej wykorzystywane łącze
    http://spox.org/wireless/

Ta publikacja była na stronach www włoskiego krótkofalarza lecz ja zastosowałem ten patent po raz pierwszy juz 1998 roku.

Przy okazji wykonywania tepsianego radiodostepu siemensa wiele lokalizacji abonenckich wymagało uzyskania znaczych odległosci a sprzet był DECT-em
    czyli baza dect cos ala KIRK 1500 a urzadzenia abonenckie TAE 1000.
  • Poziom 11  
    >maryjank
    link jest bardzo trafiony,... Gigaset 3010 jest wyposażony w podobną "antenkę" co DataBox'a 10x... zatem powinno ruszyć... muszę się zaopatrzeć w dodatkową (testowo-zapasową) bazę 3010 oraz ... oraz jeszcze kwestia sprawdzonych, w przystępnej cenie anten zewnętrznych na pasmo DECT ....

>wladek83
    dzieki za schemat koncowki w.cz. bazy 3000 oraz 4000.... skan strony z dokoumentacji (pa4000.jpg) jest troszke niewyraźny (szczegolnie jeśli chodzi o szczegóły) -czy moze masz reszte schematow? Szczegolnie chodzi o te strony ktore są bezpośrednio związane z sygnałami wchodzącymi-występującymi na owej stronie co przysłałes...

Pozdrawiam wszystkich
  • Poziom 24  
    A ja właśnie rozebrałem bazę G2010 i troszkę rozpracowałem który fragment obwodu jest odpowiedzialny za nadawanie a który za odbiór. Niestety nie znalazłem miejsca w którym podłączenie anteny dawało by większy zysk. A schematy od Wladek83 trochę odbiegają od tego co siedzi w tej bazie. W module w.cz. są układy PMB4420 v1.1 , PMB4220 v1.1 oraz coś S+M B8100 EJ0, jakaś hybryda czy coś takiego. Chciałem znaleźć coś o tym PMB4420 ale na nic nie trafiłem, za to trafiłem na to coś http://www.weberconnect.de/DECT_PA_RFIC1998_Denver.pdf http://www.weberconnect.de/PA_Family_ESSCIRC1999_Duisburg.pdf i aż się podjarałem :-) . W pierwszym PDF piszą o 500mW na DECTa!! Tylko że na innym to układzie jest. Koniecznie to przeczytajcie dokładnie bo ja to angielskiego raczej nie lubliu :-). Jak coś ciekawego zuważycie to piszcie.
    --------------------------------------------------------
    No i znalazłem coś o tej niby hybrydzie. To jest filtr, ale nie taki zwykły. W tym PDF http://www.eetasia.com/ARTICLES/2000DEC/2000DEC04_AMD_AN7.PDF jest nawet przykład jak się oblicza elementy dla DECTu. Niestety jest to koszmar i raczej nam się nie przyda. Szukam dalej :-).
    --------------------------------------------------------
    Znalazłem jeszcze to http://www.dectweb.com/CreatingProducts/semiconductors.htm - sporo wiadomości pokrewnych o układach dla DECTa (są też inne na 500mW) oraz ta strona http://home.t-online.de/home/weberconnect/homepag2.htm - goście chyba też coś sami kombinowali z DECTem na układach które wymieniłem.
  • Poziom 11  
    >jaco777
    no!!! :) te scalone wzmacniacze w.cz. (Power Amplifier -PA) są naprawdę suuuuper.... schematy aplikacyjne też niezbyt skąplikowane.... jest nadzieja :) ... zresztą oba PDFy są tego samego autora (dr Weber)... szczególnie ciekawy wydaje się scalony PA o zakresie częstotliwości pracy 900MHz-2,5GHz .... -niestety nie miałem czasu jeszcze tego ze zrozumieniem przeczytać ... troche mi to zajmie a niestety brakuje mi czasu... narazie chce jednak zrobić próby z antenami... muszę zatem poszukać i zakupić jakieś anteny na pasmo 1.88-1.90 GHz wtedy będę mógł zrobić próby,... elektroniki wolę się nie chwytać przynajmniej narazie, chyba że w temat wejdzie znajomy który mocno siedzi w temacie elektroniki i jest praktykiem, tylko tak wysokie częstotliwości wymagają innych doswiadczen niz 146MHz...
    Narazie tyle
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    A ja ostro jade na swoim sprzęcie. Na szczęście trochę go mam i jest na czym eksperymentować. Podam teraz przepis na to jak uruchomić coś w rodzaju net monitora w słuchawkach Gigaset serii 3000 i 4000, podam jak to jest w Gigaset 3000 Pocket bo na niej robiłem, a więc:
    -wyłączamy słuchawkę, czysty wyświetlacz oczywiście,
    -naciskamy jednocześnie i trzymamy klawisze 1, 4 i 7,
    -trzymając te klawisze włączamy słuchawkę,
    -na wyświetlaczu powinien pokazać się napis Handset Service,
    -puszczamy wszystkie klawisze, ważne żeby nic przypadkowo nie nacisnąć,
    -teraz po kolei naciskamy 4, 6, 3, 9, 5 dla serii 3000, lub 7, 6, 2, 0, 0 dla serii 4000,
    -po wcisnięciu ostatniej cyfry ukazuje się menu serwisowe,
    -jedziemy na dół lub do góry i szukamy czegoś w rodzaju Metering mode,
    -wchodzimy w to i oczywiście włączamy,
    -teraz wyłączamy słuchawkę czerwonym przyciskiem odkładania słuchawki,
    -włączamy ponownie i po znalezeieniu przez słuchawkę bazy na samej górze mamy linijkę z parametrami sygnału,
    -pierwszy z lewj to RX Level, czyli jakość odbieranego sygnału, u mnie ta wielkość osiągała maksymalnie wartość 171,
    -dalej to Frequency wartości od 0 do 9,
    -Time slot wartości od 0 do 11,
    -Base station code, trzy cyfry zależne od bazy,
    -Bite error rate, wartość 100 oznacza brak błędów (w procentach).

Wszystko to jest opisane w manualach serwisowych które znajdują się tu (........) o, już ich nie ma, chyba gdzieś je przenieśli. Ale jakby co to ja je mam u siebie. Oczywiście dla innych modeli może to trochę inaczej wyglądać.

Na koniec chyba każdy domyśla się po co ten net monitor. Zamiast latać w tą i z powrotem ze słuchawką aby sprawdzić efekt naszej pracy, mamy na wyświelaczu "moc" odbieranego sygnału i wszystko jest jasne. Jeszcze żeby tylko takie coś odpalić na bazie. Coś podobnego znalazłem w swoje bazie 2030 ale są tam tylko wersje oprogramowania i test po którym w słuchawce słychać czysty cyfrowy sygnał.

A poniżej króciutki efekt moich testów dla bazy Siemens Gigaset 2010 i słuchawki Siemens Gigaset 3000 Pocket:
    -baza z antenami oryginalnymi, słuchawka w odległości 0.5m : RX=168
    -baza bez anten, słuchawka w odległości 0.5m : RX=144
    -cewka od obwodu nadawczego w bazie "rozstrojona" : RX=135
    Podczas tych testów okazało się oczywiście że nawet umieszczenie anteny w różnych miejscach ścieżki ma znaczny wpływ na moc emitowanego sygnału. I to jest najgorsze, liczy się praktycznie każdy milimetra, każda pierdółka, średnica przewodu, impedancja, jakość ekranu, długość kabla...
    Ale trzeba coś kombinować. Efekty będe opisywał.
  • Poziom 11  
    Właśnie długość fali dla środka pasma DECT 1,88-1,90 GHz =1,885GHz
    300/1885=0,1592 metra

λ=15,92 centymetra
    ¼λ=3,98 centymetra
    Widać z tego, że 1milimetr stanowi 0,63 % długości fali, jest to dużo niewątpliwie ale jeszcze do opanowania ;)

Przypominam jeszcze o starym Trick'u łącznościowców, że jeśli nie można dokładnie dopaswać falowej impedancji wyjściowego stopnia do impedancji feedera to należy go przycinać co 1/2 długości fali (czy też moze co całą długość fali ???).... wprawdzie przy niedokładnym dopasowaniu powstają w "falowodzie" węzły i brzuście napięcia oraz prądu i powodują (zwłaszcza przy większych mocach) znaczne straty sygnału docierającego do anteny jednak powinniśmy uzyskać "jakieś" dopasowanie.... przy braku dopasowania niestety moc będzie się "odbijała" od anteny i wogóle nie zostanie przez nią wypromieniowania....
    Zatem: kabelek koncentryczny przycinamy co 7,958 centymetra... to takie pierdoły ale czasmi mogą pomóc...

Jeśli chodzi o tryb "Metering mode" to już go kiedyś testowałem .https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=933146#933146 na swojej słuchawce Gigaset C1(C100) i działa. Wspomniana słuchawka pokazywała mi maksymalnie 99% wtedy gdy jej górną część przytknąłem do bazy...(maksymalnie według instrukcji serwisowej ma być 100%)... no i oczywiście w słuchawce tej, działa "klawiszologia" zbliżona do G4000.

>W.Wojtek
    Cytat:
    Temat do myślenia-jak zrobić stopień końcowy w sytemie DECT identyczny jak w GSM. Ponoć w NOKII i Gigasetach sa one bardzo podobne.....jak bardzo? a może programowo w nadajnikach....
    Znam kogoś kto widział tak przerobiony G3000 mikro (ale numer...) i gadał z niego z domem odległym o 5 (pięć) kilometrów
    Zachęcamy do podzielenia się tymi informacjami w jaki sposób owe G3000mikro zostały przerobione?
    Wprawdzie zwiększanie mocy w słuchawkach powoduje znaczący spadek czasu rozmowy (szybsze rozładowywanie akumulatorów) jednak temat jest ciekawy, szczególnie gdyby możliwy był do zastosowania także w bazie oraz przystawce TAE ( w sieci prądu jest pod dostatkiem :) )

>ArtMedia
    Cytat:
    Czy ktoś z was słyszał o parametrze "timing advance". Jest to parametr o tyle istotny, że determinujący zasięg zarówno w GSM jak i w DECT. O ile w GSM pozwala on w normalnych warunkach na połączenie z maksymalnie ok. 35km (ok 70km. w przypadku extended cell) to w DECT o ile pamiętam jest to 300m. którego nie da się przeskoczyć bez repeatera
    Zachęcamy również do rozwinięcia kwestii parametru TA :)

Pozdrawiam
    No i problem rozwiązany..... telefon Sony -Ericsson TH 688
    jednocześnie DECT i GSM jest na allegro z centralą dect.
    Jak oni to zrobili?????????????????????????????????
    TO JEST PYTANIE.
    WW
  • Poziom 24  
    Wojtek, ale nie o to chodzi. Mimo, że ten telefon ma w sobie GSM i DECT, to DECT dalej jest na 300m. A my chcemy zrobić DECTa na więcej niż 300m za pomocą "czystej" drogi bezprzewodowej w DECT, w łącznośći typu baza-słuchawka i nic pośredniego. Żadnych repeaterów, żadnych kabelków i rozwiązań któe opisał Maryjank. Takie telefony komórkowe które posiadają w sobie jednocześnie DECT i GSM są już od dawna robione, ale w bardzo ograniczonych ilościach. Zasadę ich działania chyba kojażysz, na GSM za pomocą nadajników komórkowych działają jak są poza domem, a w domu działąją w DECT na przewodowej lini miejskiej.

Spróbuj dowiedzieć się coś na temat tych podobieństw końcówek mocy Noki i DECTa. Jakbyś zapodał model Nokii to już coś. Znajdziemy schemat i można coś ruszyć.

----------------Dopisane po paru godzinach------------------------

Właśnie skończyłem kolejne pomiary, tym razem z anteną zewnętrzną. Sprawozdanie z testów poniżej.

Baza Siemens Gigaset 2010 i słuchawka Siemens Gigaset 3000 Pocket w odległości od siebie około 10m, na drodze dwie zbrojone ściany w bloku z wielkiej płyty. Kabel antenowy zwykły koncentryczny przyłączony ekranem do wyprowadzenia na płycie bazy pierwszej anteny, a żyłą główną do wyprowadzenia drugiej anteny bazy. Wyprowadzenia to miejsca w które są oryginalnie wciśnięte oryginalne anteny producenta. Zamienianie na odwrót przyłączenia kabla koncentrycznego, nie przynosi zauważalnych skutków. Na końcu kabla kocentrycznego dwie anteny oryginalane producenta, jedna przyłączona do ekranu a druga do żyły głównej. Anteny umiejscowione względem siebie jak w oryginalnym wykonaniu przez producenta, czyli w jednej płaszczyźnie pod kątem 90 stopni. A to uzyskane wyniki:
    -baza ma zamontowane anteny oryginalne : RX=135
    -baza bez jakichkolwiek anten : RX=80
    -baza z anteną na przewodzie o długości 2m : RX=130
    -baza z anteną na przewodzie o długości 15m : RX=110

Z pomiarów tych jasno wynika, że jednak, ku mojemu miłemu zaskoczeniu, przyłączenie anteny zewnętrzej nie sprawia dużych problemów a osiągnięte wyniki są zadowalające. Teraz tylko zakup porządnego kabla, wykonanie odpowiednich dipoli i można już coś osiągnąć. Pomiary te były wykonywane w obrębie jednego mieszkania, jak zrobie poważniejszą instalcje antenową to zobaczę jak to się sprawuje na większych odległościach.
    Przedtem nie miałem czasu ale teraz rozwine temat.
    Manipulacje antenkowe z baza może poprawią zasięg ale tylko w jedna stronę -może sie okazać że natężenie pola bazy bedzie wystarczajace np na 1000 m ale słuchawka dalej ma swoje-- no powiedzmy 350m,
    i z łacznosci nici.
    Ericssona znam tylko z opisu w allegro (tel bezprzewodowe w kombinacji z bazą dect ISDN ) ale mi chodzi o to że w obu systemach korzysta on prawdopodobnie z tego samego toru w.cz. I jak oni to zrobili że zwiększyli moc w pracy w trybie GSM?????????????? Zadnych antenek dipoli itp a zasięgi jak komórce przystało.
    A jeśli chodzi o podobieństwa musze zdobyś SM do nokii są w sieci a do gigasetów ..wszyscy wiedza jak jest. Trzeba będzie rozrysować.....
    WW
  • Poziom 24  
    Z tą antenką dla bazy to fakt, jeżeli już to powiększymy zasięg tylko bazy, ale rozwiązanie to świetnie nadaje się w sytuacji gdy stacja bazowa stoi gdzieś "głęboko" w domu. Wtedy wyprowadzamy przewodem antenkę na dach i już w koło domu mamy większy zasięg. Można też zanieść samą bazę pod dach, ale jak wtedy np. ładować słuchawkę lub gdy np. tak jak ja mamy rozbudowaną bazę 2030, wtedy to już bez sensu taki telefon pozostawiać na strychu.

Ciekawe czy tak jest rzeczywiście jak piszesz Wojtek z tym jednym torem w.cz. dla GSM i DECTa. Bo jeżeli tak to znowu mamy jakiś trop, trzeba też tylko znaleźć dobrego manuala od tego Ericssona. Jeżeli chodzi o manuale do Nokii to mam tego całą płykę + jeszcze dwie od innych modeli, zapodaj konkretny model, poszukam czy mam. Zaraz zobaczę czy jest tam też ten Ericsson.

-------------------------------------------------------------------
    Do tego Ericcsona to jednynie zwykłą intrukcje znalazłem.
    A odnośnie tego co poniżej Wojtek napisałeś, to ilość telefonów typu dual GSM/DECT można chyba policzyć na palcach jednej ręki. Spróbuje znaleźć inne.
    NIc konkretnego wiecej nie wiem.Wszystko to było zasłyszane.
    A sa inne modele dect/gsm- bo ja nie znam.MAm takie dziwo Gigaset 1009 ale nie mam zasilacza instrukcji nic.Szukałem i nic nie ma w sieci.Moze jakis trop? W srodku jest baza 2010 i moduł GSM +jakaś elektronika.
    WW
  • Poziom 11  
    >W.Wojtek
    Cytat:
    Przedtem nie miałem czasu ale teraz rozwine temat.
    Manipulacje antenkowe z baza może poprawią zasięg ale tylko w jedna stronę -może się okazać że natężenie pola bazy bedzie wystarczajace np na 1000 m ale słuchawka dalej ma swoje-- no powiedzmy 350m,
    i z łacznosci nici.

Niezgadzam sie z tą teorią. Faktycznie, nie zwiększy się natężenie pola z samej słuchawki natomiast dobra antena (tzn o dużym zysku) zewnętrzna bedzie dostarczać odbiornikowi w bazie większego sygnału.... no tak będzie, przeciez tak jest -dlatego buduje sie potężne anteny o potężnych zyskach aby odbierać gdzies daleko w kosmosie znajdujące sie Voiager'y... same wzmacniacze wejśćiowe odbiornika nic nie dadzą gdy będą otrzymywać szum i zakłócenia (bo też je będą wzmacniać ) antena , szczególnie slektywna powoduje zwiększenie się sygnału użytkowego a tym samym zwiększenie się stosunku (odstępu) sygnału użytkowego do zakłóceniowego (tzw stosunek S/N -Signal to Noise)....

Zatem antena w stacji bazowej nie tylko zwiększy zasięg od bazy do słuchawki ale także (może w mniejszym stopniu ) od słuchawki do bazy... wystarczy zapytac krótkofalowców.... dobry odbiornik bez bardzo dobrej anteny jest poprostu niczym.
    Dodano
    ---------
    Pozatem pozostaje kwestia o ktorej pisał jaco777 -czyli kwestia lokalizacji elementu promieniującego-emitującego/odbiorczego .... antene możemy wynieść na dach gdzie będą lepsze warunki propagacji fal oraz sygnał ze słuchawki będzie "mocniejszy"
  • Poziom 13  
    Antena działa w dwie strony jesli ma duzy zysk energetyczny to przy nadawaniu wzmacnia wiązkę a przy odbiorze skuteczniej przechwytuje pole el-magn .
    Dlatego bts-y gsm są tak usytuowane a nie inaczej a sektory są antenami o duzym zysku.Nadrabia się tym sposobem słabosci anten i małej mocy terminali gsm.
    moc bts 20-60 wat wypromieniowana ok 200wat
    telefon gsm 2w wypromieniowa 1-5wat.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Tak, tak nie tylko kwestia zysku antenowego jest ważna ale również kwestia lokalizacji a dokładniej mówiąć wysokości nad poziomem gruntu a raczej nad przeszkodami terenowymi.... dlatego tak jak pisałem wcześniej urzadzenia G3010 oraz TAE zostały wyniesione na dach co było podstawą sukcesu w uzyskaniu łączności na odcinku 500m w terenie zabudowanym :D co jest dość dobrym wynikiem... przeprowadzone doświadczenia pokazują , że najbardziej istotna jest lokalizacja bazy chociaż lokalizacja sluchawki/TAE tez ma niebagatelne znaczenie... z tymże wynoszenie bazy na dach i zamykanie jej w hermetycznych puszkach plastikowych... no wlasnie nie idzie wtedy kozystac z funkcji bazy szczegolnie takiej z sekretarką... poza tem baza i elektronika moze zostac narażona na trudne warunki termiczne i atmosferyczne i ulec zniszczeniu -dlatego rozwijana jest tutaj kwestia anten zewnętrznych w Bazie lub w Bazie i np. w TAE....

Doświadczenia
    -----------------
    1. Baza w pokoju na parterze: zasieg faktyczny na słuchawce max 150m
    2. Baza w pokoju na piętrze zasieg faktyczny do 200m
    3. Baza na dachu: zasieg faktyczny 300m na zewnątrz budynku jak i w środku budynku "zdalnego"