Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iluminofonia 230V na kabel

R0ckY 03 Jul 2011 11:57 2213 17
 • #1
  R0ckY
  Level 11  
  Witam, jest ktoś w stanie doradzić mi gotową płytkę z elementami do polutowania, albo najlepiej gotową płytkę z wlutowanymi wszystkimi elementami? Chodzi mi o iluminofonie na 230V, aby podłączyć 3 żarówki ~40-60W lub nawet więcej żarówek, ma to być iluminofonia 3 kanałowa, sterowanie kabel najlepiej. Myślałem o coś w stylu Jabela-50 lecz jest on na 12V a przerobić nie potrafię. Chciałbym dołożyć w sumie 6 żarówek albo nawet więcej (9/12) parami po 2 żółte, 2 niebieskie i 2 zielone.

  Chodzi mi o coś takiego

  lub coś w stylu starego c23.

  Jeśli to nie tan dział to proszę o przesunięcie.
 • #2
  Luke15
  User under supervision
  A kolega nie wie że istnieje coś takiego jak google?? Może to lenistwo ? ;P

  Jeśli interesuje kolegę iluminofonia 3 - kanałowa to polecam układ JABEL - J50. Jest to układ do sterowania dźwiękiem 3 żarówkami o mocy chyba do 60W. Każda żarówka jest sterowana osobnym torem dźwiękowym - wysokie, średnie i niskie tony z możliwością regulacji reakcji każdej żarówki. Jest to układ zasilany z 230V AC ;)

  Koszt to ok. 50 zł. Pozdrawiam
 • #3
  mrrwho
  Level 15  
  Nie rozumiem Twojego problemu! Przecież JABEL J-50 To zestaw iluminofonii 3 kanałowej, można dać nawet 100W reflektor na kanał!

  O co Tobie chodzi z tymi 12V?? Przecież niskie napięcie jest potrzebne układom na płytce, chcesz zasilić wzmacniacz operacyjny napięciem sieciowym?? :D Kup sobie ten kit Jabla i zmontuj, w czym problem?? To zasilanie żarówek niskim napięciem zawarte w opisie jest jedynie opcjonalne.

  Ps.Tylko zalecam rozwagę, widać że jesteś totalnie początkujący, a w tym zestawie występuje w wielu miejscach napięcie sieciowe, w razie awarii lub błędnego montażu napięcie sieciowe może się pojawić np. na ośkach potencjometrów!!! Radziłbym zmontować to z kimś, kto ma już jakieś pojęcie, a przy okazji się czegoś nauczysz.
 • #4
  R0ckY
  Level 11  
  Czyli jak? Bo nie rozumiem zbytnio, JABEL j50 jest na 230V i można zasilać zwykłą żarówe? A jak ją przerobić na kabel, a nie na mikrofon?
 • #5
  mrrwho
  Level 15  
  R0ckY wrote:
  Czyli jak? Bo nie rozumiem zbytnio, JABEL j50 jest na 230V i można zasilać zwykłą żarówe? A jak ją przerobić na kabel, a nie na mikrofon?


  Czemu tak strasznie CI przeszkadza ten mikrofon ? Czy wiesz co się stanie ze sprzętem grającym podpiętym pod kolorofon jeśli ten kolorofon zaliczy poważniejszą awarię ??

  Możesz zawsze poszukać innych schematów w necie .
 • #6
  R0ckY
  Level 11  
  Od tego są bezpieczniki o ile się nie mylę. Co do schematu, myślałem nad gotowym kitem bo tak ze schematu to raczej na pewno nie złożę, Czyli mrrwho J50 zasila normalne żarówki i podpina się go normalnie do sieci?
 • #7
  jdubowski
  Tube devices specialist
  R0ckY wrote:
  Bo nie rozumiem zbytnio, JABEL j50 jest na 230V i można zasilać zwykłą żarówe?


  Zobacz schemat na drugiej stronie: http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-050.pdf

  mrrwho wrote:
  A jak ją przerobić na kabel, a nie na mikrofon?


  J-050 to jest urządzenie połączone bezpośrednio z siecią 230V. Eliminując mikrofon trzeba zastosowac inną separację galwaniczną - na przykład transformator o odpowiedniej izolacji - możesz użyć małego dwuwatowego transformatora sieciowego 230V/24V - jego uzwojenie 230V podłączasz równolegle do głośnika, uzwojenie 24V podpinasz zamiast mikrofonu. R2 usuwasz.
 • #8
  R0ckY
  Level 11  
  Quote:
  J-050 to jest urządzenie połączone bezpośrednio z siecią 230V. Eliminując mikrofon trzeba zastosowac inną sepadację galwaniczną - na przykład transformator o odpowiedniej izolacji - możesz użyć małego dwuwatowego transformatora sieciowego 230V/24V - jego uzwoljenie 230V podłączasz równolegle do głośnika, uzwojenie 24V podpinasz zamiast mikrofonu. R2 usuwasz.


  Sygnał myślałem brać z wzmacniacza, tam coś pisze o 15V o chodzi? Dodam, że nie chodzi mi dokładnie o J50, lecz także inne modele (najlepiej gotowe kity), które działają na 230V bez żadnych trafo i można normalnie podłączyć pod nie żarówy 230V.
 • #9
  mrrwho
  Level 15  
  ..Szkoda że nie mam zdjęcia radiomagnetofonu który się podsmażył przez kolorofon nawet transoptor nie pomógł, jedynie odseparowanie transformatorem jest pewne albo właśnie mikrofon :-) szkoda że ja wtedy nie wpadłem na ten pomysł to było dawno i wtedy sprzęt grający kosztował sporo jak sobie przypomnę jakie zjebki dostałem to aż mnie ciary przechodzą :D

  Ps.A resztę układów prócz żarówek też chcesz zasilać bezp. z sieci ?? To niewykonalne ! A transformator separujący od strony wejścia sygnału audio też jest potrzebny inaczej przy ew. awarii powtórzysz moją historię i ze sprzętu grajacego zostanie kupka stopionego śmierdzącego spalenizną plastiku.
 • #10
  jdubowski
  Tube devices specialist
  R0ckY wrote:
  Sygnał myślałem brać z wzmacniacza, tam coś pisze o 15V o chodzi?


  Gdzie 15V?
  Na tym forum wyrażamy sie jasno, konkretnie i z użyciem poprawnej polszczyzny - napisz co masz na myśli.


  R0ckY wrote:
  Dodam, że nie chodzi mi dokładnie o J50, lecz także inne modele (najlepiej gotowe kity), które działają na 230V bez żadnych trafo i można normalnie podłączyć pod nie żarówy 230V.


  W J-050 masz transformator do zasilania wzmacniaczy operacyjnych, a eliminując mikrofon musisz mieć drugi do oddzielenia galwanicznego sygnału, żarówki zaś możesz mieć na 230V lub na inne napięcie (wtedy potrzebujesz transformator do zasilania żarówek).
 • #11
  R0ckY
  Level 11  
  Co do 15V jak napisałem, chodzi mi o to, że tam jest zasilacz 15V o ile się nie mylę. On zasila iluminofonie i żarówki czy samą płytkę? A potem normalnie żarówki 230V podpinam pod iluminofonie i ma grać czy trzeba jakieś trafo stosować? Eeh, szkoda bo nie za bardzo potrafię opisać o co mi chodzi.

  Pomijając mikrofon, bo chyba jednak przy nim zostanę chociaż widziałem u kumpla coś podobnego właśnie na kablu. Ale jak mówicie mikro bezpieczniejsze to bd mikro.

  I jeśli kupie tego J50 to czy mogę podpiąć po 3 żarówki na kanał?
 • #12
  mrrwho
  Level 15  
  On myśli że da sie zasilać całość napięciem sieciowym oraz nie stosować separacji sygnału wejściowego :D !!

  Pane havranek to se ne da !!
 • #13
  jdubowski
  Tube devices specialist
  R0ckY wrote:
  Co do 15V jak napisałem, chodzi mi o to, że tam jest zasilacz 15V o ile się nie mylę. On zasila iluminofonie i żarówki czy samą płytkę?


  Zasilacz 2x15V zasila moduł filtrów i sterowania. Nie zasila żarówek.

  R0ckY wrote:
  A potem normalnie żarówki 230V podpinam pod iluminofonie i ma grać czy trzeba jakieś trafo stosować?


  Jeśli zarówki na 230V to zasilane bezpośrednio z sieci bez dodatkowego transformatora, wtedy niestety masa układu jest na potencjale sieci zasilającej.
  Można też zastosować żarowki na na przykład 24V, ale wtedy potrzebujesz dodatkowego transformatora 230/24V do ich zasilania.

  R0ckY wrote:
  Pomijając mikrofon, bo chyba jednak przy nim zostanę chociaż widziałem u kumpla coś podobnego właśnie na kablu. Ale jak mówicie mikro bezpieczniejsze to bd mikro.


  Z mikrofonem na początek bezpieczniej.
 • #14
  R0ckY
  Level 11  
  Dzięki jdubowski :)

  A co do mocy jaką mogę max, jak "dopisałem" wcześniej, mogę podpiąć po 3 żarówy (40W) na kanał ?
 • #16
  mrrwho
  Level 15  
  moc żarówek zależy od zastosowanych elementów wykonawczych w tym wypadku są to tyrystory w wypadku kitu jabla możesz bez obawy podłączyć 3 szt 60-Tek a na upartego nawet 100 W żarówki można by było tam zastosować

  Jabel stosuje bardzo różne i różnej jakości elementy więc lepiej się upewnić jakie konkretnie tyrystory dostałeś w swoim zestawie i jakie obciążenie zniosą!!
 • #17
  R0ckY
  Level 11  
  RTFM i inne podobne znam, mrrwho chodzi mi i 3 szt na kanał :) a tak ogólnie to raczej mogę po jednej 60W na kanał, stosują 2A 400V (tyrystory).


  @U.P.


  Może jeszcze zapytam, ten mikrofon z J-50 wystarcza spokojnie czy muzyka musi być baaardzo głośna?
 • #18
  mrrwho
  Level 15  
  Jak położysz go przed samym głośnikiem, to nie trzeba specjalnie głośno słuchać muzyki.

  Ps.Bez obrazy - włącz myślenie.