Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik, wyłącznik czasowy

Kabal123 03 Jul 2011 21:58 4580 6
 • #1
  Kabal123
  Level 11  
  Witam

  Mam takie pytanie zrobiłem sobie włącznik zmierzchowy i chciał bym do niego dołączyć jakiś przekaźnik lub układ który ma włączać i wyłączać po określonym czasie oświetlenie. A dokładnie chodzi mi o to że jak czujnik zmierzchowy się załączy to po jakiś 2 do 5 sekund załączy światło i będzie tak długo świecić do póki nie na stanie ranek, gdyby przypadkowo jadące auto oświetliło czujnik zmierzchu to żeby nie gasiło od razu światła tylko dopiero też po jakiś 2 do 10 sekund. A i jeszcze jedno żeby było zasilane napięciem 12V
 • #2
  MALTIN
  Level 15  
  Witam
  Jeśli dołączył byś schemat może ktoś by Ci pomógł.
  Pozdrawiam
  Marcin
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Kabal123 wrote:
  A dokładnie chodzi mi o to że jak czujnik zmierzchowy się załączy to po jakiś 2 do 5 sekund załączy światło i będzie tak długo świecić do póki nie na stanie ranek, gdyby przypadkowo jadące auto oświetliło czujnik zmierzchu to żeby nie gasiło od razu światła tylko dopiero też po jakiś 2 do 10 sekund.


  Ale zakręciłeś problem - jak ten "wyłącznik" ma odróżnić "czujnik zmierzchowy się załączy" od "gdyby przypadkowo jadące auto oświetliło" ?
 • #5
  Kabal123
  Level 11  
  No właśnie posiadam ten układ co pisze kolega wyżej http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-053.pdf.

  Przekaźnik steruje załączaniem i wyłączaniem lampy. chodzi mi oto by za przekaźnikiem był jakiś przekaźnik lub układ który będzie działał tak jak opisywałem. Że by kiedy przekaźnik od czujnika zmierzchu da znać że jest noc to dopiero po jakiś 2 do 5 sekund zapali się światło, a jeśli będzie ranek i przekaźnik czujnika zmierzchu rozłączy się to żeby światło paliło się jeszcze jakieś od 5 do 10 sekund.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Kolega "jdubowski" Ale zakręciłeś problem - jak ten "wyłącznik" ma odróżnić "czujnik zmierzchowy się załączy" od "gdyby przypadkowo jadące auto oświetliło" ?

  Już odpowiadam nie odróżni że to przejechał samochód czy to dzień dlatego chodzi oto żeby układ za przekaźnikiem miał zwłokę zgaszenia lampy od 5 do 10 sekund, a dla tego że jak jak samochód oświetli czujnik zmierzchu on wyłączy przekaźnik zmierzchowy ale drugi układ nie zgasi światła bo ma 5 lub 10 sekund zwłoki na zgaszenie gdy auto przestanie oświetlać czujnik zmierzchu załączy się z powrotem przekaźnik zmierzchu a układ przestanie odliczać a lampa pali się cały czas bez zgaśnięcia.
 • #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Kabal123 wrote:
  No właśnie posiadam ten układ co pisze kolega wyżej http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-053.pdf.

  Przekaźnik steruje załączaniem i wyłączaniem lampy. chodzi mi oto by za przekaźnikiem był jakiś przekaźnik lub układ który będzie działał tak jak opisywałem. Że by kiedy przekaźnik od czujnika zmierzchu da znać że jest noc to dopiero po jakiś 2 do 5 sekund zapali się światło, a jeśli będzie ranek i przekaźnik czujnika zmierzchu rozłączy się to żeby światło paliło się jeszcze jakieś od 5 do 10 sekund.  To tylko kwestia regulacji tego układu. Poczytaj o tym. Opóźnienie jest jedna z jego opcji.
 • #7
  Kabal123
  Level 11  
  ok więc jaki kondensator zastosować by wydłużyć opóźnienie mniej więcej 10 sekund a co z załączaniem bo nie raz jest tak że czujnik zostaje zakryty w ciągu dnia przez przechodzącą osobę i włącza lampę ?