Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik typu 20572 325 od pralki candy

wzagra 19 Lis 2004 12:57 3846 4
  • Poziom 33  
    witam,
    czy ktoś z szanownych kolegów nie posiada rysunku (ew. linku do strony) z rozrysowanymi uzwojeniami silnika jak w temacie od pralki candy?
    - z silnika wychodzi 5 przewodów w różnych kolorach...
    - na silniku jest tabliczka z napisami:
    SOLE Made in Italy
    Type 20572 325
    i z boku w rameczce: 57232660

przypadkowo dostałem taki silnik i zastanawiam się czy jest sprawny i do czego można by go użyć (oczywiście po za pralką candy ;))

pozdrawiam
    -------------------------------------------------------------------------------------
    dobrze w tym momencie pomogę sobie sam ) :
    z pomiarów rezystancji uzwojeń wynika to, co na rysunku (liczby to przybliżona rezystancja, kolory przewodów)
    - przy podłączeniu (wg mnie normalnym) biały, szary, czerwony - nie ma problemu z podłaczeniem kondensatora i zasilania (np. sieć biały, szary; kondensator czerwony, biały/szary)
    .. i teraz kolejne pytanie:
    gdzie podłączyć kondensator w przypadku wykorzystania dodatkowych uzwojeń? (czy np. kondensator biały,szary; sieć fioletowy/biało-zielony, szary/biały; czy kondensator jedną nogą do biały/szary, a drugą do fiolet/czerw/biał-ziel i czy przez to uzyska się regulację obrotów?)
    pozdrawiam

ps. silnik wygląda na sprawny przy podłaczeniu biały, szary, czerwony, kręci się w obydwie strony w zależności od podłączenia kondensatora
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Coś namieszałeś z tym schematem ;)
    W poniedziałek poszukam takiego silnika u siebie i jak znajdę to Ci odpowiem, tylko nie wiem czy będę miał jeszcze net ;)
    PS.
    narysuj może kostkę połączeniową silnika od strony złącza, będzie łatwiej po tym dojść
  • Poziom 33  
    hmm.. nie twierdzę, że jest dobry... w sumie tak wychodziłoby po pomiarach rezystancji uzwojeń (nikt nie jest doskonały)..
    na rysunku złącze od strony przewodów z kolorami
    dzięki za zainteresowanie - nie chciałbym go puścić z dymem, bo może być do czegoś przydatny
    pozdrawiam
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Teraz jasniej troche sie zrobilo :)
    Bedzie tak: na pewno bialo-zielony to wspólny, do sieci. Pozostałe dwie pary przewodow to wolne obroty i szybkie, pranie i wirowanie. Musisz sam sprawdzic ktore pary to pranie a ktore wirowanie bo nie pamietam (bialy i szary albo fioletowy i czerwony). Na praniu mozesz podlaczac drugi przewod sieciowy dowolnie do jednego z przewodow tej pary zaciskow "odpowiedzialnych" za niskie obroty. Zmieni sie tylko kierunek pracy silnika. Na wirowaniu musisz podlaczyc drugi przewod sieciowy do tego zacisku na ktorym pobiera wiekszy prad (zauwazalnie szybciej silnik rusza, ma wiekszy moment obrotowy). OCZYWISCIE kondensator podlaczasz pod odpowiednia pare przewodow (bialy i szary albo fioletowy i czerwony).
    ...A prad mierzysz wpinajac amperomierz w szereg z przewodem bialo-zielonym :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    dzięki serdeczne za pomoc ... jutro to przetestuję..
    pozdrawiam
    --------------------------------------------------------
    nie wytrzymałem.. poszedłem sprawdzić od razu: było dokładnie jak opisałeś... ot co fachowiec to fachowiec..
    jeszcze raz dzięki
    pozdrawiam