Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja instalacja TV-SAT- jak podłączyć?

19 Lip 2011 12:47 8712 37
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem z zaprojektowaniem instalacji TV-SAT w nowym domku.
    Co mam?
    -4 kable koncentryczne od komina do rozdzielni
    -5 kabli od rozdzielni do pomieszczeń

Co chciałbym osiągnąć?
    Niezależna TV naziemna + SAT w każdym z pięciu pomieszczeń.

Czy da się to osiągnąć z takim doprowadzeniem kabli?
    Jeżeli tak to czy multiswitch to załatwi?

Pozdr.
  • Szafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jeśli to możliwe dołóż jeszcze jeden przewód koncentryczny pomiędzy kominem a rozdzielnią. Antena satelitarna do multiswitcha wymaga czterech przewodów (konwerter Quatro), piąty posłużyłby do anteny naziemnej. W pokojach wymagane będą gniazda końcowe Radio+TV+SAT.
    Jeśli nie da rady, możesz zastosować konwerter Quad (z czterema niezależnymi wyjściami - jedno zaślepione). Trzy z przewodów z rozdzielni podłączysz do tego konwertera, a czwarty do anteny naziemnej. W rozdzielni zastosuj dwa sumatory TV+SAT do dwóch pomieszczeń, w których chcesz mieć niezależne tunery satelitarne. Trzeci tuner musi wtedy stanąć w rozdzielni antenowej, gdzie będzie rozprowadzać swój sygnał za pomocą modulatora do pozostałych trzech pomieszczeń. Zmiana kanałów w tym tunerze może być sterowana za pomocą radiowych transmiterów IR.
    ------------------------------------------------------------------------------

Pomogłem :?:
  • Poziom 10  
    witam,
    dziękuję za odpowiedź. wiem na czym stoję.
    Kabla na komin nie pociągnę, bo już nie mam jak.

A czy można zrobić tak ?

trzy kable z konwertera quattro do multiswitch, a czwarte wyjście z konwertera zsumować z sygnałem z naziemnej i puścić to w tym czwartym kablu idącym od komina, a następnie ro-zsumować i podłączyć do multiswitch ??
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    tedew napisał:
    witam,
    trzy kable z konwertera quattro do multiswitch, a czwarte wyjście z konwertera zsumować z sygnałem z naziemnej i puścić to w tym czwartym kablu idącym od komina, a następnie ro-zsumować i podłączyć do multiswitch ??

Kiedyś zrobiłem coś takiego ze zwykłym konwerterem i poszło bez problemu - w końcu po to są te sumatory i rozdzielacze sygnału antenowego ale przyznam, że nigdy nie robiłem takich testów z konwerterem Quatro.
  • Poziom 10  
    witam,
    okazał się, że jednak pięć kabli idzie od komina do rozdzielni :)
    ten jeden zaginiony jest bardzo krótki, wystaje może z 5 cm ze ściany, dlatego go nie zauważyłem.
    czyli teraz będzie tak, że 4 z konwertera quattro do multiswitch oraz jeden z naziemnej do multiswitch.
    Czy taka konfiguracja będzie już ok, aby z multiswitch wyjść z pięcioma kablami do pomieszczeń ??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Szafy Rack
  • Poziom 10  
    witam,
    a co zrobić, aby działało w praktyce ??
  • Poziom 24  
    Na pięciu przewodach będzie działać tak jak powinno. Kolega mihal2002 napisał odpowiedź do mojej poprzedniej wypowiedzi, jak sądzę. Reasumując, prześwietl teraz wszystkie pięć przewodów, które idą z dachu do rozdzielni i opisz je w następujący sposób: VL, VH, HL, HH oraz ten krótki przedłuż za pomocą beczki "F" - na końcówkach przewodów zarób końcówki typu "F" kompresyjne (tzw. zaciskane) i zrób z niego naziemną. W ten sposób będziesz miał komplet sygnałów z zestawu anten do multiswitcha i z niego rozejście do wszystkich pięciu pokoi.
    Pozdrawiam, Marcin.
  • Poziom 24  
    Wszystko dobrane z "głową", ale zwróć uwagę na konwerter - MUSI być przystosowany do multiswitcha: http://www.dmtrade.pl/index.php?p1183,lnb-quattro-ultra-black-inverto
    W multiswitchu niewykorzystane wyjścia zaślep specjalnym nakręcanym rezystorem 75 Ohm: http://www.dmtrade.pl/index.php?p639,rezystor-obciazeniowy-koncowy.
    Omawiana rozdzielnia nie posiada urządzeń peryferyjnych, lecz posiada uniwersalny "patchpanel", do którego wpinasz wszystkie przewody dochodzące z dachu i wyjściowe do pomieszczeń.
  • Poziom 10  
    witam,
    czyli do tej rozdzielni muszę włożyć multiswitcha, i popodpinać go do patchpanelu od spodu ??

Czy te zasilanie na tym patchpanelu jest do wzmacniania sygnału ?

Nie napisałem tego wcześniej, ta antena którą wskazałem, będzie dobra do naziemnej DVB-T ?? Czy naziemne cyfrowe anteny to są UHF czy VHF.

pozdrawiam,
    tdw
  • Poziom 12  
    tedew napisał:
    witam,
    czyli do tej rozdzielni muszę włożyć multiswitcha, i popodpinać go do patchpanelu od spodu ??

Czy te zasilanie na tym patchpanelu jest do wzmacniania sygnału ?

Nie napisałem tego wcześniej, ta antena którą wskazałem, będzie dobra do naziemnej DVB-T ?? Czy naziemne cyfrowe anteny to są UHF czy VHF.

pozdrawiam,
    tdw

witaj
    zobacz sobie tutaj Link, Link, Link, masz podane jak na tacy i dokładnie wyjaśnione, a jakby coś było nie jasne to postaram się pomóc i doradzić

pozdro:D
  • Poziom 10  
    Witam,
    dzięki za link, co do anteny to już wiem, że wybrałem dobrą :) (obsługuje kanały 21-69)

A co do rozdzielni, to ponawiam pytania :) w jaki sposób podpinam tam multiswitch oraz co powoduje zasilanie tego patchpanelu??
  • Poziom 24  
    Dowiadywałem się u dystrybutora tej rozdzielni multimedialnej i okazuje się, że ten "patchpanel" antenowy jest aktywną zwrotnicą (zasilanie 12V-) do której podłączasz antenę telewizyjną (lub zestaw anten) i konwerter Quad (czyli ten model który wybrałeś) cztero- lub max. ośmio-wyjściowy.
    Antena TV jaką wybrałeś będzie zgodna ze standardem DVB-T.
  • Poziom 12  
    tedew napisał:
    witam,
    dzięki za link, co do anteny to już wiem, że wybrałem dobrą :) (obsługuje kanały 21-69)

a co do rozdzielni, to ponawiam pytania :)
    w jaki sposób podpinam tam multiswitch oraz co powoduje zasilanie tego patchpanelu??

w tej rozdzielni nie potrzebujesz podpinać multiswitcha bo rozdzielnia już go posiada możesz sobie poczytać tutaj Link

pozdro:D
  • Poziom 24  
    ...pytanie tylko, czy z konwertera cztero wyjściowego Quad Kolega tedew uzyska na pięciu gniazdach pięć niezależnych sygnałów SAT - zdaje się, że tylko cztery - zgadza się?
  • Poziom 12  
    marcin.waski napisał:
    ...pytanie tylko, czy z konwertera cztero wyjściowego Quad Kolega tedew uzyska na pięciu gniazdach pięć niezależnych sygnałów SAT - zdaje się, że tylko cztery - zgadza się?

a od kiedy to sygnał z konwertera cztero wyjściowego Quad dajesz na gniazda - wiesz co napisałeś

@marcin.waski

podałem link wyżej tej szafy, a oto opis:
    Panel TV - Centrala HDTV5/8 – możliwość wykonania
    złożonych instalacji R-TV-SAT bez
    dodatkowych elementów na 8 gniazd

pozdro::|
  • Poziom 2  
    Witam , wszystko tam kolego masz odpowiednio tylko po pierwsze do multiswicha potrzebujesz konwerter quatro nie quad! po drugie konwerter quatro ma 4 wyjscia po to zeby rozdzielic poszczegolne polaryzacje co daje nam to ze przy odpowiednio duzej antenie sat mozemy podpiac nawet 40 gniazd i dziala bez problemu... przy Twojej konfiguracji polecam multisich 5/9 czyli piec wejsc i 9 wyjsc... wazne by przy podlaczaniu nie pomylic kabli od konwertera bo wtedy mimo prawidlowo ustawionej anteny sygnalu na wyjsciu gniazdka nie bedzie... pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Zadałem pytanie w imieniu swoim i tedew - Skoro ten aktywny "patchpanel" antenowy fabrycznie zamontowany w szafie multimedialnej ma wejścia konwertera i naziemnej i on sumuje sygnały z anten, to pytanie czy zachowuje się identycznie jak multiswitch czy "aktywne" wyjścia TV+SAT są tylko te, które są podłączone (w tym wypadku cztery) czy trzeba wstawiać 8-wyjściowy konwerter do wyprowadzenia pięciu sygnałów (co w tym wypadku odpada, bo jest tylko pięć przewodów z dachu)?
    P.S. pytonn zobacz zdjęcie tego "patchpanela" antenowego.
  • Poziom 12  
    marcin.waski napisał:
    Zadałem pytanie w imieniu swoim i tedew - Skoro ten aktywny "patchpanel" antenowy fabrycznie zamontowany w szafie multimedialnej ma wejścia konwertera i naziemnej i on sumuje sygnały z anten, to pytanie czy zachowuje się identycznie jak multiswitch czy "aktywne" wyjścia TV+SAT są tylko te, które są podłączone (w tym wypadku cztery) czy trzeba wstawiać 8-wyjściowy konwerter do wyprowadzenia pięciu sygnałów (co w tym wypadku odpada, bo jest tylko pięć przewodów z dachu)?
    P.S. pytonn zobacz zdjęcie tego "patchpanela" antenowego.

Wyżej podałem link tej szafy i jest tam fotka z opisem co się znajduje w tej szafie więc pofatyguj się i zobacz o czym napisałeś

pozdro :D
  • Poziom 10  
    witam, dzięki za link do PDF od tej rozdzielni.
    Przeglądając tą dokumentację, wydedukowałem (choć mogę się mylić, specem w tej dziedzinie nie jestem), że podłączam 4 kable od konwertera quatro do portów SAT 1,2,3,4 a 5,6,7,8 pozostawiam wolne, oraz naziemną antenę do portu UHF.
    Następnie pięć gniazd podłączam pod porty 1,2,3,4,5 wyjście - i teoretycznie powinno działać ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    witam,
    to już się pogubiłem :)

Czyli chyba dam sobie spokój z tą rozdzielnią, bo mam tylko pięć kabli na kominie z czego jeden na naziemną, czyli nie połączę octo.

Więc chyba pozostanę przy multiswitch 5/6 i sam sobie zbuduję rozdzielnię z tym sprzętem, co wyszczególniłem powyżej w linkach.
    Chyba, ze to też nie zadziała :)

pozdr,
    tdw
  • Poziom 24  
    Zwykła blaszana skrzynka i multiswitch to najrozsądniejsze rozwiązanie, które w Twoim przypadku jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Na dachu stawiasz maszt, na dole masztu przykręcasz czaszę z konwerterem Quattro (przystosowanym do współpracy z multiswitchem) i do niego cztery przewody z multiswitcha. Możesz podłączyć zestaw anten naziemnych (TV+Radio) - sumujesz te sygnały odpowiednią zwrotnicą, łączysz z piątym przewodem z rozdzielni i wpinasz w wejście ANT IN lub TV IN multisitcha. Do niego podłączasz wszystkie przewody z pokoi zakończone gniazdami TV+Radio+SAT.
  • Poziom 2  
    ta rozdzielnia nie mam multi tylko sumator sat tv czyli musialbys podac na nia gotowy sygnal sat co wiaze sie z doprowadzeniem do niej tyle sygnalow sat ile potrzebujesz gniazd. zeby to dzialalo tak jak powinno musisz dolozyc multiswicha, ktory nawiasem mowiac i tak ma taki sumator wiec nie wiem czy jest sens inwestowac w taka szafe czy nie lepiej kupic jakas szafe rakowa badz cos podobnego i wtedy mozna wsadzic sprzet jaki Ci odpowiada, no chyba ze koszty nie graja roli hehe

Proszę poprawić wpis aby był zgodny z regulaminem pkt 3.1.13.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 10  
    witam,
    a czy ktoś wie czy są może jakieś panele z wtykami F, lub coś innego, aby rozszyć kable koncentryczne w szafie rack ??

Chciałbym upchać LAN + TV-SAT w 6U Rack.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Nie wiem czy Tobie chodzi o taki patch panel do szafy jak w linku Link. Nie miałem tego w ręku więc dokładnie nie wiem jak to wygląda i jak działa.

Pozdrawiam Gigi85
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich,jako nowicjusz mam też pytanie odnośnie podłączenia w domu instalacji:
    do każdego gniazda w 5 pokojach doprowadziłem po 3 kable koncentryczne
    (podłączając np. TV N potrzebne są 2 kable koncentryczne do funkcji nagrywania)
    -czy do takiej instalacji wystarczy sygnał z jednego konwertera Quada ?
    - czy w Multiswitche z 12 wyjściami sygnał telewizji naziemnej leci w tym samym kablu co satelitarny ; czy w tym wypadku mam użyci tego trzeciego przewodu
    Pozdrawiam

Proszę poczytać regulamin Forum oraz przestrzegać zaleceń w tematach podwieszonych na niebiesko (w tym dziale) :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1990612.html
    Proszę wykasować swój wpis i założyć Nowy Temat w tym dziale lub w dziale SAT.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 24  
    1. Nie wystarczy. Jeśli chcesz we wszystkich pokojach mieć dekodery z funkcją jednoczesnego nagrywania innego programu, potrzebujesz konwertera Quattro i multiswitcha. Jeśli będziesz mieć tylko 3 takie dekodery, a pozostałe dwa bez takiej funkcji, wystarczy ci konwerter Octo, ale wtedy z dachu musisz prowadzić aż 8 przewodów.
    2. Multiswitch sumuje TV naziemną (+ ew. radio) i satelitarną w jeden przewód do każdego odbiornika.

Tutaj masz schemat podobnej instalacji, tyle że z większą ilością "bajerów":
    http://www.dipol.com.pl/odbior_platformy_cyfr...omoca_jednej_karty_abonenckiej_schemat120.htm
  • Poziom 13  
    Jeżeli już kupiłeś konwerter Quad to potrzebujesz multiswitch'a z tyloma wejściami ile tunerów. Weź pod uwagę, że jeżeli masz tzw "recorder" czyli dekoder z funkcją nagrywania to masz tam dwa tunery. Wspominałem o konwerterze Quad, ponieważ przy multiswitch'u i tak odbierzesz na każdym wejściu pasmo, które potrzebujesz, ale jeżeli jeszcze nie masz konwertera to kup Quatro, ponieważ wydasz 2x mniej pieniędzy na zakup.

Dalej podłączając już dekodery montuj wszędzie gniazda z 2x wyjściem SAT tam gdzie recorder, a tam gdzie dekoder bez funkcji nagrywania montuj zwykłe gniazdo z jednym wyjściem SAT.