Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk WD3200AAKS uszkodzony Transil

drumar 28 Lip 2011 12:39 3862 16
  • #1 28 Lip 2011 12:39
    drumar
    Poziom 9  

Witam

Jakiś czas temu na skutek zwarcia na USB upalił się transil w moim WD3200AAKS
    Elektronik wymienił mi tą diodę na inną ale i ta się zaraz spaliła
    Dodam że zasilacz mam nowy
    Poniżej podaję oznaczenia z orginalnego transila:

TB13A
    V712

Jaki zastosować zamiennik?
    Jakie parametry powinna mieć dioda gdybym chciał wlutować jakąś pobraną ze starej płyty głównej?

0 16
  • ambtechnic
  • ambtechnic
  • #3 29 Lip 2011 10:53
    drumar
    Poziom 9  

Nie wiem
    Przed włożeniem dysku zmierzyłem wartości na diodzie włutowanej w serwisie
    i było to 730
    Dla porównania dioda na 5V ma 540

0
  • #4 29 Lip 2011 16:03
    The Doors
    Poziom 17  

Daj zdjęcie wlutowanej diody przez ten serwis oraz całej pcb.

0
  • #5 29 Lip 2011 23:16
    drumar
    Poziom 9  

Oto i zdjęcie

Dysk WD3200AAKS uszkodzony Transil

0
  • #6 29 Lip 2011 23:41
    dipol
    Poziom 33  

drumar-najpierw poćwicz kolego POMIARY-jak sprawdzamy diody. a przy okazji lutowanie!!A trochę takich płytek ludziom ponaprawiałem.A najpierw sprawdzamy zasilacz impulsowy na sztucznym obciążeniu i rzetelnie wykonujemy pomiary napięć.
    73!

0
  • #7 30 Lip 2011 05:55
    The Doors
    Poziom 17  

Nie widać oznaczeń diody zastępczej wlutowanej przez tego elektronika.
    Sprawdź rezystancje 4 elementów R64,R67,D4,D3.

0
  • #8 30 Lip 2011 10:43
    drumar
    Poziom 9  

No fakt
    Niedzielny ze mnie elektryk-elektronik

Zabezpieczenie wlutował serwis :)

Jak już pisałem zrobiłem zwarcie na USB i dlatego dysk się spalił nie pozwalając uruchomić komputera
    Wstępny pomiar wykazał zwarcie na Transilu D4

Zasilaczowi nic się nie stało mimo to zmieniłem go na nowy tj Qoltec SilentLine 425W

Oznaczenia na zamienniku:

01

Wyniki pomiarów na wlutowanych elementach:

R64 - 00,5 Ω
    R67 - 00,5 Ω
    D4 - 00,5 Ω
    D3 - 64,8 kΩ 66 kΩ po zmienie biegunowości

Nie zapewniam że poprawnie pomierzyłem :)

0
  • #9 30 Lip 2011 20:10
    The Doors
    Poziom 17  

Przy sprawdzaniu D4 i D3 ustaw miernik na test diody.

0
  • #10 30 Lip 2011 22:41
    dipol
    Poziom 33  

Mam pytanie czy wiecie co to jest transil i jak się zachowuje przy mierzeniu rezystancji. On ci wlutował zwykłą diodę i do tego źle .
    cytuje z Google "Zabezpieczenia półprzewodnikowe
    Półprzewodnikowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe to głównie diody krzemowe, szybkie diody krzemowe, diody zenera oraz transile.
    Równie dobrze można zastosować w tym celu diodę zenera o odpowiednim napięciu pracy.
    Oczywiście diody muszą być podłączone tak, aby nie przewodziły podczas załączenia.
    Wyspecjalizowaną diodą chroniącą od przepięć jest transil (Transient Voltage Suppressor).
    transil
    Podstawową zaletą transila jest bardzo krótki czas reakacji, rzędu pikosekund.
    Ciągła moc tracona przez transil jest niewielka (kilka watów) jednak w ciągu krótkiego czasu (np. 1ms np. 10/1000us) transil może pochłonąć setki watów lub kilka kilowatów mocy.
    Przy napięciu poniżej napięcia przewodzenia przez transil płyną pojedyncze uA
    Transile produkowane są jako jedno i dwukierunkowe.
    Podobnie jak diody zenera po przekroczeniu określonego napięcia (od pojedynczych woltów do setek woltów) zaczynają gwałtownie przewodzić duży prąd.
    Ze względu na ich szybkość reakcji idealnie nadają się do ochrony czułej elektroniki. Czas reakcji rzędu pikosekund pozwala na ich zastosowanie w celu ochrony przeciw wyładowaniom elektrostatycznym.."
    The Doors-czy zastanowiłeś się co piszesz musisz się jeszcze .......
    73!

0
  • #11 31 Lip 2011 11:05
    The Doors
    Poziom 17  

Dipol, do której mojej wypowiedzi była Twoja uwaga? Powiedz proszę, bo przeczytałem wszystkie moje wypowiedzi w tym temacie i nie widzę ani jednej porady, proszę tylko o wykonanie pewnych czynności, które doprowadzą do zdiagnozowania problemu - wskaż proszę, jak stwierdziłeś, że "muszę się jeszcze"?
    Dipol, sprawdzenie rezystancji rezystorów "zerowych" było konieczne dla diagnozy uszkodzenia tego PCB, dlatego, że te rezystory są połączone szeregowo z diodą transil. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przypadku pojawienia się większego napięcia niż znamionowe dla lini zasilania (5V/12V) dochodzi do spalenia się diody transil (dioda się zwiera) i automatycznie powoduje spalenie rezystora "zerowgo", dzięki czemu nie dochodzi do zwarcia na samym zasilaczu ATX.
    A co do wlutowania takiej diody jak na foto, to oczywiście masz rację, że nie jest to poprawne rozwiązanie i ktoś kto to zrobił nie rozumiał zasady działania diody transil, ale to nie byłem ja, tylko elektronik do którego zgłosił sie autor tematu. Nie zmienia to faktu, że takie wlutowanie diody nie uszkodzi dysku po podłączeniu do zasilania, dysk nie będzie miał jednak zabezpieczenia.
    A co do ustawienia miernika na "test diody" - to jest ono poprawne dla sprawdzenia diody transil.

0
  • #12 31 Lip 2011 17:07
    drumar
    Poziom 9  

Jak pisałem powyżej
    Przed włożeniem dysku zmierzyłem wartości na diodzie włutowanej w serwisie D4
    i było to 730 i 1 teraz ta dioda robi zwarcie
    Dla porównania dioda na 5V D3 ma 540 i 1 brak reakcji miernika

0
  • #13 03 Sie 2011 22:09
    drumar
    Poziom 9  

Witam ponownie

Dzisiaj wlutowałem w miejsce uszkodzonego transila szklaną czerwona diodę ze starej płyty głównej

Dysk działa normalnie

Mimo to mam kilka pytań

Czy ta dioda zabezpiecza mi dysk przed przepięciami?

Jaki transil (o jakich parametrach) powinienem zastosować aby zabezpieczenie działało poprawnie?

0
  • #14 04 Sie 2011 07:17
    The Doors
    Poziom 17  

Zwykła dioda nie zabezpiecza.Najlepiej pozyskać transil z jakiegoś starego dysku.

0
  • #15 04 Sie 2011 15:48
    drumar
    Poziom 9  

Nie posiadam żadnego dysku, który mógł by posłużyć za dawcę

Czym się kierować przy doborze zamiennika transila, np z Allegro?

0
  • #16 04 Sie 2011 16:13
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Tu masz przykład jakiego typu transila szukać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4668864#4668864

drumar napisał:
    Poniżej podaję oznaczenia z orginalnego transila:

TB13A
    V712

Jaki zastosować zamiennik?
    Jakie parametry powinna mieć dioda ...?

Z opisu wynika, że zastosowano tam transil:
    "Vishay (TPSMB13A)"
    http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/P/S/M/TPSMB13A.shtml
    Dla pewności daj zdjęcie tego uszkodzonego transila, bo jeśli to miałby być "Vishay" to oznaczenie na nim jest "KVP" (PRZYKŁAD) i tu mogę się mylić co do producenta!

0
  • #17 07 Sie 2011 21:58
    drumar
    Poziom 9  

Na transilu jest napisane dokładnie

TB13A
    V712

i nic poza tym

Niestety ma on połyskliwo-czarną powierzchnię i mój aparat nie daje rady uwiecznić w wyraźny sposób zawartego na transilu napisu

Co do wyglądu zewnętrznego to orginałna dioda z dysku jest identyczna jak transile Semiconductora z linku powyżej

0