Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowa instalacja elektryczna, jaki przewód?

scubani 28 Lip 2011 17:47 8133 12
  • #1 28 Lip 2011 17:47
    scubani
    Poziom 9  

Czysto teoretycznie, zastanawiałem się czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania instalacji elektrycznej w domu mieszkalnym z przewodów typu "linka" zamiast drutu.
    Czyli zamiast DY, LGY...
    Oczywiście przekroje przewodów zachowane.
    Teoretyzuję, ponieważ sądzę, że jest większy wybór w kolorystyce "linek", co może mieć znaczenie w rozbudowanej instalacji "inteligentnej", łatwiej się układają w rurkach, rozdzielnicach, itd.
    Ciekaw jestem Waszych opinii.

0 12
  • #2 28 Lip 2011 17:53
    mrst
    Poziom 18  

Przy zachowaniu odpowiednich przekrojów oraz odpowiednich końcówek do montowania przewodu pod zacisk nie ma żadnych przeciwskazań.

1
  • #3 28 Lip 2011 18:17
    Miniax
    Poziom 30  

Jak najbardziej można użyć linki. Jest dużo lepsza w "współpracy". Jedynym mankamentem jest jednak fakt, że końcówki należy zaprasować tulejkami, opcjonalnie zalutować - nie należy podłączać "gołej linki" zarówno pod osprzęt jak i wszystkie kostki łączeniowe itp..

0
  • #4 28 Lip 2011 19:42
    1640214
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 28 Lip 2011 20:40
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Oczywiście że można tylko jest jedno małe ale cena linki jest nieco większa niż drutu.

0
  • #6 28 Lip 2011 21:00
    retrofood
    Moderator

scubani napisał:
    Czysto teoretycznie, zastanawiałen się czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania instalacji elektrycznej w domu mieszkalnym z przewodów typu "linka" zamiast drutu. Czyli zamiasy DY, LGY... Oczywiście przekroje przewodów zachowane.
    Teroetyzuję, ponieważ sądzę, że jest większy wybór w kolorystyce "linek" co może mież znaczenie w rozbudowanej instalacji "inteligentnej", łatwiej się układają w rurkach, rozdzielnicach, itd.
    Ciekaw jestem Waszych opinii.

1. Przeciwwskazań jest sporo. Większość z nich ma charakter ekonomiczno-czasowy. Technicznych też jest trochę, ale nie wykluczają one wykonania instalacji z linek.
    2. Instalacje "inteligentne" wykonuje się również jako cztero-przewodowe, gdzie oprócz tradycyjnych trzech, jest prowadzony przewód czwarty - sygnałowy. Ma on standardowo kolor czerwony. Więc kolorów nawet w drutach nam nie braknie.
    3. Mała poprawka: LgY, a nie "LGY".

0
  • #7 28 Lip 2011 21:18
    scubani
    Poziom 9  

Griszka0001 napisał:
    Rozumiem że system z krajów zachodnich I etap montaż rurek rozdzielnic oraz puszek bruzdowanie osadzanie gipsem i II etap montaż osprzętu i okablowanie poprzez przeciąganie przewodów za pomocą pilota ?

Tak. Co do kolejności prac właśnie taki system miałem na myśli.
    System "rurkowy" także mnie przekonuje. Zawsze można coś zmienić, dodać, ująć.

Dodano po 4 [minuty]:

retrofood napisał:
    Większość z nich ma charakter ekonomiczno-czasowy.

- Cenna informacja
    retrofood napisał:
    Instalacje "inteligentne" wykonuje się również jako cztero-przewodowe, gdzie oprócz tradycyjnych trzech, jest prowadzony przewód czwarty - sygnałowy. Ma on standardowo kolor czerwony.

- Tego nie wiedziałem.
    retrofood napisał:
    Mała poprawka: LgY, a nie "LGY".

- dziękuję, jako lajkonik;) nie wiedziałem, teraz wiem, że jakaś różnica jest

0
  • #8 28 Lip 2011 21:44
    retrofood
    Moderator

scubani napisał:

System "rurkowy" także mnie przekonuje. Zawsze można coś zmienić, dodać, ująć.

Nie łudź się. Czasy romantyków już minęły.
    Kiedyś i Mercedes jeździł dwadzieścia lat bez zaglądania do brzucha. Teraz jest to nieopłacalne.
    I dlatego taniej jest wykonać nową instalację w innej konfiguracji z okazji remontu mieszkania/domu, niż kombinować ze starymi rurkami, w sytuacji kiedy połowy ich będzie brakować, a połowa będzie mieć nie ten przebieg, który nam jest potrzebny. Dochodzi do tego zasada wykonania instalacji "bezpuszkowej", czyli jak najmniejsza ilość łączeń przewodów, bo większość będzie i tak dedykowana dla konkretnych urządzeń o większym poborze mocy.
    Czyli nasze rurki przy najbliższym remoncie i tak pozostaną niewykorzystane.

W sumie temat chyba wyczerpany.

0
  • #9 28 Lip 2011 21:57
    kkas12
    Poziom 41  

Instalację w rurkach warto jest wykonać tylko wtedy gdy zastosujemy sufit podwieszany.
    W takim przypadku w przestrzeni pomiędzy sufitem a stropem instalację prowadzimy w korytach a w ścianach prowadzimy w rurach.
    Same rury w ścianach dziś zakrawają na utopię.
    Aby wciągnąć przewody do ułożonych rur lub je wymienić należy stosować puszki na załamach.
    Bez nich zapomnij o wciągnięciu przewodów. A wtedy bierze w łeb koncepcja instalacji bezpuszkowej.
    A przy remoncie mamy efekt jaki podał Stanisław.

0
  • #10 28 Lip 2011 23:10
    scubani
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    wtedy bierze w łeb koncepcja instalacji bezpuszkowej.

Czyli, jeżeli dobrze rozumiem, puszki czy raczej połączenia nie są zjawiskiem pożądanym... Czy chodzi o zawodność połączeń, opory?
    Proszę wybaczyć ewentualną banalność pytań. To nie moja dziedzina.

0
  • #11 29 Lip 2011 17:21
    kkas12
    Poziom 41  

Tu nie chodzi o same połączenia których przecież nie sposób wyeliminować, ale chodzi o pozbycie się widocznych pokryw puszek które nie są przecież żadną ozdobą. Obecnie połączenia wykonuje się w głębokich puszkach pod osprzętem.
    Jednak instalacja w rurach żeby była instalacją funkcjonalną musi umożliwiać tak wciągnięcie przewodów do uprzednio osadzonych rur jak i ewentualną późniejszą ich wymianę.
    Wszelkie łuki tego na pewno nie ułatwią. Więc w ich (kolan) miejsce należy zamontować puszkę służącą nie do wykonania łączeń co do przeciągania przewodów.
    Tylko wtedy efekt mamy taki jak w przypadku tradycyjnej instalacji z puszkami pod sufitem, mimo większego zaangażowania finansowego.

Czy skórka warta wyprawki?
    Do Ciebie należy ocena.

0
  • #12 29 Lip 2011 22:18
    1640214
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 29 Lip 2011 22:29
    retrofood
    Moderator

Temat zamykam, sądzę, że ciekawość została zaspokojona.

0
  Szukaj w 5mln produktów