logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Stabilność napięć w zasilaczu ATX LP-6100B 250W - co sprawdzić?

interglut 22 Lis 2004 23:52 5922 8
  • #1 1005701
    interglut
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Pomógł: 1
    Chcialem podziekowac za podpowiec w temacie tranzystorow do ecs
    Wymienilem juz tranzystorek i 3 kondensatory i plyta smiga jak trzeba.
    Teraz wziolem się za naprawe przyczyny uszkodzenia czyli za zasilacz atx
    wymienilem w nim
    kondensator 332z/1kw na 332/3kw
    elektrolity
    2x 1000uf/10v
    1x 1000uf/16v
    1x 470uf/16v
    1x 220uf/16v tego wymienilem na 220uf/25v

    Moj problem polega na tym ze mam jakies dziwne napiecia to znaczy:
    5v jeste jakby niestabilne i skacze z 4,71 do 4,78
    12v jest 12,82 do 12,88
    3,3v jest 3,31do 3,32

    Moje pytanie polega na tym na co mam zwrocic uwage w tym zasilaczy dokladnie na jaki element
    zasilecza dokladnie nie wiem jakiej jest firmy ma napisane cos takiego:
    SWITCHING POWER SUPPLY
    MODEL: LP-6100B
    NAPISANE JEST ZE TO ZASILACZ 250W
    ZA JAKIE KOLWIEK SUGESTIE BEDE WDZIECZNY
    pozdrawiam
  • #2 1005760
    maxdutka
    Poziom 15  
    Posty: 169
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Sprawdzałeś pod obciążeniem?
  • #3 1005987
    satgal
    Poziom 40  
    Posty: 5217
    Pomógł: 482
    Ocena: 428
    Pomiar miernikiem cyfrowym jak jest kiepsko wyfiltrowane napięcie
    będzie taki efekt bo on daje wynik pomiaru kilka razy na sekundę i w zależności kiedy był pomiar to taki wynik.Lepiej pomyśleć o dobrym zasilaczu.
  • #4 1005998
    jacekko63
    Poziom 31  
    Posty: 1301
    Pomógł: 140
    Ocena: 320
    Jak wynika z moich obserwacji napięć na płytach które mają monitoring napięć przy starcie to niestety pływają,więc wynika z tego że w dobrych zasilaczach może są stabilniejsze ale pomiar miernikiem cyfrowym będzie wykazywał zmiany napięcia.
  • #5 1007297
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    ... zasilacz ten występował w kilku firmach kogucik (firma nie znana ) miał pewne odmiany w zastosowanych elementach np. :
    (+5V) = PL20C45 lub 30D40PT dalej...
    (+12V) = 2x FR302 lub PL10C20CT
    (+3,3V = CEP603AL lub 7131 (Mosfety)
    Podobnie miała się strona pierwotna :
    Przetwornica pomocnicza : K3067 lub P3NC60FP
    Przetwornica mocy :2x C4242 lub 2x C4106
    i kilku jeszcze zmianach pod kątem wartości oporów co wiązało się jednak jak pamiętam z kłopotami pod kątem stabilności napięć . Wiec jeżeli jeszcze zależy Ci na naprawie tego zasilacza podaj jakie elementy w nim występują . Pozdrawiam
  • #6 1009189
    interglut
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Pomógł: 1
    Zaczynajac od przetwornicy mocy to jest tranzystork stjacy osobno: SSP2N604
    Przetwornica mocy jest na:
    C 4106 2x
    na nastempnym radjatorze jest :
    U1640 potem 2 diody prostownicze i CEP 6030L
    jest uklad z 8 nuzkami KIA 494AP
    i jeszcze jeden tranzystor oddzielnie z radjatorkiem L7805CV (WCC1A0040)

    Jeszcze mam pytanie czy byla by taka mozliwosc ze ktorys z kondensatorow ktore wymienilem byl felerny jak tak to ktory moze filtrowac napiecie 5v
    Bo jezeli wszystko chodzi sprawnie nie przegrzewa sie to czy to nie jest wina kondensatorow?
  • #7 1009956
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    ... wymień o ile nie wymieniałeś w tej linii (+5V) = PL20C45 lub 30D40PT dalej... elektrolity .
    Następnie na wejściu stabilizatora napięcia L7805CV wymień elektrolit.

    Podaj jakie masz napięcie na nodze nr.12 na układzie KIA 494AP ( nie ma 8 nóg tylko 16 ) podaj wartość napięć na nogach 13, 14 , 15 .

    Poszukaj w pobliżu tranzystora (+3,3V = CEP603AL lub 7131 (Mosfety) elementu podobnego do małego tranzystorka SD431 na jego pierwszej nodze musi być dokładnie +2,5V względem masy (jest blisko kabelków wychodzących z zasilacza w gałęzi +3,3V
    To na tyle na razie .
    Co do wymienionych elektrolitów o ile je dałeś nowe i na odpowiednie napięcie oraz taką samą wartość to raczej nie powinno być źle.
    Sprawdź jeszcze w swym mierniku czy nie masz czasami słabą już baterię.
    Pozdrawiam i proszę Byś odpowiednio i po kolei odpisał na pytania .
  • #8 1014706
    interglut
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Pomógł: 1
    Cytat:
    Następnie na wejściu stabilizatora napięcia L7805CV wymień elektrolit.

    Elektrolit wymieniony z 330uf 10v na 330uf 25v niestety tylko taki dostalem
    Cytat:
    Podaj jakie masz napięcie na nodze nr.12 na układzie KIA 494AP ( nie ma 8 nóg tylko 16 ) podaj wartość napięć na nogach 13, 14 , 15 .

    Nóżka 12- 17,94v
    13-5,16v
    14-5,16v
    15-4,97v
    Cytat:
    Poszukaj w pobliżu tranzystora (+3,3V = CEP603AL lub 7131 (Mosfety) elementu podobnego do małego tranzystorka SD431 na jego pierwszej nodze musi być dokładnie +2,5V względem masy (jest blisko kabelków wychodzących z zasilacza w gałęzi +3,3V

    sd 431 ma napiecie 2,49v
    Cytat:
    ... wymień o ile nie wymieniałeś w tej linii (+5V) = PL20C45 lub 30D40PT dalej... elektrolity .

    elektrolity wymienione
    co do (+5V) = PL20C45 lub 30D40PT to takowych nieposiada byl chyba wymieniony na u1640 (jaki moge zastosowac zamiennik zebym mogl go dostac w sklepie?)

    Doszlo jeszcze cos czego wczesniej nie wiedzialem: jak zasilacz jest w czuwaniu to grzeja sie elementy L7805CV i SSP2N60A
    a na plycie glownej na ktorej testuje zasilacz dioda tak jak by mrugala
  • #9 1015576
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    ... sprecyzuj to zdanie co masz na myśli cytuję"co do (+5V) = PL20C45 lub 30D40PT to takowych nie posiada był chyba wymieniony na u1640 (jaki moge zastosowac zamiennik zebym mogl go dostac w sklepie?) "
    Jakie masz napięcie wejściowe na stabilizatorze 7805 i jakie wyjściowe?
    Czy podłanczałeś zasilacz przez żarówkę 40 - 60Wat ? Jeśli nie lub tak opisz jak się zachowuje żarówka (zasilacz bez obciążania )
    Czy masz opór 2Waty obok bezpiecznika czy dwa inne i jakie wartości ?To co podałeś jest oki.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów ze stabilnością napięć w zasilaczu ATX model LP-6100B 250W. Autor wymienił tranzystor i kilka kondensatorów elektrolitycznych, jednak napięcia na liniach +5V, +12V i +3,3V wykazują niewielkie wahania. Zasugerowano sprawdzenie napięć pod obciążeniem oraz zwrócenie uwagi na jakość pomiarów miernikiem cyfrowym, który może wykazywać fluktuacje napięć. W zasilaczu występują różne odmiany elementów, m.in. tranzystory PL20C45, 30D40PT, mosfety CEP603AL, 7131, tranzystory mocy C4106, C4242 oraz układ KIA494AP. Autor podał szczegółowe informacje o zastosowanych elementach: tranzystor SSP2N604, dwa tranzystory C4106, układ U1640, diody prostownicze, mosfet CEP6030L, układ KIA494AP oraz stabilizator L7805CV. Zasugerowano wymianę elektrolitów w linii +5V, szczególnie przy stabilizatorze L7805CV, oraz sprawdzenie napięć na nóżkach układu KIA494AP. Wskazano, że napięcie na nóżce 12 układu KIA494AP wynosi około 17,94V, a na nóżkach 13 i 14 około 5,16V. Napięcie na nóżce pierwszej układu SD431 wynosi około 2,49V. Zauważono, że podczas trybu czuwania elementy L7805CV i SSP2N60A się nagrzewają, a na płycie głównej dioda miga. Poradzono sprawdzenie napięcia wejściowego i wyjściowego stabilizatora 7805, użycie żarówki 40-60W jako obciążenia testowego oraz kontrolę rezystorów obok bezpiecznika. Autor pytał o zamiennik tranzystora U1640, gdyż oryginalne tranzystory PL20C45 lub 30D40PT nie były dostępne.
REKLAMA