logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Naprawa zasilacza ATX-300 NP-ZDNDU10-02: pisk i grzanie tranzystora

tzok 02 Gru 2005 14:22 2848 0
REKLAMA
  • #1 2046788
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38719
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Próbuję naprawić zasilacz jak w temacie tak dla zabawy.
    Uszkodzenia:
    Cytat:
    * Przebity tranzystor 3NC60 (przetwornica stand-by)
    * Przerwa na rezystorze bezpiecznikowym 4R7 1W
    * Stopiona (odparowała) noga rezystora 820R (, ale sam rezystor był dobry) w przetwornicy stand-by
    * Przebite diody 1N4148 i 55C15
    * Spalony rezystor 10k
    * Rozdęte wszystkie kondensatory 330u/10V (linia 3.3V, stabilizator 5V-STB, linia -5V)
    * Przebite dwie diody w mostku na wejściu.


    Po wymianie w/w elementów (tranzystor zastąpiony STP6NK60) słychać pisk, grzeje się ten tranzystor a szeregowo włączona żarówka się żarzy.
    Po wymontowaniu TL494 i odłączeniu wszystkiego za trafem stand-by dalej piszczy...

    Ciekawa jest sama konstrukcja zasilacza, jeszcze czegoś takiego nie widziałem, jest tylko jeden scalak – TL494, ale za to aż 10 tranzystorów KTC945.
    Przetwornica stand-by zrobiona na tranzystorze 3NC60, ale na wyjściu transformatora stand-by jest też stabilizator KA7805 (w LC-B go niema).

    Przetwornica ruszyła, przebicie miała jeszcze jedna dioda 1N4148 w jej pobliżu...
    Niestety jeszcze gdzieś na wyjściu jest zwarcie, bo po włączeniu zasilacz piszczy, a napięcie w pierwszej chwili się pojawia po czym zaczyna spadać szybko do 0V.
    Tzn +5 i +12V bo 5V SB jest już ok.

    Tranzystory wyjściowe 2SC4106 są dobre.

    Działa ;) przeoczyłem jedną wylutowaną do sprawdzenia diodę :oops:
    Edit:
    Podsumowując, doszczętnie spalona była przetwornica stand-by, kondensatory 330uF/10V (3 z 4 sztuk) oraz wejściowy mostek prostowniczy, poza tym w pozostałej części zasilacza uszkodzeń nie było, TL494 - sprawny.
    Naprawa zasilacza ATX-300 NP-ZDNDU10-02: pisk i grzanie tranzystoraNaprawa zasilacza ATX-300 NP-ZDNDU10-02: pisk i grzanie tranzystora
    Poprawiłem TONI_2003
  • REKLAMA
REKLAMA