Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak pozbyć się odbić w sygnale z anteny yagi-uda 21 elementowej?

DarekRz 05 Sep 2011 13:17 5286 27
    DarekRz
    Level 10  
    Witam szanowne grono i mam dwa pytania.
    Mam na dachu domku jednorodzinnego w Porosłach (to tuż przy zachodniej granicy miasta Białystok), na maszcie, zamontowane trzy anteny do odbioru kanałów telewizji naziemnej - analogowej. 1) Antenę VHF 7 elementową z symetryzatorem (taką: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_7-elementowa_dipol_7-6-12_A0710.htm ),
    skierowaną na Krynicę, z której odbieram TVP1 (kanał 8)- obraz znakomity
    2) Antenę UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem ekranowanym LNA 177, skierowaną na miasto (przekaźniki ul. Słonimska i Cieszyńska - TV4, Polsat i TVN, z mojej lokalizacji oba te przekaźniki mieszczą się w polu widzenia anteny ustawionej na azymut środkowy-wypadkowy)
    3) Antenę UHV ATV 21/21-45 (A8730) z symetryzatorem, ustawioną na Krynicę, z której odbieram TVP2 (kanał 22) oraz TVP Info (kanał 35)
    Anteny łącza się w zwrotnicy kanałowej BŁ9 ( http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=BL ),
    Przewód zewnętrzny to RG6-Cu, wewnętrzne Triset.

No i teraz pytania:
    I. Obraz z anteny 2) na wszystkich kanałach ma lekkie śnieżenie. Czy to objaw zbyt słabego sygnału, czy raczej przesterowania?
    Do przekaźników jest ok. 5,5 km w linii prostej, przeszkód istotnych po drodze brak. Nadajniki są słabe po 1 kW ERP.
    II. Z anteny 3) mam "duchy" czyli odbicia w obrazie, szczególnie na TVP 2, choć i TVP Info też trochę.
    Dodam, że pułapka kanałowa na kanał 22 (TVP2) -10 dB nie bardzo pomaga.
    Czy można jakoś wyeliminować łapanie tych odbić?
    Może tłumik na całe pasmo tej anteny?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    DarekRz
    Level 10  
    _cheetah_ wrote:
    A w którym torze jest ta pułapka na k22?

Pulapka była w torze antena 3) - zwrotnica, z uwagi na bardzo silny sygnał z Krynic dla k22 = 400 kW ERP. Jednak zmiana nie była zauważalna, więc ją wyjąłem.

Quote:

! A w ogóle to dlaczego nie pomyślisz nad przejściem na DVB-T - masz w zasięgu mux-2 i mux-3 - czyli kilkanaście kanałów. Więcej kanałów i lepsza kakość obrazu, a i z odbiorem mniejsze problemy niż z analogiem.

Potrzebny tylko TV lub dekoder zewnętrzny DVB-T z dekoderem mpeg-4.

No właśnie - a chwilowo takiego nie mam i przez kilka najbliższych miesięcy miał nie będę :cry:

Dzięki bardzo za pomoc.

Darek
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    DarekRz wrote:
    No właśnie - a chwilowo takiego nie mam i przez kilka najbliższych miesięcy miał nie będę :cry:

Coś mi się wydaje, że nie śledzisz stron Emitel-a .

Bardzo proszę o to link do Krynicy : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1A

MUX-2 z mocą ustawową 100kW na kanale 49. :D

Pozdrawiam.
    LeDy
    Level 43  
    Quote:
    odbić w sygnale z anteny yagi-uda 21 elementowej?
    No ale zasadnicze pytanie- jak taka Yaga , silnie kierunkowa, "daje duchy", odbicia?
    DarekRz
    Level 10  
    SP5ANJ wrote:
    Coś mi się wydaje, że nie śledzisz stron Emitel-a .

Bardzo proszę o to link do Krynicy : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1A

MUX-2 z mocą ustawową 100kW na kanale 49. :D

Pozdrawiam.

O nadajnikach DVB-T W Krynicach i na Cieszyńskiej to ja wiem, że mam. Mi chodziło o to, że na razie nie mam telewizora z dekoderem DVB-T ani zewnętrznego dekodera i miał nie będę, bo zwyczajnie nie mam na to środków. Wiem, że to "tylko" 2-3 stówy (dekoder DVB-T + MPEG-4), ale nie mam i już.

Co do wątpliwości LeDy. To właśnie po to taką antenę założyłem, żeby odbić nie było - a są :cry:
    Mam taką teorię, że odbicie jest od czegoś dość dużego co jest na linii Porosły-Krynice, ale za masztem - po drugiej stronie nadajnika. Może tak być? Spróbuję z filtrem, bo na razie innego pomysłu nie mam.
    Właśnie sprawdziłem instalację w domu - eliminujac ją :D - tzn. wniosłem telewizor na strych i podłączyłem na krótko do przewodu wprost od zwrotnicy. Instalacja idzie normalnie przez rozgałęźnik aktywny na 3 gniazda. Po wpięciu bez rozgałęźnika (zwykłą beczką F/F) nadal mam "duchy" z ant. 3) - czyli to nie okablowanie ani gniazda, ani rozgałęźnik.
    LeDy
    Level 43  
    DarekRz wrote:
    Wiem, że to "tylko" 2-3 stówy (dekoder DVB-T + MPEG-4), ale nie mam i już.
    Za dekoder DVB-T MPEG4 to ok. 170zł.
    User removed account
    Level 1  
    DarekRz
    Level 10  
    Dzięki cheetah. O DVB-T cały czas myślę - tyle, że nie bedzie to zaraz i nie bardzo chcę wydawać pieniądze na byle co. Właśnie z myślą o DVB-T zainstalowałem tę Tri Digit ze wzmacniaczem.
    Moja Yaga 21 elementowa ma charakterystykę kierunkową H/V 17/18. Zanim zdławię sygnał spróbuję trochę pokręcić w zakresie tych 17 stopni (nie ma, skubana, możliwości regulacji w pionie :( )

Darek
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    DarekRz
    Level 10  
    Dzieki za link Fracarro - faktycznie ciekawe.
    Ad. 1. Jak już będę miał czym odbierać sygnał DVB-T (TV lub dekoder) to wstawienie symetryzatora zamiast wzmacniacza i odcięcie zasilania nie stanowi problemu. Do analoga LNA 177 jest niezbędny - a nawet jak sie okazuje nieco przy słaby. No , ale MUX -3 przy Cieszyńskiej ma 4 kW a nie 1 jak dla analoga - więc może dla cyfry starczy symetryzator.
    Ad. 2. Wiem, ale nie przewiduję problemów z MUX-2 z Krynic, bo tu odbicia nie będzie a sam nadajnik mam "widoczny" (no - może przez lornetkę w pogodny dzień) - no i jestem laikiem, ale na chłopski rozum wydaje mi się, że sygnał cyfrowy jest mniej wrażliwy na braki jakościowe instalacji. Oczywiście wiem, zę będę musial wowczas wymienić antenę na Krynice - bo MUX;a mam na kanale 49 a obecna yaga jest na kanaly 21-45 (szlag by to, no ale to 40 zl tylko). Najbardziej szkoda mi zwrotnicy kanałowej - przestroić jej sam nie potrafię - trzeba będzie wsadzić zwykłą VHF + 2x UHF. A może jakiś sposób, żeby analog szedł po obecnej zwrotnicy kanałowej (k 6-12, 22, 35, 41, 53, 60) a dodatkowo wpuścić w kabel k 38 i k 49 - i czy to bedzie lepsze niż zwykła zwrotnica?
    User removed account
    Level 1  
    DarekRz
    Level 10  
    Telewizorów mam dwa - gniazd antenowych w domu 4. Anteny UHF niestety są ustawione pod kątem 110 stopni (zupełnie różne kierunki ). Nowa zwrotnica kanałowa będzie dosyć droga - pewnie z 80 zł (obecna kosztowała 60 w zeszłym roku). Z kolei dwa dodatkowe filtry środkowo przepustowe dostrojone na kanały MUXów też bedą kosztowały razem z 60 zł :cry: Chyba rzeczywiscie przyjdzie zrezygnować z analoga jeśli DVB-T będzie działać.

Moja obecna instalacja antenowa wygląda tak (proszę bez śmiechów - sam projektowałem i wykonywałem a z zawodu jestem architektem a nie elektrykiem czy instalatorem syst. komun.):

Jak pozbyć się odbić w sygnale z anteny yagi-uda 21 elementowej?
    User removed account
    Level 1  
    DarekRz
    Level 10  
    Dzięki cheetah. Jednak cię zaskoczę - a może nie, bo doświadczony praktyk pewnie nie takie rzeczy widział:D - jako, że wolę praktyczne działania niż teoretyczne rozważnia i kierując się twoją radą :
    Quote:
    włączysz dekoder DVB-T i zobaczysz, co się odbędzie. Może będzie OK
    , postanowiłem sprawdzić.
    Dekodera DVB-T wprawdzie nie kupiłem, ale pożyczyłem telewizor z MPEG4 od sąsiada :D (chwała temu co wymyślił LCD zamiast kineskopu). Włączyłem skan kanałow cyfrowych i proszę bardzo: 14 programów :D Odbiór jest niezły. Przez godzinę zaobserwowałem tylko, że niektóre programy z MUX-2 z Krynic trochę się czasem cięły (kosteczki) - myślę, że to przez niedopasowanie anteny - w końcu to 4 kanały poza pasmem. I okazuje się, że ani wzmacniacz w TriDigit nie przeszkadza, ani zwrotnica kanałowa, która teoretycznie powinna kanałów MUXów nie puszczać :?: Oczywiście nie mam pojęcia, czy parametry cyfrowego sygnału są optymalne - to nie dekoder. Ten telewizor nie pokazuje siły sygnału ani jakości ale obraz jest, są dane EPG - nie wiem jak byłoby w czasie złych warunków atmosferycznych (deszcz, burza).
    Myślę, że w takim razie wymienię tylko yagę 21el./ 21-45 na yagę 19 el./21-60 i pokręcę nią, żeby pozbyć się odbić. Ze śnieżeniem na anologu z TriDigit mogę się pogodzić, da się oglądać.
    Więc planowany zakup TV fullHD (pod choinkę) załatwi mi zarówno lepszy odbiór Cyfrowego Polsatu z satelity, jak i możliwość odbioru naziemnej cyfrówki (bo Polsat dziś jest, jutro może nie być) a do TV w sypialni jakiś dekoder DVB-T o ile zdołam się przegryźć przez tematy z nimi związane i wyłowić naprawdę ważne przy wyborze i zakupie informacje.

Cieszy mnie to, choć jednocześnie trochę jestem rozczarowany tą zwrotnicą kanałową (może niesłusznie? ) - po co płaciłem tyle kasy skoro nie filtruje kanałów?
    humek
    Level 32  
    ja zacząłbym od prostej sprawy: podłączenia "na żywca" do TV kazdej z anten osobno.Piszesz ze masz mocny sygnał wiec powinno wystarczyć.Beż zadnych zwrotnic, wzmacniaczy ,tłumików antena -symetryzator -kabel-gniazdo koncowe -odbiornik TV.Popatrz jak to wygląda? Pokreć masztem jak potrzeba.Jeszcze jedno nie napisałes albo ja przeoczyłem jakie sa odległości pomiędzy antenami na tym maszcie ? Pisać tu na forum i czekać na dobrą własciwą receptę to długa droga do sukcesu ,zacznij działać a dobry wynik i zadowolenie samo przyjdzie.
    DarekRz
    Level 10  
    Humek - odległości między antenami są niewielkie. Dokładnie tak: między najwyższą obecnie (bo może przestawię za radą cheetah) anteną VHF, jej najniżej położonym elementem reflektora a najwyżej położonym elementem reflektora nastepnej anteny- t.j. tej UHF TriDigit 44/21-69 jest tylko 20 cm. (co daje jakieś 70 cm miedzy osiami poziomymi anten). Podobnie miedzy anteną TriDigit a najniższą yagą UHF ATV 21/21-45 - jednak ta środkowa jest pod katem 110 stopni do górnej i dolnej. Między obiema antenami skierowanymi na Krynice (VHF i dolna yaga UHF) jest odstęp ok. 1,5 m w osiach.
    Jak wymienię tę yagę na nieco krótszą na szersze pasmo ze względu na DVBT i odbicia będą dalej pomimo kręcenia to sprobuję tak jak piszesz. Nie chciałbym rozmontowywać traz jako tako dobrego układu - fakt jest, że wszystko działa (nawet DVB-T) a defekty są może trochę denerwujące mnie jako autora całej tej "instalacji", ale np. rodzince za bardzo nie przeszkadza, ani lekkie snieżenie z TriDigit ani odbicia z yagi UHF .
    User removed account
    Level 1  
    terrade
    Level 36  
    DarekRz wrote:
    2) Antenę UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem ekranowanym LNA 177, skierowaną na miasto (...)
    Do przekaźników jest ok. 5,5 km w linii prostej, przeszkód istotnych po drodze brak. Nadajniki są słabe po 1 kW ERP.
    Nie są słabe, ale bardzo mocne. To nie jest tak: 1 kW 1 km, 10 kW 10 km, 100 kW 100 km, 1000 kW 1000 km - bzdury. Ciężko to określić bo to zależy od wysokości umieszczenia anten nadawczych, odbiorczych, mocy, przeszkód terenowych itp. Ale tak "na oko": 1 kW jest w sam raz na 10-30 km, 10 kW - 30-70 km, 100 kW 70-100 km*. W twoim przypadku pewna kobieta raportowała dobry odbiór z tych nadajników (1 kW) z twojego kierunku z odległości 40 km!

Zaś Ty walisz z "armaty do muchy", niemal najmocniejsza antena i jeden z najmocniejszych wzmacniaczy (choć był tu jeden, który próbował odbierać 400 kW z 4 km ze wzmacniaczem "40 dB"). To może być powód odbić i śnieżenia (np. wg strony Dipola). A skoro "przeszkód istotnych po drodze brak" to powinno być przesterowanie wzmacniacza. Da się to sprawdzić: podłącz samą Tri Digit (z symetryzatorem) do jednego TV (samym kablem, pomijając rozgałęźniki). Z 5,5 km obraz powinien być idealny, a jeśli nie jest to znaczy, że jednak są przeszkody na drodze (a tu 40 km gołego powietrza może być lepsze niż kilka bloków zasłaniających widok). Jeśli zaś będziesz miał śnieżenie (ale z kolorem) to oznacza ten wzmacniacz jest zbyt mocny.

*Jako ciekawostkę dodam, że:
    -odbieram śnieżące (w kolorze) 0,5 kW z 40 km
    -0,87 kW wystarcza do świetnego odbioru TVN+1 w DVB-T
    -oraz 800 kW z 45 km wystarcza by je odbierać na palcu (tzn. wkładam palec do gniazda antenowego i odbieram TVP2 śnieżące, ale w kolorze).

EDIT: żeby nie nabijać postów sprostuję tu post DarekRz-a z 04 Paź 2011 12:11: jest to "armata na muchy", natomiast nie wierzę w "nie ma przeszkód" (co jest mało realne w dużym mieście, gdyby nie było to byłby odbiór z samym symetryzatorem).
    DarekRz
    Level 10  
    terrade - nie przeczę, że być może masz rację i wystarczy sam symetryzator na TriDigit. To będę sprawdzał jak już wylezę na dach aby zmienić yagę. Zamawiając antenę i wzmacniacz LNA 177 sugerowałem sie tym, że wcześniej, na zwykłej siatce z symetryzatorem skierowanej na miasto (Cieszyńska, Słonimska) odbierałem jako tako TVP1, Tvp2 i Tvp Info z Krynic - zupełnie z boku anteny- zaś wcale nie łapało TVN, TV4 czy Polsatu z miasta.
    p3st
    Level 24  
    Sugeruje zmiane zwrotnicy, na np. ZA-1 (2x wejscie UHF) i podlaczenie obecnych anten lub przy okazji zmiane anteny "na Krynice" na jakas obejmujaca cale pasmo UHF.
    MUX3 powinien odbierac na antenie pasywnej (sam symetryzator), natomiast analogowe stacje z centrum - bez przedwzmacniacza "czystego" obrazu raczej nie bedzie, przynajmniej dla mnie to sie nigdy nie udalo.

Roznica katowa miedzy nadajnikami wymusza stosowanie dwoch anten.
    DarekRz
    Level 10  
    Może uda mi się dogadać w AVALU, że zwrotnicę ( ZA-101M z AMS) wezmę z możliwością zamiany na sumator RSI-02 lub w ogóle zwrotu (bo może się okazać, że sygnał cyfrowy przechodzi przez obecną zwrotnicę wystarczająco dobrze.
    p3st
    Level 24  
    E tam, lepiej aby zwrotnica przepuszczala cale pasmo UHF. Po okresie przejsciowym, z Krynic, beda wykorzystane kanaly 22, 46, 49 (moze i inne tez), wiec obecna zwrotnica i tak do wymiany.
    DarekRz
    Level 10  
    No i po długiej przerwie wracam do tematu. Cóż się okazuje?
    To antena Tri digit 44/21-69 ze wzmacniaczem LNA 177 zbiera wszystko wokół. Zarowno z kierunku , w ktory jest ustawiona jak i z prostopadłego (Krynice), zarowno analog jak i oba MUX-y.
    Bez wzmacniacza (z symetryzatorem) nie ma absolutnie żadnego sygnału na analogu ze stacji z Cieszyńskiej i Słonimskiej - tych po 1 kW - tak więc okazuje się, że jednak nie armata na muchy jak twierdził Terrade. Yagę 21 elementów zupełnie odlączyłem - i co? - ano odbiór TVP2 na k. 22 z Krynic oraz TVP Info-Białystok na k. 35 z Krynic jest - nieco tylko gorszy niż z yagą 21 el.. Przypominam, ze Tri Digit jest skierowana pod kątem 105 stopni w stosunku do kierunku Krynice. Mimo to odbiera calkiem nieźle k 22 (z lekkim echem) i dość dobrze k 35. Spróbowałem ograniczyć k. 22 montując w tor anteny Tri Digit korektor antenowy KA-03 AMS z trzema pulapkami po 12 dB - nic to nie dalo, mimo dostrojenia wszystkich trzech na k. 22. Telewizor dalej odbiera TVP2. No to się wkurzyłem i zamontowalem korektor tuz przy odbiorniku TV - bardziej tłumi, ale jednak za mało- sygnał TVP2 jest nadal dość silny. Okazuje się że odbiornik TV odbiera k 22 nawet bez niczego, a wystarczy 70 cm przewodu antenowego wetknietego w gniazdo TV - nawet bez włączania drugiego końca gdziekolwiek i odbior TVP2 jest dość dobry.

No to się pytam - jak pozbyć się tego odbitego zewsząd dookola sygnału k. 22? a lapać tylko czysty z kierunku Krynice? Wpadłem na pomysl, zeby TriDigit dac na Krynice z symetryzatorem a na Słonimską i Cieszyńską jakąś yagę 21-60 ze wzmacniaczem lub bez. Tylko czy jakakolwiek yaga bez wzmacniacza odbierze programy analogowe z tych słabszych nadajników skoro TriDigit nie odbiera?
    User removed account
    Level 1  
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    DarekRz wrote:
    To antena Tri digit 44/21-69 ze wzmacniaczem LNA 177 zbiera wszystko wokół.

Wydaje mi się, że tu nie chodzi o antenę wyłapującą "duchy" - tylko o wzmacniacz, który te "duchy widzi".

Pozdrawiam.
    LeDy
    Level 43  
    Daj zasilacz z regulacją. Może pomoże.
    DarekRz
    Level 10  
    Zasilacz z regulacją daje efekt zmniejszenia odbić - niestety wówczas ginie analog z Cieszyńskiej i Słonimskiej.
    Zdecydowalem się na DVBT i tyle - to rozwiazuje sytuację definitywnie. Dziękuję wszystkim za rady.

Darek