Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo 550g brak biosu-czy to jest kosc bios?

08 Wrz 2011 21:53 4579 16
  • Poziom 16  
    Witam
    Lapek padl przy probie aktualizacji biosu.Obecnie startuje lecz ekran czarny,czasem piszczy raz,czasem 3 i tyle.Oczywistym jest ze nalezy teraz wgrac ponownie go do kosci lecz mam maly problem z lokalizacja kosci na plycie.W stacjonarnym jest to jakos opisane tutaj niestety wiec prosze mnie poprawic jesli sie myle czy te dwie kostki to jest bios?

• Poziom 16  
    No mnie tez wyglada na dual bios , cos w tej drugiej jest wiec niewiem ktora wydlubac.
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    To są dwa tranzystory.
    Daj zdjęcia całej płyty z obydwu stron.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    To są tranzystory mosfet przetwornicy (obok cewka kondensator itp). Biosu szukaj w okolicy baterii

Bios będzie wyglądał najprawdopodobniej tak:
    lub tak:
  • Poziom 16  
    Lenovo 550g brak biosu-czy to jest kosc bios? Lenovo 550g brak biosu-czy to jest kosc bios? Lenovo 550g brak biosu-czy to jest kosc bios?

Chyba znalazlem ten zaznaczony na czerwono ukryl sie wczesniej pod naklejka niewiem czemu mnie to nie zainteresowalo chyba juz pozno a oczy sie juz naogladaly dzis.Opisany jest "winbond" reszty niedowidze.
  • Pomocny post

Poziom 35  
    Tak, to jest kość biosu.
  • Poziom 16  
    A dokladniej winbond 25x16avsig -16mb chip chyba ze data sheet sie myli.Teraz programator ;).Dziekuje wszystkim.
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    Tylko nie zapomnij zrobić backupu tego co jest w eepromie.
    Zawartość układu może być potrzebna do odtworzenia biosu.
  • Poziom 16  
    Backup stworzylem juz wczesniej przed aktualizacja,lecz podczas wgrywania do kosci z poziomu windowsa blue screen i klops.

Mam pytanie pomocnicze.
    Czy willem poradzi sobie z ta koscia?Bo szukam w opisach i ciezzko doszukac sie z czym sie ugryzie ta kostke.
  • Poziom 16  
    Witam Ponownie.
    Mam teraz willem-a z opcja programowania kosci spi
    willem posiada zlacze ICSP

1-vpp-?
    2-vdd-?
    3-gnd-ground
    4-sda-?
    5-scl-?
    Dobry wynik niemniej niewiem pozostalych ;)
    Kosc 25x16avsig

cs - 1 ---- 8 -vcc
    do - 2 ---- 7-/hold
    /wp -3 ---- 6 -CLk
    gnd -4 ---- 5 -DIO

objasnienie:
    cs-chip select
    do -data output-czyli sciaganie zawartowsci
    wp -write protect input
    gnd -masa
    DIO -data input output
    Hold- hold input
    vcc-power supply-zasilanie 3.3v

Czy moze mi ktos pomoc z polaczeniem wyzej wymienionego zlacza ICSP z ta koscia tak abym mogl zaprogramowac kosc,poniewaz nie za bardzo wiem co mam rozumiec poprzez oznaczenia na tym zlaczu.
    Dziekuje.
  • Poziom 16  
    Powyzszy problem zostal rozwiazany a mianowicie port lpt niedziala w moim kompie na innym ruszyl ale otrzymuje caly czas informacje ze kosc nie jest pusta pomimo ze byla kasowana.Z tym kasowaniem to tez troche dziwna sytuacja bo kasowanie trwa 7 sekund jakies 7 procent i tyle.Zaprogramowac oczywiscie sie jej tez nie da w zwiazku z powyzszym czy ma ktos jaki pomysl lub spotkal sie juz z powyzszym
  • Poziom 25  
    Nic z tym nie zrobisz. Też mam takie problemy i czekam na dostawę pamięci SPI. Jedyne co mogę obecnie zasugerować to wskazać koledze gdzie takie pamięci były dostępne. Dane które chcę przekazać nie mogą być podane w tym dziale (zabrania tego regulamin) proszę szukać na PW.
  • Poziom 16  
    ebay uk kilka aukcji ;) to nie linki,a jakis identyczny zamiennik lub jaka koscia mozna zamienic ta?Mam praktycznie pod nosem sklep ktory handluje na caly swiat poprzez internet i dostepna jest cala game pamieci spi oprocz tej mojej :)

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

A25L016 ,MX25L1605A mozna sprobowac lub tego MX25L1605D koszt o wiele nizszy i sa bardziej dostepne przynajmniej jak dla mnie koszt okolo 1.5e

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie wiem jak w tym modelu ale w Lenovo podmiana kości bios na inną powodowała zablokowanie laptopa. Numer seryjny kości był wpisany w TPM-a.
  • Poziom 16  
    oki czyli kosc musi byc identyczna w takim wypadku,poczekam jeszcze na kolejny programator do ukladow spi typowo wtedy bede mial 200% pewnosci.Te chipy to sa 1:1 w przypadku amic-a.
  • Poziom 16  
    Backup ma 2.04 powinnien miec 2mb wiec ucinam do wielkosci potrzebnej,lecz lapek nie wstajekosc programuje sie bezproblemowo czy w Willem-ie czy w Spi flasher.Weryfikacje itp przebiegaja bezproblemowo.Kosc oczywiscie winbond taki sam jak kosc orginalna.W zwiazku z tym prawdopodobnie zle ucinam backup. W zalaczniku podaje backup czy ktos moze przejrzec i powiedziec ktore sektory mam wyciac.

Wydaje mi sie ze wylaczylem punkty za transfer ale tylko sie wydaje :)Niewiem czy zle czy dobrze