Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unfon Utopia 1134 pod instalacje 4 żyłową - brak dźwięku w słuchawce

lesnik_pl 11 Wrz 2011 11:13 2824 3
  • #1 11 Wrz 2011 11:13
    lesnik_pl
    Poziom 9  

Witam,

prośba o pomoc.

W czasie remontu zdecydowałem się na wymianę unifonu - poprzedni sam spadł ze ściany.

Instalacja w budynku jest 4 żyłowa - podłączenie poprzedniego unifonu wyglądało następująco:

Sprawdziłem że:
    szary przewód - masa
    biały - MU - +15 V pomiędzy nim a masą
    czerwony - to najprawdopodobniej słuchawka
    zielony - to raczej wywołanie

Zakupiłem unifon Urmet Utopia 1134. Po kilku próbach podłączeń otrzymałem najbardziej optymalne rozwiązanie jak poniżej:

Jednak okazało się że:
    1) wywołanie działa - OK
    1) po podniesieniu słuchawki nie mam dźwięku w jej głośniku - NOK
    2) słychać mnie na dole - więc mikrofon słuchawki działa - OK
    3) mogę otworzyć drzwi z przycisku - OK

Kiedy próbowałem rozwiązać problem z dźwiękiem zacząłem walczyć z mostkami - i okazało się że dźwiek się pojawia jeśli zmotykuje biały przewód z zaciskiem słuchawki w unifonie (2 według schematu) - ale automatycznie również uruchamia się elektrozaczep. W poprzedniej instalacji jest jakiś kondensator 10uF.

Prośba o pomoc.

Co źle robię? Czy ten unifon nadaje się do instalacji 4 żyłowej?

Lesnik_pl

0 3
  • Pomocny post
    #2 11 Wrz 2011 11:29
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Kondensator musisz dać tak jak był w poprzednim unifonie. Nie był on standardowym wyposażeniem tamtego unifonu. Został dołożony przez instalatora, gdyż widocznie masz w swoim bloku taki system, że musi on tam być. Zwróć tez uwagą na jego biegunowość.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Wrz 2011 13:47
    MarKer717
    Poziom 13  

Witam :D

Podaję link do instrukcji kasety elektroniki KE-9/5, w której pokazany jest przykład zastosowania, takiego unifonu jaki posiadasz. Jest to standard 4-przewodowy firmy Laskomex. Tutaj funkcja sterowania elektrozaczepem, realizowana jest poprzez wysterowanie przez kondensator linii słuchawki. Kondensator należy przełożyć do nowego unifonu i podłączyć jak na stronie 10 tej instukcji.

http://www.laskomex.com.pl/dokumentacja/analogowe/ke95.pdf

;) powodzenia i pozdrawiam

:idea:

0
  • #4 03 Paź 2011 13:00
    lesnik_pl
    Poziom 9  

Czesc,

dzięki wielkie za pomoc. Okazało się ze faktycznie kondensator jest wymagany w tej instalacji - co za tym idzie również jego biegunowość była ważna dla poprawności jej działania.

Pozdrawiam.

0