Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot Partner 1.4 benzyna 2001r nie pracują wentylatory chłodnicy

11 Wrz 2011 22:51 6126 9
  • Poziom 8  
    Peugeot Partner 1.4 benzyna 2001r nie załączają się wentylatory chłodnicy.
    Rozebrałem pas przedni i sprawdziłem trzy przekaźniki. Okazały się w porządku. Dodam że jest to model z klimatyzacją. Wentylatory sprawdziłem zwierając odpowiednie przyłącza w gniazdach przekaźników, także ok. Idąc za przewodami rozebrałem lewe nadkole i znalazłem dużą szarą łączówkę także ok. Dalej przewody prowadzą najprawdopodobniej w okolice skrzynki z bezpiecznikami na lewym nadkolu. Jednak nie wiem co steruje załączaniem przekaźników (wentylatorów).
    Dodam jeszcze że podczas jazdy na włączonej klimatyzacji wentylator działa.
    Problem objawia się tym że silnik się przegrzewa (wskazówka odchyla się w prawo od pionu wentylatory nie pracują, dopiero gdy włącza się alarm "STOP" i wskazówka max w prawo to w tym momencie włącza się wentylator na drugim biegu.) Dodam jeszcze że eksperymentując wymieniłem czujnik temperatury na głowicy silnika i to także nic nie dało. Jeśli ktoś miał podobny problem to proszę o opinie i poradę.
  • Poziom 20  
    Na chłodnicy jest czujnik do wentylatorów.
  • Poziom 8  
    Wyciągałem chłodnicę i żadnego czujnika tam nie mam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Przekaźniki sprawdziłem podając im 12V i mierząc multimetrem. Wentylatory obydwa są sprawne bo pracują przy krosowaniu przekaźników. Szukałem sterownika pod błotnikiem ale nic tam nie ma poza łączówką, Znalazłem Bitron 240107 ale przymocowany za akumulatorem (poniżej podszybia). Nie wiem czy to on steruje wentylatorami bo wyczytaem że Bitron w modelu 206 steruje pompą paliwa.
  • Poziom 35  
    jezeli sie nie myle to brakuje ci pierwszej predkosci, a za nia odpowiada rezystor. Poszukaj i sprawdź go.
  • Poziom 35  
    A w rezystorze taki termik jest i to on się psuje najczęściej..
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Ja chyba nie mam żadnego rezystora, zauważyłem że jeden z przekaźników w normalnym stanie łączy wentylatory w szereg (pobór prądu 2A) i wtedy kręcą się oba wolno natomiast gdy ten przekaźnik zmieni stan to może pracować tylko prawy wentylator na maxa (pobór prądu 4A)
    Czyli wygląda na to że steruje nimi ECU. Sprawdzę jeszcze raz wszystkie styki masy i przekaźników. Jeśli to nie pomoże to pozostaje serwis, albo dorobienie ręcznego włącznika przy kierownicy :D.
    Nawiasem mówiąc ciekawy jestem czy istnieje narzędzie diagnostyczne którym można sprawdzić czy komputer wysyła rozkaz zmiany stanu przekaźników?
  • Poziom 8  
    w końcu doszedłem do rozwiązania. Sterowanie przekaźników odbywa się bezpośrednio z komputera (środkowa wtyczka przewód różowy i pomarańczowy)
    awaria była trudna do wykrycia (dwa serwisy sobie nie poradziły -chcieli wymieniać komputer). Po odnalezieniu przewodów sterujących robiłem pomiary zdejmując wtyczkę z czujnika temperatury. okazało się że komputer podaje masę na przekaźnik ole on mimo tego że jest sprawny nie załącza się. Powodem była rezystancja przewodu ok 15 OHM. Zmostkowałem przewód i wentylator odzyskał pierwsze obroty. Dodam jeszcze że przy położeniu wskazówki pomiaru temp. przy którym włączał mi się alarm termiczny "STOP" teraz załączają mi się dwa wentylatory z niską prędkością obrotową. Nasuwa się wniosek że komputer ma taką automatykę aby przy braku wystartowania pierwszych obrotów na wentylatorach uruchomić alarm i załączyć jeden wentylator z podwójną prędkością.
    Temat uważam za zamknięty
    Dziękuję za pomoc