Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć unifon Fermax 35847

12 Wrz 2011 15:02 7911 19
  • Poziom 8  
    witam
    Mam unifon Fermax 35847 i nie mogę podlączyć otwierania rygla , ze ściany wychodzi 6 kabelków .
    podłączyłem następująco :
    1 -niepodłaczone
    2-zielony
    3-szary
    4-niebieski
    5-niepodłączone
    6-biały
    zostały mi 2 kabelki brązowy i zółty i nie wiem gdzie je podłączyć.
    wszystko inne działa tylko nie mogę otworzyć drzwi domofomu.
    pomóżcie !
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Witaj :D

Napisałeś jakie kolory przewodu podłączyłeś. Aby właściwie podłączyć nowy unifon, jeśli wymieniałeś, ważnym jest aby wiedzieć jaki kolor w przewodzie odpowiada za poszczególne funkcje:

1-wywołanie (przewód przychodzący z kasety przed wejściem - twój przycisk)
    2-słuchawka (funkcja - wzmocnienie sygnału z mikrofonu kasety)
    3- mikrofon (funkcja wyjście wzmacniacza do głośnika kasety
    4- masa układu domofonu
    5- sterowanie przekaźnikiem do otwierania elektrozaczepu lub jeden ze styków obwodu otwierania
    6- drugi styk otwierania elektrozaczepu( 6 przewodów )

Proponuję abyś zrobił zdjęcie podłączonego "starego" unifonu u sąsiada i wówczas łatwo będzie zidentyfikować poszczególne funkcje, kolorami w przewodzie.

Pomocny do podłączenia będzie zapis w instrukcji do unifonów analogowych.
    podaję link:

http://www.laskomex.com.pl/dokumentacja/analogowe/unifony.pdf

Jest w nim również opis zacisków unifonu Fermax.

;) powodzenia i pozdrawiam

:idea:
  • Pomocny dla użytkowników
    Tu masz schemat podłączenia Fermaxa:

Wniosek z tego, że dwa pozostałe kabelki podłączyć masz pod 1 i 5, ale przecinając wcześniej zworę Z1.
  • Poziom 8  
    usunąc zworkę tylko gdzie ona się znajduje ??
    To kawałek "gołego" przewodu na płytce, który łączy ze sobą dwie ścieżki. Przecinamy z góry, bez odkręcania płytki. Masz tu zdjęcie Fermaxa, z którym miałem do czynienia. Tu widać w górnej części ten drucik - zworkę.
    W razie konieczności, zawsze można ponownie zlutować przeciętą zworkę.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 8  
    no fajnie przeciołem tą zworkę a i tak elektrozaczep nie działa
  • Poziom 13  
    Witaj :D

A płacisz za konserwacje domofonu?

("zostały mi 2 kabelki brązowy i zółty i nie wiem gdzie je podłączyć.")

Jest taki zwyczaj wśród instalatorów:

- nie płaci to niech sam zejdzie na dół i otwiera drzwi przy użyciu klamki, a nie przycisku !! (podróże kształcą :D)

Wyjdź na klatkę schodową i zobacz czy twój przewód jest podłączony do tzw. pionu. Wszystkie 6 przewodów. Może nie wszystkie są podłączone?!

Sprawdź! :D pozdrawiam

:idea:
    Jest jeszcze inne opcja, a mianowicie, że te dwa kabelki nie mają być wcale przyłączone i są rezerwą. W takim przypadku (instalacja 4 żyłowa) otwieranie zamka następuje przez zwarcie żyły mikrofonowej do masy. Wtedy musiałbyś zastosować dwa mostki, ten przecięty i dodatkowy z krótkiego kabelka między 1 i 2. Jak nie chcesz zlutować tego przeciętego, to możesz połączyć kawałkiem kabelka zacisk 3 z 5.
    To wszystko o czym teraz piszę dotyczy instalacji 4 żyłowej .Najlepiej zajrzyj u jakiegoś sąsiada jak on ma. Wtedy można konkretnie coś zaradzić.
  • Poziom 8  
    w starej wekcie było podłączone tak od dolu
    1niebieski
    2szary
    3biały
    4zielony
    5żółty
    6 brazowy
    i dodatkowo
    2i5 były połączone ze sobą

więc jak to ma byc aby wszystko działało?/??
  • Poziom 8  
    dobra spróbuje jutro juz dzisiaj nie ma siły na ten domofon
    dzieki za podpowiedzi
    dam znać jak podłączę
  • Poziom 8  
    podłączyłem ale to nic nie dało dalej nie działa otwieranie
    1- brązowy
    2-zielony
    3-szary
    4-niebieski
    5-żołty
    6- biały

zworka z1 usunieta , dodatkowym kablem połaczyłem 1i3 próbowałem tez 1i5 połączyć kablem dodatkowym zamiast 1i3
    również zamieniałem kable 1z 5 odwrotnie i nic to nie daje
    jujż mnie cos trafia
    pomozcie
    wisco1 napisał:
    połaczyłem 1i3 próbowałem tez 1i5 połączyć kablem dodatkowym zamiast 1i3
    również zamieniałem kable 1z 5 odwrotnie i nic to nie daje

Te próby nie miały sensu.
    Skoro wszystko inne działa prawidłowo, to może masz przerwę na jednej z dwóch żył do otwierania.

W starej Wekcie miałeś mostek między 2 i 5, czyli między masą i jednym z przycisków otwierania. Dlaczego nie zrobiłeś takiej próby w Fermax-ie?
  • Poziom 8  
    chyba robiłem
    motek 1i3
    lub 3i 5
    juz sam nie wiem
  • Poziom 2  
    Proszę napiszcie mi jak podłączyć słuchawkę FERMAX 3584 bo już nie mam pomysłów,a najgorsze jest to że nie wiem który kabel jest od czego.Może ktoś mógłby mi napisać pod jakie numery podłączyć te kable.Dodam że biały nie reaguje w ogóle na nic.jak podłączyć unifon Fermax 35847 Z góry dziękuję.
  • Poziom 13  
    :D Witaj

Odpowiedź dla Sobol331 !

Proponuję abyś zrobił zdjęcie podłączonego "starego" unifonu u sąsiada i wówczas łatwo będzie zidentyfikować poszczególne funkcje, kolorami w przewodzie.

Wejdź i poproś, a pewnie pozwoli. Wystaw to zdjęcie z podłączaniem przewodów.
    Kolory w tych instalacjach, dobierane są przypadkowo. Instalator podłączający unifony sam określa funkcje (powyżej opisałem standard - zobacz) jakimi kolorami łączyć instalację.

:D powodzenia
    sobol331 napisał:
    Może ktoś mógłby mi napisać pod jakie numery podłączyć te kable.

Musisz sam do tego dojść. To zaledwie 2-3 minuty prób i wszystko powinno działać. Schemat jest na kartoniku i tu nieco wyżej podany przeze mnie.

W tym unifonie 3 to masa a 6 słuchawka. Podnieś zatem mikrotelefon i przyłóż do ucha. Następnie przyłączaj na chwilę kabelki do tych zacisków (w jednej chwili tylko dwa). Nie zwieraj żadnych ze sobą. Rób to do momentu, gdy usłyszysz odgłosy z dworu. Czasem będzie zupełna cisza, czasem głośny stuk, ale ty szukaj tych odgłosów z mikrofonu. Jak ustalisz już które to dwie żyły, to zapisz na kartce. W tym momencie masz ustaloną masę i żyłę słuchawkową, ale jeszcze mogą być zamienione miejscami. Niestety na tym etapie nie ma między nim różnicy. Dopiero próba podłączenia mikrofonu unifonu (zacisk 2) wykaże, czy mają być zamienione miejscami czy nie. Po prostu masz słyszeć własny przedmuch.
    Zrób to i powiedz jak wyszło. Reszta to już pestka.
  • Poziom 27  
    sobol331 napisał:
    Dodam że biały nie reaguje w ogóle na nic.

To z dużym prawdopodobieństwem zacisk 4.
  • Poziom 2  
    Witam!
    Niestety nie mogę namierzyć odgłosów sprzed bloku, jest albo cisza albo stuki.I tak: zacisk3 zielony+6 czarny lub brązowy-głośne stuki,6 niebieski lub biały-cisza,zacisk3 niebieski+6czarny lub brązowy-głośne stuki,6 zielony lub biały-cisza,zacisk3 czarny+6zielony lub niebieski-ciche stuki,6 brązowy lub biały cisza,zacisk3 brązowy+6zielony lub niebieski-ciche stuki,6czarny lub biały-cisza,zacisk3 biały nie reaguje z żadnym.Wcześniej miałem założoną słuchawkę z dwoma zaciskami + i -,zielony przewód był skręcony z niebieskim a czarny z brązowym,biały był lużno.Zielony z niebieskim podłączony był do - a czarny z brązowym do +.Sąsiad ma ten stary co ja wcześniej.
    sobol331 napisał:
    Wcześniej miałem założoną słuchawkę z dwoma zaciskami + i -

Dlaczego zatem zakupiłeś unifon analogowy na 6 zacisków???