Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd przy programowaniu ATmegi32 - Eclipse

Bartek.k.k 14 Wrz 2011 20:09 1631 12
  • #1 14 Wrz 2011 20:09
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Witajcie, mam pewien problem. Dorobiłem sobie do zestawu uruchomieniowego podstawkę DIP40, abym mógł używać również m.in ATmegi32. Dzisiaj wszystko dokończyłem, uruchomiłem lecz niestety nie chcę to współpracować. Sprawa wygląda tak, że mkavrcalcuator prawidłowo odnajduje i rozpoznaje ATmege, lecz przy próbie wysłania programu z Eclipse wyświetla się okienko z błędem, który informuje jakby programator nie miał połączenia z mikrokontrolerem. Siedzę od 2h nad tym i nie wiem co jest grane. Proszę o pomoc, pozdrawiam Bartosz!

PS Dla jasności informuję, że ATmege8 normalnie mogę zaprogramować.

Błąd przy programowaniu ATmegi32 - Eclipse Błąd przy programowaniu ATmegi32 - Eclipse

0 12
  • #2 14 Wrz 2011 20:26
    GienekS
    Poziom 32  

A co to za komunikat o wersji DEMO ? Może to stanowi problem ?

0
  • #3 14 Wrz 2011 20:27
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

GienekS napisał:

To komunikat z programu mkavrcalculator, a nie eclipse więc to nie jest problemem.

0
  • #4 14 Wrz 2011 21:16
    McMonster
    Poziom 32  

Próbowałeś z założoną/ściągniętą zworką Slow SCK w USBasp?

0
  • #5 14 Wrz 2011 21:17
    mirekk36
    Poziom 42  

Bartek.k.k napisał:
    GienekS napisał:

To komunikat z programu mkavrcalculator, a nie eclipse więc to nie jest problemem.

Masz książkę, a w książce na DVD lekcje video, a na lekcjach video masz dokładną instrukcję na żywo jak podłączyć sobie prawidłowo programator USBASP do Eclipse. Więc jeśli już to nie pomaga - to pokaż ustawienia programatora jakie masz w Eclipse - wtedy będzie można coś podpowiedzieć

0
  • #6 14 Wrz 2011 21:24
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Programator współpracuje z Eclipse, bo jeżeli podłączę usbasp do gniazda programowania od ATmegi8 to wszystko jest ok, jak podłącze do ATmegi32 to eclipse się buntuje. Poniżej screen z ustawień usbasp.

0
  • #7 14 Wrz 2011 21:49
    mirekk36
    Poziom 42  

No dobra, teraz jaśniej - a jaki masz ustawiony procesor w ustawieniach projektu ?? Na pewno ATmega32 ??? czy jakiś inny ?

Dodano po 1 [minuty]:

Nie - no ale zaraz, z komunikatu który pokazałeś w pierwszym poście to wynika tylko jedno, że masz niepodłączony procek do programatora.

Dodano po 1 [minuty]:

Rzeczywiście dobre było pytanie wcześniej czy nie jest ten procek ustawiony fabrycznie na taktowanie 1MHz ?? bo jeśli tak? - to lepiej załóż sobie zworkę SLOW_SCK w programatorze jeśli lubisz żeby wszystko się ślimaczyło przy wgrywaniu do procka. A jeśli nie chcesz żeby się ślimaczyło to przestaw na 8MHz ;)

No chyba że masz już tak ustawione fuski???

0
  • #8 14 Wrz 2011 21:50
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 14 Wrz 2011 21:51
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Przykładowy program z płytki do obsługi LCD, skompilowany pod ATmege32, w ogóle nie chcę się wysłać. W projekcie ustawiona ATmega32 z 1MHz. Przy próbie automatycznego ustawienia procesora w ustawieniach projektu wyświetla się:

Podmieniałem libusb0.dll i dalej nic.

Zaraz podeśle zdjęcia modyfikacji zestawu EVBavr 04.

0
  • Pomocny post
    #10 14 Wrz 2011 22:06
    mirekk36
    Poziom 42  

Ale ty kombinujesz ;)

Jakiego automatycznego ustawienia ??? przecież się ręcznie wybiera procesor w "Project-->Properties-->AVR-->Target hardware"

Po drugie dlaczego ani poprzednikowi ani mi nie odpisałeś na proste pytanie - czy przestawiałeś fusebity w procku z fabrycznych ????

eeeh no ciężko coś - trzeba informacje prawie na siłę wyciągać ;)

Toż problem może być jeden i podstawowy - właśnie związany że nie masz zworki SLOW_SCK (ale jak nie odpiszesz na to - to ja się poddaję)

------------------------

Podobnie nie kombinuj z żadnymi libusb - bo tym tylko jeszcze gorzej sobie namieszałeś co pokazuje zresztą słusznie ten ostatni komunikat. Proponuję czytać pytania dokładnie i odpowiadać dokładnie to szybko uda się pomóc.

A sam AVRDUDE zainstaluj sobie z zakładki "USTAWIENIA" w programie MkAvrCalculator - masz tam klawisz "Instaluj" w ramce "avrdude"

0
  • #11 14 Wrz 2011 22:54
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Powoli, bo sam się zagubiłem. Dorobiłem sobie podstawkę DIP40 pod ATmege32 do zestawu EVBavr 04. Korzystałem z tego schematu przy lutowaniu(bez dławika):

W rzeczywistości wygląda to tak(proszę wybaczyć za brak ostrości, ale nie mam baterii w aparacie):

Błąd przy programowaniu ATmegi32 - Eclipse Błąd przy programowaniu ATmegi32 - Eclipse

Może wygląda to tragicznie, ale nie ma żadnych zimnych lutów, przypadkowym mostków itp, wszystko sprawdzane miernikiem i się zgadza.

A teraz odpowiedzi:

mirekk36 napisał:
    Jakiego automatycznego ustawienia ??? przecież się ręcznie wybiera procesor w "Project-->Properties-->AVR-->Target hardware"

Chodzi mi tą funkcję, która automatycznie wybiera nam procesor.

mirekk36 napisał:
    Po drugie dlaczego ani poprzednikowi ani mi nie odpisałeś na proste pytanie - czy przestawiałeś fusebity w procku z fabrycznych ????

Nie, ponieważ nie mam takiej możliwości.

mirekk36 napisał:
    eeeh no ciężko coś - trzeba informacje prawie na siłę wyciągać :wink:

Za dużo dopisywanych pytań, których nie widzę po otworzeniu powiadomienia.

mirekk36 napisał:
    Toż problem może być jeden i podstawowy - właśnie związany że nie masz zworki SLOW_SCK (ale jak nie odpiszesz na to - to ja się poddaję)

Z zworką SLOW_SCK również eclipse się buntuje.

mirekk36 napisał:
    Podobnie nie kombinuj z żadnymi libusb - bo tym tylko jeszcze gorzej sobie namieszałeś co pokazuje zresztą słusznie ten ostatni komunikat. Proponuję czytać pytania dokładnie i odpowiadać dokładnie to szybko uda się pomóc.

Przy próbie odczytania flasha programem khazama 1.7.0 właśnie wyświetlał się błąd związany z tym plikiem, więc go zmieniłem, lecz okazało się, że ta wersja programu nie działa u mnie.

mirekk36 napisał:
    A sam AVRDUDE zainstaluj sobie z zakładki "USTAWIENIA" w programie MkAvrCalculator - masz tam klawisz "Instaluj" w ramce "avrdude"

Avr Dude właśnie tak instalowałem.

A teraz od siebie się spytam, dlaczego mkavrcalcuator współpracuje, a eclipse nie? Pozdrawiam Bartosz!

Dodano po 31 [minuty]:

Bartek.k.k napisał:
    mirekk36 napisał:

Z zworką SLOW_SCK również eclipse się buntuje.

Przelutowałem całą płytkę, a okazało się, że nie przełączyłem do końca dipswitcha i zworka się nie przestawiła. Jak mi wstyd i głupio, ale problemem okazała się właśnie ona. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Bartosz!

0
  • #12 15 Wrz 2011 02:57
    mirekk36
    Poziom 42  

No to fajnie, że się udało - ale właśnie przy okazji masz odpowiedź dlaczego MkAvrCalculator pracował pomimo braku tej zworki a Eclipse nie ? ;) podobnie jest z innymi programami jak np Khazma - one też nie zadziałają jeśli nie przestawisz zworki - a MkAvrCaluclator TAK - ponieważ on ma programową symulację zworki SLOW_SCK :)

Oczywiście dałoby radę to zrobić też i w Eclipse - bo tak na prawdę to zależy od właśnie wersji avrdude - a masz właściwą z mkavrcalculatora oraz od pewnej drobnej opcji -B XXX, która służy do zmiany zegara na wolniejszy podczas programowania (bez włączania zworki)

-------------------

Na zakończenie już tak na luzie zapytam tylko z ciekawości dlaczego piszesz, że nie masz możliwości zmiany fusebitów z 1MHz np na 8MHz ??? Przecież wystarczy włączyć MkAvrCalculator, odczytać procka, wejść w zakładkę "FUSY UPROSZCZONE" i kliknąć TYLKO jednego ptaszka - na 8MHz a następnie zaprogramować procka w zakładce Programator.

i można to zrobić w tym programie bez obaw o przypadkowe złe ustawienie i zablokowanie procka dzięki zakładce "fusy uproszczone"

0
  • #13 15 Wrz 2011 08:08
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

mirekk36 napisał:
    No to fajnie, że się udało - ale właśnie przy okazji masz odpowiedź dlaczego MkAvrCalculator pracował pomimo braku tej zworki a Eclipse nie ? ;) podobnie jest z innymi programami jak np Khazma - one też nie zadziałają jeśli nie przestawisz zworki - a MkAvrCaluclator TAK - ponieważ on ma programową symulację zworki SLOW_SCK :)

Oczywiście dałoby radę to zrobić też i w Eclipse - bo tak na prawdę to zależy od właśnie wersji avrdude - a masz właściwą z mkavrcalculatora oraz od pewnej drobnej opcji -B XXX, która służy do zmiany zegara na wolniejszy podczas programowania (bez włączania zworki)

-------------------

Na zakończenie już tak na luzie zapytam tylko z ciekawości dlaczego piszesz, że nie masz możliwości zmiany fusebitów z 1MHz np na 8MHz ??? Przecież wystarczy włączyć MkAvrCalculator, odczytać procka, wejść w zakładkę "FUSY UPROSZCZONE" i kliknąć TYLKO jednego ptaszka - na 8MHz a następnie zaprogramować procka w zakładce Programator.

i można to zrobić w tym programie bez obaw o przypadkowe złe ustawienie i zablokowanie procka dzięki zakładce "fusy uproszczone"

Zmienić się nie da, ponieważ posiadam wersję DEMO, ale da się to obejść o czym Panu pisałem na skypie, więc wersją demo można obsłużyć wszystkie dostępne tam procesory. Fusy zmienione na 8MHz, zworka ściągnięta. Wszystko działa, pozdrawiam Bartosz!

0