Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka BEKO nie chłodzi. Uciekł gaz. Napełnić samodzielnie?

23 Wrz 2011 10:17 17118 2
  • Poziom 14  
    Hej. Mam lodówkę BEKO od czterech lat, w tym czasie dwa razy wymieniono agregat. Przy ostatniej wymianie gwarancyjnej napełniono agregat gazem R600A i zamontowano taki zaworek jak rowerowy. Po kilku miesiącach działania (w tym czasie skończyła się gwarancja) lodówka przestała chłodzić. Agregat chodzi w tej kratce z tyłu coś bulgocze, podejrzewam, że uciekł gaz. Sam zaworek wygląda na bardzo solidny. Nie słyszę też, żeby gdzieś przy agregacie podczas sprężania coś uciekało.
    Z ciekawości sprawdziłem, naciskając zaworek, podczas postoju agregatu nic nie ucieka natomiast podczas pracy panuje tam niewielkie ciśnienie.
    Pytanie do Was:
    -R600A kosztuje około 30 zł Czy jest sens napełniać ponownie samemu?
    -Jakie jest prawdopodobieństwo rozszczelnienia wewnętrznego?
    -czy takie coś często się zdarza?
    -czy brak ciśnienia w obwodzie napełniania sprężarki to rzecz normalna? czy tam może jest jeszcze wewnątrz jakiś zawór? wtedy gaz mógłby być w obwodzie chłodzenia a brak ciśnienia byłby spowodowany działaniem zaworka.
    - czy są jakieś inne metody diagnostyki?

z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 36  
    Mi się wydaje że bez uszczelnienia lodówki ponowne napełnienie nie ma sensu gaz i tak ucieknie trzeba by najpierw poszukać gdzie ucieka gaz usunąć wyciek i potem znowu napełnić.
  • Poziom 9  
    Miałem podobny problem z lodówką pod koniec okresu gwarancyjnego skończył się kompresor. Wymieniono na nowy. Udzielono 12 miesięcy gwarancji na agregat i po tym właśnie terminie lodówka zaczęła dziwnie pracować. Początkowo temperatury były jeszcze w miarę do zaakceptowania. Później zaczęła się cała szronić. Szukałem przyczyn w sterowaniu NO FROST itp...
    Termistory i płytka sterująca. Na koniec po zdemontowaniu panela maskującego znalazłem wyciek z instalacji.

W rozmowie telefonicznej z serwisem dowiedziałem się że w lodówkach z czynnikiem R600a maxymalny ubytek gazu na rok to 5% i nie wiem czy to prawda. Po mojemu to w szczelnej instalacji nie ma prawa nic ubywać. Raczej jak ubywa to coś jest nie tak.

Co do napełniania samemu jest kilka ważnych spraw NP.: R600a to czynnik palny i wybuchowy ~!!!
    Żadne płomienie ,lutowanie wycieków na instalacji z płynem nie są dozwolone.
    Odessanie pozostałego płynu, później naprawa instalacji, wytwożenie podciśnienia w instalacji, napełnienie instalacji dokładnie wymagana ilością czynnika +- 2g
    I dopiero wtedy jest sukces.
    Tak że sam gas to 30zł ale
    Manometr, pompa, zaworek, itp to już zaczynają się robić znaczne koszta...

Sam podjęłem wyzwanie naprawy mojej lodówki i tylko z powodu chęci nauczenia się tego na przyszłość. Podpatrzyłem serwisanta z Samsunga przy pracy i wykonanie tych czynności nie przyspożyło mi trudności. Jednak koszt narzędzi jest znaczny.