logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Przekaźnik halogeny - proszę o sprawdzenie schematu

ComMod 24 Wrz 2011 16:01 3709 13
REKLAMA
  • #1 9959313
    ComMod
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Witam,

    Przekaźnik 30A/12V podłączony przez bezpiecznik 25A do halogenu 100W w sposób przedstawiony na schemacie (docelowo 2 halogeny, stąd taki bezpiecznik).

    Przekaźnik halogeny - proszę o sprawdzenie schematu

    Niestety pomiędzy "+" a "-" halogenu nie ma napięcia (pojawia się 0.02V).
    Napięcie mierzone w stosunku do masy jest jeszcze przy nodze 37a, następnie już na 30 przy samym przekaźniku jest 0.02. Zarówno noga 37 jak i 37a sprawdzana przy zwartym przełączniku, efekty identyczne (na jednej zawsze było 0V tak jak być powinno, druga 0,02V).

    Możliwe, że to przekaźnik (teraz nie mam innego pod ręką) czy na schemacie coś jest nie tak ?
  • REKLAMA
  • #2 9959361
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #3 9959473
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    A nie lepiej tak:
    Przekaźnik halogeny - proszę o sprawdzenie schematu
    Oczywiście uwzględniając uwagi Motronica.
  • #4 9959512
    ComMod
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Schemat (szkic właściwie ;)) faktycznie rysowany dosłownie na kolanie.
    Oczywiście ma zwierać jak cewka jest zasilana, drobne niedopatrzenie.
    Czy oprócz ogólnie przyjętych dobrych praktyk ma jakieś znaczenie czy podepnę zasilanie do 30, a nie odwrotnie - do 87 ?

    Poprawiona wersja

    Przekaźnik halogeny - proszę o sprawdzenie schematu
  • REKLAMA
  • #5 9959522
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    Wyłącznik i przekaźnik nadal nie zabezpieczone.
  • #6 9959537
    ComMod
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Poprawione
    Przekaźnik halogeny - proszę o sprawdzenie schematu

    Pytanie pozostaje aktualne
    Cytat:
    Czy oprócz ogólnie przyjętych dobrych praktyk ma jakieś znaczenie czy podepnę zasilanie do 30, a nie odwrotnie - do 87 ?
  • #7 9959594
    Zico63
    Poziom 37  
    Posty: 2640
    Pomógł: 364
    Ocena: 1034
    Technicznie - żadnego. To jedynie ułatwienie w zorientowaniu się w sytuacji dla "obcego" elektryka, szczególnie gdy Kolega da tam przewody o jednakowej barwie izolacji.
  • #8 9959601
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 42  
    Posty: 7018
    Pomógł: 623
    Ocena: 2111
    Brak diody zabezpieczającej przed przepieciami równolegle do cewki przekaźnika...
    Picasso nie był abstrakcjonistą...
  • #9 9959625
    Zico63
    Poziom 37  
    Posty: 2640
    Pomógł: 364
    Ocena: 1034
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Brak diody zabezpieczającej przed przepieciami równolegle do cewki przekaźnika...

    Warto o tym wspomnieć, jednak niektóre przekaźniki mają ją wbudowaną.
    To już takie "dopieszczenie", doprowadzenie do podręcznikowego wzorca, tego schematu.
    Gdy auto jest starsze, nie posiada elektroniki - nie jest ona (ta dioda) nawet tak bardzo potrzebna...

    andrzej lukaszewicz napisał:
    Picasso nie był abstrakcjonistą...

    Ale kubizm, godny Picassa - pierwsza klasa!
  • #10 9959646
    ComMod
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Skoro wg. schematu to ma prawo działać, to nie pozostaje nic innego jak próba z innym przekaźnikiem...

    Dzięki za odpowiedzi.
  • REKLAMA
  • #11 9959691
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    Jeszcze jeden szczegół - halogeny zapalają się tylko z pozycyjnymi, więc napięcie na wyłącznik powinno iść z nich.
  • #12 9959795
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 9960075
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11000
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    Motronic napisał:
    najprościej 85 zwierasz z 30 i dajesz na zasilanie
    Przy takim połączeniu nie da się uzależnić halogenów od pozycyjnych.
  • #14 9960157
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z brakiem napięcia między "+" a "-" halogenu w układzie z przekaźnikiem 30A/12V, podłączonym przez bezpiecznik 25A do halogenu 100W. W odpowiedziach zasugerowano poprawki w schemacie, w tym prawidłowe podłączenie styków przekaźnika oraz dodanie diody zabezpieczającej. Użytkownik został również poinformowany, że halogeny powinny być zasilane z pozycyjnych świateł. Wskazano na możliwość przetestowania układu z innym przekaźnikiem, aby wykluczyć uszkodzenie obecnego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA