Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektolux EW 1067f-zapamiętanie kodu

zenia2007 04 Paź 2011 22:16 1644 9
  • #1 04 Paź 2011 22:16
    zenia2007
    Poziom 9  

Witam
    Mam następujący problem:pralka elektolux ew 1067f.
    Po kolejnym "czyszczeniu"* modułu ster. pralki coś zaiskrzyło, spalony był R79 10k, wymieniłem teraz widać wyłącznie E90, po wejściu w tryb serwisowy próbowałem wpisać kod z obudowy modułu, wszytko się daje zrobić, ale po ponownym restarcie znow E90, po wejściu w tr. serw. z powrotem jest tam 16 zer. Wszystko robiłem wg opisów znalezionych na tym forum, zapamiętanie tego kodu może nie do końca jasno było wyjaśnione. Teraz nie wiem czy źle zapamiętuję ten kod czy moduł nie chce go zapamiętać.
    Pomoże ktoś?
    pozdrawiam
    * czyszczene :) od kilku lat kilka razy do roku pralka zaczynała się podczas prania zawieszać, pomagało wyjęcie modułu i oczyszczenie go z pyłu węglowego (albo też trochę samo wyjmowanie, choć na pewnie nie tylko) Ostatnimi czasy coraz częściej trzeba było to robić. Pralka ma ok 10 lat, niecały rok temu wymieniłem zużyte szczotki od silnika, poza tym chyba tylko coś kiedyś na gwarancji, tak zero innych awarii.

0 9
  • #2 07 Paź 2011 21:02
    zenia2007
    Poziom 9  

pokazuje tylko E90, ostatni jest E91. I chyba w tym problem, sądzę tak, ponieważ po wejściu w tryb serwisowy zapamiętany kod urządzenia to same zera. Mam na obudowie te 16 cyf -znakow heksadecymalnych, doczytałem sie jak to wpisać, wchodzi, do restartu pamięta, ale potem nie.:( Kwestia zapamiętania, gdzieś widziałem ze na 5 sek kombinacja dwu klawiszy, ale nie chce zadziałac u mnie, moze w tym modelu trzeba jakoś inaczej a moze sprzet walnięty (moze to być sprawka TOP209, ta niezapamiętanie???)
    No ja nic więcej nie wiem, stąd moja gorąca prośba o pomoc. W pralce, poza sterownikiem wszystko elegancko wygląda, może jeszcze by się dało pralkę uratować, bo wymiana modułu za kilka stów to już nie warto przecież.
    PLS :)

0
  • Pomocny post
    #3 07 Paź 2011 21:03
    skryn
    Admin grupy AGD

zenia2007 napisał:
    zapamiętanie tego kodu może nie do końca jasno było wyjaśnione

Wyjaśnione dobitnie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic563228.html
    Jeżeli w trybie serwisowym po ponownym wpisaniu kodu z obudowy oraz zatwierdzeniu odpowiednimi klawiszami w dalszym ciągu pokazuje błąd komunikacji (seria E90), to niestety, ale moduł jest do wymiany.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Paź 2011 00:42
    peter falk
    Specjalista AGD

R79 powiadasz - czyli tradycyjnie - strzał od zamka drzwiczek. R80 sprawdzony? Jeśli dobry, to upalony port procesora - czyli procesor i zamek do wymiany i pralka "żyje" .

0
  • #5 09 Paź 2011 18:12
    zenia2007
    Poziom 9  

Ja dzisiaj miałem ciut wiecej czasu i przyjrzałem się trochę, trochę w necie poszukałem. Stąd dwie sprawy

1 Jak się mylę to niech ktoś sprostuje ew. potwierdzi. W modelu ew 1067f spalenie R79 może zajść jedynie w przypadku błędnego połączenia tzn czarny pojedynczy przewod od zamka włożymy zamiast w J7 w J8. Prześledziłem ścieżki i r79 od strony przeciwnej do R80 wydaje się być połączony WYŁĄCZNIE z J8, a to pozostaje wolne w tym modelu. R79 niekonieczny, czy tak?

2 Przyjrzałem się naklejce na obudowie modułu, z której wpisaywałem kod konfiguracji sprz. No i pod tym kodem, mniejszymi literkami są wymienione modele EWM2101-2201-.....2701. Tylko to. Czy któryś z tych modeli odpowiada ew1067f, czy może np przy naprawie gwarancyjnej serwisant podmienił moduł wraz z obudową, wpisał odpowiedni kod z wyjętego modułu, zadziałało, zabrał ten oryginalny, a ja teraz zostałerm bez kodu?

prosze o pomoc, czas leci a ja nie wiem co dalej

0
  • Pomocny post
    #6 09 Paź 2011 22:01
    peter falk
    Specjalista AGD

468C101A9731A7C1 kod programu do EW 1067F z "pstrykającym" zamkiem.

zenia2007 napisał:
    Prześledziłem ścieżki i r79 od strony przeciwnej do R80 wydaje się być połączony WYŁĄCZNIE z J8, a to pozostaje wolne w tym modelu. R79 niekonieczny, czy tak?

konieczny - jest to badanie zamka w suszarkach i pralkosuszarkach

zenia2007 napisał:
    Jak się mylę to niech ktoś sprostuje ew. potwierdzi. W modelu ew 1067f spalenie R79 może zajść jedynie w przypadku błędnego połączenia tzn. czarny pojedynczy przewód od zamka włożymy zamiast w J7 w J8.

Zgadza się, choć to wydaje się niemożliwe ( kodowana wtyczka) - sam się parę razy "wysypałem" :( w tym punkcie

0
  • #7 09 Paź 2011 23:05
    zenia2007
    Poziom 9  

peter falk napisał:
    468C101A9731A7C1 kod programu do EW 1067F z "pstrykającym" zamkiem.

Dziękuję, to jest ten kod ktory mam na module, nie bede juz kombinował, w kierunku, ze mam nie ten co trzeba

peter falk napisał:

konieczny - jest to badanie zamka w suszarkach i pralkosuszarkach

Ale to jest przecież pralka, wg mnie w pralkach spalenie R79 zajść moze wyłacznie przez wsadzanie tej kodowanej wtyczki w dziurkę ciut nizej, z tego co zaglądałem na forum to chyba nie pierwszy spaliłem R79 a pewnie i cały moduł.

0
  • Pomocny post
    #8 09 Paź 2011 23:46
    peter falk
    Specjalista AGD

Do wymiany C2 i IC2 ( dlatego nie ma komunikacji z panelem sterowania) i pralka powina działać.

0
  • #9 10 Paź 2011 19:53
    zenia2007
    Poziom 9  

peter falk napisał:
    Do wymiany C2 i IC2 ( dlatego nie ma komunikacji z panelem sterowania) i pralka powina działać.

Bardzo dziękuję za konkretną i trafioną radę. Elementy wymienione, pralka zagadała, ale tylko zagadała :(
    Więc tak: pojawiła się komunikacja z panelem, kod sprzętu, jak się okazało był wpisany (sprawdziłem w trybie serwisowym) wszystko z wierzchu wygląda OK, ale jak startuję dowolny program to zaczyna, sekundę czy dwie i zaraz zaczyna migać dioda na przyciskiem START/PAUSA. Kod ostatniego błęuy (odczytany trybie serwisowym, bo normalnie nic nie pokazuje) Poczytałem szybko na forum, zdjąłem kabelki prowadzące do czujnika, miernikiem pomierzyłem czy nie ma np zwarcia bo i coż mogę więcej, złożyłem włączyłem i OOOO pralka zadziałała. Zupuściłem cykl płukań, cały przeszedł, coś wrzuciłem do bębna nastawiłem normalne prasnie, START a tu znów po sekundzie zwis. Pmyślawszy, ze może wcześnie pomogło poruszenie styków, zdjąłeem z obu ston, przeczyściłem założyłem i nic... Więc zdjałem i pomierzyłem (starałem się powtórzyć to co doprawadziło do celu). No i słusznie. :) cykl prania ruszył i trwa. Pewnie po praniu cała procedura się powtórzy. Dziwne ale prawdziwe.
    Jakieś sugestie może?
    Tylko, jeśli mogę prosić, niekoniecznie typu:
    skryn napisał:
    Wyjaśnione dobitnie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic563228.html
    Jeżeli w trybie serwisowym po ponownym wpisaniu kodu z obudowy oraz zatwierdzeniu odpowiednimi klawiszami w dalszym ciągu pokazuje błąd komunikacji (seria E90), to niestety, ale moduł jest do wymiany.

Jak już to "wyrzuć pralkę" bo modułu zmieniać mi już nie warto po prostu.
    Napiszę jak się to dalej zachowuje, a porada podobnego typu, którą dostałem od peter falk moze mi wiele pomóc, jeszcze raz dziękuję.
    A moze juz się prala rozchodzi ?

0
  • #10 10 Lut 2012 22:04
    zenia2007
    Poziom 9  

Temat chyba już do zamknięcia.
    Obecnie zero problemów cały czas ok. 4 prania na tydzień.
    Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Peter-falka.
    Pozdrawiam
    SK

0