Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik elektryczny Ikea LAGAN OV3

09 Paź 2011 02:30 10797 22
 • Poziom 9  
  Witam, już wyjaśniam:

  Kupiłem piekarnik elektryczny do zabudowy Lagan w ikei. Dokupiłem oczywiście też odpowiednią szafkę do niego. Piekarnik ten posiada jedynie wystający przewód bez wtyczki, w dodatku bardzo krótki (50cm). Przewód składa się z trzech kabelków: niebieski, brązowy oraz żółto-zielony. Łączna moc znamionowa tego piekarnika to 1850 W.
  Jestem totalnym laikiem w kwestii elektryczności z tąd też moje pytania:

  Czy mogę podłączyć kabel do wtyczki (jeśli tak to w jaki sposób) a następnie podłączyć przedłużaczem do najbliższego gniazdka (z uziemieniem)?

  Zależy mi na "prostym" podłączeniu ponieważ wynajmuję to mieszkanie i tak na prawdę nie wiem jak długo tu będę mieszkał więc nie chcę inwestować w podłączanie piekarnika do instalacji "na sztywno".

  Czy robiąc w ten sposób tracę gwarancję?
  Panowie/Panie co robić w tej sytuacji?

  Pewnie niektórych porażę naiwnością zadanych pytań ale gdzie szukać porady jak nie właśnie tutaj?
  Z góry dziękuję za podpowiedzi.
  Pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator
  To wszystko powinno znajdować się w warunkach gwarancji i instrukcji obsługi. Proszę je przeczytać.
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Witam.

  Dopiszę za kolegą retrofood, że producent nie wyposażając przewodu zasilajacego we wtyczkę informuje, że obciążenie tego urzadzenia jest spore, przekraczające wartości obciążalności długotrwałej wtyczka-gniazdo ścienne.
  Należy (patrz: instrukcja) podłączyć przewód pod odpowiednie zaciski np. w puszce podtynkowej, do instalacji przygotowanej do tego odbiornika.
 • Poziom 22  
  "Łączna moc znamionowa tego piekarnika to 1850 W. "

  "nie wyposażając przewodu zasilajacego we wtyczkę informuje, że obciążenie tego urzadzenia jest spore, przekraczające wartości obciążalności długotrwałej wtyczka-gniazdo ścienne."

  Kolego ele_pp może się mylę ale raczej obciążalność połączenia wtyczka - gniazdo ścienne jest dużo większa niż moc znamionowa tego piekarnika.
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Faktycznie, nie doczytałem, lub jeszcze zaspany byłem, albo zestresowany wyborami.
  W takim razie jest inna przyczyna "oszczędności" producenta, np. Made in Ch.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Skoro producent nie dał wtyczki, to widocznie uznał, że ważne jest aby zacisk N urządzenia był połączony z zaciskiem N instalacji. Instalując wtyczkę mogłoby być z tym różnie.
  Choć oczywiście powodem braku wtyczki mogły być również względy oszczędnościowe.

  Kolego LocustReign przygotowanie przyłącza podtynkowego pod tą kuchenkę, jak radzi kol ele_pp, nie powinno być specjalnie skomplikowane ani drogie. Można to zrobić obok gniazda, jednak, moim zdaniem, powinien to zrobić elektryk, który oceni czy instalacja zasilająca do tego się nadaje.
  Bo choć 1850W oszałamiającą mocą nie jest, to jednak jest to prawie połowa mocy przyłączeniowej typowego mieszkania (4kW).
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Sam nie będę się za to brał i zadzwonię po fachowca. Jestem raczej humanistą i trudno mi pewne rzeczy zrozumieć:

  Czym różni się zatem taki zwykły piekarnik wolnostojący od takiego do zabudowy? Przecież te wolnostojące mają najzwykleszy kabel z wtyczką. A moc ich jest zazwyczaj większa.

  Rozumiem, że powinien być podłączony do gniazda do którego podłączona jest płyta grzewcza. Tak jak pisałem w pierwszym poście wynajmuję to mieszkanie i musiałem dostosować się do zabudowanej już kuchni. W rezultacie piekarnik stoi 3 metry od takiego gniazda (nie ma innej możliwości ustawienia). Czy ta odległość nie będzie problemem?
  Z racji tego że jest to mieszkanie wynajmowane nie chciałbym aby inastalacja związana była z poważnymi "przeróbkami" a cytując kolegę kj1 "przyłącze podtynkowe" brzmi jakby wiązało się to z powazniejszą ingerencją w instalację.

  Co do instalacji w mieszkaniu to posiada ono płytę grzewczą (pisałem wcześniej) więc chyba nie będzie ograniczeń wynikających z niedostosowania instalacji do takiego poboru prądu. Czy się mylę?..

  Dziękuję za wyrozumiałość.

  Poniżej dodałem wyrywek instrukcji dotyczącej instalacji piekarnika:

  Piekarnik elektryczny Ikea LAGAN OV3
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Wezwij elektryka on oceni jak podłączyć ten piekarnik, może okazać się że da się podłączyć go do puszki z płytą (zostawiony był zapas mocy).
 • Poziom 22  
  W instrukcji wyraźne jest nawiązanie do możliwości użycia wtyczki i gniazda sieciowego pod warunkiem zabezpieczenia go wyłącznikiem różnicowo-prądowym i odpowiednim do mocy urządzenia bezpiecznikiem.
 • Poziom 9  
  Wydaje mi się że posiadam owe zabezpieczenie w skrzynce. Poniżej zdjęcie bezpieczników.

  Piekarnik elektryczny Ikea LAGAN OV3
 • Poziom 22  
  Warunki spełnione do zastosowania wtyczki i gniazda sieciowego. Nie możesz jedynie stosować przedłużaczy do zasilania tego piekarnika bo zabrania tego producent.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Był dzisiaj elektryk. Obejrzał skrzynkę z bezpiecznikami i stwierdził że zasilanie piekarnika z "gniazdka" jest możliwe. Podłączył wystający z piekarnika przewód do puszki a nastepnie podłaczył do niej solidny, gruby przewód zakończony wtyczką.
  Odpaliliśmy piekarnik i płytę grzewczą (wszystkie ogniwa na maksymalną wartość) i po chwili wywaliło bezpiecznik. Poszliśmy do skrzynki gdzie okazało się że żadnego bezpiecznika nie wywaliło. Wywaliło natomiast bezpiecznik B20 na klatce schodowej.

  Wynajmuję lokal który powstał w wyniku podziału dużego lokalu na dwa mniejsze, samodzielne mieszkania. Każde mieszkanie ma osobne liczniki i osobną skrzynkę z bezpiecznikami.

  Skoro wywaliło bezpiecznik na korytarzu a nie ten z mojego mieszkania to czy oznacza to że w tym momencie odcięty został także prąd w tym drugim mieszkaniu?
  Mniemam że to tak jakby wspólny bezpiepiecznik (proszę mnie poprawić jeżeli się mylę).

  Czy zatem jeżeli w tym samym momencie ja odpalę piekarnik a sąsiad dajmy na to pralkę lub płytę to sytuacja się powtórzy?

  Wiem, że to drugie mieszkanie ogrzewane jest elektrycznie (ja posadam gazowe ogrzewanie), co w sytuacji gdy sąsiad zacznie grzać a ja piec ciasto?

  Dziękuję kolegom za pomoc.
 • Moderator
  LocustReign napisał:

  Czy zatem jeżeli w tym samym momencie ja odpalę piekarnik a sąsiad dajmy na to pralkę lub płytę to sytuacja się powtórzy?

  Wiem, że to drugie mieszkanie ogrzewane jest elektrycznie (ja posadam gazowe ogrzewanie), co w sytuacji gdy sąsiad zacznie grzać a ja piec ciasto?


  Najprawdopodobniej będzie powtórka sytuacji. Niestety, przy 20A macie wspólnie możliwość pobierania ok. 4,5 kW mocy i to wszystko.
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Zaraz, zaraz - a co z licznikami energii elektrycznej, co z zabezpieczeniami przedlicznikowymi dla Was ?

  Macie wspólny licznik czy jak ?
 • Poziom 9  
  Liczniki mamy osobne. Wywaliło licznik na klatce schodowej więc zgaduję że to jest tak jakby ogólny bezpiecznik lokalu jako całości a w tzw korytarzyku są dwie skrzynki z bezpiecznikami do tych dwóch wydzielonych mieszkań.

  Zgaduję bo nie było sąsiada by stwierdzić że tam też wywaliło. No chyba że na klatce schodowej ten wywalony był do mojego mieszkania a sąsiad ma jeszcze jakieś inne. Zagmatwane to wszystko jest.

  Czy ogrzewanie elektryczne nie jest zasilane z siły?
  Czyli jak sąsiad zacznie grzać a ja piec ciasto to wywali bezpiecznik ponownie?
  Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Dziękuję.
 • Admin Elektroenergetyka
  Miałeś elektryka i nie mogłeś o to wszystko zapytać? On to widział, a my jedynie możemy się domyślać.

  A może licznik jest wspólny na dwa mieszkania (formalnie jest jedno), a Wy macie podliczniki?
 • Specjalista elektryk
  LocustReign napisał:
  Liczniki mamy osobne. Wywaliło licznik na klatce schodowej więc zgaduję że to jest tak jakby ogólny bezpiecznik lokalu jako całości a w tzw korytarzyku są dwie skrzynki z bezpiecznikami do tych dwóch wydzielonych mieszkań

  A gdzie są liczniki do tych mieszkań? W tych skrzynkach?
  Umowa o dostawę energii jest na Ciebie?
  Tam powinieneś mieć napisane jaką masz moc przyłączeniową i jakie powinno być zabezpieczenie przedlicznikowe.

  Wierzyć mi się nie chce, że sąsiad ma ogrzewanie elektryczne zabezpieczone bezpiecznikiem 20A.
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Koledzy - przecież był elektryk, były oględziny, było rozpoznanie instalacji, więc czego się czepiamy ?
 • Poziom 9  
  Mamy dwa osobne liczniki umieszczone na klatce schodowej. Jest to kamienica.

  Wypytałem go jedynie co robić w swoim mieszkaniu, doradził żeby nie pracowały jednocześnie dwa urządzenia o dużym poborze prądu. Nie znam się na elektryce więc nie przyszło mi do głowy że działalność sąsiada może mieć wpływ na moje mieszkanie. Totalnie też zapomniałem wtedy o ogrzewaniu elektrycznym sąsiada. Powiązałem fakty z opóźnieniem.
 • Moderator
  Więc jeśli nie jest to zbyt trudne, to ściąg jeszcze raz tego elektryka. A sam możesz odnaleźć umowę na dostawę energii. Tam są niektóre parametry wpisane. I powinieneś mieć protokół z zamontowania licznika z jego numerem.
 • Poziom 9  
  Umowa o dostawę energii nie jest na mnie. Właściciel mieszkania wystawia mi faktury.

  Jutro wypytam elektryka.
 • Użytkownik usunął konto