Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD Elements 2TB nie wykrywany przez komputer

10 Paź 2011 18:03 3239 4
  • Poziom 2  
    Witam!

Posiadam dysk 2TB zewnętrzny WD Elements. Dysk rzadko używany, służył za backup, jednak ostatnio z powodu problemów z innym dyskiem, jest na nim jedyna kopia ważnych danych... Oczywiście wiadomo, że nieszczęścia chodzą parami.

Tydzień temu siostrzenica potknęła się o kable, dysk spadł (nie był wtedy włączony). ;( Włączyłam, dysk działał, wg SMARTa - dobry.

Niestety, wczoraj zaczęłam kopiować pliki i niektóre z nich nie dały się skopiować, zaciął się aż komputer. Oho, myślę, zapewne bad sektory.... Po uruchomieniu Crystal Disk Info, stan dysku był "uwaga" i na żółto parametr C5. Dalsza próba kopiowania plików skończyła się na tym, że dysk przestał być wykrywany przez system. Lampka miga, talerze się obracają, nie wydaje żadnych dziwnych dźwięków. Widać go jedynie w menadżerze urządzeń, a w zarządzaniu komputerem zamiast 4 partycji, które były, jest pokazywana jedna RAW, dysk nie zainicjonowany. To pod Windowsem 7, ale Ubuntu też dysku nie widział. CrystalDiskInfo również dysku nie widzi, więc nawet nie mogę pokazać, jak w tej chwili wygląda SMART...

Naczytałam się trochę i miałam zaczekać, dopóki nie zamówię drugiego dysku, aby spróbować zrobić kopię posektorową, ale przeraziło mnie, że na jednym z forum napisane było, że skoro dysk jest widoczny, ale dane nieodczytywane, mogła uszkodzić się głowica? Czy faktycznie mogło tak się stać? :/

Jeżeli nie, jaki program proponujecie na tą kopię posektorową, zważywszy że dysk może mieć bad sektory? DMDE? HDClone? dd_rescue? Biorąc pod uwagę szybkość z jaką dysk przeszedł ze sprawnego w prawie niesprawny(w ogóle niesprawny?), nie chcę go bardziej katować. :(

Dysk jest jeszcze na gwarancji (chociaż mogą go nie uwzględnić przez upadek...) i niestety nie mogę go wyjąć z obudowy, a więc odpada podłączanie go bezpośrednio do komputera. Jeżeli to jednak możliwe, zależy mi na odzyskaniu danych.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Wyślij dysk na gwarancję.Dysk już do niczego się nie nada.
  • Poziom 2  
    Przeglądałam forum i czytałam tematy, gdzie osoby, które miały podobny problem jak mój (dysk niewykrywany w mój komputer, ale widoczny w menadżerze), mimo wszystko zdołały utworzyć kopię posektorową. Czy jesteś pewien, że akurat w moim przypadku nie da się nic zrobić? :( Nie zależy mi na danych z całego dysku, ale z jednej z partycji.
  • Poziom 43  
    Jeśli:
    1. Dysk i tak idzie na gwarancję i...
    2. ...zależy Ci na danych na nim, ale nie na tyle, żeby płacić za profesjonalne odzyskiwanie i nie na tyle aby tracić na niego gwarancję...
    ...to próba zrobienia kopii posektorowej przez USB niczego złego już nie zrobi. Użyj oprogramowania DMDE. Mam nadzieję że czytałaś podwieszone tematy - robisz tak jak to jest opisane pomijając podłączanie dysku bezpośrednio do płyty. DMDE widzi napędy podpięte pod USB. Być może po próbie odczytania dysk może wypaść z systemu (USB jest niestabilne przy pracy z uszkodzonymi dyskami) - jeśli robisz kopię dysk na dysk to możesz to robić etapami (dysk do pliku też ale wtedy powstaje kilka plików które potem musisz i tak wpasować w dysk, żeby wyodrębnić dane).