Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

President Johnny II ASC brak g這su na g這郾iczku, nadawanie i odbi鏎 OK

21 Pa 2011 00:28 11462 15
  • Poziom 10  
    Witam!

Posiadam CB Radio President Johnny II ASC, kt鏎e dzia豉這 do tej pory bezproblemowo.
    Problem jaki mam w tej chwili to brak d德i瘯u/g這su z wewn皻rznego g這郾iczka.
    Po wy陰czeniu ASC i podkr璚eniu na maksa g這郾o軼i wewn皻rzny g這郾iczek nadaje szumy (by mo瞠 jest te g這s) ale poziom g這郾o軼i jest tak niski, 瞠 praktycznie nic nie s造cha.
    Po pod陰czeniu zewn皻rznego g這郾iczka (w tej roli s逝chawki komputerowe) i g這郾o嗆 w pobli簑 maksymalnej g這s dzia豉 (nie jest co prawda najg這郾iej) i jest mo磧iwe u篡wanie radia ale jest to bardzo niewygodne, bo w samochodzie ci篹ko jest wychwyci tre嗆 rozmowy przy poziomie ha豉su z zewn徠rz.
    Nadawanie i odbi鏎 jest poprawne i zasi璕 wed逝g mnie jest taki sam.
    Sprawdzi貫m te, 瞠 wewn皻rzny g這郾iczek jest sprawny pod陰czaj帷 go pod wzmacniacz (oczywi軼ie po wylutowaniu).
    Stan wizualny uk豉d闚 w 鈔odku radia jest poprawny - nie wida aby co si przysma篡這.

Je瞠li chodzi o przyczyn aktualnego stanu rzeczy, to ci篹ko stwierdzi - mog這 ni by pod陰czenie anteny na w陰czonym radiu (gruszka lu幡a i nie by這 za陰czone nadawanie) ale takie rzeczy zdarza造 mi si wcze郾iej i nic si nie dzia這 z radiem.

Podejrzewam, 瞠 poszed wzmacniacz g這su. Poniewa nie uda這 mi si znale潭 schematu radia (mo瞠 za kr鏒ko szuka貫m) mam pro軸 o podes豉nie mi takiego a najlepiej o wskazanie co mog這 si zepsu i co nale篡 wymieni.

Dzi瘯i za informacje,
    Jarek
  • flexghzflexghz
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Na pocz徠ek sprawd gniazdko do zewn皻rznego g這郾ika czy dobrze zwiera (chodzi o blaszki, styki w nim). Czasem dobrze nie zwieraj i wewn皻rzny g這郾ik nie gada. Cichy szum mo瞠 emitowa transformator modulacyjny, a nie wewn皻rzny g這郾ik.

Schemat jest tu.

http://161gtw.pl/topic/82-cb-president-johnny-2-asc-zalaczniki-foto-schemat-manual-pa-0435/

Skoro Ciebie dobrze s造cha w AM z tego wniosek 瞠 ko鎍闚ka mcz. IC501 ma si dobrze.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 10  
    Dzi瘯i za schemat.
    Je郵i chodzi o szum, to mia貫m na my郵i standardowy szum nieobcinany przez ASC ani r璚zn regulacj (tak samo dzia豉 na zewn皻rznych s逝chawkach).
    Og鏊nie to wewn皻rzny g這郾ik (8OM) jest praktycznie nies造szalny nawet przy pokr皻le na maksa. Zewn皻rzny (s逝chawki 4OM) s造cha lepiej ale te raczej cicho - powiedzia豚ym, 瞠 bez wzmocnienia (co prawda nie pod陰cza貫m nigdy wcze郾iej s逝chawek, wi璚 nie mam por闚nania).
  • Poziom 25  
    A jak si zachowuje skala s-miarki ? Przy w陰czonym odbiorze zapalaj si kolejno kropki ?
  • Poziom 10  
    Skala zachowuje si poprawnie. Kropki si zapalaj tak jak powinny (jak kto nadaje, to ro郾ie), to samo przy nadawaniu.
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Ok. skoro wszystko jest sprawne i radio nie dzia豉 na RX (chodzi o sam ko鎍闚k) to pod陰cz bezpo鈔ednio wewn皻rzny g這郾ik do masy, a drugi koniec poprzez kondensator np. 100µ, bo wystarczy do pin 4 TDA2003. Przy okazji sprawdzenia wyjmij C43. Zobaczymy co jest grane na odbiorze. Nadal nie pasuje mi to 瞠 nadajnik w AM pracuje prawid這wo, a odbi鏎 jest do " bani".

Ps.
    Je郵i problem nadal b璠zie ten sam to trzeba poruszy temat tranzystora pod陰czonego do pin 2 poprzez elektrolit- sprz篹enie. Cud闚 niema, trzeba tylko zlokalizowa "cuda" i naprawi :D :D .

To co opisa貫m to tylko proste zabiegi, by dok豉dnie zlokalizowa usterk nawet bez miernika w r璚e w kilka minut na stole bez du瞠go do鈍iadczenia.
  • R.I.P. Zas逝穎ny dla elektroda
    Witam.
    jarekchr napisa:
    Og鏊nie to wewn皻rzny g這郾ik (8OM) jest praktycznie nies造szalny nawet przy pokr皻le na maksa.

Jedynym elementem pomi璠zy transformatorkiem a g這郾ikiem wewn皻rznym jest gniazdo EXT, kt鏎e prze陰cza g這郾ik wewn. na zewn. i dalej R86 (4,7Ω) .

Gniazdo EXT :

R86 :

Osobi軼ie stawiam na gniazdo EXT tak jak sugerowa kolega kriss51 chocia nie aprobuj tego " to pod陰cz bezpo鈔ednio wewn皻rzny g這郾ik do masy, a drugi koniec poprzez kondensator np. 100µ, bo wystarczy do pin 4 TDA2003. Przy okazji sprawdzenia wyjmij C43. " z prostego za這瞠nia, 瞠 Laik mo瞠 mie k這pot z takim pod陰czeniem, kt鏎ego wynikiem b璠zie spalenie uk豉du TDA2003.

Cytat:
    Zewn皻rzny (s逝chawki 4OM) s造cha lepiej ale te raczej cicho - powiedzia豚ym, 瞠 bez wzmocnienia (co prawda nie pod陰cza貫m nigdy wcze郾iej s逝chawek, wi璚 nie mam por闚nania).

I w豉郾ie dlatego nie s wstawiane s逝chawki wewn皻rzne jako g這郾ik wewn皻rzny radia. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Troch mi to niestety zaj窸o (brak czasu) ale uda這 mi si troch pogrzeba w radiu.
    Kupi貫m wzmacniacz TDA 2003 (3z) i go wymieni貫m wczoraj wieczorem.
    Zaraz po wymianie (bez podpi皻ej anteny) g這郾iczek wewn皻rzny o篡. By d德i瘯 w陰czenia i szumy. Mia貫m jedynie wra瞠nie, 瞠 wzmocnienie jest troch mniejsze ni by這 wcze郾iej.
    Dzisiaj rano zamontowa貫m radio w samochodzie i niestety na g這郾iku nie by這 nic s造cha. Pod陰czy貫m s逝chawki - s造cha by這 cicho. Nadawanie i odbi鏎 poprawne.
    Niestety dzisiaj b璠 musia zabra radio jeszcze raz do domu.
    Czy jest mo磧iwe, 瞠by TDA 2003 tak od razu si spali (musz go jeszcze obejrze)?
    Czy powinienem szuka jeszcze innej przyczyny?
    Uk豉d, kt鏎y kupi貫m wygl康a na oryginalny.

Dzi瘯i,
    Jarek
  • Poziom 25  
    Je郵i mo瞠sz nadawa i inni Ci s造sz to nie czepiaj si tego TDA. On pe軟i r闚nie funkcj modulatora podczas nadawania... i je郵i pada to brakuje dzieku podczas odbioru jak i r闚nie modulacji podczas TX...
  • Poziom 10  
    Wczoraj niestety nie mia貫m czasu i mo磧iwo軼i zerkn望 do 鈔odka ale podczas jazdy mia貫m radio w陰czone i w pewnym niespodziewanym momencie nagle g這郾ik zacz掖 dzia豉. Chwil pochodzi, potem przesta. Wstrz御n掖em troch radiem i na kr鏒k chwil znowu dzia豉. Kabelek do g這郾ika nie wygl康a na uszkodzony. Przylutowane TDA sprawdzi貫m.
    Tak jak napisa kriss51 - musz dalej zlokalizowa "cuda" w tym radiu.
  • Poziom 30  
    Diabe jest taki, 瞠 w razie braku masy spk (galwaicznie) albo o jak jest od陰czony/uszkodzony mikrofon, to obw鏚 g這郾iczka/s逝chawek zamyka si przez kondensatory pezeciwzak堯ceniowe C45, C54, C555, C560 kt鏎e s r闚nolegle z wy陰cznikiem PTT 4x 1F=4nF i to wystarczy aby w 40 omowych s逝chawkach pojawi si d德i瘯, a z radia wydostawa si cichy szum tak, 瞠 瘸dne cuda tylko normalny objaw gdy MIC nie jest roz陰czany ca趾owicei (w sensie galwaicznie) mo磧iwe. 瞠 przerwa jest gdzie na 軼ie磬ach
  • Poziom 25  
    A to nie b璠zie czasem przerwa na blaszkach w gnie寮zie EXT. SP . ?
  • Poziom 30  
    EXT odpada, bo testowa na s販hawkach. Jjak si radio wala w furmance po pod這dze to standardowo p瘯ni皻e gniazdo mikrofona
  • Poziom 10  
    Niestety samemu ani z kumplem nie doszli鄉y do tego co jest nie tak i da貫m radio do naprawy. Wr鏂i這 dzia豉j帷e i na razie nic si nie dzieje - kosztowa這 mnie to 50z.
    Informacja, kt鏎 otrzyma貫m od osoby naprawiaj帷ej:
    - zauwa篡, 瞠 przerywa odbi鏎 (ja tego nie obserwowa貫m)
    - naprawa uk豉du modulatora m.cz.
    - lokalizacja i usuni璚ie zimnych lut闚 na panelu przednim
    - skr鏂enie i pod陰czenie przewodu MIC od strony wtyczki
    - zestrojenie w zera
    - testowanie

Przygl康aj帷 si w 鈔odku po naprawie zauwa篡貫m miejsca, kt鏎e by造 dotykane lutownic na przednim panelu po drugiej stronie wtyczki od gruszki. Opr鏂z tego wida TDA2003, kt鏎e wymieni貫m wcze郾iej. Nic wi璚ej nie zlokalizowa貫m.
  • Poziom 1  
    mia貫m dok豉dnie ten sam problem w johnny'm II asc.

okaza這 si, 瞠 we wtyczce mikrofonu od陰czy si 鄴速y kabelek.
    skr鏂i貫m wszystkie kabelki, przylutowa貫m na nowo, poprawi貫m luty w radiu na p造tce przy gnie寮zie mikrofonu i zadzia豉這.

dzi瘯i za cenne wskaz闚ki, pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Radio dzia豉 bez problemu. Mam nadziej, 瞠 temat przyda si na przysz這嗆 innym osobom, kt鏎e b璠 mia造 problemy z g這sem.

Pozdrawiam,
    Jarek