Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Błąd E4 ,migający wyświetlacz,wyłaczanie się w Teka 60i4

21 Oct 2011 13:23 5725 4
  • Level 11  
    Najpierw pojawił się błąd E4 na 2 polach dolnych.Za 2 miesiące płyta zaczęła się sama wyłączać ,wszystkie wyświetlacze zaczęły migać.
    Przyczynaą wylączania się płyty były uszkodzone 2 kondensatory elektr. C408,409-470µF 25V w zasilaczu.
    Zabrałem się za 2 niedziałające pola .Sprawdzałem elementy przez porównanie płytek dobrej z niedziałającą.Wszystko wyglądało OK
    Zamieniłem miejscami pola dobre ze złymi.Po wejściu w tryb konfiguracji, pomimo zamiany pól,nic się nie zmieniło-miejsce gdzie wyświetlał się kom. E4 jest C i nie przechodzi po skonfigurowaniu na ,,-". Po załączeniu płyty, w miejscu pola,które było dobre(teraz z płytką ,kt nie grzała),po podjechaniu 1-9 pole pokazuje się brak naczynia(naczynie położone na polu).
    Wygląda ,jakby pole raz przypisane do konkretnego miejsca na płycie,nie mogłoby być ponownie skonfigurowane w innym miejscu płyty.A może trzeba ,,zresetować "jakoś to pole-jest w nim Atmega 16.Podobny przypadek był opisywany w temacie o E4 i po wymiianie na nowe pole zadziałało wszystko.
    Chyba nie jest to związane z uszkodzeniem sterownika.
    Ma ktoś jakieś pomysły?
  • Level 2  
    Mi siadło pole duże dolne prawe. Zamieniłem to pole z dużym lewym górnym, bo lepiej się gotuje na tym dolnym. Po zamianie sterownik widział pola po staremu. Potrzebny był reset i od nowa zaprogramowanie płyty. Tak też zrobiłem i teraz sterowanie mam poprawne.
    Reset robi się wprowadzając płytę w tryb programowania oraz przyciśnięcie minusa na 2 sekundy.
    Tutaj znalazłem obrazki na ten temat, co prawda po niemiecku ale widać ten reset.
    Sam zabieram się do naprawy tego pola.
    W poprzednim temacie na ten temat (zamknięty) trochę jest napisane o tym problemie.
    Czy żeby sprawdzić ten rezystor 39Ω, to trzeba go wylutować ?
    Mam nadzieję, że ten temat się tu trochę rozwinie :D
  • Helpful post
    Level 11  
    Aby sprawdzić wystarczy zmierzyć w płycie -powinien mieć 39 Ohm,a jeśli uszkodzony ma ok ..MΩ.Naprawiałem kilka dni temu moją płytę-padły 3 pola..We wszystkich uległy uszkodzeniu rezystory 39 Ω,a w dwóch dodatkowo jeszcze kondensatory 470µF.Aby wymienić rezystory najlepiej odlutować zwój indukcyjny w dwoch miejscach,zwolnić trzy zatrzaski i płytka z elektroniką odchodzi.
  • Level 1  
    Czyli nie jest to kwestia konfiguracji albo resetu pól,trzeba sprawdzićelektronikę?(miga e4 górne prawe pole)
  • Level 10  
    gsg wrote:
    Przyczynaą wylączania się płyty były uszkodzone 2 kondensatory elektr. C408,409-470µF 25V w zasilaczu.

Potwierdzam. W moim przypadku płyta coraz gorzej reagowała na obsługę palcami.
    Coraz częściej zdarzały się samoczynne wyłączenia, szczególnie przy wysokich
    poziomach grzania. Praktycznie nie można już było używać poziomu 9 na żadnym
    polu. Wspomniane kondensatory w zasilaczu były spuchnięte i rozszczelnione. Po
    ich wymianie sterowanie działa jak w nowej kuchence.