Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd E4 ,migający wyświetlacz,wyłaczanie się w Teka 60i4

gsg 21 Paź 2011 13:23 4411 4
  • #1 21 Paź 2011 13:23
    gsg
    Poziom 10  

Najpierw pojawił się błąd E4 na 2 polach dolnych.Za 2 miesiące płyta zaczęła się sama wyłączać ,wszystkie wyświetlacze zaczęły migać.
    Przyczynaą wylączania się płyty były uszkodzone 2 kondensatory elektr. C408,409-470µF 25V w zasilaczu.
    Zabrałem się za 2 niedziałające pola .Sprawdzałem elementy przez porównanie płytek dobrej z niedziałającą.Wszystko wyglądało OK
    Zamieniłem miejscami pola dobre ze złymi.Po wejściu w tryb konfiguracji, pomimo zamiany pól,nic się nie zmieniło-miejsce gdzie wyświetlał się kom. E4 jest C i nie przechodzi po skonfigurowaniu na ,,-". Po załączeniu płyty, w miejscu pola,które było dobre(teraz z płytką ,kt nie grzała),po podjechaniu 1-9 pole pokazuje się brak naczynia(naczynie położone na polu).
    Wygląda ,jakby pole raz przypisane do konkretnego miejsca na płycie,nie mogłoby być ponownie skonfigurowane w innym miejscu płyty.A może trzeba ,,zresetować "jakoś to pole-jest w nim Atmega 16.Podobny przypadek był opisywany w temacie o E4 i po wymiianie na nowe pole zadziałało wszystko.
    Chyba nie jest to związane z uszkodzeniem sterownika.
    Ma ktoś jakieś pomysły?

0 4
  • #2 13 Lis 2011 12:10
    akbukowc
    Poziom 2  

Mi siadło pole duże dolne prawe. Zamieniłem to pole z dużym lewym górnym, bo lepiej się gotuje na tym dolnym. Po zamianie sterownik widział pola po staremu. Potrzebny był reset i od nowa zaprogramowanie płyty. Tak też zrobiłem i teraz sterowanie mam poprawne.
    Reset robi się wprowadzając płytę w tryb programowania oraz przyciśnięcie minusa na 2 sekundy.
    Tutaj znalazłem obrazki na ten temat, co prawda po niemiecku ale widać ten reset.
    Sam zabieram się do naprawy tego pola.
    W poprzednim temacie na ten temat (zamknięty) trochę jest napisane o tym problemie.
    Czy żeby sprawdzić ten rezystor 39Ω, to trzeba go wylutować ?
    Mam nadzieję, że ten temat się tu trochę rozwinie :D

0
  • Pomocny post
    #3 14 Lis 2011 13:23
    gsg
    Poziom 10  

Aby sprawdzić wystarczy zmierzyć w płycie -powinien mieć 39 Ohm,a jeśli uszkodzony ma ok ..MΩ.Naprawiałem kilka dni temu moją płytę-padły 3 pola..We wszystkich uległy uszkodzeniu rezystory 39 Ω,a w dwóch dodatkowo jeszcze kondensatory 470µF.Aby wymienić rezystory najlepiej odlutować zwój indukcyjny w dwoch miejscach,zwolnić trzy zatrzaski i płytka z elektroniką odchodzi.

1
  • #4 30 Lis 2011 14:35
    Robek2000
    Poziom 1  

Czyli nie jest to kwestia konfiguracji albo resetu pól,trzeba sprawdzićelektronikę?(miga e4 górne prawe pole)

2
  • #5 06 Gru 2011 12:44
    Jacek.B
    Poziom 10  

gsg napisał:
    Przyczynaą wylączania się płyty były uszkodzone 2 kondensatory elektr. C408,409-470µF 25V w zasilaczu.

Potwierdzam. W moim przypadku płyta coraz gorzej reagowała na obsługę palcami.
    Coraz częściej zdarzały się samoczynne wyłączenia, szczególnie przy wysokich
    poziomach grzania. Praktycznie nie można już było używać poziomu 9 na żadnym
    polu. Wspomniane kondensatory w zasilaczu były spuchnięte i rozszczelnione. Po
    ich wymianie sterowanie działa jak w nowej kuchence.

1