Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchnia Amica schemat podłączenia do sieci

matirati666 25 Paź 2011 18:23 3893 10
  • #1 25 Paź 2011 18:23
    matirati666
    Poziom 9  

Witam

Nie wiem czy w dobry dział to dałem ale jak się kopsnąłem to przepraszam. Mam już od 11 lat kuchnię elektryczną z ceramiką u góry i ostatnio ją wysuwałem żeby spasować nowy piekarnik do zabudowy i byłem zmuszony odpiąć przewody elektryczne. Z czystej ciekawości zapytam jak to może działać bez podpiętego przewodu PE pod właściwe miejsce? Czyżbym nie miał PE w domu w ogole? Kolejność podłączenia była nastepująca: 1. brąz 2. żółto-zielony 3. czarny 4. niebieski

• Pomocny post
    #2 25 Paź 2011 18:30
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Przewód PE nie jest potrzebny do działania kuchenki,ale jest niezbędny ,jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników.Jeśli nie znasz się na tym, to poproś znajomego elektryka ,by sprawdził czy i jakie masz zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym w mieszkaniu,oraz czy jest to zrealizowane na kuchence.

• #3 25 Paź 2011 19:09
    matirati666
    Poziom 9  

To jak to w takim razie wyjaśnić ten żółto zielony na pozycji nr 2 na zacisku z tyłu kuchenki. Według blaszki ochronny ma swoje miejsce i raczej kolory nie są z tego co wiem dla dekoracji tylko należy zachować kolejność w określonym celu. Podłączali mi ją panowie z ENERGI stąd pytam czy zastosowali jakiś myk ciągnąc przewód z puchy czy jak:)

• #4 25 Paź 2011 19:44
    seba.et
    Poziom 16  

Sprawdź czy tam przypadkiem nie ma fazy na tym przewodzie...

• #5 25 Paź 2011 20:16
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Nie wczytałem się dokładnie w pierwszy wpis.A którą wersję podpięcia u ciebie zrealizowano?

• #6 25 Paź 2011 22:54
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Z opisu wynika, że:
    - albo ktoś poskąpił na przewodzie do podłączenia kuchenki, bo opisany przewód pasuje do zasilania urządzenia z 2 faz + N + PE
    - albo masz starą instalację bez PE, a przewód trafił się akurat "żo" L1L2 + N + PE , a nie L1L2L3+N.

• #7 26 Paź 2011 08:00
    matirati666
    Poziom 9  

Tzn tak kuchnia wiem że na siłę była podpinana bo w skrzynce wyłączałem zawsze wykręcając bezpieczniki 3x16A. Tylko tak z ciekawości i w gwoli ścisłości chciałem się upewnić i dla własnego świętego spokoju wyjaśnić kwestię kolorów. Bo z mojej słabej ale jakiejś tam wiedzy kolor do zera ochronnego lub roboczego nie może być od tak sobie nagle wpięty dla własnego widzi misie do fazy albo zamieniony.

• Pomocny post
    #8 26 Paź 2011 11:18
    MACIEJ20
    Poziom 13  

matirati666 napisał:
    Witam

Nie wiem czy w dobry dział to dałem ale jak się kopsnąłem to przepraszam. Mam już od 11 lat kuchnię elektryczną z ceramiką u góry i ostatnio ją wysuwałem żeby spasować nowy piekarnik do zabudowy i byłem zmuszony odpiąć przewody elektryczne. Z czystej ciekawości zapytam jak to może działać bez podpiętego przewodu PE pod właściwe miejsce? Czyżbym nie miał PE w domu w ogole? Kolejność podłączenia była nastepująca: 1. brąz 2. żółto-zielony 3. czarny 4. niebieski

Według twojego opisu i schematu masz (moim zdaniem) :
    1.brąż - faza L1
    2.żółto zielony -faza L2
    3.czarny -faza L3
    4.niebieski -neutralny

• #9 26 Paź 2011 13:25
    matirati666
    Poziom 9  

No tak też myślałem że może być tylko strasznie mylące i bijące po oczach przyjęcie koloru ochronnego do fazy

• #10 28 Paź 2011 15:43
    kenyr
    Poziom 9  

No to nieźli fachowcy Ci to podłączali. Może byli tani ale na zdrowiu i życiu Twoim i Twojej rodziny raczej im nie zależało. Popraw to sam lub poproś kogoś innego o pomoc, bo poprawa będzie zależała od tego jakiego typu masz instalację w domu.

• #11 28 Paź 2011 16:00
    matirati666
    Poziom 9  

Już mam nową kuchnię pod to podpiętą. Przewód ochronny owinięty szarą taśmą żeby nie myliło się. I faktycznie sprawdzone miernikiem faza była na wszystkich 3 kablach i przewód ochronny to przewód ochronny :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME