Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopuszczalna/Wymagana rezystancja uziomu w domku jednorodzinnym.

28 Lis 2011 10:29 64853 11
  • Poziom 2  
    Witam,
    pomiary rezystancji wykazały 20Ω.
    W protokole mam dwa pola:
    Rezystancja zmierzona oraz rezystancja dopuszczalna.

Szukałem, znalazłem jakieś starsze posty z 2003 roku i pisano tam, że jest to 10-50Ω.

Jak to wygląda teraz?

Pozdrawiam
    Patryk Słupikowski
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Nie ma czegoś takiego, jak Dopuszczalna/Wymagana rezystancja uziomu w domku jednorodzinnym.
    Jest natomiast wymagana rezystancja uziemienia dla ochronników przepięć, a ta zwykle wynosi 10Ω .
    W przypadku złącza na/przy budynku może również chodzić o wymóg stawiany przez energetykę, czyli uziemienie robocze przewodu PEN - 30Ω.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    Wymagana reystancja uziemienia jest zależna od rodzaju sieci, wielkości i rodzaju zabezpieczenia oraz od tego do jakiegocelu to uzieminie ma słuzyć
  • Specjalista elektryk
    Nie wydaje mi się, aby pytanie dotyczyło uziemienia do celów ochrony p.porażeniowej.
    Jeżeli miałoby być inaczej, to proszę autora wątku o sprostowanie.
  • Poziom 22  
    W protokole masz jak sam napisałeś jest wartość zmierzoną, to jest to co zmierzyłaś; wartość dopuszczalną to jest wartość zależna do czego ma być czyli jeśli ochronna to do 30 omów lub odgromowa do 10 omów i wartość po przeliczeniu przez współczynnik gruntu ( suchy, mokry ,wilgotny) którą porównujesz z wartością dopuszczalną i na tej podstawie określasz czy uziom po przeliczeniu spełnia normę czy nie .
  • Specjalista elektryk
    Witam

Ja posiłkuję się tabelą z SonelPE4:

Dopuszczalna/Wymagana rezystancja uziomu w domku jednorodzinnym.

Tak jak koledzy pisali, jeżeli uziom ten ma służyć instalacji odgromowej, często zalecenia producenta ochronników przepięć to <10om

Pzdr
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli weźmie się pod uwagę zapis pkt. 5.3 normy N-SEP-E-001, to jednak trudno koledze enpro odmówić racji -
    Przewody PEN (PE) linii elektroenergetycznych powinny być połączone z przewodami ochronnymi PE instalacji elektrycznych odbiorców energii, uziemionymi poprzez główną szynę uziemiającą obiektu budowlanego i jego uziom. Rezystancja takiego uziemienia nie powinna przekroczyć 30Ω
  • Poziom 43  
    Ja nie wiem co autorom (twórcom) tego dokumentu przyświecało, ale jego pełny tytuł brzmi:
    N SEP-E-001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa. A różnica pomiędzy siecią a instalacją jest taka jak pomiędzy siecią rybacką a wędką.
    Elektryk powinien to rozróżnić i nie mieszać w głowach innym osobom.
  • Specjalista elektryk
    Jako że wymagania przytoczonej normy stosuje się zarówno do obwodów rozdzielczych linii, jak i do wybranych obwodów odbiorczych urządzeń elektrycznych (pracujących na styku sieć - instalacje), to niektóre ZE, powołując się na te przepisy, nakazywały swego czasu uziemianie przewodu PEN w złączach przyłączy napowietrznych, montowanych np. na ścianach budynków jednorodzinnych.
    A ponieważ nazywano je uziemieniem ochronno-roboczym (o wymaganej wartości do 30 om), to wystarczyło, aby znalazła się rzesza elektryków, ochoczo wykorzystujących to uziemienie do celów ochrony p. poraż. w budynku.
    Na szczęście, niedługo potem zaprzestano tych praktyk, ale jak widać po niektórych wpisach na różnych forach branżowych, owe działania wycisnęły piętno w świadomości wielu elektryków.
  • Poziom 43  
    Na koledze jak widzę też też to piętno nowej mody zostało niestety odciśnięte.
    Co to znaczy
    Cytat:
    ...pracujących na styku sieć - instalacje...

Nie widzi niestety kolega (i nie tylko kolega) różnicy pomiędzy tym, że energetyka miała (i ma) obowiązek uziemiać "ostatni słup" i to było uziemienie ochronno robocze a nie to które odbiorca wykonuje pod budynkiem. I tu jest powód owych 30Ω. Ale to nie są "omy odbiorcy", lecz ZE.
    Czy pomiędzy tymi dwoma miejscami (uziemieniami) jest jeszcze coś nienazwane?
  • Specjalista elektryk
    Darujmy sobie „ostatni słup”, ponieważ tam chodzi o uziemienie robocze w sieci TN, wykonane w celu zapewnienia prawidłowej pracy urządzeń elektroenergetycznych w warunkach zwykłych i zakłóceniowych i nie ma tam wzmianki o funkcji ochronnej.
    Natomiast przyjrzyjmy się jeszcze raz dokładnie, temu co napisano w normie:
    Cytat:
    Przewody PEN (PE) linii elektroenergetycznych powinny być połączone z przewodami ochronnymi PE instalacji elektrycznych odbiorców energii, uziemionymi poprzez główną szynę uziemiającą obiektu budowlanego i jego uziom. Rezystancja takiego uziemienia nie powinna przekroczyć 30Ω.

I w tym miejscu jest wyraźnie mowa o styku sieci zasilającej z instalacją odbiorczą.
    Przyzna kolega, że ten zlepek słów jest niezbyt fortunny, a nawet niepoprawny, ponieważ może tworzyć źródło błędnych argumentacji dla zwolenników uziemiania punktu podziału PEN zawsze i wszędzie.
    A już najważniejsze, aby to uziemienie miało nie więcej, jak 30Ω :D