Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lamerskie - sinus na wzmacniaczu operacyjnym

24 Feb 2003 12:41 2388 8
 • Level 11  
  Jak i na jakim wzmacniaczu operacyjnym podniesc moj sinus oscylujacy w granicach -3.3V do +3.3V o offset 0.8V. Ni cholery nie moge sobie poradzic.
  pozdr.
  MS

  A ja myslelm, ze to lamerskie pytanie. Czy nikt nie zna odpowiedzi?
  MS


  Text scalony z dwóch postów - UAZ
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Spróbuj dołączyć w szereg ze żrudłem sygnału żrudło napięcia 0,8 V.

  lub użyj np. 741 jako wtórnik a wyprowadzenie odniesienia połącz nie z masą ale z 0,8V, i wejście spolaryzuj wstępnie również na 0,8V

  ( chyba . . . ..)

  A, i jeszcze jedno - nie pisz kolejno post za postem :wink:
 • Level 11  
  Trzeba zrobić prosty wzmacniacz sumujący - jedno z wejść to sinus, drugie wejście odpowiednio spolaryzowane napięciem stałym. Typ wzmacnicza zależy od tego, jakie chcesz zastosować zasilanie układu. Niektóre wzmacnicze nie pracują poprawnie, gdy mają na wejściu napięcie bliskie dodatniemu (ujemnemu) napięciu zasilania. Układ można zasilać napięciem symetrycznym lub zrobić tzw. obwód sztucznej masy. To już zależy od konkretnego przypadku.

  TK
 • Level 11  
  Obwód sztucznej masy to w najprostszym przypadku 2 rezystory o równej oporności, połączone w szereg. "Wolne" końce podłącza się do zasilania , a "środek" to właśnie nasza nowa sztuczna masa - połowa napięcia zasilania. Oczywiście trzeba pamiętać, że prąd płynący przez te rezystory musi być ok. 10 razy większy niż prądy płynące w sztucznej masie.
  Jeśli chcemy mieć większą wydajność prądową sztucznej masy, to trzeba zastosować prosty układzik z dodatkowym wzm. oper. (nie mam pod ręką).

  TK

 • Level 17  
  desperacko poszukuje opisu wyprowadzen wzmacniacza 741.

  BTW czy ktos powie mi jak zrobic najprostrzy - tzn o jak najmniejszej liczbie elementow, wzmacniacz do mikrofonu elektretowego???
 • Level 26  
  michalgorny wrote:
  BTW czy ktos powie mi jak zrobic najprostrzy - tzn o jak najmniejszej liczbie elementow, wzmacniacz do mikrofonu elektretowego???

  Najprościej na jednym tranzystorze, np. BC547: emiter do GND, kolektor do +Vcc przez Rc~1.5k, z kolektora do bazy Rb~470k, wejście oczywiście na bazę przez kondensator, a wyjście z kolektora też przez kondensator (np. 470nF), teraz standardowo dołączasz mikrofon elektretowy, polaryzując go przez rezystor ~2.2k. To wersja najprostsza, sprawdzona. Wzmocnienie zmienisz przez rezystor Rb, a napięcie wyjściowe przez Rc (możesz dać potencjometr i Uwy brać z suwaka przez C).

 • Level 17  
  wielkie dzieki, czy mozna jeszcze schemacik prosic - albo umowomy sie tak, jak zapodam schemat jak ja to widze z Wy mi powiecie czy jest ok