Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TONSIL Zeus vs. ELTAX Millennium 500

machineX 12 Dec 2004 17:35 15909 41
    machineX
    Level 11  
    Witam może ktoś powiedzieć które z tych kolumn są lepsze? Obie mają po dwa głośniki niskotonowe o średnicy 300mm główna różnica polega na tym że Eltaxy są drójdrożne a zeusy dwudrożne pozatym Eltaxy ważą po 19kg. a zeusy 28kg. czy ma to jakiś wpływ na jakość dzwięku? Obie kolumny to bass reflex. Może ktoś ocenić które są lepsze???
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Zeusy jak sama nazwa wskazuje są potężne i służą głównie do nagłaśniania rozmaitych imprez domowych (i nie tylko ;) ) dają one dzwięk pseudoestradowy dzięki konfiguracji dwudrożnej żywcem wziętej z kolumn estradowych :) A zresztą tonsil to tonsil i zapewne te zeusy są o wiele potężniejsze od tych eltaxów.
    Tomekmały
    Level 17  
    Zeusy sa duzo mocniejsze; swiadczy o tym sama masa no i zawsze to tonsil. Tonsie sa przeznaczone raczej do wiekszyc pomieszczen ale w malych tez sie znakomicie spisuja (odwiedz www.tonisl.com.pl) tamsa dokladnie opisane
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Prosze nie pisac w ten sposob (Tomekmaly i Banasiewicz02) - i co z tego, ze sa ciezsze? Jak sobie zrobie komore balastowa w monitorkach i napcham srutem, albo jeszcze lepiej - SWIREM (srut i piach), to bedzie wazyc wiecej...

Najlepiej posluchac obydwu w tej samej konfiguracji - nie roztrzygnie sie inaczej tak subiektywnej kwestii - w koncu chyba Tobie maja karmic uszy? Jedne i drugie sa spore i graja "duzym dzwiekiem" - sa w stanie wytworzyc spore natezenia. Charakter brzmienia jest jednak zdecydowanie inny - stad potrzeba sprawdzenia, nie kazdemu sie podoba to, co robia Zeusy (mi osobiscie nie).
    Tomekmały
    Level 17  
    Wybacz Tomaszo ale kolumna im ciezsza tym lepsza - chodzi o to ze jezeli ten sam Zeus byl by dwa razy lzejszy to nie gral by tak samo bo by pewnie caly "latal" Koluna powinna byc ciezka aby byla statyczna. Dlatego czasami stosuje sie dodatkowe obciazenia (slyszalem nawet o wylewaniu dna olowiem:)) Po za tym mase ja podalem jako jeden z argumentow. Kazdy parametr ma wplyw na dzwiek
    tomaszo
    Sam ciezar zwiazany jest (przewaznie i do pewnego stopnia) z solidnoscia wykonania obudowy - i na pewnym poziomie wykonania nie ma juz duzego znaczenia (wierz mi). Balastowanie - jak pisalem - nieraz pomaga... Najlepiej sie spisuje SWIR wlasnie (piach i srut olowiany).
    Tomekmały
    Level 17  
    Ale jak sam napisales "na pewnym poziomie" Mysle ze kazdy z nas ma troszke racji.

P.S. Nie zebym sie czepial ale chyba chodzi Ci o Zwir?? :D :)
    tomaszo
    Nie, zwir to kamienie... SWIR - to nazwa okreslajaca srut z piaskiem, dlatego pisze wielkimi literami. Dopisze jeszcze - srut ma byc olowiany, okragly, srednica 4-7 mm, piasek plukany, gruboziarnisty i bardzo drobny zmieszane razem - wyparzony obowiazkowo. Po napelnieniu - stopniowym ubijaniu warstw - komory balastowej, na wierzch wciska sie szmatke - lub filc. Komora ma byc szczelna.
    <Unimor>
    Level 12  
    machineX wrote:
    Witam może ktoś powiedzieć które z tych kolumn są lepsze? Obie mają po dwa głośniki niskotonowe o średnicy 300mm główna różnica polega na tym że Eltaxy są drójdrożne a zeusy dwudrożne pozatym Eltaxy ważą po 19kg. a zeusy 28kg. czy ma to jakiś wpływ na jakość dzwięku? Obie kolumny to bass reflex. Może ktoś ocenić które są lepsze???

Witaj
    Zeusy w rzeczywistości sa głośneijsze od w/w Eltaxów. Mają efektywność rzędu 96dB (wg. producenta), jednak potrzebują mocnego wzmaka aby napędzić dwie membrany po 30cm. Wzmak najlepiej coś powyżej 50W RMS.

Dodano po 3 [minuty]:

Odnośnie brzmienia, Zeusy mają charakter lekko (czyt. zbliżony) do zestawów estradowych - Dużo basu i wysokich, gorzej ze średnimi. Bas jest jednak ogromny, ale nie schodzi zbyt nisko, wg. mnie ogranicza się do średniego basu.

Co do brzmienia Eltaxów to nie wiem jakie iferują, ponieważ nie miałem możliwości ich słuchać.

Ale jeżeli miałbym wybierac to brałbym Zeusy - trzeba wspierać polski przemysł! :-)

Pozdrawiam!
    tomaszo
    Przepraszam, ale kolega przedstawia wlasnie typ brzmienia przeciwny do estrady - kontur - po czym mowi, ze niskiego basu to nie ma... Wlasnie nie ma, kolumny sa z zacieciem estradowym - graja srednim i wyzszym basem bardzo glosno, srednicy tez jest sporo, niekoniecznie najlepszej... Nie wdrazajmy sie za gleboko - autor tematu powinien posluchac i wybrac to, co jego zdaniem gra lepiej - to jedyne, SENSOWNE rozwiazanie.
    <Unimor>
    Level 12  
    tomaszo wrote:
    Przepraszam, ale kolega przedstawia wlasnie typ brzmienia przeciwny do estrady - kontur - po czym mowi, ze niskiego basu to nie ma... Wlasnie nie ma, kolumny sa z zacieciem estradowym - graja srednim i wyzszym basem bardzo glosno, srednicy tez jest sporo, niekoniecznie najlepszej... Nie wdrazajmy się za gleboko - autor tematu powinien posluchac i wybrac to, co jego zdaniem gra lepiej - to jedyne, SENSOWNE rozwiazanie.

Jest tak jak napisałem: jest dużo basu, ale średniego. A co do brzmienia estradowego to tak jak napisałem Zeusy mają je zbliżone, chodzi mi głównie o to że zestawy estradowe żadko kiedy schodzą do 45Hz (przy -3dB) (nie mówię tu o zestawach koncertowych wspomaganych subowwferami), podobnie jest i z Zeusami 45HZ też w nich nie uświadczymy, za to jest głośno i natarczywie (piskliwie) za sprawą tubowego wysokotonowca. To sa te właśnie wspomniane podobieństwa, które zbliżają Zeusy brzmieniem do zestawów estradowych.
    Jeżeli kolega dalej ma jakieś zastrzeżenia prosze przeczytać dokładnie. Bo nie pisałem żę brzmienie mają INDENTYCZNE jak estradówki, ale ZBLIŻONE (za sprawą tego że nie ma za dużo średnich).

Pozdrawiam!
    tomaszo
    Nie mam zastrzezen, rozumiemy sie widze - :D
    sqnklop19
    Level 11  
    witam osobiscie kupile kilka dni temu zausiki i mam je podłaczone do amplitunera 5x110 4ohm i jak na 110w gra zajefajnie a głos bardzo mały jest podobny do estradowego bo mialem estradówki juz w domu i zeusiki graja lepiej niz jakies estradówki poprostu jak na maxa biore nie da sie wytrzymac a ściany to one przesuwaja :):) ale przydal by mi sie wzmacniaczyk jakis taki ze 200w :) w tedy do by blok przesówał polecam te głosniki jest to jeden z najlepszych moze jest najlepszy z tonsilków polecam dzwiek super.Pozdrawiam
    pcmaniaczek
    Level 21  
    serio ty mówisz o ty zeusach ???:>
    daj jakieś porównanie do np. altusów albo altonów bo zamierzam kupić zeusy do swojego pokoju 10m2 i końcówki mocy dap 1600 2x800 wat 4 ohm :)
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    pcmaniaczek
    Level 21  
    Moje wymogi : Baaaardzo głośno,parametry dźwięku na tyle dobre aby dało sie spokojnie słuchać kraftwerka i oglądać filmy,bass nie dudniący (coś typu alton80) no i jescze raz bardzo głośno ;]
    interesują mnie takie parametry jak np. kolumny jbl na dyskotekach,każde uderzenie czuć na całym ciele ;)
    micho a
    Level 35  
    no i takich rzeczy wymagasz od zeusów ?? to jest kawał ?? :D:D:D:D:D

powiedz ile masz kasy .......

najlepiej w twoim przypadku było by złożyć zestaw satelity +suby estradowe na dobrych głosnikach (eminence/celestion)masz wtedy ładnie i głosno tyljko bardzo drogo i dużo miejsca zajmie ........

tak więc podaj fundusze będziemy szukać kompromisu :D
    machineX
    Level 11  
    Jeśli zamierza ktoś kupić Zeusy to polecam te kolumny, kupiłem je rok temu używane za 800zł/para. I za takie pieniądze nie ma lepszych kolumn jeśli komuś zależy na mocy i dobrej jakości wykonania. Posiadam również estradówki JBL-a SF25 ( moc 500W R.M.S. sprawność podana przez producenta jako SPL max. wynosi 133dB) które podłączone do tego samego wzmacniacza, przy tej samej mocy grają duuużo głośniej od Zeusów. Te JBL-e w pokoju 30m2 miażdżą przy 200W. Więc jeśli macie ok. 3500zł to polecam PRAWDZIWE estradówki, a jeśli nie to Zeusy też są godne polecenia !
    pcmaniaczek
    Level 21  
    a więc tak .... im będzie taniej tym lepiej :)
    chce mieć takie coś jak po wejsciu na dyskoteke .... po prostu bas ktory flaki wywraca i tyle !:)'

co powiecie o stx,audiomega i zeus/altus ??:> ewentualnie logitech 2.1 z2300 ??

Dodano po 29 [minuty]:

tak myśle nad dwoma opcjami....
    końcówka mocy to napewno dap 1600, ale mam dylemat czy stx c9 ale w wersji 4 ohm czy zeusy ..... a może audiomegi estradowe ??
    Tremolo
    Level 43  
    A nie lepiej złozyć na próbe powiedzmy coś na Eminence Alpha 15 + GDWT z tonsila.. podciąć w dobrym miejscu założyć zwrotnicę.

logitech , nie denerwuj mnie z tą firmą, robią typowe budżetówki, w dodatku z wysoką ceną i jakość szybko psuje się w funkcji w czasie, większośc 20-stek z tej firmy to tylko membrany bierne w środku siedza dwa małe ciche głośniczki

W porównaniu do klasyków typu VIFA, TONSIL, TANNOY, ELTAX (tez może być), QUADRAL ELAC czy jakies inne firmy HI-FI moim zdaniem logitech wychodzi mizernie.

Za 2300 to kupisz jakies dwie wielkie estradówki po 1150, nie koniecznie wypasione, ale zawsze bedzie je szło podrasować.

Audiomega tez mnie nie rozśmieszaj masz 286 postów PCMANIACZEK siedzisz na akustyce i takie rzeczy opowiadasz.

\Można kupic może jakiegoś LDM, Peaveya...

jak chcesz dobrze, tanio, ladnie wyrafinowanie, uniwersalnie, na wszystkie okazje to tak Ci tylko w erze zrobią.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    tak myśle nad dwoma opcjami....
    końcówka mocy to napewno dap 1600, ale mam dylemat czy stx c9 ale w wersji 4 ohm czy zeusy ..... a może audiomegi estradowe ??

Dodano po 4 [minuty]:

a co zagra lepiej zeusy czy stx ??
    michal145
    Level 11  
    Jak bym miał wybierać miedzy tymi dwoma to wybrałbym Tonsile. Jestem do nich przekonany.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    kurcze ..... wciąż nie wiem jakie są c9 w porównaniu do zeusów ....albo jakie są c9 w porównaniu do altonów 80...czy koncowka dap 1600 rozbujam to na tyle żeby trzęsło hatą i było na tyle głośno aby nie dało sie wytrzymać w pokoju 10m2 ?
    Tremolo
    Level 43  
    idź do sklepu przekonaj się. W katowicach jest Euro AGD, mieli tam i eltaxy i ZEUSy w jednym pomieszczeniu odsluchowym.

U mnie przy 200Wat 83dB głośnik ma chałupe rozwalić, więcej nie trzeba pokój mam podobny. Starczają swobodnie 2 małe monitory 100watowe Tannoya, nie wiem po co do tego wieksze głośniki kupowałem... Mam przez to tylko bajzel przestrzenny z dźwiękami. Słuchać a słuchać to róznica. Do konkretnego pomieszczenia konkretne głośniki. Małe głosniki to większe prawdopodobieństwo że w danym pomieszczeniu zagrają liniowo, a o to chodzi w domu... Nie bedziesz chyba kupował kolumn 4x12" i do tego korektora 50-gałkowego żeby to ustawić, pod każdą muzyke inaczej.

Nie pogodzisz dużych pomieszczeń z małymi, może jeszcze chcesz tego w samochodzie uzywać? Mówie drugia raz tak samo : tak to tylko w erze.

jak chcesz nie wytrzymać w pokoju to kup tubowce, z 10 sztuk puść na 4 kHz. Na pewno przy 30-50 watach nie wytrzymiesz.

Jakies troszke bezsensowne te założenia. Jesli chodzi o bas to mozesz pompowac i pompować. Prędzej Ci serce siądzie i płuca niż uszy.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    kurcze .... to co zagra lepiej z dapem 1600 ??? zeusy czy stx c9 bądź jakieś inne kolumny ???
    czy w momencie jeśli dap to sama końcówka mocy która będzie podpięta do audigy 2 w kompie nie odczuje braku basu itp ??? (softwarowy equalizer) i funkcja basbost :)
    CJ_Basseer
    Level 24  
    pcmaniaczek, na brak basu w zeusach na pewno nie bedziesz narzekac, tylko ze to bedzie bas z okolic pewnie 60-70HZ.
    W 10mk2? Przeciez ty wylecisz przez sciane....
    Moim zdaniem w zupelnosci by Ci wystarczyl zestaw ala SW: 30/300/4AE tylko zamiast gdwt z stxa mozesz dac gdwt z tonsila... Takie jest moje zdanie
    Jak bedziesz mial jeszcze malo basu, to do tych paczek ala sw kupujesz nie dapa 1600 a cos tanszego, robisz suba na 38 stxa do tego druga koncowka i bedzie bardzo glosno, i nabank tak jak w dyskotece.
    pcmaniaczek
    Level 21  
    nie chce nic sam robić :p ,nie mam do tego ani zdolności ani miejsca :)

takie pytanie....na alektrodzie są testy mp3 bass test ... jak pusciłem to na altonach 80 to sie wszystko trzęsło ... co będzie w momencie jak zapodam to na zeusach skoro mają ''wysoki'' bas ???
    będzie to bas ala estradowy taki jak w dyskotekach ??? (cięzki łomot który sie czuje wewnątrz) ??

i czy za 1400 złotych można kupić coś lepszego gotowego niż zeusy ???
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    TONSIL Zeus vs. ELTAX Millennium 500 czy moze jednak SCHERZO 350 - ZASTANÓW SIE - jeśli chodzi Ci o db to Scherzo mają ich 95 a jeśłi o bas to masz tam 2x25cm.One tak z moich doświadczeń były raz podłączone jako zastępstro estradówek Grana i niczym nie ustępowały-no poza typowo estradowym "suchym brzmieniem" Granów-głośnośc podobna no i to TONSIL:).POZDRAWIAM