logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zainstalować LPG w skuterze 50ccm 4T? Co jest potrzebne?

wolakseak15 08 Gru 2011 20:09 25094 58
Najlepsze odpowiedzi

Jak zamontować instalację LPG w skuterze 49 ccm 4T i jakie elementy są do tego potrzebne?

Da się to zrobić, ale nie na „domowym” reduktorze kuchennym — trzeba użyć normalnego, tylko mniejszego zestawu LPG, najlepiej gotowego do małych silników; w wątku padło też, że instalacja jest „taka sama jak w samochodzie tylko mniejsza” [#10235081][#10235238][#14067229] Minimalnie potrzebujesz homologowanej butli, reduktora, elektrozaworów, miksera i przewodów; przy rozwiązaniu 2. generacji dochodzi centralka, sonda lambda, przełącznik i ewentualnie attuator [#10241587][#10242128][#10242104] Dla bezpieczeństwa zalecano dwa nowe elektrozawory, w tym jeden przy samej butli, najlepiej z podwójnym sterowaniem: otwarcie po zapłonie i zamknięcie, gdy silnik przestaje pracować [#10241587] Nie rób tego sam, jeśli nie masz doświadczenia — w wątku ostrzegano, że bez wiedzy można zbudować „bombę zegarową”, a legalny montaż wymaga homologacji, badań i osoby z uprawnieniami [#10237019][#10242237] Jeśli chcesz legalnie jeździć po drogach, wszystkie elementy muszą być homologowane, a montaż powinien wykonać uprawniony zakład; w praktyce małe zestawy do skuterów istnieją i można znaleźć reduktory oraz kompletne rozwiązania do 50 ccm [#10242237][#14067229]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 10235023
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Mam pytanie, widziałem film na youtube na którym skuter zasilany był lpg

    mam pytanie co jest potrzebne i czy taką instalacje da rade wykonać w silniku 4 suwowym 49ccm
  • REKLAMA
  • #2 10235081
    Afcht
    Poziom 30  
    Posty: 1743
    Pomógł: 32
    Ocena: 82
    Instalacja jest taka sama jak w samochodzie tylko że mniejsza.

    Zestaw bez problemów można kupić/zamówić.
  • REKLAMA
  • #3 10235177
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    drogie takie coś ? a jakby taką instalacje wykonać domowym sposobem czyli butla reduktor mikser i jak ogrzać reduktor skoro to silnik chlodzony powietrzem
  • #4 10235238
    robokop
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 29412
    Pomógł: 1763
    Ocena: 6360
    Nie wyobrażasz sobie chyba że zrobisz to za 5 zł? Są agregaty zasilane LPG - popatrz na allegro, potem w necie. Reduktor "kuchenny" raczej odpada - chyba zbyt mała wydajność.
  • #5 10236972
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    no za 5 zł oczywiście żę nie ale w granicach 300 zł mam nadzieję ze uda sie coś takiego zrobić

    : jakiej wielkości powinien byc mikser znalazłem taki z przewęzeniem 30mm czy on jest dobry ?
  • #6 10237019
    Madrik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 12514
    Pomógł: 623
    Ocena: 1181
    wolakseak15 napisał:
    no za 5 zł oczywiście żę nie ale w granicach 300 zł mam nadzieję ze uda sie coś takiego zrobić

    : jakiej wielkości powinien byc mikser znalazłem taki z przewęzeniem 30mm czy on jest dobry ?


    Jeżeli zadajesz takie pytania, to nie masz wiedzy i doświadczenia by wykonywać jakiekolwiek instalacje gazowe. Nie zbudujesz instalacji do silnika, tylko bombę zegarową.
    Jak byś nie zauważył, to instalacje LPG musza mieć homologację i przechodzą okresowe badania techniczne.
  • #7 10237803
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    To chyba logiczne ze ktoś kto nie ma wiedzy zadaje pytania. Gdybym miał odpowiednią wiedzę to bym nie zakładał tematu
  • #8 10238886
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7116
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    Jeśli nie będziesz miał homologacji to odpada jazda po drogach publicznych a żeby sprawdzić jak działa wystarczy wsadzić wąż z gazem w dolot - na własne ryzyko oczywiście :P

    http://www.youtube.com/watch?v=mIrp0MpRiSw&feature=related temu też się nudziło tak jak tobie ;)
  • #9 10240713
    zimny8
    Poziom 33  
    Posty: 3654
    Pomógł: 26
    Ocena: 503
    Skuter o poj. 50 cm3 to chyba zbyt wiele nie spali ?, instalacja tania nie jest i dlatego montaż mija się z celem, bo to nieopłacalna sprawa i chyba nigdy się nie zwróci, chyba że chcesz mieć jako sztukę dla sztuki.
    Zaś kombinowanie czegoś na własną rękę to igranie z losem.
  • #10 10240725
    bmserwis
    Poziom 36  
    Posty: 4259
    Pomógł: 262
    Ocena: 200
    Pomijając już aspekt samej opłacalności to gratuluję odwagi ja bym na pewno nie usiadł na butli (pewnie kuchennej żeby ciąć koszty) we własnoręcznie wykonanej instalacji LPG.
  • REKLAMA
  • #11 10241425
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    @Zimny_ 4 suw około 3 litrów spali ale patrząc na różnice w cenie gazu i benzyny przysłowiowa instalacja "domowej roboty " szybko się zwróci gdyż robię ok 1000km w tygodniu (mówiąc o sezonie wakacyjnym) ,jedyny aspekt który mnie nie ciekawi w tym całym przedsięwzięciu to bezpieczeństwo .
  • #12 10241549
    jonas
    Poziom 19  
    Posty: 398
    Pomógł: 17
    Ocena: 21
    Domowej roboty instalacja nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Są tańsze sposoby na widowiskowy zgon, naprawdę.
  • #13 10241584
    zimny8
    Poziom 33  
    Posty: 3654
    Pomógł: 26
    Ocena: 503
    jonas napisał:
    Domowej roboty instalacja nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem.

    Gdyby kolega chciał popełnić samobójstwo, jego sprawa, ale on chce z tym na drogę wyjechać, 1000 km tygodniowo. Opisz swój skuter żebyśmy mogli omijać z daleka.
  • #14 10241587
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7116
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    Da się to zrobić względnie bezpiecznie, ale trzeba zacząć od nowych elektrozaworów w tym jeden przy samej butli i najlepiej z podwójnym sterowaniem, otwarcie po włączeniu zapłonu, zamknięcie kiedy silnik "przestanie się kręcić" czyli to już ingerencja w instalację zapłonową. To chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie na "dzień dobry" - zanim zaczniesz dalszą zabawę..... Pozostaje kwestia butli, butle samochodowe mają inną budowę wewnętrzną jak butle normalne i tutaj jak to powiadają zaczynają się schody ;)
  • #15 10241590
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    A drogie są takie elektrozawory? , z tego co się orientuje takiej butli nie idzie zalegalizować , i tu pies pogrzebany
  • #17 10241608
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Nie , dzięki za link
  • REKLAMA
  • #18 10241616
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7116
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    Będziesz w stanie zrobić sterownik do zaworu ? Jak nie to ja już do tej bomby ręki nie przykładam ;p
  • #20 10241727
    jonas
    Poziom 19  
    Posty: 398
    Pomógł: 17
    Ocena: 21
    W butlowni.

    Czy to jakieś forum dla nastoletnich samobójców?
  • #21 10241733
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Jakich samobójców rozumiem że to żart , ale kiepski.
  • #22 10241913
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    wolakseak15 napisał:
    Jakich samobójców rozumiem że to żart , ale kiepski.
    To wcale nie żart. Butle z gazem w autach nie są montowane w bagażnikach tylko dlatego, że ich nie widać i tam jest miejsce - w bagażniku następują najmniejsze zmiany temperatury. Ty będziesz miał butlę pod cienkim plastikiem (o ile nie na wierzchu w ogóle), a więc latem taka butla może się rozgrzać do 50 - 60 stopni Celsjusza co spowoduje bardzo duży wzrost ciśnienia. To będzie już niebezpieczne moim zdaniem tym bardziej, że chcesz zastosować "jakąś butlę".
  • #23 10241976
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Dzięki daavid117 że wytłumaczyłeś mi to a nie tak jak reszta gadająca o samobójcach (a butla ma być taka żeby przegląd tylko przeszła więc chyba nie za dobra
  • #24 10241996
    reno21
    Poziom 11  
    Posty: 9
    ostatnio widziałem tego typu instalacje legalnie rejestrowane we włoszech oraz chorwacji , butle popatrz w polskiej firmie irene , oraz stako są przystosowane do schowania w schowek na kask posiadają legalizację. Instalację tego typu wykonuje jakaś włoska firma która sprzedaje to w kpl. za 600 euro z przesyłką do polski.
    Sam jestem zainteresowany tego typu zasilaniem , wiele z firm zakładających gaz w samochodach chce wbić się również na rynek skuterów, czekają na polską homologację instalacji gdyż sa inne niż typowe samochodowe
  • #25 10242001
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Widzisz reno mi chodzi o to żeby zamiast 600 eur było max 600zł w tym rzecz, gdybym miał 600 eur to bym nie przerabiał skutera bo byłoby mnie stać na benzyne

    (mój skuter jest obecnie wart jakieś 600 zl więc cena instalacji jest 4.5 krotnie wyższa niż cena skutera)
  • #26 10242026
    reno21
    Poziom 11  
    Posty: 9
    wiem , narazie ogarnąłem temat od strony Lovato (bo to oni robią) koszt 600 euro nie jest za bardzo ekonomiczny , bo w bardzo długim okresie bedzie się instalacja zwracała , pewnie ktoś jeszcze z tym walczy bo we włoszech jest tego w cholere ale za bardzo niewiem kto . 600-700 zł to ma sens :)

    informacja dla osób które wypowiadają się na temat instalacji w samochodach:
    w/g prawa polskiego , instalacja gazowa nie powinna znajdować się w przestrzeni pasażerskiej ....tyle ze ten przepis "ze względów bezpieczeństwa" ma się nijak do montowania nagminnie w samochodach typu kombi :) i kombipodobnych :)

    Jeżeli inne kraje jak ciepłe włochy , chorwacja a wiem również ze holandia( ona tak ciepła nie jest) stosują tego typu rozwiązanie w skuterach i motocyklach to tłumaczenie ze w polsce nie bo ciepło , jest tłumaczeniem trochę błędnym.

    link do butli stako : http://duplikaty.net/stako-pionowe-do-skuterow.php
    opis z www.irene.pl:

    Zbiorniki do skuterów o pojemności 6L opracowano wg dokumentacji Lovato Włochy w 1999 r. dla urządzeń zabudowywanych w skuterach. Zbiornik cylindryczny do skutera projektu IRENE pozwala zastosować standartowy wielozawór, jest wygodny w montażu i doskonale się sprawdza.

    TYP LOVATO

    śred. / wys. / poj.
    244 / 200 / 6,5 L

    CYLINDRYCZNY

    śred. / dł. / poj.
    200 / 250 / 6,5 L
  • #27 10242073
    carot
    Poziom 26  
    Posty: 1084
    Pomógł: 41
    Ocena: 643
    Instalacja LPG nie est skomplikowana. Znajdź jakiś zakład gdzie montują LPG, i zapytaj, czy by Ci któryś po godzinach nie założył.
    Co do gazu w małych pojazdach, ja założyłem w quadzie (co prawda z silnikiem od 126p) cały czas jeździ. Butla turystyczna 3kg, planuję ją zamienić na samochodowa 20l. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2107350.html
  • #28 10242104
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Dobra może podsumujmy z tego co znalazłem w sieci - butle ww wymienione + reduktor :
    http://q2autogaz.pl/mini-reduktor-lpg-m30617-lovato-p-16.html -155 zł , elektrozawory ok 80 zł , mikser - nie wiem jaki dobrać (mógłby ktoś doradzić ) i tzw attuator (regulator przepływu gazu ) to chyba tyle .
  • #29 10242128
    carot
    Poziom 26  
    Posty: 1084
    Pomógł: 41
    Ocena: 643
    wolakseak15 napisał:
    attuator
    Więc jeszcze centralka, sonda lambda, przełącznik. Nikt CI i tak tego nie zalegalizuje, więc po co 2 generacja? Załóż pierwszą, mniej problemów.
  • #30 10242135
    wolakseak15
    Poziom 12  
    Posty: 103
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    @carot a masz przegląd na instalacje, bo z tego co wiem na takiej butli to przeglądu nie zrobią

    pytam o butle bo mi zależy na tym żeby taką instalacje zalegalizować , w innym wypadku pozostaje mi butla turystyczna bo skoro i tak nie zalegalizuja to po co przepłacać ?

Podsumowanie tematu

✨ Instalacja LPG w skuterze 50ccm 4T jest teoretycznie możliwa, jednak wymaga odpowiednich komponentów i wiedzy technicznej. Użytkownicy dyskutują o kosztach, które mogą wynosić około 300 zł za zestaw, ale podkreślają, że instalacja musi być homologowana, aby była legalna na drogach publicznych. Wskazują na potrzebę użycia odpowiednich elementów, takich jak reduktor, mikser oraz elektrozawory. Istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa, zwłaszcza przy samodzielnym montażu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wspomniano również o dostępnych na rynku butlach LPG, które są przystosowane do skuterów, oraz o firmach, które oferują takie instalacje w Polsce.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA