Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar zużycia energii - jaki licznik

rootmp38 10 Gru 2011 00:10 21122 31
  • #1 10 Gru 2011 00:10
    rootmp38
    Poziom 8  

Cześć

Chciałbym zmierzyć zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu.
    Wiadomo, że tanie urządzenia sprzedawane w marketach nie dokonują poprawnego pomiaru i potrzebny jest np: multimetr z RMS, a ten z kolei swoje kosztuje.

Chciałbym użyć licznika energii, ale nie tradycyjnej "bańki" z Pafal'a tylko np: czegoś takiego:

lub

Czy to jest dobry pomysł, czy zmierzy on faktyczny pobór energii urządzeń nie oporowych?

Z góry dzięki za pomoc,

pozdr
    Artur

0 29
  • #2 10 Gru 2011 18:39
    mc.jack
    Poziom 16  

Prosta sprawa, podłącz na 1 godzinę żarówkę 100W . Wiesz ile musi wskazac licznik. Tak sprawdzisz na ile urządzenie jest dokładne.

0
  • #3 10 Gru 2011 19:05
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

rootmp38 napisał:
    Cześć

Chciałbym zmierzyć zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu.
    Wiadomo, że tanie urządzenia sprzedawane w marketach nie dokonują poprawnego pomiaru i potrzebny jest np: multimetr z RMS, a ten z kolei swoje kosztuje.

Artur

Witam, widocznie miałeś złe urządzenia, polecam VOLCRAFT ENERGY LOGGER 4000 ze strony CONRADA za 139zł +18zł wysyłka, nowy oryginalny, z polską wtyczką (a nie jak na allegro za 199zł z niemiecką).

0
  • #4 10 Gru 2011 19:05
    rootmp38
    Poziom 8  

mc.jack napisał:
    Prosta sprawa, podłącz na 1 godzinę żarówkę 100W . Wiesz ile musi wskazac licznik. Tak sprawdzisz na ile urządzenie jest dokładne.

Aktualnie nie posiadam ani taniego urzędzenia pomiarowego z Lidla, ani takich liczników jednofazowych jak na zdjęciach :-)

Chcę wiedzieć zanim wydam pieniądze czy taki licznik poprawnie zmierzy pobór energii dla komputera lub nowoczesnego TV.

pozdr
    Artur

1
  • #5 10 Gru 2011 19:27
    mc.jack
    Poziom 16  

Jak dokładne jest to urządzenie trudno powiedziec ale w papierach powinna byc zamieszczona informacja co tolerancji błędu. Wspomnę, że jeśli chodzi tylko do pomiaru chwilowego to tzw. licznik bańka 1 fazowy dobrze się sprawdzi. Sam tak robiłem i pomiary wyszły identyczne z licznikiem głównym.

0
  • #6 10 Gru 2011 21:24
    kondensator
    Poziom 36  

Polecam jednak tradycyjny duży licznik mechaniczny (chyba że pobór prądu jest <20W). Regenerowany jednofazowy nówka w pudełku w cenie pizzy albo biletu do kina (jak na razie w 2011r).
    Gdyby miniaturowe wymiary były ważniejsze niż cena, to:
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/55#61
    http://www.fif.com.pl/produkt/55/793
    Licznik elektroniczny LE01 (bez litery d) ma odczyt mechaniczny - wskazania odczytu nie znikną "jakby coś się stało" (nie wiadomo jak długo jeszcze można będzie kupić wersję z odczytem mechanicznym - zapasy się skończą, nowe będą droższe niż wyświetlacz i.... wygra "nowoczesność" (czytaj: księgowy).
    Polski producent i jego deklaracji zgodności nie wypełnił Mr Kao z firmy zarejestrowanej w Pekinie pod mostem...

0
  • #7 10 Gru 2011 21:32
    rootmp38
    Poziom 8  

mc.jack napisał:
    Jak dokładne jest to urządzenie trudno powiedziec ale w papierach powinna byc zamieszczona informacja co tolerancji błędu.

Dokładność mnie nie martwi, nie chodzi w końcu o rozliczenia z energetyką, a sprawdzenie ile realnie żrą prądu urządzenia. Inna sprawa, że skoro takie liczniki na listwę DIN jak na zdjęciach mogą być stosowane jako podliczniki to chyba mają dopuszczoną przez energetykę dokładność.

mc.jack napisał:
    Wspomnę, że jeśli chodzi tylko do pomiaru chwilowego to tzw. licznik bańka 1 fazowy dobrze się sprawdzi. Sam tak robiłem i pomiary wyszły identyczne z licznikiem głównym.

Chwilowego? Chyba raczej dokładnie odwrotnie. Chwilowy pobór to mogę sprawdzić watomierzem, a tu chodzi o to ile nabije przez czas t. Zasilacz w kompie, plazma, pobierają różne wartości mocy w czasie pracy. O to się rozchodzi.

pozdr
    Artur

Dodano po 4 [minuty]:

=Grzegorz= napisał:
    Witam, widocznie miałeś złe urządzenia, polecam VOLCRAFT ENERGY LOGGER 4000 ze strony CONRADA za 139zł +18zł wysyłka, nowy oryginalny, z polską wtyczką (a nie jak na allegro za 199zł z niemiecką).

No własnie te "lidlowe" urządzonka nie mają tego co ma podany przez Ciebie Voltcraft - TrueRMS i dlatego kosztują 30-40 zł.

Tylko trochę cena Voltcrafta odstręczająca, takiego jednofazowca na DIN mogę mieć za ~80 zł.
    Ale dzięki za podpowiedź, może się przekonam :-)

pozdr
    Artur

0
  • #8 10 Gru 2011 22:17
    mc.jack
    Poziom 16  

"Chwilowego" miałem na myśli przez określony czas.
    Moja rada -masz kasę kup w sklepie elektrycznym licznik cyfrowy dobrego producenta, jak krucho to "bańka".

0
  • #9 10 Sty 2012 14:20
    tomeei
    Poziom 2  

kondensator napisał:
    Polecam jednak tradycyjny duży licznik mechaniczny (chyba że pobór prądu jest <20W). Regenerowany jednofazowy nówka w pudełku w cenie pizzy albo biletu do kina (jak na razie w 2011r).
    Gdyby miniaturowe wymiary były ważniejsze niż cena, to:
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/55#61
    http://www.fif.com.pl/produkt/55/793
    Licznik elektroniczny LE01 (bez litery d) ma odczyt mechaniczny - wskazania odczytu nie znikną "jakby coś się stało" (nie wiadomo jak długo jeszcze można będzie kupić wersję z odczytem mechanicznym - zapasy się skończą, nowe będą droższe niż wyświetlacz i.... wygra "nowoczesność" (czytaj: księgowy).
    Polski producent i jego deklaracji zgodności nie wypełnił Mr Kao z firmy zarejestrowanej w Pekinie pod mostem...

Co w przypadku tych licznikow oznacza "prad bazowy - 5A" vs. "prad maksymalny - 45A"?
    Tzn. czy taki licznik moze chodzic dluzszy pod "normalnym" obciazeniem w mieszkaniu czyli ok. 500-800W + kilkugodzinne okresy poboru po 4-5kW (pierkarnik, odkurzacz)?
    Kupilem niedawno uzywany licznik Moellera KWZ-3PH-63 i wytrzymal jakis miesiac - teraz nie wiem, czy padl ze starosci czy przeciazenia?
    Czy moze przy takich obciazeniach trzeba montowac liczniki na przekladnikach a nie bezposrednie?

0
  • #10 10 Sty 2012 14:42
    Samuraj
    Poziom 35  

W mieszkaniu mam zamontowany licznik elektroniczny od energetyki jak i elektroniczny na szynie DIN jako podlicznik. Oba pracują od ponad roku i ku mojemu zdziwieniu nie widzę różnicy w wskazaniach. Podlicznik jest mniej dokładny jeśli chodzi o odczyt (ograniczony do jednego zera po przecinku) lecz pomiar jak najbardziej prawidłowy.

0
  • #11 10 Sty 2012 16:50
    INTOUCH
    Poziom 30  

tomeei napisał:
    Co w przypadku tych licznikow oznacza "prad bazowy - 5A" vs. "prad maksymalny - 45A"?
    Tzn. czy taki licznik moze chodzic dluzszy pod "normalnym" obciazeniem w mieszkaniu czyli ok. 500-800W + kilkugodzinne okresy poboru po 4-5kW (pierkarnik, odkurzacz)?
    Kupilem niedawno uzywany licznik Moellera KWZ-3PH-63 i wytrzymal jakis miesiac - teraz nie wiem, czy padl ze starosci czy przeciazenia?
    Czy moze przy takich obciazeniach trzeba montowac liczniki na przekladnikach a nie bezposrednie?

Czytałeś instrukcję obsługi i montażu? Powinieneś był zainstalować przekładniki!

Dodano po 12 [minuty]:

rootmp38 napisał:
    Inna sprawa, że skoro takie liczniki na listwę DIN jak na zdjęciach mogą być stosowane jako podliczniki to chyba mają dopuszczoną przez energetykę dokładność.
    Energetyka tych liczników nie dopuszcza bo to nie są liczniki do rozliczeń z ZE, tylko do rozliczeń wewnętrznych. Energetyka też nie zajmuje się dopuszczaniem liczników do rozliczeń. Od tego jest GUM oraz inne instytucje.

0
  • #12 10 Sty 2012 17:12
    tomeei
    Poziom 2  

INTOUCH napisał:
    tomeei napisał:

Czytałeś instrukcję obsługi i montażu? Powinieneś był zainstalować przekładniki!

Czytalem. Model KWZ-3PH musi miec przekladniki, a KWZ-3PH-63 jest do pomiaru bezposredniego - zreszta w jego instrukcji nie ma nawet ani slowa o ustawieniu parametrow przekladnikow.

0
  • #14 10 Sty 2012 18:41
    tomeei
    Poziom 2  

INTOUCH napisał:
    http://www.sklepautomatyka.pl/GetFile.ashx?id=598
    W pdf pisze, że dla KWZ-3PH-63 prąd znamionowy każdej fazy wynosi 10A.
    Jeżeli przez dłuższy czas w danej fazie płynie prąd o wiele większy od znamionowego to może dojść do uszkodzenia licznika.

No tak, dzieki za odpowiedz. Pytanie tylko, co to realnie znaczy "przez dluzszy czas". 10s? 1min? 30min?
    Bo jesli wszystkie te bezposrednie liczniki po kilkaset zl np. z allegro maja prad znamionowy 5, max 10A i nie potrafia wytrzymac pradu maksymalnego (zwykle 40, 63A) przez kilkanascie minut, to sie zupelnie do pomiarow calego domu/mieszkania nie nadaja, czy tak? I nalezy szukac przekladnikowych?

Z drugiej strony, ten padl w momencie, kiedy obciazenie (od co najmniej kilku godzin) nie przekraczalo 300-500W.

0
  • #15 10 Sty 2012 19:00
    INTOUCH
    Poziom 30  

Te 40 i 63A to jest prąd zwarciowy. Tyle ma wytrzymać do czasu zadziałania zabezpieczenia nad prądowego, którego prąd znamionowy wynosi 10A. Np. B10.
    Zresztą piszesz, że kupiłeś używany. Może w trakcie eksploatacji pokazała się jakaś wada i poprzedni właściciel chciał się go pozbyć.

0
  • #16 10 Sty 2012 19:03
    kj1
    Specjalista elektryk

INTOUCH napisał:
    W pdf pisze, że dla KWZ-3PH-63 prąd znamionowy każdej fazy wynosi 10A.

Jest napisane również, że prąd maksymalny tego licznika to 63A.

0
  • #17 10 Sty 2012 19:12
    INTOUCH
    Poziom 30  

Prąd znamionowy 10A, a prąd maksymalny 63A to jest różnica.
    Nie zawsze wiadomo co producent rozumie pod pojęciem prąd maksymalny.
    Wartość znamionowa jest zdefiniowana np. w normach.
    Wartość maksymalna nie jest zdefiniowana.

0
  • #18 10 Sty 2012 19:16
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

INTOUCH napisał:
    Te 40 i 63A to jest prąd zwarciowy. Tyle ma wytrzymać do czasu zadziałania zabezpieczenia nad prądowego, którego prąd znamionowy wynosi 10A. Np. B10.
    Możesz mi kolego wytłumaczyć, o czym piszesz, bo ja już głupieję.

0
  • #19 10 Sty 2012 19:26
    INTOUCH
    Poziom 30  

No niech ci będzie, że nie prąd zwarciowy.
    Ale Imax to na pewno nie jest prąd dla długotrwałej pracy tego miernika.
    KWZ-3PH jest do pomiaru półpośredniego z przekładnikami prądowymi. Ponieważ przekładniki prądowe się nasycają to Imax tego miernika wynosi 6A.
    KWZ-3PH-63 jest do pomiaru bezpośredniego. Co nie oznacza że miernik może prawidłowo pracować w zakresie od In do Imax. Nie znam konstrukcji miernika, ale sądząc po znacznym poborze mocy <4 VA (na fazę) posiada on cewki prądowe i napięciowe. Któraś z cewek prądowych mogła ulec przegrzaniu, lub przepaleniu.

0
  • #20 10 Sty 2012 21:29
    Enpro
    Poziom 21  

mc.jack napisał:

W ten sposób nigdy nie sprawdzisz czy licznik pokaże dokładny pomiar , bo nie wiesz czy faktycznie żarówka ma 100W a po drugie w sieci musiało by być określone napięcie dla danego licznika np nowe są na 230V a stare były na 220V a zmiana tego napięcia powoduje inną dokładności pomiaru . Napięcie niższe powoduje mniejszą moc żarówki a wyższe większą moc nap 120W i jak będziesz mierzył czas 1 godz. to na pewno pokaże ci większy pobór co dla ciebie będzie że licznik pokazuje źle a w rzeczywistości to będzie wartość prawidłowa.

0
  • #21 08 Wrz 2012 09:12
    LeszekK.
    Poziom 10  

Enpro napisał:
    mc.jack napisał:

W ten sposób nigdy nie sprawdzisz czy licznik pokaże dokładny pomiar , bo nie wiesz czy faktycznie żarówka ma 100W a po drugie w sieci musiało by być określone napięcie dla danego licznika np nowe są na 230V a stare były na 220V a zmiana tego napięcia powoduje inną dokładności pomiaru . Napięcie niższe powoduje mniejszą moc żarówki a wyższe większą moc nap 120W i jak będziesz mierzył czas 1 godz. to na pewno pokaże ci większy pobór co dla ciebie będzie że licznik pokazuje źle a w rzeczywistości to będzie wartość prawidłowa.

Słuszna uwaga, dzięki - nigdy o tym nie pomyślałem, mierząc żarówki i inne urządzenia myślałem że oszukują, ale i tak są duże rozbieżności nie można wierzyć temu co piszą :D . Polecam miernik z Lidla, jest chyba dokładny - porównanie ze zużyciem energii przez laptop (wahania są identyczne na mirniku jak na wykresie!)

Miernik mierzy czas pomiaru (mierzyłem przez miesiąc)pomiar zużycia energii - jaki licznik
    Koszty
    Napięcie
    Natężenie itp. itd.

0
  • #22 08 Wrz 2012 11:14
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 08 Wrz 2012 11:46
    jekab
    Poziom 23  

.sk napisał:
    LeszekK. napisał:
    porównanie ze zużyciem energii przez laptop
    Niezwykle istotne...
    To badziewie z Lidla mierzy współczynnik mocy ?

To z Lidla.
    Energię mierzy z uchybem poniżej 1%. Przynajmniej ten co posiadam.

Tak samo wyśmiewany cyfrowy miernik z Chin za 12zł używam do ustawiania pętli prądowych.

Nic co próbowałem nie mierzyło dokładniej.

0
  • #24 08 Wrz 2012 20:30
    LeszekK.
    Poziom 10  

Nic co próbowałem nie mierzyło dokładniej.[/quote]

Spytam ,,Jekab'' - który z mierników jest taki dokładny, może ten bo taki posiadam,a kosztował bodajże 10.50zł !!! :|
    Pozdrawiam.

0
  • #25 08 Wrz 2012 21:30
    kame2
    Poziom 11  

Zużycia energii nim nie zmierzysz.

0
  • #26 09 Wrz 2012 21:32
    jekab
    Poziom 23  

LeszekK. napisał:
    Nic co próbowałem nie mierzyło dokładniej.

Spytam ,,Jekab'' - który z mierników jest taki dokładny, może ten bo taki posiadam,a kosztował bodajże 10.50zł !!! :|
    Pozdrawiam.[/quote]
    Taki sam mam 2 szt.
    Czy wszystko mierzy dokładnie to nie gwarantuję.
    Na zakresie 20 mA idealnie pokazuje prąd z zadajników prądowych klasy 0,1

Te podobno markowe które próbowałem miały zawsze jakiś uchyb.

0
  • #27 10 Wrz 2012 13:47
    LeszekK.
    Poziom 10  

,,Taki sam mam 2 szt.
    Czy wszystko mierzy dokładnie to nie gwarantuję.
    Na zakresie 20 mA idealnie pokazuje prąd z zadajników prądowych klasy 0,1

Te podobno markowe które próbowałem miały zawsze jakiś uchyb.''

Chińszczyzna górą :D ,a myślałem ze to taka zabawka. Kupię jeszcze jeden (w razie awarii :D ). Dzięki za odpowiedź - Pozdr.

0
  • #28 10 Wrz 2012 20:25
    sad_madman
    Poziom 27  

Widzę temacik to się podłącze - co polecacie do zmierzenia zużycia prądu (tak aby wsadzić w gniazdko) ?

-1
  • #29 10 Wrz 2012 22:19
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 11 Wrz 2012 14:45
    sad_madman
    Poziom 27  

Przecież każdy wie o co chodzi ale oczywiście doczepić się trzeba, nie ? Skoro takie rzeczy sprawiają wam frajdę to napiszę - co do zmierzenia zużycia energii ?

0